Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Līgotnēs apslēptais spēks

Līgotnēs apslēptais spēks
Foto: Andris Gertsons
23.06.2017 07:15

liepajniekiem.lv

Viena no Līgo svētku tradīcijām, protams, ir dziesmu dziedāšana. Mūzika uzbur atbilstošu svētku noskaņu, apliecina dziesminiece Inese Sērdiene, un aicina svētkos nevis uzlikt mūziku fonā, bet gan dziedāt pašiem – apzināti, droši un skanīgi, – izjūtot mūsu senču tautasdziesmās apslēpto maģiju un spēku.

“Austras biedrības” pārstāve I.Sērdiene teic, ka pati līgotnes dziedot ļoti labprāt, tās esot vienas no mīļākajām dziesmām. Viņa paskaidro, ka vārds “līgo” līvu valodā nozīmē “lai top”, līdz ar to katra līgotne ir kā maza buramdziesmiņa, kas īstā laikā un īstā vietā nodziedāta, nes lielu svētību. Līgotnes ar savu enerģiju attīra gan mūs pašus, gan apkārtni. “Dod mieru, pārliecību, aizsargā,” kāda veida spēku sniedz līgotnes, atklāj I.Sērdiene.

Vaicāta, kas līgotnes dara tik maģiskas, “Austras biedrības” pārstāve smaidot atrunājas, ka nav folkloras pētniece: “Varu pastāstīt tikai to, kā esmu jutusies, tās dziedot.” Jāteic, ka reiz pēc nosvinētiem vasaras saulgriežiem Papē, kad dziedāts no pieciem vakarā līdz pieciem rītā, gūtais iespaids bijis tik liels, ka pēcāk I.Sērdiene nolēmusi rīkot regulārus spēka dziesmu vakarus “Namīnā”.

“Es dziedu un to izbaudu,” viņa saka. “Mēģinu saprast, kas ar mani notiek, kad dziedu,” kā izjust tautasdziesmu spēcīgo enerģētiku, dalās Inese. Viņa novērojusi, ka vienmēr pēc izdziedāšanās saulgriežos jūtot sevī pārmaiņas. “Īstenībā ir grūti aprakstīt, bet, kad dziedi, tad jūti,” smaidot saka dziesminiece, un skaidro:

“Šis laiks pats par sevi ir spēcīgs. Tāpat kā augiem piemīt īpaši dziedinošs spēks, tā arī ikvienam mūsu pateiktajam un izdziedātajam vārdam.”

Lai varbūt arī no tā kaut ko nesaprotam, Inese uzsver, – tas nenozīmējot, ka tas nestrādā. “Strādā tāpat. Cik reizes mēs šajā vakarā nepasakām “lai top” – ”Līgo!”! Tad, kā var netapt!”

Inese piekrīt, – galvenais ir ļauties, lai sajustu tautasdziesmu spēcīgo enerģētiku. Atslēgt prātu, ļaujies dziesmai un skaņai, un galvenais dziedāt – apzināti, droši un skanīgi. “Var jau būt visā klāt un dziedāt ar sirdi. Bet tas nebūs tas, dziesma ir jāizlaiž caur sevi. Kad dzied, šeit viss iztīrās,” dziesminiece norāda uz kaklu un krūts daļu. “Mēs sevi iztīrām, “izbirstējam”. To sajutu, kad saulgriežos biju dziedājusi 12 stundas. Sapratu, ka tautasdziesmas ir jādzied regulāri un tā nopietni. Pēc izdziedāšanās iekšēji ir mierpilna sajūta, ir atkal spēks.”

I.Sērdiene uzskata: tam, ka varam dziedāt laukā, pie dabas, ir sava burvība. “Beidzot ir iespēja apsēsties uz zemes, aiziet pie jūras un no sirds izdziedāties,” viņa smaidot saka. “Līgo svētki ir laiks, kad mums ir iespēja būt ļoti tuvu dabai. Kad dziedi laukā, tad ir kā tāda tiešā saikne ar augšu un apakšu. Un tas liekas tik dabiski – dziesma un dziedāšana dabā: saplūstam ar apkārtni, ļaujamies dziesmai un paejam mazliet nost no sevis. Aizveram acis, dziedam, atkārtojam vārdus. “

“Austras biedrības” pārstāve stāsta, – mūsu senču līgotņu krājums ir ārkārtīgi liels. “Tās ir saules dziesmas un Jāņa daudzināšana.” 

“Mūsu Jānis ir viena no galvenajām auglības dievībām. Mēs daudzinām auglības spēka spilgtākās izpausmes brīdi, kad saule ir visaugstāk pie debesīm, un priecājamies par šo auglības rosību dabā un sevī.

Protams, saulgrieži ir arī pārdomu brīdis, maza robežšķirtne, par to, kā pavadīts laiks no iepriekšējiem saulgriežiem līdz šim. Ko varam atstāt, lai sāktu jaunu dienu.”

Inese sapratusi, ka saulgrieži ir viņas svētki, un 23., 24.jūniju, oficiālās Līgo un Jāņu dienas, nemaz vairs neatzīmē. “Es pati parasti arī šajās dienās strādāju, – radu svētkus citiem,” smaidot atklāj sieviete, un bilst, ka divdesmit trešajā vairāk arī neesot noskaņas. “Saulgriežos, ko parasti atzīmē 20. vai 21.datumā, rodu milzīgu piepildījumu, tāpēc arī nepietrūkst Jāņu svinēšanas, kas seko pēc tam. Jūtos jau nosvinējusies.”

Spēku tautasdziesmās meklē arvien vairāk cilvēku, novērojusi I.Sērdiene. Arvien spēcīgāk cilvēki pievēršas savām saknēm. Lai arī vasaras saulgrieži ir pavadīti, dziedāt līgotnes, protams, var arī Līgo un Jāņu dienās. Inese aicina nevis uzlikt mūziku fonā, bet gan dziedāt pašiem. Vai tās maz protam? “Jā, ir sajūta, ka zinām tikai to populārāko – “Pa gadskārtu Jānīt’s nāca…”. Taču mums līgodziesmu ir tik daudz un tik skaistas!” sajūsmināti teic dziesminiece. “Vajag tikai pameklēt.”

“Tā jau ir mūsu pašu atbildība, – cik daudz zinām un cik daudz turpināsim,” uzsver Inese. “Varbūt mūsos ir pārāk daudz stereotipu, ka tautasdziesmas, folkloras un tradīcijas – tas nav stilīgi. Taču, kad reiz tā kārtīgi izlīgots, saproti – tur kaut kas ir,” I.Sērdiene mudina nebaidīties un atklāt nezināmo – mūsu tautasdziesmās ieslēpto kodu, kas dziedot izstaro enerģiju.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz