Otrdiena, 2. jūnijs Lība, Emma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

No kūtiņas līdz Betlēmes zvaigznei

No kūtiņas līdz Betlēmes zvaigznei
Foto: Egons Zīverts
24.12.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

“Liepājā ir ļoti jaukas Ziemsvētku sagaidīšanas tradīcijas, piemēram, kopīga Adventa pirmās sveces aizdegšana pilsētas centrā. Bet man pietrūkst Betlēmes silītes atveidojuma visiem pilsētniekiem un viesiem redzamā vietā. Zinu piemērus, ka citur Latvijā konfesijām sadarbībā ar vietējo pašvaldību izdevies pilsētā izveidot Betlēmes silītes ainu ar lielām figūrām un stilizētu kūtiņas skatu,” saka bīskaps Hanss Martins Jensons.

Bīskaps akcentē, ka Betlēmes silītes iekārtošana būtībā izstāsta Ziemsvētku stāstu. Viņam mājās izveidojusies Betlēmes silīšu kolekcija. “Tā nav speciāli un ar apdomu veidota, Betlēmes silītes attēlojumi figūrās un kartītēs pie manis nonākuši pa dažādiem ceļiem. Tā ir tāda kā nejaušība jeb precīzāk – dievjaušība,” saka H. M. Jensons.

“No pašas bērnības esmu audzis ar betlēmītēm. Pie mums mājās Zviedrijā, gaidot Ziemsvētkus, uz galda klāja baltu galdautu, pēc tam pamazām veidoja Betlēmes ainu. Izklāja salmus tā, lai būtu attēlota stilizēta kūtiņa, tad uzlika figūras – Jāzepu, Mariju, Jēzus Bērniņu silītē. Pievienoja ganus, aitas, eņģeļus, Austrumu gudros. Tā tapa figurāli izstāstīts Jēzus Kristus dzimšanas dienas stāsts.

Kad 2000.gadā atbraucu uz Latviju, man tā visa ļoti pietrūka.”

Bīskaps pastāsta, ka no Zviedrijas līdzi atceļojis maz kas. Esošā kolekcija izveidojusies pēdējā divdesmitgadē. Kā figūras, tā kartītes nākušas no dažādām valstīm, gan mīļu cilvēku dāvinātas, gan ceļojumos iegādātas.

Visu gadu figūriņas atrodas virtuves skapī aiz stikla durvīm, lai gaidīšanas laikā durvis tiktu atvērtas un daļa no figūrām izliktas apskatei kā mājās, tā dievnamā. Atrašanās virtuvē nav izvēlēta nejauši. Bīskaps velk paralēles, paskaidrojot, ka ebreju valodā “Betlēme” nozīmē “maizes nams”.

Viena no pirmajām figūrām, kas tiek izņemta, ir pēdējos gados arī Latvijā populāras kļuvušās Ziemsvētku dzirnaviņas. “Tās nākušas no Vācijas, kompozicionāli veidotas kā egle, vairākos līmeņos,” norāda bīskaps. “Pašā apakšā ir galvenā, Jēzus piedzimšanas, aina, kur Bērns guļ silītē. Tur ir gan Jāzeps un Marija, gan apkārt gudrie vīri no Austrumiem. Otrā stāvā ir aitu gani, augšā – eņģeļi, kuri ganiem pasludina, ka Jēzus Kristus ir piedzimis.”

Pēc līdzīga principa izkārtotas figūras un priekšmeti arī skapī. Augšējā plauktā ir eņģeļu figūras. Dažādi ir materiāli, no kuriem tās veidotas. Un katram eņģelim ir savs stāsts, kā tas nonācis šajā skapī.

“Tamborētos man dāvinājušas draudzes locekles, ir arī bērnu, svētdienas skolas audzēkņu, darinājumi. Šī man ļoti patīk, te, caurspīdīgā kristāla klucītī var saskatīt eņģeli. Šis eņģelis man bija logā, kad dzīvoju Priekulē.”

Bīskapam pašam ļoti patīk figūra, kur izveidotais eņģelis tur rokās uzrakstu “Gloria”: “Jo eņģeļi bija tie, kas pirmo reizi dziedāja dziesmu, ko mēs dziedam dievkalpojumā, “Gloria in excelsis Deo” (Gods Dievam augstībā, un miers virs zemes).”

Otrajā plauktā izvietoti gani un viņu ganāmpulks, apakšējā – trīs gudrie no Austrumiem. Turpat ir Marija un Jāzeps un Jēzus Bērns silītē.

Bīskapa rokās iegulst kokgriezums – Jāzeps un Marija, apskāvuši bērniņu.

“Šo var saukt par visas kolekcijas sākumu. To iegādājos Izraēlā, kad studiju laikā pirmo reizi aizbraucu uz Jeruzalemi.

Tur mums, studentiem no Zviedrijas, vēlreiz izstāstīja Ziemsvētku stāstu. Jēzus nepiedzima kūtiņā, kā pie mums pieņemts iztēloties. Tā bija tāda kā sekla ala, grota. Un šeit tas uzskatāmi parādīts.”

Ziemsvētku stāsts ar jaundzimušo Jēzus Bērniņu centrā atainots visdažādākos veidos. Draugi no Zviedrijas uzdāvināja ainiņu stiklā. No Vācijas nākusi sērkociņu kastīte, kuru atverot, paveras silītes ainiņa.

Bīskaps uzsver, ka daudzas figūras, attēli, veidojumi, parāda ģimeni, tās stiprumu. Reāli, stilizēti, taču visur Jāzepa stiprās rokas ieskauj jauno māmiņu Mariju un jaundzimušo Bērniņu. Arī šim sargājošajam vēstījumam ir sava simboliska nozīme, jo Jāzepam ar Mariju nācās bēgt no Betlēmes, kad ķēniņš Hērods uzzināja, ka dzimis jaunais kungs un ķēniņš, un pavēlēja nokaut visus jaundzimušos mazuļus.

Bīskaps parāda mazu filca figūriņu, stilizēti tajā attēloti Jāzeps, Marija un Jēzus silītē, un augšā ir zvaigzne. “To reizēm ņemu līdzi, braucot mašīnā”.

Bīskaps ļoti vēlas Latvijā iedzīvināt Betlēmes silītes veidošanas tradīcijas. Kalpojot Priekules un Vaiņodes draudzēs, H. M. Jensons kopā ar draudzi pakāpeniski veidoja Jēzus Kristus piedzimšanas stāstu.

“Tas notika Ziemsvētku dievkalpojumos. Jēzus Kristus piedzimšanas svētvakarā es uzsvēru šī momenta nozīmīgumu. Kad Jāzeps un Marija gāja uz Betlēmi, viņi neatrada citu vietu kā kūtī pie lopiem. Un jaundzimušo Jēzu ielika silītē. Tā ir pirmā aina. Tad nākošā dienā pie ganiem nāk eņģelis ar vēsti. Tāpēc nākošajā dievkalpojumā likām klāt ganus un eņģeli, jo tanī es vairāk uzsveru vēsti, kas saistās ar eņģeļiem un ganiem. Un tad trešajā dievkalpojumā silītes ainu papildināja trīs gudro ķēniņu tēli. Betlēmes aina veidojās pakāpeniski. Sākumā kūtiņa bija tukša, un, kamēr lasīju stāstu no Lūkasa evaņģēlija: “Tad visi nogāja pierakstīties, katrs savā cilts pilsētā. Arī Jāzeps no Galilejas, no Nācaretes pilsētas, nogāja uz Jūdeju, uz Dāvida pilsētu vārdā Betlēmi… Kopā ar Mariju, savu saderināto, kas bija grūta…” – nāca pāris, kas attēloja Jāzepu un Mariju, un nolika viņu figūras pie silītes. Dievkalpojuma lasījuma laikā vizualizējām visu stāstu, kā Marijai piedzimst pirmdzimtais dēls. Un šajā stāsta reizē nāca bērns, kas ielika Bērniņu silītē. Nākamā dienā ir stāsts par ganiem. Tā izveidojas Betlēmes aina pilnībā un paliek līdz Zvaigznes dienai, kad klāt ir Austrumu gudrie, jo tas ir Zvaigznes dienas notikums, kad vīri ierauga debesīs spožo zvaigzni un seko tai. Tāpēc nav nejaušība, ka egles galā liekam zvaigzni, tas ir no Zvaigznes dienas stāsta.”

Bīskaps H. M. Jensons vēlreiz akcentē, ka ne jau materiālā vērtība piemīt šai kolekcijai, tā veidojusies ar mīlestību, kas nākusi no bērnības laika Zviedrijā un atvedusi līdz kalpošanas vietai Latvijā.

UZZIŅAI

Kā sāka veidot Betlēmes silītes

Bija 1223. gads. Svētajam Franciskam un viņa brāļiem kāds kungs uzdāvināja ar mežu apaugušu klinti netālu no pilsētas. Francisks lūdza brāļus izveidot tur Betlēmes silīti un sasaukt vietējos iedzīvotājus uz kopīgu Kristus dzimšanas noslēpuma svinēšanu. Viņš teica: “Gribu svinēt Dieva Dēla atnākšanu, kurš piedzima Betlēmē, un pats savām acīm redzēt, cik nabadzīgs Viņš kļuva mūsu dēļ. Gribu redzēt, kā Viņš dusēja silītē, ietīts autiņos un nolikts uz siena, un kā ar savu elpu to sildīja vērsis un ēzelis.”

Svētais Francisks nebija pirmais, kas tēlainā veidā parādīja Betlēmes silīti. Jau 330. gadā pēc imperatores Helēnas lūguma Kristus dzimšanas baznīcā Betlēmē, vietā, kurā piedzima Jēzus, tika novietota akmens silīte. 397. gadā svētais Hieronims Betlēmē izgatavoja Ziemsvētku notikuma atveidojumu, lai palīdzētu ticīgajiem atklāt un dziļāk pārdomāt Kristus dzimšanas noslēpumu.

Avots: katedrale.lv

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz