Sestdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pilsētas mūra seja. Liepājas agrāko laiku sienu gleznojumi

Tas varēja tapt tikai tolaik – pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē. Sakrita viss nepieciešamais. Bija cilvēki, kas to organizēja un izdarīja. Gaiss impērijā bija kļuvis vieglāk elpojams, bet privātīpašums vēl nebija noteicis savus aizliegumus. Tad Liepājā radās vairāki apgleznoti brandmūri kā vēl viens pieteikums šās pilsētas īpašajam un radošajam garam.

Pilsētas mūra seja. Liepājas agrāko laiku sienu gleznojumi
Cits laiks. Viena no beidzamajām nerenovētajām Vītolu ielas mājām uz sienas glabā vairāk nekā pusgadsimtu senu laikmeta zīmi. Īpašā tehnikā veidota Liepājas gaišās nākotnes aina. Sienu renovējot, tā pazudīs. (Foto: Egons Zīverts)
Cits laiks. Viena no beidzamajām nerenovētajām Vītolu ielas mājām uz sienas glabā vairāk nekā pusgadsimtu senu laikmeta zīmi. Īpašā tehnikā veidota Liepājas gaišās nākotnes aina. Sienu renovējot, tā pazudīs. (Foto: Egons Zīverts)
17.08.2022 00:00

Dina Belta

"Liepājas Vēstules"

Teikt, ka laika gaitā šis vaibsts pilsētas sejā pārvērties visai neglītā krunkā, nebūtu īsti precīzi. Drīzāk tas pārvēršas par neko, un tas ir vēl sāpīgāk. Tiesa, daudzu šajā materiālā tapušos darbus aizstājuši jauni, bet tas jau ir cits stāsts. Šis ir atskats pagātnē.

Nesen no sienas K. Valdemāra ielas stūrī nozuda balerīna – 90. gados tapusī rūpnīcas ”Lauma” reklāma. Tas bija pēdējais lielformāta gleznojums, pēc tam tādi vairs Liepājā nav radīti. Un arī šis, jau kapitālisma apstākļos zīmētais, atšķīrās no brandmūriem, piemēram, Jūras vai Pasta ielā, kas apgleznoti laiksprīdi senāk.

Kad Arņa Grinberga gleznotā balerīna K. Valdemāra ielas stūrī tapa, domas par tās māksliniecisko kvalitāti dalījās. Taču laika gaitā liepājnieki pie tās stipri pierada. (Foto: Ģirts Brūns)

Šodien nekas tāds vairs nebūtu iedomājams, saka arhitekts Uģis Kaugurs. Tagad faktiski ir divas iespējas – vai nu pliks mūris, vai tam pāri uzstiepts tehniski nodrukāts milzu reklāmbaneris ”Nopērc to!” un ”Apēd šito!”. Pēc mēneša, ja vajag, var nomainīt ar citu līdzīgu.

Arī pirms gadiem trīsdesmit tās nosacīti bija reklāmas, kas bija apgleznoto sienu pamatā. Cik nu kādam tā reklāma bija vajadzīga, bet naudu šādiem darbiem deva toreizējais telefonsakaru operators, valsts apdrošināšana, pasts. Uz mūriem varēja lasīt lieliem burtiem atgādināto telefonnumuru, pa kuru jāzvana gāzes noplūdes gadījumā.

Mūris pie tagadējās Katoļu pamatskolas Peldu ielā kādreiz bija piederīgs Liepājas Mākslas vidusskolai. Uz tā krāsainas pēdas atstājusi Andra Rācenāja. (Foto: Egons Zīverts)

Mākslinieks Raimonds Gabaliņš stāsta, kā 1987. gadā vairāki dizaineri piedalījās konkursā par iespēju apgleznot ugunsmūri Jūras ielā. To rīkoja pilsētas izpildkomiteja, bet visa iniciators bija pilsētas galvenais arhitekts Uldis Pīlēns, kurš mērķtiecīgi centās lauzt padomju laika izpratni par dizainu vispār.

Ap astoņdesmito gadu vidu, lielākoties pateicoties tieši viņam, Liepājā izveidojās stiprs mākslinieku dizaineru kodols. Un tas ķērās pie pilsētvides veidošanas, radot priekšstatu par Liepāju kā par īpaši radošu vietu Latvijas kartē. Tad arī tapa supergrafikas – tāds ir nosaukums stājmākslai uz brandmūriem.

Tagad faktiski ir divas iespējas  – vai nu pliks mūris, vai tam pāri uzstiepts tehniski nodrukāts milzu reklāmbaneris ”Nopērc to!” un ”Apēd šito!”.

Tādi paši tēli redzami arī panno, kas ir uz tagadējās Katoļu pamatskolas ēkas sienas. (Foto: Egons Zīverts)

Lai arī viens no Jūras ielas mūra zīmējumu sponsoriem bijis telefonsakaru nodrošinātājs, māksliniekiem bija domas un rīcības brīvība, nepieciešamie norādes vārdi varēja būt uz mūra uzlikti salīdzinoši maziem burtiem neuzkrītošākā vietā.

Tas bija liels darbs, prasīja apmēram mēnesi. Jāņem arī vērā, ka krāsas tolaik bija tādas, kādas bija, nekādas ātras žūšanas un plašas toņu paletes.

Jūras ielas mūris savulaik tika apgleznots divreiz – pēc vienas supergrafikas nāca nākamā. Pasta pasūtītās aploksnes autors ir Egils Radziņš. Talantīgs Liepājas mākslinieks ar smagu likteni. (Foto: Egons Zīverts)

R. Gabaliņš kopā ar Valdi Lipartu un Gunāru Tauri strādājis arī pie apdrošināšanas reklāmas, kas krāšņoja jau pieminēto K. Valdemāra ielas mūri vēl pirms balerīnas. Tā bija reljefa pilsētas ainava melnbaltā grafikā, cilvēku tēli.

Par pilsētvides dizaina objektiem tolaik pārvērtās arī ēku sienas mikrorajonos. Piemēram, siltummezglam M. Ķempes ielā.

Ja vien būtu iespējams, protams, ka supergrafikas vajadzētu saglabāt, saka mākslinieki. Piemēram, Teņa Graša jaunākā un liepājnieces Intas Grases gleznotie zirgi un karietes Stacijas laukumā. Taču, visticamāk, tas vairs nebūs iespējams – pamatne ir pārāk sliktā stāvoklī.

Cik te zirgu un cik tiem kopā kāju? Ar tādu skaitīšanu nodarojās autobusu gaidītāji, kad Tenis Grasis jaunākais un Inta Grase bija uzgleznojuši dinamisku sižetu uz mūra pretim autoostai. (Foto: Egons Zīverts)

Pilsētas mūrus varētu atvēlēt labam grafiti – Rīgā ir piemēri, kur tas tiešām atmaksājies. ”Kam tad patīk tās vienmuļās, vienādās mājas?” U. Kaugurs gan šaubās, vai tas varētu izdoties. Jo grafiti un stencili ir spontāna māksla, kurai nav iespējams rasties pēc pasūtījuma.

”Kā var organizēt to, kas pēc savas dabas ir neorganizēts, kur ideja ir no viena apgleznota tramvaja aizskriet pie otra nepieķertam?”

Supergrafikas nav mūžīgas – lietus un sniegs balina un drupina kā krāsas, tā mūri. Izzūd Dzintras Vīriņas gleznojums Pasta ielā. (Foto: Egons Zīverts)

Viens pagūst uzvilkt tikai divus burtus, otrs – uzzīmēt kaut ko patiešām interesantu. Kas zina, kā izvērstos grafiti, ja piepeši tas viss kļūtu legāli, un vai no tā patiešām izaugtu pērles, kuras pēc desmitgadēm citi mākslinieki novērtētu kā labus divtūkstošpadsmito gadu stājmākslas paraugus. ”Var jau visas nezāles izravēt. Bet ir iespējams, ka kaut kas, kas palicis neizrauts, ņem un uzzied ar brīnišķīgiem ziediem.”

Katrā ziņā Liepājā, viņaprāt, aizvien ir augsne tam, lai radītu labus vides dizaina objektus.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz