Ceturtdiena, 20. februāris Smuidra, Vitauts, Smuidris

Peldiestādi tur uz grauda

Peldiestādi tur uz grauda
Foto: Egons Zīverts
10.04.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Liepājas būvvalde īpašniekam izvirzīs prasību iekonservēt bijušās peldiestādes ēku Peldu ielā 59, novērtēt nama tehnisko stāvokli, novērst vēsturiskās ēkas turpmāko bojāšanos un norobežot galveno ieeju, “Kurzemes Vārdam” pastāstīja būvvaldes vadītājas vietnieks Arvīds Vitāls, “beidzot īpašnieks nāk uz sarunām un ir atsaucies”.

Daudzu gadu laikā vecā peldiestāde vairākkārt mainījusi īpašniekus, taču būvei tas kā nav, tā nav nācis par labu. Kā bija, tā ir neapdzīvota un neapsaimniekota, un tās apmetums drūp. Īpašnieks Aļģis Skara “Kurzemes Vārdam” sacīja, ka par viņa mērķiem attiecībā uz šo ēku “nevajag rakstīt, jo tie ir mani personiskie plāni”, savukārt sabiedrībai šis nams interesējot vien tik daudz, kā “izsist logus, kaut kur ielīst, kaut ko izārdīt, apmētāt ar pudelēm – lūk, ko dara sabiedrība”. Logi īpašniekam ir jāaizdara, jāsalabo ūdens notekas, lai mitrums nebojātu mājas ārsienas, savukārt teica A. Vitāls.

Tomēr pēc sarunas būvvaldē, kas notikusi pagājušajā nedēļā, viņš ir apņēmies prasītajā mēneša laikā aplikt ap ēku celtniecības žogu, lai cilvēki, pārāk tuvu pie ēkas pieiedami, nekaitētu sev – jo no nama jau lieliem gabaliem kritis apmetums.

Māju A. Skara izlicis pārdošanā – vēstī uzraksts uz ēkas. Būvvaldē viņš minējis cenu – 1,7 miljoni eiro. Bet, iespējams, īpašnieks vēl ko nogaida? A. Skara stāstīja, ka pirms četriem gadiem viņam bijis labs investors, jau no 2015. gada gaidot, kad pašvaldība pārbūvēs Peldu ielu. Jaunās ielas nav, investora arī vairs nav. “Lai [pašvaldība] saved kārtībā ielu – pašlaik tādā neviens [investors vai pircējs?] negrib līst,” teica īpašnieks. Tomēr pēc viņa izteikumiem var spriest, ka gluži vienalga A. Skaram tomēr nav, kas ar veco peldiestādi notiks. Viņš apgalvoja, ka ēka kopumā esot labā stāvoklī, tikai no fasādes krītot apmetums, un neesot jābaidās, ka māja zudīs pavisam. Taču neesot jēgas fasādi atjaunot, ja nav saimnieciskās darbības, ja ēkā nav apkures. Apkures ievilkšanai vajagot gāzes vadu, bet tā arī nav. Viņš sprieda, lai māju atjaunotu, vajagot 6 miljonus eiro – kas salīdzinājumā ar to ir pašvaldības vēsturisko ēku restaurācijas atbalsta programmā pieejamie 50 tūkstoši eiro? Turklāt, A. Skara piebilda, turpat netālu, pie Gulbju dīķa, viņam ir vēl cits vēsturisks īpašums – koka dzīvojamā māja, un viņš ir atjaunojis to.

Peldu ielas 59. namam pašlaik ir degradētas būves, bet ne grausta statuss, paaugstinātā īpašuma nodokļa likme vismaz pagaidām vēl netiek piemērota, skaidroja A. Vitāls. Paaugstinātais nodoklis šajā ekskluzīvajā vietā, Jūrmalas parkā, varētu būt ļoti liela summa. Bet nodoklis nav pašmērķis. Īpašnieks sadarbojas, ir apsolījis konkrētos termiņos novērst bīstamību, tāpēc paaugstinātā nodokļa likme nav pieprasāma. “Skatīsimies, kā tiek novērsta bīstamība. Katrā ziņā šī ēka ir mūsu redzeslokā. Bēdīgi, ka šāds objekts iet postā.”

A. Vitāls atzina – varbūt, ja tiks sakārtota Peldu iela, arī īpašniekam būs lielākas iespējas mainīt mājas situāciju. Jau vēstīts, ka šovasar pašvaldība plāno ielas rekonstrukciju Jūrmalas parka posmā, no Liepu ielas sākot, līdz Kūrmājas prospektam. Būvdarbu iepirkums ir noslēdzies, konkursā uzvarējusi SIA “A-Land”, būvdarbu līguma summa ir 821 138,92 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli, un būvdarbi būs jāpaveic 210 dienās. Drīzumā līgumam arī jātop parakstītam. Kad tas notiks, gan vēl nav skaidrs, “Kurzemes Vārdam” sacīja “A-Land” vadītājs Andris Šervinskis.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli