Piektdiena, 24. janvāris Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Oranžais brīdinājums aicina būt modriem

Oranžais brīdinājums aicina būt modriem
Foto: Ruslans Šuļga
12.06.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) pirmo reizi šogad izsludinājis oranžo brīdinājumu. Līdz pat piektdienai tiek prognozēta visnotaļ reta laikapstākļu parādība – pamatīgs karstums, stiprs vējš, intensīvas pērkona lietusgāzes, kā arī lielgraudu krusa, kas var radīt postījumus, zaudējumus un kaitēt cilvēku veselībai.

Tā kā šādi laikapstākļi gaidāmi līdz piektdienai, iedzīvotājiem jābūt modriem un jāinteresējas par jaunākajām laika prognozēm, kā arī jāapzinās iespējamie riski un jāseko līdzi informācijai, ko sniedz atbildīgās institūcijas.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inta Palkavniece “Kurzemes Vārdam” pastāstīja, ka cilvēkiem esot jāsaprot, ka pērkons ir bīstams gan ar zibeņošanu, gan bez tās, tādēļ piesardzība jāievēro abos gadījumos. “Pirms negaisa tuvošanās mājai jāizver logi un durvis, kā arī būtu vēlams nama iekšpagalmā novākt vieglus priekšmetus, piemēram, plastmasas krēslus un galdus. Tāpat, protams, jāatvieno elektroierīces, kas pamatā ir datori un televizori, lai pēc tam nenāktos pārdzīvot par finansiāliem zaudējumiem. Pērkons bieži nāk ar spēcīgu vēju, tādēļ nevajadzētu automašīnas novietot zem kokiem, īpaši atsevišķi augošiem kokiem, celtniecības sastatnēm, elektrolīnijām. Protams, arī par peldi šādos laikapstākļos ir jāaizmirst, jo, kā zināms, ūdens labi vada elektrību. Ja tomēr ir gadījusies kāda ķibele, tad jāzvana pa tālruni 112,” teica I. Palkavniece.

“Sadales tīklu” komunikācijas speciālists Artūrs Zālītis atgādina: “Ja ir noticis bojājums elektrolīnijā un 15 minūšu laikā elektrības padeve nav atjaunojusies, tad ir jāzvana pa tālruni 8404, un operatīvā darba grupa bojājumus novērsīs.” Tāpat viņš atzina, ka pat cilvēkiem, kuri dzīvo ēkās ar zibens novedējiem, elektroierīces tomēr esot jāatvieno, jo tie pilnībā negarantējot, ka droši pērkona negaisa laikā varat, piemēram, skatīties televizoru.

Runājot par gaidāmo karstuma vilni, ģimenes ārsts Roberts Barons laikrakstam pastāstīja, ka īpaši uzmanīgiem esot jābūt cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām. “Iedzīvotājiem ar veselības problēmām nav ieteicams ilgi gozēties saulītē, prātīgāk būtu ierobežot savas ikdienas gaitas. Tāpat der zināt, ka cilvēkiem ar sirdskaitēm nevajadzētu pārspīlēt ar šķidruma lietošanu. Bieži vien tiek teikts, ka karstā laikā jādzer maksimāli daudz šķidruma, taču tā nav – ir jābūt robežām, īpaši cilvēkiem ar veselības problēmām. Var rasties slikta pašsajūta,” sacīja R. Barons.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)