Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pandēmijas laikā atkritumu konteineri piepildās ātrāk 

Pandēmijas laikā atkritumu konteineri piepildās ātrāk 
Atkritumu apsaimniekotāji mudina namu pārvaldniekus aktīvāk reaģēt uz atkritumu apjoma izmaiņām – palielināt konteineru tilpumu vai izvest tos biežāk. (Foto: Egons Zīverts)
27.04.2020 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Ārkārtējās situācijas laikā cilvēki vairāk uzturas mājās, tādēļ privātajā sektorā palielinājies atkritumu daudzums, laikraksts “Kurzemes Vārds” noskaidroja sarunās ar atkritumu apsaimniekotājiem, kuri atsevišķiem klientiem atkritumu konteinerus jau šobrīd izved biežāk.

Pielāgojas situācijai

“Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī jaunajiem apstākļiem kopumā spējām pielāgoties visai raiti. Vienlaikus nav ļāvusi atslābt arī nozares specifika, jo savlaicīga un nepārtraukta atkritumu izvešana un to tālāka apsaimniekošana ir viens no ļoti būtiskiem aspektiem gan sabiedrības veselības, gan vides saglabāšanas kontekstā. Esam operatīvi ieviesuši drošības pasākumus uzņēmumā, tādējādi maksimāli pasargājot mūsu darbiniekus no Covid-19 riskiem, līdz ar to arī šā brīža apstākļos spējam nodrošināt gan pilnvērtīgu atkritumu izvešanu mūsu klientiem, gan nodrošināt atkritumu tālāku apsaimniekošanu,” pastāsta uzņēmuma “Eko Kurzeme” izpilddirektors Andris Karlsons. Savukārt pilnsabiedrības “Vides pakalpojumi Liepājai” izpilddirektore Ramona Pitena skaidroja, ka galvenās izmaiņas uzņēmuma darbībā esot klientu centra slēgšana un pāreja uz attālinātu klientu apkalpošanu. Tāpat viņa piebilda, ka drošības pasākumus ievērojot arī atkritumu izvešanas automašīnu ekipāžas.

Pašreiz, kad ļoti daudzi iedzīvotāji atrodas pašizolācijā, uzņēmuma “Eko Kurzeme” darbinieki novērojuši, ka mājsaimniecībās radīto atkritumu apjoms palielinājies. Līdz ar to atkritumu izvešana gan no privātmāju, gan daudzdzīvokļu ēku adresēm notiekot pēc līdzšinējiem grafikiem un atbilstoši pieprasījumam pat biežāk. “Mēs pielāgojamies atšķirīgām situācijām, kas saistītas arī ar juridisko personu un pašvaldību iestāžu apkalpošanu. Slēgtas skolas, bērnudārzi, tāpat attālinātā režīmā darbojas klientu apkalpošanas centri un vairāki uzņēmumu biroji. Līdz ar to arī atkritumu izvešana tur nav nepieciešama tik bieži, nekā ierasts,” sacīja A. Karlsons.

Atkritumu apjoms privātajā sektorā nedaudz palielinājies arī uzņēmumam “Vides pakalpojumi Liepājai”. “Ja konteineru izvešanas biežumu un lielumu pie privātmājām efektīvi regulē paši īpašnieki, tad vēlētos, lai aktīvāk uz atkritumu apjoma izmaiņām reaģētu namu apsaimniekotāji – atsevišķās vietās nepietiekamā konteineru tilpuma dēļ pie tiem tiek novietoti atkritumu maisi, kam nepietiek vietas. Protams, mēs tos izvedam, taču izdevīgāk ir palielināt konteineru tilpumu vai izvest atkritumus biežāk. Arī mūsu uzņēmumam samazinājies atkritumu apjoms juridisko personu sektorā, tostarp no sabiedriskās ēdināšanas, izglītības, kultūras un sporta iestādēm. Var teikt, ka samazinājumu juridisko personu sektorā kompensē vairāk atkritumu pie daudzdzīvokļu mājām,” teica R. Pitena.

“Vides pakalpojumi Liepājai” Rucavas novadā esošajām daudzdzīvokļu mājām no 1. maija izvedīs vienreiz nedēļā, nevis kā līdz šim – divreiz mēnesī. “Galvenais iemesls, kādēļ tur samazināsies esošo konteineru tilpums un pieaugs atkritumu izvešanas biežums, ir pašvaldības saistošie noteikumi, kas paredz vasaras sezonā (no 1. maija līdz 30. septembrim) izvest atkritumus pie daudzdzīvokļu mājām vismaz reizi nedēļā. Jebkurā gadījumā uzņēmums pēc Rucavas Komunālās daļas pieprasījuma ir gatavs operatīvi reaģēt, ja radīsies nepieciešamība palielināt konteineru tilpumu,” teica R. Pitena.

Nodod bezkontakta ceļā

“Eko Kurzeme” tāpat kā “Vides pakalpojumi Liepājai” iedzīvotājiem joprojām piedāvā šķirotos atkritumus nodot atkritumu šķirošanas laukumos. “Lai pēc iespējas novērstu inficēšanās riskus un pasargātu kā klientu, tā mūsu darbinieku veselību, šobrīd laukumā Ezermalas ielā 11 tiek pieņemti sašķirotie atkritumi, kurus var nodot bezkontakta ceļā un bez maksas – plastmasas, papīra, metāla iepakojumu, stikla taru, metālu, koka iepakojumu un elektrotehniku,” teica A. Karlsons. Savukārt R. Pitena informēja: “Mēs nodrošinām bezmaksas dalīti vākto atkritumu laukumu darbību Liepājā, Kapsēdes ielā 3f, Rucavā, bijušās “Mehāniskās darbnīcas” teritorijā, un Vaiņodē, Vienības ielā 6. Atkritumu savākšanas laukumā novietoti konteineri papīram un kartonam, plastmasas iepakojumam, stiklam un metālam. Tāpat laukumā var atbrīvoties no savu laiku nokalpojušas sadzīves elektrotehnikas, baterijām un spuldzēm. Auto īpašnieki laukumā var nodot riepas, motoreļļas un eļļas filtrus. Sadzīves atkritumus laukumā nedrīkst nodot. Tāpat atkritumi netiek pieņemti no juridiskajām personām.”

Runājot par piesardzības pasākumiem, A. Karlsons stāsta, ka galvenās izmaiņas attiecoties tieši uz rūpnīcu un šķirošanas laukumu, kur darbs notiekot arī šobrīd. “Tiek strikti ievērota distancēšanās, kā arī noteiktas materiālu plūsmas izmaiņas, lai maksimāli izslēgtu inficēšanās riskus. Tāpat notiek telpu, iekārtu, automašīnu un apģērbu dezinfekcija, kā arī ieviesti dezinfekcijas un aizsarglīdzekļi darbinieku papildu drošībai.” Tāpat “Eko Kurzemes” un “Vides pakalpojumu Liepājai” izpilddirektori uzsvēra, ka piesardzības pasākumus jāievēro arī iedzīvotājiem – šķiroto atkritumu konteineros nekādā gadījumā nedrīkst izmest salvetes, dvieļus, kabatlakatus, plastikāta cimdus un sejas aizsargmaskas. Tāpat pēc atkritumu izmešanas rūpīgi jānomazgā rokas un nepieciešamības gadījumā arī jādezinficē.

“Atkritumu apsaimniekotāju novērojumi un veselības aprūpes sistēmas ekspertu atzinumi vairākās Eiropas valstīs liecina, ka Covid-19 izplatība ar sadzīves atkritumu starpniecību šobrīd nenotiek un atkritumi no inficētajām mājsaimniecībām nav bīstamāki par citiem sadzīves atkritumiem. Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, sadzīves atkritumu izvešana turpinās ierastā režīmā, nodrošinot brigādēm papildu drošības un dezinfekcijas līdzekļus. Tomēr ir valstis, piemēram, Austrija, Čehija, Somija, Īrija un Spānija, kuras aicina karantīnā esošajiem un inficētajiem cilvēkiem atkritumus likt rūpīgi nosietos maisos vai pat divos maisos, kā to dara Lielbritānijā,” pastāsta R. Pitena.

Garākas darba stundas

Ierastā ikdiena mainījusies arī Liepājas reģionālajā apsaimniekošanas centrā SIA “Liepājas RAS”. Uzņēmuma valdes loceklis Normunds Niedols laikrakstam pastāstīja: “Atbilstoši krīzes situācijai esam sadalījušies divās maiņās, un būtībā jau šobrīd viena maiņa strādā attālināti, bet otra, ievērojot piesardzības pasākumus, turpina darbu sadzīves atkritumu poligonā “Ķīvītes”. Dalīto atkritumu savākšanas laukumā apjomi ir pieauguši, nedaudz arī nešķiroto. Iedzīvotāji izmanto brīvo laiku un atrašanos mājās, lai sakārtotu sev apkārt esošo vidi. Aprīlis jau tradicionāli ir spodrības mēnesis.” Ar pieaugušo darba apjomu uzņēmums tiekot galā – nepieciešamības gadījumā darbinieki strādājot ilgāk.

“Mūs ārkārtējā situācija būtiski neskar, taču zinu, ka atsevišķiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar šķiroto atkritumu realizāciju, radušās zināmas grūtības. Robežas ir ciet, un kaut kur arī pārstrāde ir apstājusies,” sacīja N. Niedols.

Pandēmijas laikā gan slēgts atkritumu poligonā “Ķīvītes” esošais Nenovērtēto lietu muzejs. “Ir cilvēki, kas arī šajā laikā ir interesējušies par iespēju apmeklēt šo vietu, taču drošība ir pirmajā vietā.”

“Kopā ar kolēģiem strādājam arī pie formālām un perspektīvām lietām un gaidām uz valsts plānu atkritumu apsaimniekošanā, kas iezīmēs pamatvirzienus no 2021. līdz 2027. gadam. Darbs attālināti sniedz jaunas iemaņas, kas var nākt par labu turpmāk. Izmantosim tās, lai kļūtu efektīvāki.”

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz