Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Likvidēs vecāko ugunsdzēsības depo Latvijā

Likvidēs vecāko ugunsdzēsības depo Latvijā
Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas 2. daļas likvidācijas namu savā paspārnē pašvaldība ņemt negrasās, jo neredz, kādu funkciju tas varētu veikt. Turklāt nepieciešami ievērojami finanšu līdzekļi, lai to sakārtotu. (Foto: Egons Zīverts)
28.01.2020 17:24

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

No 3. februāra Liepājā būs par vienu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) depo mazāk – notiks 2. daļas un 2. daļas posteņa apvienošana, proti, no Jelgavas ielas vēsturiskās ēkas daļas ugunsdzēsēji glābēji pārcelsies uz Ziemeļu ielu. Tas tiekot darīts ar mērķi, lai maksimāli efektīvi izmantotu finanšu un cilvēku resursus. Tāpat depo neatbilstot nepieciešamajām prasībām.

VUGD priekšnieka vietnieks ģenerālis Intars Zitāns preses pārstāvjiem stāstīja, ka Liepājas 2. daļas likvidēšana Jelgavas ielā neietekmēšot VUGD darba kvalitāti un pieejamību un tikšot stiprinātas pārējās struktūrvienības mūsu pilsētā. “Lēmums par depo likvidāciju nebija pēkšņs, un jau laikus plānojām, kā strādāsim tālāk. Pēc 2019. gadā saņemto izsaukumu datiem varam redzēt, ka atsevišķu depo darba lauks pārklājas, ja ņemam vērā astoņas minūtes, kas ir reaģēšanas laiks, kurā jāierodas notikuma vietā. Turklāt Ziemeļu ielā esošais postenis pērn apkalpojis vairāk izsaukumu nekā 2. daļa. Tāpat svarīgi būtu pieminēt, ka neviens no Jelgavas ielā strādājošajiem bez darba nepaliks – cilvēki tiks sadalīti pa citām struktūrvienībām, ne visi pārcelsies uz Ziemeļu ielu. Piemēram, arī uz Aizputi un Priekuli, kas ir tuvāk viņu mājām,” sacīja I. Zitāns.

Tikmēr VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandieris pulkvežleitnants Vilnis Bents uzsvēra, ka 19.gadsimtā būvētais ugunsdzēsības depo esot vecākais Latvijā un tas savu laiku nokalpojis: “Jau pirms vairākiem gadiem šeit bija nepieciešams stiprināt būvkonstrukcijas, lai mēs nenonāktu situācijā, ka darba vietā notiek nelaimes gadījumi. Tāpat darbinieki ir sūdzējušies, ka tek jumts, utt.”

“Apvienojot šos depo, koncentrēsim lielākus resursus vietā, kur ir vairāk izsaukumu, piemēram, kūlas ugunsgrēki. Jā, Liepājā būs par vienu autocisternu mazāk, taču ar reorganizāciju esam panākuši, ka uz katru no autocisternām strādās trīs cilvēki, kas nodrošinās ātrāku un kvalitatīvāku dzēšanu uzreiz pēc ierašanās. Tāpat Liepājas 1. daļā būs par sešām štata vietām vairāk,” teica VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks kapteinis Andis Auziņš.

VUGD priekšnieka vietnieks ģenerālis Kristaps Eklons neslēpa, ka arī 2. daļas postenis Ziemeļu ielā neatbilstot visām prasībām, “tādēļ viena no Iekšlietu ministrijas prioritātēm ir būvēt jaunu ugunsdzēsības depo Liepājā. Sadarbojoties ar Liepājas pašvaldību, mums ir rezervēta zeme Pulvera ielā. Pagaidām nevaru pateikt, kad varētu sākties būvniecība, jo šobrīd tiek meklēts finansējums.” Par to, kāds varētu būt tālākais liktenis Jelgavas ielas 41. namam, pagaidām vēl nav zināms. “Tas ir Iekšlietu ministrijas īpašums,” teica K. Eklons.

Pilsētas mērs Jānis Vilnītis laikrakstam pastāstīja, ka iepriekš ar VUGD vadību esot bijusi sarakste par to, ka 2. daļa netikšot likvidēta, kamēr nebūs uzbūvēts jauns ugunsdzēsības depo. “Mums ir svarīga cilvēku drošība, par šo jautājumu esmu runājis ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu, kurš apgalvoja, ka Liepāja esot galvenā prioritāte. Tas ir finansējuma jautājums. Zeme plānotajam objektam Pulvera ielā jau ir paredzēta.” Runājot par vēsturisko Liepājas 2. daļas ēku, pilsētas galva atzina, ka pašvaldība šo īpašumu savā paspārnē neņemšot, jo jābūt konkrētai funkcijai, ko šī ēka varētu pildīt. Turklāt esot nepieciešamas lielas investīcijas, lai to sakārtotu.

2013. gadā Iekšlietu ministrija virzīja un Ministru kabinets atbalstīja pasākumu “Depo ēku būvniecība, rekonstrukcija vai renovācija” 2015.–2018. gadam par kopējo summu 11,5 miljoni eiro jaunu VUGD depo būvniecībai, tai skaitā Liepājā, Jelgavas ielā. No Ministru kabinetā atbalstītajām būvniecības iecerēm jaunas depo ēkas būvniecība Rojā, Liepājā, Daugavpilī un depo ēkas pilna atjaunošana Rīgā, Matīsa ielā, nav veikta. Skaidrojums – visi plānotie depo būvniecības un atjaunošanas darbi, kam jaunās politikas iniciatīvā tika piešķirti līdzekļi, nav veikti tādēļ, ka radās sadārdzinājums pārējo depo ēku atjaunošanā un būvēšanā. Liepājas 2. daļai tika piešķirti 1 337 500 eiro. “Lai atjaunotu depo Jelgavas ielā, ar šo naudu gluži vienkārši bija par maz, jo pilnībā būtu jānojauc garāžas telpas un jāuzbūvē jaunas. Ja reiz būtu jaunas garāžas, tad būtu jāuzlabo arī darba apstākļi, kas atkal būtu papildu izmaksas. Pateicoties ASV Bruņoto spēku Virspavēlniecības Eiropā Civilās sadarbības programmas finansējumam, Liepājas 1. daļu izdevās sakārtot un padarīt prasībām atbilstošu,” stāsta K. Eklons.

Pēc laikraksta rīcībā esošās informācijas, atsevišķi VUGD darbinieki, uzzinot, ka Liepājas 2. daļa tiks likvidēta, esot uzrakstījuši atlūgumu. “Esam saņēmuši divus atlūgumus, vienu novembrī, otru janvārī, taču tie nav saistīti ar pārmaiņām. Cik man zināms, darbinieki izvēlējās pārcelties uz ārzemēm,” sacīja A. Auziņš.

Uz jautājumu, vai depo likvidācija neietekmēs ugunsdzēsēju glābēju reaģēšanas laiku, A. Auziņš atbildēja: “Darbs notiek no divām pusēm – izsaukuma gadījumā viena autocisterna uz ugunsgrēka vietu steigtos no Ziemeļu ielas, bet otra – no Ganību ielas. Pat gadījumos, ja, piemēram, pārbrauktuve būtu slēgta, izmantojot radiosakarus, varam piesaistīt vēl vienu transportlīdzekli no 1. daļas Ganību ielā. Neskatoties uz to, ka mums turpmāk pilsētā būs piecas autocisternas, spēsim ievērot visas prasības.” Paaugstinātas bīstamības ugunsgrēka gadījumā, kad būtu nepieciešamas sešas autocisternas, tikšot piesaistīti papildspēki no tuvējām pilsētām. “Svarīgi ir saprast, ka ne jau visām automašīnām ugunsgrēka vietā jāierodas astoņās minūtēs, būtiskāki ir cilvēku resursi, kas tagad mums būs lielāki, kā jau tika minēts, trīs katrā automašīnā, kuri uzreiz varēs uzsākt dzēšanu,” teica A. Auziņš, piebilstot, ka Liepājā šobrīd esot neliels kadru trūkums, taču arvien izdodoties piesaistīt jaunus no Saldus tehnikuma.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli