Liene Kupiča
"Kurzemes Vārds"
Turklāt bieži, lai ārstētu vai atgūtos no vienas slimības, operāciju sekām un traumām, nepieciešama vairāku speciālistu iesaiste un dažādas procedūras.
Ar pamatojumu un nosūtījumu
Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) Fizikālās terapijas un rehabilitācijas medicīnas ārste (FRM ārsts) Linda Šmaukstele skaidro, ka viņas profesijas pārstāvji ir medicīnas un veselības aprūpes speciālisti (FRM ārsts), kuri veic pacienta novērtējumu pirms nosūtīšanas medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai.
Agrāk šos speciālistus dēvēja par rehabilitologiem, taču vēlāk, precizējot amatu nosaukumus un likumdošanu, šī medicīnas speciālista nosaukums pārveidots, maksimāli ietverot mediķa kompetences, skaidro ārste.
FRM ārsts nosaka, vai pacienta funkcionēšanas traucējumi ir vai nav kompleksi (vienā vai vismaz divos funkcionēšanas veidos), kā arī funkcionēšanas traucējuma pakāpi – nav, viegli, mēreni, smagi vai ļoti smagi.
Atkarībā no funkcionēšanas traucējumu veidu daudzuma un traucējuma pakāpes cilvēkam nozīmē nepieciešamās procedūras pie speciālistiem.
”Rindas pie fizikālās terapijas un rehabilitācijas ārstiem un speciālistiem ir ļoti garas. Latvijā tādu ir nedaudz vairāk par 130 ārstiem, ir daudz pilsētu, kur šādu speciālistu nav,” stāsta mediķe.
FRM ārsts veic izmeklēšanu, funkcionālo novērtēšanu, sastāda rehabilitācijas plānu, nozīmē nepieciešamos izmeklējumus, nepieciešamības gadījumā rekomendē medikamentozu terapiju, kā arī informē par kustību higiēnu.
Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mērķis ir nodrošināt personām ar noteiktiem funkcionēšanas ierobežojumiem to mazināšanu vai novēršanu, kā arī novērtēt un mazināt komplikāciju riskus.

Jau teju trīs gadusir spēkā Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 grozījumi un Nacionālā veselības dienesta prasības, kas skar arī rehabilitāciju un kārtību, kādā pacienti nonāk pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta un funkcionālajiem speciālistiem.
Tie nosaka, ka pacients var saņemt valsts apmaksātu ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumuar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu – līdz piecām funkcionālā speciālista pakalpojuma reizēm ambulatori, ja pacienta funkcionēšanas traucējumi nav kompleksi (tikai vienā funkcionēšanas veidā).
Pacients var pakalpojumus saņemt arī ar FRM ārsta nosūtījumu – pacienti, kam funkcionēšanas traucējumi ir kompleksi (vismaz divos funkcionēšanas veidos) un nepieciešams rehabilitācijas plāns, veikta pacienta izvērtēšana.
Taču pie FRM ārsta uz konsultāciju nosūta ģimenes ārsts vai speciālists, norādot informāciju par pacienta stāvokli, problēmām, veiktiem izmeklējumiem (nepieciešams ņemt līdzi uz konsultāciju) un nepieciešamību, mērķi rehabilitācijai.
Fizikālās procedūras var nozīmēt jebkuras specialitātes ārsts, kas jūtas kompetents šajā jomā, norāda L. Šmaukstele.
Noderīga visās slimībās
Kas tad īsti ir fizikālā medicīna un rehabilitācija? Fizikālā medicīna ir dažādu fizikālo faktoru iedarbība uz organismu. Tā nozīmē elektroprocedūras – ultraskaņa, magnētiskais lauks, siltums, aukstums.
Tā ir nepieciešama sāpju mazināšanai, tūskas mazināšanai, audu elasticitātes uzlabošanai, galvenokārt iedarbojoties ar dažādām fizikālās terapijas iekārtām.
Procedūras veic fizikālās un rehabilitācijas medicīnas māsa.
L. Šmaukstele uzsver, ka visbiežāk fizikālā medicīna un rehabilitācija tiek pielietota muguras sāpju, traumu gadījumos, pieprasīta ir arī programma pacientiem, kuri izslimojuši Covid-19.
”Bet nav tādu slimību vai gadījumu, kad nevarētu to izmantot,” viņa stāsta.
Procedūru iziešana nenozīmē, ka ārstēšana ir beigusies. ”Pacients teiks, ka viņš jūtas labi, spēcīgāks. Mūsu uzdevums ir arī parādīt un pierādīt, ka tā tiešām ir,” piebilst ārste.
Tam ir paredzētas dažādas mērījumu ierīces, ar kurām var izpildīt spēka vingrojumus.
UZZIŅAI
Dažu fizikālās terapijas un rehabilitācijas speciālistu un viņu kompetenču skaidrojumi
Fizioterapija – ietver visus pasākumus kustību funkciju uzlabošanai – vingrojumi, speciālas vingrošanas tehnikas, trenažieru izmantošana, gaitas trenēšana.
Ergoterapija – ergoterapeits nodarbojas ar plaukstu funkciju atjaunošanu, apmāca lietot dažādus palīglīdzekļus ikdienas aktivitāšu atvieglošanai, pašaprūpes atvieglošanai.
Audiologopēds ir funkcionālais speciālists, kurš veic komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtēšanu, diagnostiku, korekciju un rehabilitāciju.
Mūzikas terapeits – mūzikas terapija ietver mūzikas zinātnisku pielietojumu terapeitiskiem mērķiem, mūzikas un tās izteiksmes līdzekļu (skaņas, ritma, melodijas un harmonijas, dinamikas u.c.) izmantošanu mūzikas terapeita, klienta/pacienta individuālajā vai grupas attiecību procesā ar mērķi veicināt un sekmēt komunikāciju un attiecības, mācīšanos un izziņu, mobilizēšanos, izteiksmi un organizāciju jeb fizisko, garīgo un sociālo veselību, tādējādi veicinot indivīda potenciālu attīstību un/vai atjaunotu viņa funkcijas un sasniegtu labāku dzīves kvalitāti.
Bieži rehabilitācijā tiek piesaistīts arī uztura speciālists, sociālais darbinieks, tehniskais ortopēds.