Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Masveidā izput hipotēku ņēmēji

Masveidā izput hipotēku ņēmēji
26.11.2008 11:38

Tiesu izpildītājam vienā dienā iesniedz 330 lietu
Nekustamo īpašumu tirgū tiek piedāvāts liels skaits parādnieku dzīvokļu, taču pircēju tiem nav. Izsolīto dzīvokļu parādnieki vēl ilgi maksās bankām naudu, jo ienākumi no īpašuma pārdošanas sedz tikai daļu no kredīta summas. Un šāda situācija vēl nav piedzīvota, atzīst zvērināta tiesu izpildītāja Agnese Biķe, kura piekrita pastāstīt par situāciju ar hipotekāro kredītu parādniekiem.

– Nav noslēpums, ka tagad ļoti grūti klājas lielai daļai cilvēku, kas savulaik ņēmuši hipotekāros kredītus.
– Tā tas patiešām ir. Izsolēs nonāk aizvien vairāk un vairāk nekustamo īpašumu. Tas nozīmē, ka cilvēki nespēj atmaksāt kredītus. Un diemžēl izveidojies tāds kā apburtais loks, jo šos īpašumus nevar arī pārdot. Arī īpašumu vērtība vairs nav ne tuvu tāda, kāda tā bija, kad šos kredītus izsniedza.

– Lielais nekustamo īpašumu piedāvājums varētu būt arī viens no iemesliem, kādēļ to vērtība samazinās.
– Neapšaubāmi. Dzīvokļu vērtības kritums ir pat vairāk nekā uz pusi. Varu minēt piemēru. Mums iesniedz izpildrakstu par 25 tūksošu latu piedziņu. Kā ķīla ir standarta divistabu dzīvoklis. Bet nekustamā īpašuma vērtētājs to novērtē par 13900 latiem. Un tas vēl arī nav viss. Ja pirmajā izsolē nav pircēja par novērtējuma summu, otrajā izsolē īpašums tiek piedāvāts par 75 procentiem no novērtējuma summas. Ja pirmajās divās izsolēs īpašumu neizdodas pārdot, tad trešajā izsolē mēs to piedāvājam jau par 60 procentiem no novērtējumā minētās summas. Un arī tad īpašumam pircēju nav. Nav grūti izrēķināt, cik ļoti samazinājusies nekustamā īpašuma vērtība.

– Vai tie būtu galvenokārt dzīvokļi?
– Ne tikai. Arī zeme. Faktiski ir apstājusies visu veidu nekustamā īpašuma tirdzniecība, jo nav intereses par tiem. Tas saistīts ar kopējo ekonomisko situāciju, cilvēki vairs tik vienkārši nespēj saņemt kredītus bankās, lai pirktu dzīvokļus.

– Tas nozīmē, ka iepriekš piedzīvotais uzplaukums nekustamo īpašumu tirgū bija balstīts uz kreditēšanu?
– Tā varētu teikt. Taču agrāk bija dažādas variēšanas iespējas. Bija gadījumi, kad, uzsākot apķīlāta īpašuma pārdošanu, parādnieks atrada citu banku un veica pārkreditāciju. Cita lieta, ka rezultāti bija dažādi. Kāds tomēr spēja turpināt kredītu segšanu, bet citās lietās pēc kāda laika šis īpašums atkal atgriezās zem tiesu izpildītāja āmura. Tas liecina, ka ekonomiskās krīzes dēļ cilvēki vairs nespēj gūt tādus ienākumus, kādus bija plānojuši kredīta saņemšanas brīdī.

– Cik daudz no izsolītajiem nekustamajiem īpašumiem tomēr izdodas pārdot?
– Mums ik dienas notiek sešas izsoles. Piemēram, vienā nedēļa kopumā 21 izsole. Potenciālajiem pircējiem informācija par to ir pieejama oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”. Pieļauju gan, ka visi šo laikrakstu nepērk. Taču bez maksas informāciju par izsolēm var iegūt tiesu izpildītāju interneta mājaslapā www.lzti.lv Tur ir informācija par visām izsolēm, kas notiek Latvijā. Un tajās var piedalīties jebkurš interesents, kam vien ir vēlme un finanšu resursi nekustamā īpašuma iegādei.

– Cik noprotams, šis savukārt būtu īstais brīdis dzīvokļu pirkšanai, jo tie pieejami par samērā zemu cenu.
– Protams. Taču ķibele tāda, ka cilvēkiem brīvās naudas uz rokas nav nemaz tik daudz. Jau pieminēju, ka šādi pirkumi lielākoties notikuši ar kredītu. Bet bankas tagad tos izsniedz nelabprāt. To var saprast, jo nekustamā īpašuma vērtība mainās gandrīz katru mēnesi. Un šādos apstākļos grūti noteikt uz vairākiem gadu desmitiem aizdodamo summu, lai nepaliktu zaudētājos. Grūti pateikt, kas notiks tālāk. Vai nekustamo īpašumu vērtība turpinās kristies vai celsies.

– Pirms cik ilga laika ņemti tie kredīti, par kuriem uzsākta parāda piedziņa?
–Termiņi ir dažādi. Ir senāki kredīti, ir tādi, kas ņemti pirms pieciem gadiem. Un patlaban mēs jau sākam strādāt ar 2006. un 2007. gadā piešķirtajiem kredītiem. Lielākoties tos ņēmušas privātpersonas.

 Cilvēki paši atnāk un saka: viņiem nav nekādu iespēju ne nomaksāt kredītu, ne to pārkredidēt. Lai pārdodam īpašumus. Taču nelaime tāda, ka gadījumā, ja arī izdosies īpašumu pārdot, iegūtā summa dzēsīs tikai daļu no parāda. Atlikusī summa viņam būs jādzēš vēl gadiem ilgi. Kredīti ņemti brīdī, kad nekustamā īpašuma vērtība sasniedza maksimumu. Tie izsniegti arī Karostas dzīvokļiem. Pēc dokumentiem redzu, ka tie atrodas Baltijas ielā, Mežmalas ielā, Atmodas bulvārī. Un ar tādiem hipotēku cipariem, ka uzreiz skaidrs, ka tādu summu par īpašumu atgūt nebūs iespējams.

Tādēļ varu ieteikt cilvēkiem censties maksāt par hipotekārajiem kredītiem vismaz līdz brīdim, kad to cena kļūs augstāka. Citādi zaudējumi būs ļoti lieli, un bankas parādus diez vai atlaidīs.

– Kas notiek, ja īpašumu neizdodas pārdot nevienā no trim izsolēm?
– Par to tiek informēta persona vai kredītiestāde, kuras labā parāds tiek piedzīts, un lielākoties viņi izlemj īpašumu pārņemt.

Esmu dzirdējusi arī neoficiālu informāciju, ka dažas kredītiestādes apsver iespēju izveidot kādu dzīvojamā fonda apsaimniekošanas nodaļu, lai pēc nenotikušajām izsolēm pārņemtos īpašumus varētu izmantot, ja jau neizdodas tos pārdot par pieņemamu cenu.

–Vai varētu teikt, ka šāda situācija tiesu izpildītājiem ir ziedu laiki?
– Nebūt ne. Jāpatērē daudz vairāk laika un enerģijas, un tik un tā bieži vien nav rezultāta. Daudz labāk strādāt ir normālā ekonomiskā situācijā, kad izsolītos īpašumus izdodas pārdot bez īpašas aizķeršanās un par visām pusēm pieņemamu cenu. Bet tagad ir daudz stresa un emociju. Un tas skar tiesu izpildītājus, jo pēdējā laikā palielinājies sūdzību skaits par tiesu izpildītājiem. Protams, nav patīkami, ka īpašums jāatdod par pusi no kredīta summas, tāpēc arī cilvēkiem grūti valdīt emocijas un viņi meklē vainu citos.

– Cik tad liels ir parādu piedziņas lietu apjoms?
– Bija viena diena, kad saņēmu 330 lietu. Manā praksē absolūts rekords. Bet kopumā manā birojā pašlaik notiek darbs ar 8000 lietām. Tās gan ir no visas Kurzemes. Taču Kurzemes Apgabaltiesas rajonā mēs esam četri tiesu izpildītāji, un domāju, ka kolēģiem darba ir tikpat, cik man. Visas lietas gan nav saistītas ar hipotekārajiem kredītiem. Ļoti daudzas saistītas ar jaunu automašīnu iegādi. Tur situācija ir tieši tāda pati kā ar dzīvokļiem. Jauns auto maksāja dārgi, pēc dažiem gadiem to iespējams pārdot par krietni zemāku cenu, un kredīta ņēmējam aizvien vēl paliek nenokārtotas saistības vairāku tūkstošu latu apmērā. Tā ka situācija ir ļoti smaga.

Viktors Ulberts,
laikraksta “Kurzemes Vārds” pielikums “Mājoklis”

Zvērināta tiesu izpildītāja Agnese Biķe: “Tik daudz parādu piedziņas lietu kā tagad vēl nekad nav bijis.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz