Otrdiena, 31. marts Gvido, Atvars

Nesalaužamā mīlestība

Nesalaužamā mīlestība
Foto: Liberta
02.03.2019 07:12

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Pēdējā laikā nepatīkami notikumi skāruši dzīvnieku aizsardzības biedrību “Liberta”. Biedrības vadītāja Ildze Leimante portālam atklāja, ka aizvien līdz galam nav izpratnes par iemesliem, kādēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) kopā ar vairākām dzīvnieku patversmēm Latvijā uzsācis cīņu pret biedrībām, kas palīdz dzīvniekiem.

“Es nesaprotu, kā var būt tāds ļaunums,” skumji nosaka Ildze. Jau kopš novembra vairākas dzīvnieku aizsardzības biedrības Latvijā cīnās par biedrības statusa saglabāšanu. “Liberta” šobrīd ir arī jaunas mājvietas meklējumos un Ildze atzīst, ka biedrība noteikti dosies ārpus pilsētas robežām. “Mēs jūtam cilvēku atbalstu. Viņi nāk, interesējas. Tāpat daudzi saka, ka ir skumji, ka šeit vairs nebūsim, jo cilvēkiem gribas vakaros, brīvdienās atnākt pie dzīvniekiem, izvest viņus pastaigā,” stāsta vadītāja.

Sākums – Hollija

Dzīvnieku aizsardzības biedrības “Liberta” telpās Ed.Tisē ielā 54A mūs sagaida aptuveni divus gadus vecā kucīte Hollija. Viņas krātiņš atrodas blakus kaķiem, kaimiņi ir miermīlīgi un visi sadzīvo labi. Atverot durtiņas pie mums uz priekškājām priecīga skrien Hollija. Kaut arī viņas pakaļkājas traumu dēļ velkas pa zemi, viņa ir dzīvespriecīga.

“Tieši Hollija bija visa iesākums,” mums atzīst Ildze.

Kucītes Hollija un Hanija “Libertā” nokļuva 2018.gada 7.novembrī. “Mēs saņēmām zvanus no Nīcas pašvaldības policijas un Liepājas Valsts policijas Krimināldaļas ar lūgumu palīdzēt. Bija atrasts miris cilvēks un viņa ķermeni sargāja suņi,” notikušo atminas Ildze.

“Ierodoties notikuma vietā redzējām skatu, kas sirdij lika sarauties – apkārt necila un sen neuzkopta iedzīve, tālākajā istabā gulēja cilvēks, kuram priekšā acīmredzami traumēts suns, kurš gatavs savu saimnieku pasargāt no ienākušajiem. Otrs suņuks sēdēja galvgalī un sargāja savu cilvēku. Redzams, ka viss, kas vīrietim bijis ir viņa suņi.”

Nīcas pašvaldības policija suņus nodeva “Libertai”. Tie nekavējoties tika nogādāti veterinārajā klīnikā Mežu ielā 29, Liepājā, lai tiktu izmeklēti un lemtu par tālāko rīcību. Hanijai ar veselību problēmas nebija, taču Hollijai tika konstatēta vairāku nedēļu sena trauma – mugurkaula lūzums, grūtniecība, izgulējumi. Šobrīd ir skaidrs, ka kucīte dzimusi laimes krekliņā.

“Veicot sonogrāfiju tika konstatēts, ka kucēni ir dzīvi un arī grūtniecības termiņš ir liels, tāpēc nolēmām nogaidīt mirkli, lai sāktos pirmsdzemdību kontrakcijas un Hollijai tiktu veikts ķeizargrieziens,” stāsta I.Leimante.

15.novembrī bija pienācis dzemdību laiks, taču kucēni diemžēl nebija gana spēcīgi, lai izdzīvotu. Hanija ātri vien atrada sev jaunas mājas un tagad dzīvo mīlēta suņa dzīvi, kamēr Hollijas ģimene ir “Liberta”.

“Hollijas lieta uztaisīja ažiotāžu interneta vidē, jo, protams, bija cilvēki, kuri uzskatīja ka no malas ir gudrāki un viņu uzskats ir vienīgais un pareizais, bet cilvēki, kuri nav speciālisti un ikdienā nestrādā ar dzīvniekiem sadalījās divās daļās – vieni piekrita interneta “ekspertiem”, ka kucīti nepieciešams iemidzināt, taču otri iestājās par Hollijas dzīvību un biedrības darbu,” par piedzīvoto stāsta Ildze.
Ar komentāriem internetā nekas nav beidzies, jo neapmierinātie cilvēki iesnieguši sūdzību PVD, lai panāktu Hollijas eitanāziju.

“Tad arī sākās mūsu cīņa ar PVD – novembra vidū. Taču ir pienācis marts, Hollija ir dzīva, laimīga un turpinās dzīvot.”

Izvērtējams gadījums

Arī pati biedrība piekrīt, ka šāda trauma, kāda bija Hollijas gadījumā, parasti dzīvniekam ir nāvējoša, vai rada tādus bojājumus, ka dzīvnieku uzturēt pie dzīvības būtu nežēlīgi, taču pieredze ļauj katru gadījumu izvērtēt individuāli.

“Mēs nestrādājam ar dzīvniekiem pirmo dienu, lai nevarētu adekvāti novērtēt situāciju un pieņemt pareizo lēmumu. Esam praktiķi ar vairāku gadu stāžu un ikdienas sadarbojamies ar veterinārārstiem, kuri savu viedokli par katru konkrēto dzīvnieku izsaka tikai pēc dzīvnieka izmeklēšanas, nevis kā citi – pēc internetā apskatītas bildes,” situāciju skaidro Ildze.
“KK Original Design” izveidotājs Valters Krētainis šobrīd izgatavo tieši Hollijai paredzētus ratiņus, kas viņai palīdzēs pārvietoties. Valters stāsta, ka ir idejas par to, kā izveidot ratiņus, lai Hollija varētu pārvietoties. “Tas nav nekas neiespējams!” ir pārliecināts puisi.

“Jā, viņai dzīve būs jāpavada ratiņos,” atzīst Ildze, “Bet vai šis fakts ir par iemeslu, lai suni iemidzinātu? Suns ir dzīvespriecīgs, ar labu apetīti, pati spējīga nokārtoties. Hollija bauda dzīvi, sāpes nejūt un redzu, ka jūt kādu cīņu esam izcīnījuši, lai viņa dzīvotu un redzu, ka tas ir bijis tā vērts!”

Pēc visa piedzīvotā Ildze atzīst, ka likumdošanu dzīvnieku jautājumos ir nepieciešams sakārtot, taču šobrīd netiek rasti pareizi risinājumi. Portālā manabalss.lv ir uzsākta parakstu vākšana, lai saglabātu dzīvnieku aizsardzības biedrības, kā arī tiktu izstrādāti objektīvi mājdzīvnieku turēšanas likumi.

“Laikā, kad situācija ar mājdzīvnieku vairošanu, tirdzniecību un dāvināšanu “labās rokās” valstī ir sasniegusi katastrofas apmērus, ir nepieļaujami cīnīties pret tiem, kas cenšas šo jautājumu sakārtot – pret dzīvnieku aizsardzības biedrībām. Tā vietā, mūsuprāt, nepieciešams izstrādāt, piemērot un pielāgot objektīvus likumu grozījumus, kas saistās ar mājdzīvnieku uzturēšanu, dāvināšanu un pavairošanu, kā arī prasības gan biedrībām, gan patversmēm. Pretējā gadījumā Latvija kļūs par mājdzīvnieku eitanāzija lielvalsti, kur vieni pavairos, dāvinās, pametīs, bet citi būs spiesti eitanazēt tikai tāpēc, lai valsts nepārvērstos par klaiņojošu suņu un kaķu koloniju,” raksta iniciatīvas virzītāji.

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli