Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pie pupa zem šalles

Pie pupa zem šalles
Foto: Ruslans Šuļga
16.07.2019 07:15

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Pārsteigta par to, ka, jaunajām māmiņām, kas apmeklē Liepājas Reģionālo slimnīcu, nav iespējas netraucēti pabarot savu zīdāmo mazuli, bija liepājniece Ilze Karazina, kas pati ar šo problēmu saskārusies, apmeklējot slimnīcā pediatri. Speciāli ierīkota telpa, kurā māmiņai netraucēti pabarot savu mazuli, šajā medicīnas iestādē nav. Tādas vietas trūkst arī citviet pilsētā, norāda jaunās māmiņas.

Meklē tumšāko stūri

“Man tas liekas absurdi, ka slimnīcā, kas ir lielākā reģionā ar vislielāko Dzemdību nodaļu, nav ierīkota atsevišķa telpa, kur māmiņām pabarot savu bērniņu. Esmu šo jautājumu uzdevusi gan medmāsām, gan pediatriem. Visi kā viens sacīja, lai rakstu ierosinājumus slimnīcas vadībai,” piedzīvotajā dalās I.Karazina. Viņasprāt, lai šādu telpu ierīkotu, neko daudz nevajag – mazu dīvāniņu vai mīkstu sēdeklīti un pārtinamo virsmu.

Lai pabarotu savu zīdainīti, sieviete slimnīcā izlīdzējusies dažādi.

“Principā, atrodot tumšāko gaiteņa stūri, vai arī pateicoties atsaucīgai pediatrei, tikām ielaisti kādā tuvumā esošā brīvā ārsta kabinetā uz 10-15 minūtēm,” atminas I.Karazina, un piebilst, ka tas, protams, ir neoficiāli, ne pārāk legāli.

“Cilvēki staigāja garām, skatījās, protams. Nav patīkami,” viņa atceras reizes, kad nācies bērnu barot turpat gaitenī. Tas ir intīms pasākums, ko tomēr negribas citiem reklamēt. Un arī attieksme no cilvēkiem ir dažāda, ir, kam tas pat šķiet nepiedienīgi.

Taču I.Karazina uzskata, ka šis jautājums vēršams plašāks, ne tikai runājot par Reģionālo slimnīcu. Ilze ar ģimeni neilgu laiku dzīvojusi Zviedrijā, tāpēc ir ar ko salīdzināt. Šajā Skandināvijas valstī vispār neesot sastapusies ar problēmu, kur pabarot bērniņu. “Jebkurā lielveikalā bija atsevišķa telpa, kur to varēju brīvi darīt. Un tā nebija tualete ar pārtinamo virsmu blakus tualetes podam.”

Blakus podam barot negribas

Jāsaka, ka visbiežāk tieši šādi – tualetēs, tas ir organizēts Liepājā – lielveikalos, degvielas uzpildes stacijās, sabiedriskās ēdināšanas vietās u.c., kur bērniņu var pārtīt, bet ne pabarot. Mūsu apvaicātās ar krūti barojošās jaunās māmiņas uzsvēra, ka zīdīt bērnu, sēžot uz poda, ir visai pazemojoši. Turklāt sociālajos tīklos regulāri uzvirmojošās diskusijās lasāms, ka ne vienmēr un visur šīs labierīcības tiek uzturētas pienācīgā kārtībā. Tieši nepatīkamās atmosfēras un nepieņemamās higiēnas dēļ māmiņas tur uzturēties ar bērniņu neizvēlas.

“Nereti pārtinamā virsma ir bez mīkstā matracīša,” vēsta kāda mamma. Bet cita piebilst, ka šķiet, telpa iekārtota tikai, lai būtu, lai konkrētā vieta saņemtu augstāku kvalifikāciju. Tas, cik tas viss atbilst kvalitatīvai realitātei, ir cits jautājums.

“”Māmiņu istabu” trūkums ir ļoti sāpīga lieta visas Liepājas mērogā,” raksta kāda liepājniece. “Reiz māmiņa no Rīgas, ierodoties Liepājā, man jautāja, kur es varu pārtīt un reizē pabarot mazulīti. Bet man nebija, jo atbildēt, jo tādas – komfortablas, kaut cik tīras un īpašāk aprīkotas – nemaz nav.”

Patiesībā tāda vieta ir pludmales pieejamības kompleksā, kur pašvaldība pirms gada iekārtojusi telpu tieši jaunajiem vecākiem bērniņa pabarošanai un pārģērbšanai. Taču izrādās, ka daudzi vecāki par šādu telpu neko nezina vai arī uzskata,ka tas ir pieejams tikai vasarā, kad apmeklē pludmali vai parku.

Kā liepājnieces izlīdzas? Vasarā esot vienkāršāk, un sievietes nekautrējas barot bērnus turpat kafejnīcās, parkos, sežot uz soliņiem, pat sabiedriskā autobusa pieturvietās. Gan piesedzoties ar kādu šalli, gan arī īpaši neslēpjoties. Bet gada aukstajā laikā mammas plāno savas aktivitātes tā, lai kad mazulis modīsies un gribēs ēst, jau būtu mājās.

I.Karazina spriež, ka “māmiņu istabas” ir nepieciešams vietās, kur organizēta infrastruktūra bērniem.

“Jā, mēs varam runāt par bērniem draudzīgu vidi Liepājā, bet tajā pašā laikā šajā virzienā nekas netiek darīts. Saprotu, ka visā pilsētā to noorganizēt nevar. Taču vietās, kur pulcējas bērni, viņu mammas, gan vajadzētu spēt rast šādu iespēju.

Tas jau nav nekas ārkārtējs. Man ir trīs bērni, un astoņu gadu laikā kopš pirmā bērniņa piedzimšanas Liepājā šajā situācijā nekas nav mainījies. Māmiņas parkā sēž satinušās šallēs, jo zem tām ir paslēpts bērniņš pie pupa.”

Sāks domāt

Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes loceklis Andris Vistiņš norāda, ka līdz šim nav saņemti rosinājumi no māmiņām par bērnu barošanai pielāgotas telpas nepieciešamību, “varbūt ļoti sen”. “Es neatminos, ka līdz mums vēstuļu vai ierosinājumu formā kaut kas būtu atnācis tagad,” viņš saka, bet sola, ka situāciju var labot, ja ir konstatēta problēma.

“Ja iedzīvotāji rosina, ka par to jādomā, tad, mēs varam apdomāt un izskatīt. Šo ziņu lieku aiz auss, un skatīsimies, kādas ir iespējas.”

Taču pagaidām slimnīcas pārstāvis neko konkrētu nesola, jo “jāsaprot, kādas ir iespējas un kurš risinājums būtu saprātīgākais”. “Domāju, ka tas būtu jādara Konsultatīvās nodaļas ietvaros. Bet tā ir nodaļa, kas mums jau ir izremontēta un pašlaik tur būtiskas pārbūves nav plānotas. Arī visi kabineti šajā nodaļā ir noslogoti. Sāksim domāt, vai tomēr kādai esošajai telpai nemainīt funkciju vai arī tad meklēsim kaut kur tās tuvumā, un tad ar norādēm informēsim, kurp doties, ja ir tāda vajadzība.”

Savukārt Liepājas pilsētas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļā norāda, ka iespēju pabarot un pārtīt mazuli pludmales pieejamības kompleksā šim mērķim pielāgotajā modulī ir izmantojuši daudzi vecāki. “Atsākoties pludmales sezonai, arī šogad šī iespēja ir guvusi atsaucību un jaunie vecāki labprāt izmanto šo iespēju,” teic pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Enģele. Šosezon jau bērnu istabu pludmales pieejamības kompleksā izmantojuši vairāk nekā 250 jauno vecāku. “Tā kā varam apgalvot, ka pakalpojums ir pieprasīts,” norāda E.Enģele.

Cer uz uzņēmēju atsaucību

Par telpas uzturēšanu kārtībā, kā arī apmeklētāju uzskaiti rūpējas Liepājas Neredzīgo biedrība. Kompleksā uz vietas sastaptais biedrības pārstāvis Ilvars Miglinieks pastāstīja, ka saulainās, siltās dienās ierīkoto telpu izmantojušas līdz pat 12 māmiņām ar mazuļiem. “Vairāk arī nemaz nevar paspēt, jo strādājam no pulksten 11 līdz 19, un vienai māmiņai ir vajadzīgs ap 20 līdz 30 minūtēm. Tāpēc dažkārt nākas pagaidīt rindā,” novērojis I.Miglinieks. “Jā, māmiņas zina par šo vietu, viena otrai pasaka, šeit ir arī informējoši uzraksti. Arī paši piedāvājam, ja redzam, ka ir tāda vajadzība.” Sliktu laikapstākļu gadījumā kompleksu apmeklē viena divas māmiņas ar mazuļiem. Tā kā ierīkotā telpa tukša nestāv ne dienas. Pēc katra apmeklējuma darbinieks telpu uzkopj, dezinficē, jo videi ir jābūt sterilai. I.Miglinieks atminas, ka vēl pirms specializētās telpas ierīkošanas, māmiņas lūgušas, vai var ieiet un pabarot bērniņu. “Ja bija brīvs, protams, atļāvām. Iedevām vēl beņķi, lai ir, kur apsēsties.”

E.Enģele pastāsta, – pirms iekārtot pirmo bērnu istabu Liepājā, pašvaldībā tika izveidota darba grupa, lai novērtētu esošo situāciju un rastu risinājumu. Esot aptaujātas organizācijas, kas strādā ar ģimenēm par to, kur Liepājā šādas vietas vēl būtu nepieciešamas. Tika norādīts, ka tas būtu Raiņa parka rajons, kā arī pats pilsētas centrs. “Tika uzrunātas Liepājas lielākās tirdzniecības vietas ar rosinājumu šādas barošanas telpas ieviest savās telpās, tāpat izskatīt iespēju izveidot ģimeņu autostāvvietas,” zina teikt pašvaldības pārstāve, taču realitātē pašvaldības izveidotā telpa joprojām ir vienīgā šāda vieta. Tiekot izskatītas arī iespējas šādu telpu ierīkot kādā no pašvaldības iestādēm, taču ieceres īstenošanai traucējot piemērotu telpu un nepieciešamā finansējuma trūkums. Tad nu šķiet, ka mammas parkos turpinās tīties šallēs un savus bērnus Liepājā zīdīs publiskās vietās.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz