Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mākslas skolas jaunās telpas Alejas ielā vilina radīt mākslu

”Žēl, ka mēs te nevaram mācīties atkal,” garāmejot noteic divas nu jau pieaugušās Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) audzēknes. Viņām nevar nepiekrist, Alejas ielas jaunā piebūve patiešām vilina apgūt ko jaunu – moderna aparatūra, plašas un labi izgaismotas telpas, radoša gaisotne. Teju katrā kabinetā sastopam jauniešus, kuri aizrautīgi ģenerē jaunas idejas.

Mākslas skolas jaunās telpas Alejas ielā vilina radīt mākslu
“Šī ir telpa, kur mācāmies rasēt, īpašie rasēšanas galdi piemēroti ērtam darbam, agrāk ar tādiem strādāja arī birojos, šobrīd gan viss ir pārgājis uz datoriem. Pats pirmais, ko darām, mācāmies vilkt līnijas, tās ir ļoti dažādas, piemēram, neredzamās līnijas, kontūrlīnijas, mācāmies, kā grafiski to attēlot, apgūstam tehnisko rakstu. Laikam ejot, strādājam pie sarežģītākām konstrukcijām. Viens no praktiskajiem uzdevumiem, ko mēdzu uzdot, ir uzzīmēt savu mājas istabu un izveidot tajā studijas tipa dzīvokli. Liekam tur iekšā ieejas zonas, virtuves zonu, sanitāro mezglu, darba un guļamo zonu. Tas viss jāievieto mazajā istabiņā, tam meklējam risinājumus – transformējamas mēbeles utt.,” ar mācību procesu iepazīstina Arhitektūras un interjera dizaina nodaļas pasniedzēja Renāte Vīksna (attēlā). (Foto: Egons Zīverts)
10.11.2022 00:00

liepajniekiem.lv

”Pēdējos divos gados iestājeksāmenos pieteicās divreiz vairāk jauniešu, nekā mēs spējam uzņemt, nojaušu, ka turpmāk būs vēl rūpīgāk jāveic atlase, lai gan skatāmies ne tikai radošumu, bet arī pārējo priekšmetu apguves līmeni. Tomēr visus gribētājus uzņemt vienkārši nav mūsu spēkos,” laikrakstam stāsta Ieva Leismane, LMMDV struktūrvienības vadītājas vietniece Mākslas profesionālās ievirzes izglītības programmās un aicina mūs kopā ar citu mākslas skolu bērniem apskatīt jaunās telpas.

”Vēl ir palikuši nelieli darbiņi, kas saistīti ar pāreju uz vēsturisko ēku, bet lielais darba daudzums ir paveikts,” piebilst LMMDV sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ģirne.

Piebūvē darbosies Arhitektūras, Reklāmas un multimediju nodaļa, kā arī būs koka un metāla apstrādes darbnīcas. Sākumā dodamies apskatīt interjera dizaina un arhitektūras spārnu, tur izvietotas vairākas telpas – projektēšanai, rasēšanai, ideju ģenerēšanai, maketu uzglabāšanai. Arī skolotāju istaba te atradusi savu vietu.

Ēkas otrajā stāvā atrodas Multimediju un reklāmas dizaina nodaļa, kā arī datorklases. Tur sastaptie audzēkņi atzīst, ka šeit ir sajūta, ka esi īstajā vietā. Rainers (attēlā): ”Jā, tā ir laba sajūta, ka, ejot uz skolu, man tiešām patīk tas, ko es te daru.” Foto: Egons Zīverts

Prieks, ka visā jaunajā piebūvē padomāts ne tikai par telpām, kurās aktīvi mācīties, bet arī atsevišķām vietām, kur pabūt, padomāt un ģenerēt idejas. ”Arhitektiem un interjera dizaineriem svarīga ir tehniskā grafika, ko senāk dēvēja par rasēšanu. Pirmā kursa jaunieši lielākoties strādā ar roku, savukārt otrajā un trešajā kursā darbs notiek vairāk digitāli. Mākslīgais intelekts sākumā tiek turēts pa gabalu,” smejas I. Leismane.

”Galvenais tomēr ir tas, kas notiek mūsu galvā, jo tehniskā grafika, rasēšana un projektēšana kalpo par pamatu visiem tālākajiem gadiem.”

Pagrabstāvā ierīkota ”koku un metālu valstība”, kā to piesaka pati I. Leismane. ”Kokos mums mācās arī meitenes. Te iekļauts arī produktu dizains, jo, kā mēs zinām, produkti neveidojas tikai no viena materiāla, tāpēc pirmajā kursā ejam cauri kokam, metālam, tekstilam un keramikai, tālāk jau katrs izvēlas tuvāko.

Telpa, kurā redzams visskaistākais skats pa logu, ir LMMDV bibliotēka – plaša un gaiša, ar lieliem darba galdiem, kur ērti strādāt kā vienatnē, tā grupās. ”Ja reiz ikdienā darbojamies katrs savā sfērā un īpaši nesaskaramies, tad šeit ir tā vieta, kurā droši visiem sanākt kopā, lasīt dažādām nodaļām piemērotu literatūru un attīstīties. Ieskatīties arī citam cita pasaulē, varbūt ko radošu aizgūt,” saka I. Leismane. Foto: Egons Zīverts

Te mums atrodas mehāniskā darbnīca, tā arī darbnīca, kur galvenokārt darbs noris ar rokas instrumentiem. Dziļāk ir telpa ar mūsdienu tehnoloģijām, ko var izmantot visi skolas audzēkņi – CNC aparātā jebkurš var nākt un frēzēt, ko vēlas, tas atrodas slēgtā telpā, jo procesa laikā rodas lieli putekļi,” ekskursijas pavadone norāda uz nelielu kabinetiņu ar stikla durvīm. ”Lāzeraparāts arī darbojas gan ar tekstilu, gan kartonu, ādu un visu pārējo. Arī 3D printeris pieejams.”

I. Leismane atzīst, ka ar metāla valstību viņai esot ciešs kontakts, jo tur mācījies viņas tētis, brālis un meita. Arī šeit pārsteidzošā kārtā ļoti daudz ir tieši meiteņu.

Produktu dizaina metāla nodaļas audzēknis Rihards (attēlā) pastāsta, ka šobrīd gatavo metāla rāmjus, tie paredzēti izstāžu zālei, jo nepieciešams statīvu papildinājums ekspozīcijām. Tāpat puisis darbojas arī pie savas metāla lampas izveides. Foto: Egons Zīverts

Tur sastopam vairākas skolnieces, viena strādā pie sava 4. kursa klasifikācijas darba, pārējās gatavo konceptuālas rotas, viena no tām saucas ”Apēd naudu”, ņemot vērā mūsdienu patērētājsabiedrību. Kāda cita meitene no organiskā stikla gatavo magnētiskās rokassprādzes. Kad aproču nēsātāji sadodas rokās, šīs rokassprādzes savā starpā magnētiski pievelkas. Tās tiks apvilktas ar ādu.

Viņu darbu uzrauga un idejiski atbalsta Metāla izstrādājumu dizaina izglītības programmas metodiķis Andris Garokalns.

Metāla izstrādājumu dizaina izglītības programmas metodiķis A. Garokalns stāsta, ka 3D printeris pieejams visām nodaļām, un paskaidro: ”Datorā uztaisa 3D moduli, to var izprintēt vaskā un pēc tam šo vaska modulīti var apliet arī ar metālu. Tāpat to var frēzēt arī ar CNC frēzi, iegūstot ko jaunu.” Foto: Egons Zīverts

”Kad mēs sapratām, ka mūsu sapnim un iecerēm divu spārnu būs par maz – vajag trešo, sākām meklēt risinājumu.

Augstums nepieļāva veidot papildu telpas, tad mēs arhitektiem teicām – ja nevaram uz augšu, ejam uz leju. Tā radās šis padziļinājums,” uz telpām ar oriģināliem logiem norāda I. Leismane.

Reklāmas un dizaina foajē, kas apvienots ar nelielu izstāžu zāli. Foto: Egons Zīverts

Līdzīgi tāpat kā visu nodaļu skolēni var izmantot pieejamās iekārtas, tāpat katram no viņiem pieejama arī fotostudija. Plaša telpa ar gaismām, prožektoriem un visu nepieciešamo darbam.

Arī visi printeri, skeneri, lai bildes varētu kvalitatīvi padarīt taustāmas. Koridora otrā pusē ir telpa ar datoriem, kur šīs bildes var apstrādāt pēc nepieciešamības.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz