Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīvnieks būs jālolo arī pēc pandēmijas. Vai cilvēki ņem mājdzīvniekus garlaicības mākti?

Šobrīd grūti izvērtēt, cik lielā mērā patiesībai atbilst pieņēmums, ka pandēmijas laikā daudz vairāk nekā iepriekš cilvēki iegādājas suņus un kaķus, lai kliedētu garlaicību un būtu kāds, ko izvest pastaigā. Tiesa gan, joprojām ir aktuāls jautājums, vai visi tie, kas paņēmuši dzīvnieku vai tikai gatavojas to pirkt, lai, piemēram, kādam uzdāvinātu, apzinās šī soļa nopietnību?

Dzīvnieks būs jālolo arī pēc pandēmijas. Vai cilvēki ņem mājdzīvniekus garlaicības mākti?
Par draugu izvēloties mājdzīvnieku, cilvēks uzņemas atbildību uz daudziem gadiem. Speciālisti iesaka: iegādājoties suni, kaķi vai jebkuru citu dzīvu radību, iepriekš vienmēr izsveriet visus par un pret. (Foto: Egons Zīverts)
06.01.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ielūkojoties privāto sludinājumu vietnē ss.lv, redzams, ka pārdošanā ir gana daudz šķirnes un bezšķirnes kucēnu. Pēc norādītā tālruņa numura sazvanu Andri, kurš dzīvo Rīgā un piedāvā iegādāties franču buldoga kucēnus. Cena – 1500 eiro.

Vīrietis teic, ka nav audzētājs, bet cena atbilstot kucēnu kvalitātei. No novembrī dzimušajiem septiņiem mazuļiem palikuši pieci, un intereses no pircēju puses nav, neviens pat negribot palikušos rezervēt.

Savukārt portāla liepajniekiem.lv sludinājumu sadaļā redzams, ka tiek pārdoti kāmīši, cālīši, gaiļi, grūsna govs un garspalvains taksis.

Sadaļā “Dāvina” var atrast informāciju un tikt pie gliemežiem, kaķēniem un arī kāda divus mēnešus veca sunīša, bet iegādei cilvēki meklē pundurtrusi, kaķēnus un akvārija zivtiņas.

Dzīvnieku audzētāju biedrības vadītāja, audzētavas “Amberland” īpašniece, kinoloģe un suņu apmācības instruktore Marija Demčenko saka, ka biedrībā nav jūtama paaugstināta interese par kucēnu iegādi. Par suņu apmācības kursiem gan, un nāk jauni dalībnieki.

“Ja cilvēks iegādājies suni, tad ir tikai apsveicami, ka viņš gatavs veltīt laiku sava mīluļa apmācībai. Mācībām vajadzētu būt normai katram paņemtajam sunim,” M. Demčenko saka.

Viņa uzskata, ka varbūt pat labi, ja kucēns paņemts laikā, kad pandēmijas dēļ ģimene dzīvo mājās un vairāk laika var veltīt savam jaunajam ģimenes loceklim: apmācīt, vest laukā pastaigās u.c. Kad ierobežojumi beigsies, dzīvnieks būs paaudzies un kļuvis saprātīgs.

Liepājas kinoloģiskās biedrības “Dzīvnieku aizsardzības grupa” patversmes vadītāja Andžela Dolmatova savukārt atzīst, ka diemžēl Latvijā netrūkst tā saucamo melno audzētāju, kuri pavairo suņus un kaķus tikai tādēļ, lai tos pārdotu un gūtu peļņu – jo lielāku, jo labāk.

Ja godprātīgs audzētājs savai šķirnes kucei vai kaķenei metienu organizē tikai reizi gadā un līdz noteiktam vecumam, dzīvnieku šim atbildīgajam notikumam īpaši sagatavojot un rūpējoties par tā veselību, tad melnajā biznesā galvenais ir mazāk ieguldīt un vairāk saņemt.

Tāpat godīgie audzētāji mazuļus nav gatavi atdot kuram katram, kas izrāda vēlmi tos pirkt. Kad kucēns paņemts, viņi saglabā jaunā saimnieka tālruņa numuru, turpina sazināties, atbalstīt un konsultēt, kad vien tas nepieciešams.

“Pirkt dzīvnieku, tikai balstoties uz savām emocijām un egoistisko “man gribas!” nedrīkst. Saka, man tagad mājās ir garlaicīgi, iegādāšos kucēnu vai kaķēnu, kas mani izklaidēs! Kas ar dzīvo radību notiks pēc tam, kad pandēmija beigsies un būs jāiet uz darbu? Vai, iegādājoties dzīvnieku, ir apsvērti visi varianti un iespējamie scenāriji? Kas, piemēram, uzņemsies rūpes, audzinās, vedīs pastaigās, baros, ja saimnieks pats saslims?

Izvēloties sev vai ģimenei dzīvnieku, jāapzinās, ka tā būs atbildība visa dzīvnieka mūža garumā, kas var būt 10, 15 un vairāk gadu,” skaidro A. Dolmatova.

Viņa novērojusi, ka aizvadītajos mēnešos no patversmes paņemts vairāk kaķu nekā iepriekš, arī kaķēni.

Šobrīd Ezermalas ielā 11 dzīvo seši liela auguma suņi, par kuru adopciju intereses praktiski neesot, jo pilsētnieki vairāk grib mazus sunīšus.

“Ja kādam pandēmijas laikā mājās kļūst garlaicīgi, var atbraukt pie mums un, ievērojot visus noteikumus, izvest pastaigā patversmes suņus,” alternatīvu brīvā laika pavadīšanai piedāvā A. Dolmatova.

“Tā varētu būt laba iespēja iepriekš pārbaudīt, cik patiesa un noturīga būs vēlme aprūpēt savu mīluli. Par pastaigu gan nepieciešams iepriekš vienoties – obligāti jāsaskaņo ierašanās laiks, zvanot pa tālruni 28990174,” viņa piekodina.

Liepājas pašvaldības dzīvnieku patversmē “Lauvas sirds” līdz 11. janvārim nav iespēju izvest pastaigā suņus.

Kā sacīja patversmes vadītāja Nora Brūdere, šobrīd vēl grūti pateikt, vai šie noteikumi mainīsies un, ja mainīsies, kad tas varētu būt, bet aktuālā informācija vienmēr atrodama patversmes feisbuka kontā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz