Pirmdiena, 1. jūnijs Mairita, Bernedīne, Biruta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Maksā ragā! Jeb – klaušas, ko paši esam uzņēmušies

Maksā ragā! Jeb – klaušas, ko paši esam uzņēmušies
03.07.2009 07:00

Atslēgvārdi

Vēl pavisam nesen bankas īstenoja atšķirīgu risku pieeju un saņemt kredītu bija gaužām viegli. Tas bija laiks, kad cilvēki, juzdamies droši par nākotni, par savām algām, kurām bija tendence tikai un vienīgi palielināties, ņēma ievērojamus kredītus.

Lai pirktu vai celtu mājas, dzīvokļus, citus īpašumus un – ne tikai. Pašlaik ekonomiskā situācija tik ļoti mainījusies, ka kredīta ņēmējiem nekas tāds pat prātā nevar ienākt.

Visās bankās pašlaik situācija ir līdzīga, jo liela daļa kredītņēmēju piedzīvo smagu finansiālo situāciju – ienākumu samazināšanos vai darba zaudējumu. Taču, ja esi bankas klients un esi uzņēmies saistības, tad vienlaikus tā ir arī atbildība. Katra banka iespēju robežās ir gatava nākt pretim saviem klientiem, bet ne jau tā: “Man tevis žēl, atlaižu tavus parādus!” Uz to nav ko cerēt, jo banku darbību regulē noteikti dokumenti, un tāda ir Latvijas likumdošana pašlaik.

Akciju sabiedrības “DnB NORD banka” Liepājas filiāles vadītāja Inese Plostniece skaidro: “Ja kredīta ņēmējam radušās problēmas, proti, ir samazināta darba alga, zaudēts darbs, kas šodien vairs nav nekāds retums, vispareizākais ir negaidīt, bet pēc iespējas drīzāk atnākt uz savu banku un izrunāties ar kredītspeciālistu, lai meklētu labāko risinājumu. Būtisks ir fakts, lai klienti varētu izvērtēt savu finanšu situāciju objektīvi. Uz ienākumu daļu skatīties, piemērojot konservatīvu taktiku, bet uz izdevumu – reāli un jau laikus skatīties, kur samazināt savus izdevumus. Ļoti grūti tagad klientiem, kuriem kredīts ir ņemts latos, jo starpbanku likme paliek arvien augstāka, un tas būtiski sadārdzina mēneša maksājumu. Šādos gadījumos risinājums ir kredīta valūtas maiņa, bet vienmēr jāapzinās, ka šis solis ietver sevī attiecīgas valūtas riskus.”

Kādi ir banku piedāvātie populārākie risinājumu varianti? Pirmais: uz noteiktu laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumus, tādējādi samazinot ikmēneša maksājuma summu. Otrais: ja kredīts ņemts uz samērā neilgu laiku, piemēram, 10 gadiem, tad to var pagarināt uz 20 vai 25 gadiem, un tā samazinās summa, kas jāatmaksā bankai ik mēnesi. Trešais: atsevišķos gadījumos tiek atlikti gan pamatsummas, gan procentu maksājumi (līdz pusgadam), klientam maksājot tikai noteiktu summu mēnesī, kas pēc maksājuma atlikšanas posma tiks novirzīta pamatsummas dzēšanai. 

Lai banku piedāvāto pretimnākšanu kāds neizmantotu ļaunprātīgi, ir jārēķinās, ka kredītiestāde prasīs uzrādīt dokumentu paketi, kurā, piemēram, jābūt dokumentam, kas apliecina bezdarbnieka statusa iegūšanu vai jābūt izrakstiem no konta par darba algas samazināšanu u.c. Situācija rādot, ka tagad ievērojamas finansiālās pārmaiņas skārušas valsts sektorā strādājošos, kuriem būtiski samazinātas algas un līdz ar to radušās grūtības atmaksāt kredītus. Vērojams, ka arī privātajā sektorā strādājošos pašlaik skar problēmas, jo uzņēmumus likvidē un atlaiž darbiniekus, kā arī tiek optimizēts darbinieku štats. Klientu attieksme, kas nāk uz banku risināt savas finanšu lietas, mēdz būt visdažādākā. No dziļa izmisuma līdz situācijai, kad kredīta ņēmējs vaino pilnīgi visus, izņemot pats sevi –  ka tā bija un ir viņa atbildība, ņemot kredītu un apņemoties par to norēķināties. Diemžēl – un par to bankas runā nelabprāt – ir gadījumi, kad vairāk nekā skaidrs, ka aizdevums netiks atgūts.

Svarīgi būtu zināt, ka 23. jūnijā stājās spēkā grozījumi “Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”, kas varētu skart ievērojamu daļu iedzīvotāju. Zvērinātu advokātu biroja “Letlaw” vadošā partnere Kristīne Gaigule skaidroja, ka likuma grozījumi paredz īpašus noteikumus attiecībā uz kredītiem, kas izsniegti patērētājiem un kuru atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku. Ar patērētāju šā likuma izpratnē jāsaprot fiziskās personas, kuras saņēmušas kredītu nolūkam, kas nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību, tātad tie ir kredīti mājokļu iegādei, remontam, patēriņa kredīti u.c. Saskaņā ar minētajiem likuma grozījumiem kredīta devēju tiesības pieprasīt papildus nodrošinājumus (ķīlas, hipotēkas, galvojumus) un kredīta pirmstermiņa atmaksu, kas šodien ir visai izplatīta parādība, tiek būtiski ierobežotas.

 

Plašāk par to, kā cilvēki rīkojas šajos ekonomiski grūtajos laikos, kādus lēmumus pieņem, lai izķepurotos no radušās situācijas, lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 3.jūlija numurā Daigas Luteres publikācijā.

Ja agrāk ļaudis banku durvis vēra cerībās izmantot iespēju tikt pie kredītiem, tad pašlaik daudziem šo sajūsmu nomainījis izmisums.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz