Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Projekta rezultātus izmantos potenciāli jaunam kolorektālā vēža skrīningam

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts sadarbībā ar Liepājas Reģionālo slimnīcu īstenojis projektu “HYCOR” jeb hibrīda-sensora izelpas analīzi kolorektālā vēža skrīningam, aģentūru LETA informēja LU KPMI pārstāvis Oskars Vizbulis.

Projekta rezultātus izmantos potenciāli jaunam kolorektālā vēža skrīningam
Foto: Publicitātes
03.12.2023 09:28

LETA

Projekts īstenots no 2021. gada 1. jūlija līdz šī gada 30. novembrim. Tā galvenais mērķis bija identificēt un izpētīt gaistošos organiskos savienojumus, kas saistīti ar kolorektālo jeb resnās un taisnās zarnas vēzi un veido īpašu ķīmisko profilu, kuru potenciāli var izmantot dažādu slimību atklāšanai, tai skaitā ar kolorektālo vēzi izraisītas izmaiņas cilvēka metabolismā.

Pētījuma rezultāti snieguši pierādījumus, ka kolorektālā vēža gadījumā tiek izmainīts gaistošo organisko savienojumu profilu, atklāja Vizbulis. To potenciāli varētu izmantot kā biomarķieri kolorektālā vēža noteikšanai.

Papildus tam projekta mērķis bija izstrādāt arī matemātisku modeli kolorektālā vēža noteikšanai un novērtēt speciāli izstrādātās iekārtas sensoru veiktspēju šīs slimības noteikšanai.

Vizbulis atzina, ka šobrīd ar šo iekārtu nav iespējams noteikt precīzu saslimšanas diagnozi, taču tas vērtējams kā “būtisks solis” šīs jomas attīstībā.

Projekta laikā sagatavotas un nopublicētas trīs oriģinālas publikācijas zinātniski recenzētos žurnālos, kā arī pētījuma rezultāti prezentēti dažādās starptautiskās zinātniskajās konferencēs.

Tāpat projekta laikā Liepājā tika īstenotas pētījuma “GISTAR” klīniskās aktivitātes, kurā piedalījās 842 Liepājas iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 64 gadiem.

No tiem 206 atklāta kuņģī mītoša un kuņģa vēža attīstību veicinoša baktērija “Helicobacter pylori”. Viņiem tika nozīmēta minētās baktērijas izskaušanas jeb eradikācijas terapija.

“GISTAR” ir daudzcentru randomizēts pētījums, lai meklētu jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās. Pavisam pētījumā iekļauti 11 223 dalībnieki.

Kā skaidro Vizbulis, kolorektālais vēzis un kuņģa vēzis ir visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji. Daudzus no vēža gadījumiem ir iespējams novērst, savlaicīgi diagnosticējot ļaundabīgo procesu savlaicīgi.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz