Svētdiena, 5. aprīlis Vidaga, Aivija, Vija

Pasažieris, kurš nevar uzrādīt biļeti – ”zaķis”

Pasažieris, kurš nevar uzrādīt biļeti – ”zaķis”
Foto: Egons Zīverts
11.04.2016 07:09

liepajniekiem.lv

Portāls saņēmis lasītāja vēstuli, kurā tas sūdzas par visatļautību no pašvaldības aģentūras ”Liepājas sabiedriskais transports” kontroles un Liepājas autobusa parka šofera puses.

Lasītājs raksta, ka pagājušajā nedēļā braucis maršruta autobusā Nr.1 no Klaipēdas ielas uz Cukura ielu: ”Pabraucot garām pieturai ”Saraiķu iela”, nospiedu autobusā ”STOP” pogu, lai kāptu nākamajā pieturā ārā. Man bija svarīga tikšanās. Pieturā ”Cukura iela” stāv kontrole. Autobusam apstājoties, šoferis man durvis vaļā nevēra, turklāt uz aicinājumu, lai atver, viņš nereaģēja!”

”Pienāk kontroles darbiniece un uzstājīgā tonī prasa: “Biļeti parādi”,” turpina lasītājs: ”Ne labdien, ne stādījās priekšā, kas viņa ir. Protams, uztraukumā meklēju biļeti. To nekādi nevarēju atrast, jo biju uztraucies. Tā vietā, lai uzgaidītu, kamēr sameklēšu biļeti, kontroliere nekavējoties lika kolēģei saukt policiju un aizliedza šoferim vērt vaļā durvis. Šoferis sāka braukt tālāk, turklāt kontrole šoferim pieprasīja, lai ver vaļā tikai pirmās durvis visiem!”

”Tātad, tiku nelikumīgi aizturēts no kontroles puses un šofera, kuri liedza man brīvību, kas likumā kategoriski aizliegts,” uzskata lasītājs: ”Turklāt kontrole ar šoferi patvaļīgi mani aizturēja! Likumā noteikts, ka cilvēku drīkst AIZTURĒT tikai sertificēts apsardzes darbinieks un policija!”

Aizbraucot līdz maršruta galapunktam Karostā, priekšā jau bijusi izsauktā policija: ”Policija prasīja manus personas datus un pēc tam tos uzrādīja kontrolei. Izrakstīja kaut kādu līgumsoda kvīti, kuru atteicos parakstīt! Policijai aizbraucot, atradu arī savu biļeti, kuru kā pierādījumu uzrādīšu tiesai!”

”Autobusa kontrolei un šoferim NAV tiesības aizturēt un liegt brīvību cilvēkam,” uzskata vīrietis. Tādēļ viņš nolēmis ”uzsākt tiesvedību pret šo nekompetento iestādi LST un Liepājas autobusa parku!”

Pašvaldības aģentūras ”Liepājas sabiedriskais transports” direktors Gints Lūsis, lūgts izskaidrot, kāda ir procedūra un kas atļauts vai nav atļauts biļešu kontrolieriem, portālam skaidroja, ka aģentūrā pārskatīti no kontrolieriem saņemtie līgumsoda rēķini, bet rēķins par minēto sodu vēl nav reģistrēts.

”Arī sabiedriskā transporta aģentūrā līdz šim pasažieris nav vērsies,” norādīja G.Lūsis, skaidrojot, ka nesaprašanās vai sūdzību gadījumos pasažieriem vispirms ar pretenzijām vajadzētu vērsties tieši aģentūrā. Pārskatot videoierakstus, tad būtu iespējams izvērtēt katru gadījumu atsevišķi.

Sabiedriskā transporta lietošanas noteikumi nosaka, ka gadījumā, ja pasažieris sabiedriskajā transportlīdzeklī nevar uzrādīt derīgu braukšanas tiesības apliecinošu dokumentu, proti, biļeti, viņš uzskatāms par pasažieri bez biļetes un saucams pie atbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.  

Ja pārkāpējam jeb ”zaķim” tiek izrakstīts līgumsoda rēķins par braukšanu bez braukšanas tiesības apliecinoša dokumenta, pasažierim var uzlikt sodu 30 eiro apmērā, paredz noteikumi.

”Līgumsoda rēķina maksāšanas kārtību uz vietas var piemērot, ja pasažieris kontrolierim var uzrādīt personu apliecinošu dokumentu,” norāda G.Lūsis. Bet gadījumā, ja pasažieris atsakās maksāt līgumsodu un uzrādīt personas apliecinošu dokumentu, kontrolierim ir tiesības pasažiera personības noskaidrošanai pieaicināt policiju.

Uz maršruta galapunktu ”zaķi” tiek nogādāti tādēļ, lai netiktu kavēts grafiks un neērtības nenāktos piedzīvot pārējiem pasažieriem.

Aģentūras direktors piebilst, ka minētajā gadījumā, kad pasažieris, kā viņš pats atzinis, nevarēja uzrādīt derīgu braukšanas tiesības apliecinošu dokumentu, kontrolieriem diemžēl nebija iespējas pārliecināties, ka pasažieris biļeti tomēr bijis iegādājies, bet nozaudējis un atradis tikai pēc izkāpšanas no transporta.

___________________ 

Iesaki tēmu vai ziņo par notiekošo arī Tu! To var izdarīt ikviens portāla lasītājs, izmantojot sākumlapā esošo formu “Piedalies satura veidošanā!”. Turpat iespējams iesūtīt arī dažādus fotostāstus, piemēram, no kāda pilsētā notikuša pasākuma.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli