Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Nepilngadīgie tukšo enerģijas dzērienus. Kā viņi pie tiem tika?

Nepilngadīgie tukšo enerģijas dzērienus. Kā viņi pie tiem tika?
Foto: liepajniekiem.lv
27.07.2016 07:12

liepajniekiem.lv

“No manām rokām tas nav, arī no “Red Bull” meiteņu rokām tas nav,” pārliecināti sacīja sacensību “Mad: Liepāja” rīkotājs Agris Klēpis, komentējot kāda aculiecinieka novēroto, kā šī pasākuma laikā nepilngadīgie tikuši pie enerģijas dzērieniem, ko lietot ar šī gada 1.jūniju personām, kas ir jaunākas par 18 gadiem, ir aizliegts. A.Klēpis uzskata, ka tos viņiem iedevis kāds no pieaugušajiem. Arī “Red Bull” pārstāve noliedz, ka tos bērniem būtu iedevuši viņu cilvēki.

Kāds portāla lasītājs ziņo, ka sacensību “Mad: Liepāja”, kas aizvadītas 2. un 3.jūlijā Jūrmalas parka skeitparkā, laikā redzējis: 12 un 13 gadus veci pusaudži dzēruši enerģijas dzērienus.

Un tas noticis uzreiz pēc tam, kad paviesojušās pazīstamā zīmola “Red Bull” meitenes, kas liek domāt, ka bundžiņas nepilngadīgajiem iedevušas tieši viņas.

Brīdi, ka enerģijas dzēriens būtu iedots rokās kādai personai, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu, lasītājs gan neesot piefiksējis. “Neatrados tiešā tuvumā, tāpēc neredzēju,” viņš paskaidro, un rosina, vai nevajadzētu publiskos pasākumos aizliegt vispār dāļāt enerģijas dzērienus, lai arī tie ir bezmaksas.

A.Klēpis, sacensību rīkotājs, lūgts komentēt aculiecinieka stāstīto, sacīja: “No manām rokām tas nav, arī no “Red Bull” meiteņu rokām tas nav.” Viņaprāt, pusaudži enerģijas dzērienus dabūjuši no kāda pieaugušā. “Vai nu to iedevuši vecāki, brāļi vai māsas,” min A.Klēpis, notikušo vēloties salīdzināt ar to, kas notiek alkohola un cigarešu jomā, – kad pie aizliegtā bērni tiek ar kāda pieaugušā starpniecību. To, ka kāds, kurš nav sasniedzis 18 gadu vecumu, pasākuma laikā būtu dzēris enerģijas dzērienu, pats A.Klēpis gan neesot redzējis, tāpēc notikušo apšauba.

“Mana nostāja vienmēr bijusi negatīva,” A.Klēpis uzsver, ka arī pirms tam, kad vēl enerģijas dzērienus varējuši brīvi lietot arī nepilngadīgie, viņš nav to atbalstījis.

“Es nekad neesmu akceptējis dot “Red Bull” bērniem.” Nostāju zinot arī puikas, ka pie viņa braukājas, trenējas, kā arī paša dēli. “Viņi “Red Bull” uztver kā pasaules līmeņa brendu, kā ekstrēmā sporta atbalstītāju, nevis saista to ar enerģijas dzērienu,” stingri saka A.Klēpis, un norāda, ka te ir katra paša darbs ģimenē, izglītošanas jautājums attiecībā uz enerģijas dzērienu lietošanu. “Tikpat labi enerģijas dzērieni var būt nopirkti veikalā,” sacensību rīkotājs min, kā vēl pasākuma vietā “Red Bull” skārdenes varējušas nonākt.

Populārā enerģijas dzēriena pārstāve Ilze Vaisūne norāda, ka “Red Bull” darbinieki esot stingri instruēti, ka nekādā gadījumā nedrīkst notikt enerģijas dzērienu dalīšana nepilngadīgām personām. Šajā situācijā, gluži kā min arī A.Klēpis, bundžas bērniem būs iedevis kāds cits pieaugušais.

“Ja ir šaubas par vecumu, tad tiek prasīti dokumenti,” I.Vaisūna uzver, ka “Red Bull” ir Austrijas uzņēmums un attiecīgi tiekot ieviesta arī darba kvalitātes kontrole, un iekšējā sistēma esot stingra.

“Uzņēmuma interesēs nav veidot negatīvu tēlu par zīmolu, tāpēc darbojamies likuma ietvaros,” I.Vaisūna noliedz, ka sacensību “Mad: Liepāja” laikā kāds no viņu cilvēkiem būtu iedevis skārdeni nepilngadīgām personām.

Atgādinām, ka aizliegums pārdot enerģijas dzērienus jauniešiem vecumā līdz 18 gadiem, stājās spēkā šā gada 1.jūnijā.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Agnese Gusarova informē, ka, izstrādājot Enerģijas dzērienu aprites likumu, tika noteikts aizliegums pārdot enerģijas dzērienus personām, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu, tādējādi pēc iespējas ierobežojot iespēju bērniem un pusaudžiem šos dzērienus iegādāties, un attiecīgi arī lietot.

A.Gusarova tāpat norāda, ka likuma 3.panta trešajā daļā noteikts, ka enerģijas dzērienus ir aizliegts piedāvāt bez maksas degustācijās, kā dāvanu vai kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. “Komersants, īstenojot savu saimniecisko darbību, ir atbildīgs par likumā noteikto normu ievērošanu un viņa pienākums ir nodrošināt, lai enerģijas dzērieni netiktu izplatīti personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.

Par tirdzniecības, sabiedriskās ēdināšanas un pakalpojumu sniegšanas noteikumu pārkāpšanu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 155.pantā ir paredzēti naudas sodi fiziskām un juridiskām personām,” 

brīdina Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre. Veselības ministrijā neesot saņemta informācija par portāla minēto pasākumu un tajā enerģijas dzērienu izplatīšanu nepilngadīgajiem.

Uz jautājumu, vai tomēr nevajadzētu aizliegt enerģijas dzērienu dalīšanu pasākumos, tā kā pēc būtības Enerģijas dzērienu aprites likums ir pieņemts ar mērķi pasargāt un atturēt jauno paaudzi no šādu dzērienu lietošanas, A.Gusarova atbildēja: “Enerģijas dzērienu aprites likuma izstrādes procesā likuma izstrādātāju redzējums bija tāds, ka pašreizējā likuma redakcija ļaus nodrošināt likumā noteiktā mērķa sasniegšanu.” Un ieteica sazināties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru, “ņemot vērā, ka šādu dzērienu bezmaksas izplatīšanas mērķis ir šo produktu atpazīstamības un lietošanas veicināšana (reklāma)”. 

A.Gusarova vēl piebilst, – lai veicinātu sabiedrības izpratni par veselīgu dzīvesveidu un veselīga uztura paradumiem, Veselības ministrija, sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam noteiktajiem uzdevumiem, plāno īstenot sabiedrības informēšanas kampaņas un pasākumus Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda 2016.-2022.gadam ietvaros. “Tāpat liela nozīme ir bērnu un pusaudžu informēšanai par veselīgu dzīvesveidu, t.sk. veselīgu uzturu, pašvaldībās un izglītības iestādēs. Informējam, ka skolas var pieteikties Nacionālajā Veselību veicinošajā skolu tīklā, kur tām tiek dota iespēja dalīties pieredzē un gūt jaunas idejas par veselības veicināšanas praksi un sniegts atbalsts veselību veicinošu aktivitāšu īstenošanā.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli