Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pelņa par pilsētas īpašuma pārraudzīšanu

Pelņa par pilsētas īpašuma pārraudzīšanu
29.04.2008 19:10

0

Liepājas pašvaldības īpašums ir ieguldīts 24 uzņēmumos – sabiedrībās ar ierobežotu atbildību. No tām piecas ir sabiedrības, kurā pašvaldībai pieder tikai daļa īpašuma. Viss šis īpašums ir jāpārrauga, un to dara domes apstiprinātie kapitāla daļu turētāja (jeb pašvaldības) pārstāvji. Šos pienākumus dome uzticējusi sešiem cilvēkiem – pieciem pārvalžu vadītājiem un domes priekšsēdētājam Uldim Seskam. Piedāvājam ielūkoties, kā viņu atbildīgais darbs atmaksājas.

Darbs astoņās sabiedrībās

Liepājas domes Finanšu pārvaldes vadītāja Dace Gertsone ir SIA “Liepājas ūdens” padomes locekle un septiņu pašvaldības SIA kapitāla daļu turētāja pārstāve: SIA “Vecliepāja”, “Jaunliepāja”, “Karosta”, “Komunālā pārvalde”, “Liepājas RAS”, “Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centrs”, “Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrs”. Vēl D.Gertsone ir domes privatizācijas komisijas locekle.

Pavisam kopā domē un pašvaldības uzņēmumos 2007.gadā D.Gertsone nopelnījusi 37,46 tūkstošus latu (gadu iepriekš – 28,02 tūkstošus). No tiem alga “Liepājas ūdenī” 2180 latu, bet par septiņu SIA kapitāla daļu pārraudzīšanu saņemta atlīdzība kopā 18,02 tūkstoši latu.

D.Gertsonei (kopīpašumā) pieder dzīvoklis un jaunbūve Liepājā, vieglā automašīna “VW Passat”, piekabe, naudas uzkrājums 6870 latu un 3291 eiro. Viņai ir parādsaistības 2939 latu, pati izsniegusi aizdevumu 4000 latu, un dāvinājusi dēlam 3000 latu.

Darbs sešās sabiedrībās

Domes juridiskās daļas vadītāja Inita Pelnēna pārrauga pašvaldības kapitāla daļas piecās sabiedrībās – SIA “Liepājas autostāvvietas”, SIA “Aviosabiedrība “Liepāja””, SIA “Liepājas tramvajs”, SIA “Liepājas Tuberkulozes slimnīca” un SIA “Ledushalle “Liepājas metalurgs””, un ir SIA “Liepājas enerģija” padomes locekle. Darbojas domes privatizācijas komisijā. Deklarācijā I.Pelnēna norādījusi algu domē 30,92 tūkstošus latus, un algu “Liepājas enerģijā” – 6000 latu. Salīdzinājumā ar 2006.gadu alga “Liepājas enerģijā” nav mainījusies, bet kopsummā 2006.gadā ienākumi bijuši mazāki – 29,05 tūkstoši latu. I.Pelnēna skaidro, ka “alga domē” ietver ienākumus gan par juridiskās pārvaldes vadīšanu, gan par darbu komisijā un par kapitāla daļu turēšanu.

I.Pelnēnai pieder dzīvoklis Liepājā. Viņai ir parādsaistības 18 tūkstoši latu.

Pa četri, trīs un divi

Liepājas domes attīstības pārvaldes vadītājs Vilnis Vitkovskis ir gan SIA “Liepājas enerģija” padomes loceklis, gan pašvaldības kapitāla daļu turētājs SIA “Liepājas ūdens”, SIA “Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs” un akciju sabiedrībā “Liepājas Autobusu parks”. V.Vitkovska ienākumi pērn bija 26,53 tūkstoši latu (gadu iepriekš – 19,85 tūkstoši). Ar darbu pašvaldībā un pārraugot pašvaldības kapitāla daļas nopelnīti 21,13 tūkstoši latu (vairāk nekā gadu iepriekš), bet “Liepājas enerģijā” – 5400 latu.

V.Vitkovskis deklarējis, ka viņam pieder dzīvoklis Liepājā un zeme Lažas pagastā, skaidrā naudā uzkrāti 19,2 tūkstoši latu, bet bezskaidrā naudā – 2200 latu un 5200 eiro. Viņam ir 3200 latu parādsaistības, bet pats izsniedzis divus aizdevumus, kopā 17,5 tūkstošus latu.

Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna ir kapitāldaļu turētāja SIA “Liepājas teātris”, “Liepājas Leļļu teātris” un SIA “Liepājas Latviešu biedrības nams”. Viņa arī darbojas domes Kultūras lietu komisijā un vada Kultūras pārvaldes Kultūras projektu komisiju. Kopā pērn pašvaldībā nopelnīti 21,07 tūkstoši latu (2006.gadā – 17,79 tūkstoši). Ar darbu kultūras pārvaldē – 15,24 tūkstoši, ar pārējiem pašvaldības dotajiem pienākumiem – 5,8 tūkstoši latu.

Bez tam L.Vīksna pērn saņēmusi dividendes privātā uzņēmumā – SIA “Mārketinga projektu aģentūra “Fortius”” – 3600 latu (gadu iepriekš – 8500 latu). Tāpat kā gadu iepriekš, L.Vīksnai pieder 40 procentu firmas (otrs uzņēmuma īpašnieks ir Dainars Dambergs), bet kopīpašumā ar dzīvesbiedru Gintu Vīksnu – dzīvoklis Liepājā.

Savukārt Nekustamā īpašuma pārvaldes vadītājs Mārtiņš Tīdens ir kapitāldaļu turētāja pārstāvis SIA “Nekustamā īpašuma rekonstrukcija” (agrākā uzņēmuma “Liepājas Sporta un kultūras pils” vietā) un SIA “Liepājas enerģija”. Viņš vada arī dzīvojamo māju privatizācijas komisiju. Kopā pašvaldībā M.Tīdens pērn nopelnījis 22,3 tūkstošus latu (gadu iepriekš – 16,1 tūkstoti latu). Kā pārvaldes vadītājs viņš saņēmis algu 13,64 tūkstoši latu, kā komisijas vadītājs – 305 latus, pārējais nopelnīts, pārstāvot pašvaldību uzņēmumos.

M.Tīdenam pieder (kopīpašumā) apmēram piektdaļa dzīvokļa Liepājā; lauku īpašums Rucavas pagastā, 2000.gada motocikls “Kawasaki”. Skaidras naudas uzkrājumi 15,5 tūkstoši eiro, 1000 latu, bezskaidras naudas uzkrājumi 13,11 tūkstoši eiro un 1944 lati. M.Tīdenam ir parādsaistības 12,85 tūkstoši latu un 24,16 tūkstoši eiro (nedaudz mazāk nekā gadu iepriekš).

No atlīdzības atteicies

Savukārt domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (ar viņa deklarāciju “Kurzemes Vārds” jau iepazīstināja 15.aprīlī) ir pašvaldības kapitāla daļu turētājs SIA “Liepājas Reģionālā slimnīca”, taču par šo darbu viņš atlīdzību nesaņem, jo no tās atteicies. Kāpēc? Atbild pats U.Sesks: “Tas ir mans privāts lēmums, un lai tas paliek manā ziņā”.

Pilsētas galva vēl paskaidro: “Faktiski es kā pilsētas domes priekšsēdētājs varētu viens pats būt visu pašvaldības uzņēmumu kapitāla daļu turētājs – tā tas ir dažās citās pašvaldībās. Taču mana slodze ir gana liela, tādēļ es iesaistu kapitāla daļu turēšanā pārvaldes vadītājus. Tas bija koleģiāls domes lēmums. Uzskatu, ka nākotnē arī medicīnas nozarē domei būtu vajadzīga pārvaldei līdzvērtīga atbildīga struktūra, kuras vadītājs varētu būt arī slimnīcas kapitāla daļu turētājs.”


Cik liela ir atlīdzība par pašvaldības kapitāla daļu turēšanu?

Skaidro domes Juridiskās pārvaldes juriste Oksana Luce:
– Par pamatu šai kārtībai ir Ministru kabineta noteikumi Nr.704. Tajos noteikts, ka atšķirīgu atlīdzību saņem lielu, mazu un vidēju sabiedrību kapitāla daļu turētāji. Liepājas pašvaldības kapitāla daļu turētāji saņem daudz mazāku atlīdzību, nekā to paredz valdības noteikumi. Liepājā lielo sabiedrību kapitāla daļu turētāji saņem tikai 40 procentus no MK noteikumos paredzētās jeb 205,20 latus mēnesī; vidējo sabiedrību kapitāla daļu turētāji – 45 procentus no MK noteikumos paredzētā jeb 170,40 latus mēnesī, un mazo sabiedrību kapitāla daļu turētāji – 60 procentus no MK noteiktā jeb 136 latus mēnesī.

Lielās sabiedrības ir “Liepājas Autobusu parks”, “Liepājas ūdens”, “Liepājas enerģija”, “Komunālā pārvalde”, “Vecliepāja”, “Jaunliepāja”, “Liepājas Reģionālā slimnīca”.

Mazās: “Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs”, “Liepājas Latviešu biedrības nams”, “Liepājas Leļļu teātris”, “Liepājas autostāvietas”.

Pārējās 13 pašvaldības SIA tiek uzskatītas par vidējām.

Nora Driķe,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz