Sestdiena, 1. aprīļa Dagne, Dagnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rehabilitācija – tā nav vienkārši vingrošana

Lai arī ikdienā bieži piemin vārdus ”medicīniskā rehabilitācija”, tomēr ļoti bieži cilvēki neapzinās, cik plaša šī veselības aprūpes joma ir. Tā nav parasta vingrošana vai ķermeņa daļu vingrināšana, bet gan turpinājums vai daļa no ārstēšanās, teic speciālisti.

Rehabilitācija – tā nav vienkārši vingrošana
Mūzikas terapeite Maija Roga (pa kreisi): “Ar mūzikas palīdzību cilvēks apzina savas emocijas, grūtības, mūzika palīdz izpaust sevi un strādāt ar savu iekšējo pasauli. Ar katru mūzikas instrumentu pacients mēģina saprast, kas izklausās pēc traumatiskas pieredzes, kas atgādina ko patīkamu.” (Foto: Egons Zīverts)
Mūzikas terapeite Maija Roga (pa kreisi): “Ar mūzikas palīdzību cilvēks apzina savas emocijas, grūtības, mūzika palīdz izpaust sevi un strādāt ar savu iekšējo pasauli. Ar katru mūzikas instrumentu pacients mēģina saprast, kas izklausās pēc traumatiskas pieredzes, kas atgādina ko patīkamu.” (Foto: Egons Zīverts)
21.01.2023 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Turklāt bieži, lai ārstētu vai atgūtos no vienas slimības, operāciju sekām un traumām, nepieciešama vairāku speciālistu iesaiste un dažādas procedūras.

Ar pamatojumu un nosūtījumu

Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) Fizikālās terapijas un rehabilitācijas medicīnas ārste (FRM ārsts) Linda Šmaukstele skaidro, ka viņas profesijas pārstāvji ir medicīnas un veselības aprūpes speciālisti (FRM ārsts), kuri veic pacienta novērtējumu pirms nosūtīšanas medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai.

Agrāk šos speciālistus dēvēja par rehabilitologiem, taču vēlāk, precizējot amatu nosaukumus un likumdošanu, šī medicīnas speciālista nosaukums pārveidots, maksimāli ietverot mediķa kompetences, skaidro ārste.

FRM ārsts nosaka, vai pacienta funkcionēšanas traucējumi ir vai nav kompleksi (vienā vai vismaz divos funkcionēšanas veidos), kā arī funkcionēšanas traucējuma pakāpi – nav, viegli, mēreni, smagi vai ļoti smagi.

Atkarībā no funkcionēšanas traucējumu veidu daudzuma un traucējuma pakāpes cilvēkam nozīmē nepieciešamās procedūras pie speciālistiem.

”Rindas pie fizikālās terapijas un rehabilitācijas ārstiem un speciālistiem ir ļoti garas. Latvijā tādu ir nedaudz vairāk par 130 ārstiem, ir daudz pilsētu, kur šādu speciālistu nav,” stāsta mediķe.

FRM ārsts veic izmeklēšanu, funkcionālo novērtēšanu, sastāda rehabilitācijas plānu, nozīmē nepieciešamos izmeklējumus, nepieciešamības gadījumā rekomendē medikamentozu terapiju, kā arī informē par kustību higiēnu.

Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mērķis ir nodrošināt personām ar noteiktiem funkcionēšanas ierobežojumiem to mazināšanu vai novēršanu, kā arī novērtēt un mazināt komplikāciju riskus.

Medicīnas māsa Vineta Fromane strādā ar pacientu, kuram ar īpašu ierīci un ārstniecisko gelu masē kājas, tā mazinot sāpes un nespēku. ”Ir ļoti patīkami, ka apčubina!” iesaucas pacients. Foto: Egons Zīverts

Jau teju trīs gadusir spēkā Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 grozījumi un Nacionālā veselības dienesta prasības, kas skar arī rehabilitāciju un kārtību, kādā pacienti nonāk pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta un funkcionālajiem speciālistiem.

Tie nosaka, ka pacients var saņemt valsts apmaksātu ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumuar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu – līdz piecām funkcionālā speciālista pakalpojuma reizēm ambulatori, ja pacienta funkcionēšanas traucējumi nav kompleksi (tikai vienā funkcionēšanas veidā).

Pacients var pakalpojumus saņemt arī ar FRM ārsta nosūtījumu – pacienti, kam funkcionēšanas traucējumi ir kompleksi (vismaz divos funkcionēšanas veidos) un nepieciešams rehabilitācijas plāns, veikta pacienta izvērtēšana.

Taču pie FRM ārsta uz konsultāciju nosūta ģimenes ārsts vai speciālists, norādot informāciju par pacienta stāvokli, problēmām, veiktiem izmeklējumiem (nepieciešams ņemt līdzi uz konsultāciju) un nepieciešamību, mērķi rehabilitācijai.

Fizikālās procedūras var nozīmēt jebkuras specialitātes ārsts, kas jūtas kompetents šajā jomā, norāda L. Šmaukstele.

Noderīga visās slimībās

Kas tad īsti ir fizikālā medicīna un rehabilitācija? Fizikālā medicīna ir dažādu fizikālo faktoru iedarbība uz organismu. Tā nozīmē elektroprocedūras – ultraskaņa, magnētiskais lauks, siltums, aukstums.

Tā ir nepieciešama sāpju mazināšanai, tūskas mazināšanai, audu elasticitātes uzlabošanai, galvenokārt iedarbojoties ar dažādām fizikālās terapijas iekārtām.

Procedūras veic fizikālās un rehabilitācijas medicīnas māsa.

L. Šmaukstele uzsver, ka visbiežāk fizikālā medicīna un rehabilitācija tiek pielietota muguras sāpju, traumu gadījumos, pieprasīta ir arī programma pacientiem, kuri izslimojuši Covid-19.

”Bet nav tādu slimību vai gadījumu, kad nevarētu to izmantot,” viņa stāsta.

Procedūru iziešana nenozīmē, ka ārstēšana ir beigusies. ”Pacients teiks, ka viņš jūtas labi, spēcīgāks. Mūsu uzdevums ir arī parādīt un pierādīt, ka tā tiešām ir,” piebilst ārste.

Tam ir paredzētas dažādas mērījumu ierīces, ar kurām var izpildīt spēka vingrojumus.

UZZIŅAI

Dažu fizikālās terapijas un rehabilitācijas speciālistu un viņu kompetenču skaidrojumi

Fizioterapija – ietver visus pasākumus kustību funkciju uzlabošanai – vingrojumi, speciālas vingrošanas tehnikas, trenažieru izmantošana, gaitas trenēšana.

Ergoterapija – ergoterapeits nodarbojas ar plaukstu funkciju atjaunošanu, apmāca lietot dažādus palīglīdzekļus ikdienas aktivitāšu atvieglošanai, pašaprūpes atvieglošanai.

Audiologopēds ir funkcionālais speciālists, kurš veic komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtēšanu, diagnostiku, korekciju un rehabilitāciju.

Mūzikas terapeits – mūzikas terapija ietver mūzikas zinātnisku pielietojumu terapeitiskiem mērķiem, mūzikas un tās izteiksmes līdzekļu (skaņas, ritma, melodijas un harmonijas, dinamikas u.c.) izmantošanu mūzikas terapeita, klienta/pacienta individuālajā vai grupas attiecību procesā ar mērķi veicināt un sekmēt komunikāciju un attiecības, mācīšanos un izziņu, mobilizēšanos, izteiksmi un organizāciju jeb fizisko, garīgo un sociālo veselību, tādējādi veicinot indivīda potenciālu attīstību un/vai atjaunotu viņa funkcijas un sasniegtu labāku dzīves kvalitāti.

Bieži rehabilitācijā tiek piesaistīts arī uztura speciālists, sociālais darbinieks, tehniskais ortopēds.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz