Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarūk pieteikumu skaits kultūrvēsturisko ēku atjaunošanas programmā

Kultūrvēsturisko ēku atjaunošanas programmā Liepājas pašvaldība šogad atbalstījusi 12 iesniegtos projektus par kopējo summu 137 070,34 eiro. Pieteikumu skaits beidzamajos gados sarūk būvniecības augsto izmaksu dēļ, tā ir sliktā ziņa. Labā ziņa – pašvaldība 2023. gadā, piešķirot papildu līdzekļus, spējusi līdzfinansēt visus projektus, kuri atbilda līdzfinansējuma programmas nolikumam.

Sarūk pieteikumu skaits kultūrvēsturisko ēku atjaunošanas programmā
Ivars Pilips-Matisons un Anete Kona Bāriņu ielā 24 pie restaurētā vēsturiskā slēģa, kurš vēl jākrāso. “Tas paliek šeit kā metodiskais materiāls, ko var aplūkot garāmgājēji, un varbūt kādam radīsies interese ienākt un parunāties,” saka Ivars. (Foto: Ģirts Gertsons)
Ivars Pilips-Matisons un Anete Kona Bāriņu ielā 24 pie restaurētā vēsturiskā slēģa, kurš vēl jākrāso. “Tas paliek šeit kā metodiskais materiāls, ko var aplūkot garāmgājēji, un varbūt kādam radīsies interese ienākt un parunāties,” saka Ivars. (Foto: Ģirts Gertsons)
19.07.2023 06:07

"Kurzemes Vārds"

Kaut vai ielikt logus

Līdzfinansējuma konkursu kultūras pieminekļu saglabāšanai Liepāja organizē kopš 2015. gada, paredzot finansējumu seno ēku izpētei, būvprojektu sagatavošanai, pašas ēkas vai tās būvdetaļu restaurācijai.

Kopumā līdzfinansējuma programmā 2023. gadā tika iesniegti 13 projektu pieteikumi.

Atskatoties uz iepriekšējiem gadiem, katrā konkursā bijuši 26–28 pretendenti, pastāsta Liepājas būvvaldes kultūras pieminekļu aizsardzības inspektoreIlze Bernāte.

”Sākot ar pandēmijas laiku un arī pērn saistībā ar starptautisko situāciju, kas ietekmēja būvniecību, ir vērojams kritums. Būvniecības izmaksas ir sadārdzinājušās,” viņa skaidro aktivitātes mazināšanos.

To ēku īpašnieki, kuri programmā pieteikušies agrāk un izpildījuši visus nosacījumus, lai varētu uzsākt restaurāciju (ir veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, izstrādāti būvprojekti), tagad varētu ķerties pie finansiāli ietilpīgākās daļas.

”Tas katram individuāli izvērtējams, jo pašvaldības līdzfinansējums nav simtprocentīgs, ir jāiegulda sava daļa. Acīmredzot tas ir problemātiski, to norāda arī pieteikumu skaits,” saka I. Bernāte.

Lai arī process sabremzējies, viņai ir gandarījums par tām mājām, kuru īpašnieki raduši iespējas izstrādātos būvprojektus realizēt. Ja ekonomisko apstākļu dēļ pie realizācijas netiek, noteikumi neparedz sankcijas par to un katrs savu iespēju robežās var veikt darbus mazākā apjomā, kaut vai nomainīt ēkā logus.

”Labs piemērs ir dzīvojamā māja Tirgoņu ielā 22. Tai izstrādāja restaurācijas būvprojektu, bet nebija iespēju to realizēt, un komerctelpu īpašnieks kafejnīcai ”Sakta” pēc būvprojekta izgatavoja atbilstošus vitrīnu logus ļoti labā kvalitātē. Ēka Palmu ielā 7, kurai izstrādāts restaurācijas būvprojekts, šogad var īstenot tikai ārdurvju restaurāciju, bet īpašnieki plāno darbus turpināt,” min I. Bernāte.

Ķeroties klāt vecajām ēkām, bieži atklājas nepieciešamība pēc papildu darbiem, un tas ir klupšanas akmens, jo atkal jāspēj atrast un piesaistīt jaunu finansējumu un iekļauties termiņos.

Lineļļa un kaļķis pagrabā

Tas, ar ko sākt atjaunošanu, atkarīgs no ēkas tehniskā stāvokļa. ”Tur, kur cilvēki dzīvojuši un mīt joprojām, ēkas ir uzturētas salīdzinoši labi, taču ir tādas, kuras 30 gadus nav sagaidījušas savu saimnieku. Tur jāsāk ar tehniskā apsekojuma atzinumu, ar būvinženiera slēdzienu.

Apdzīvotā mājā katrs saimnieks redz, kura ir tā lieta, kas jāveic.

Pieteikumi gadu gaitā rādījuši, ka jāsāk ar jumtu, jo, izstrādājot pilnu būvprojektu, pieļaujams darbus sadalīt pa kārtām. Ar jumta restaurāciju sāka Peldu iela 36 un Peldu iela 38, Republikas iela 26/28, Bāriņu iela 31 un 28. Kad tas izdarīts, var ķerties klāt skaistākajai daļai – fasādei,” stāsta I. Bernāte.

Pērnvasar dibinātā Liepājas Restaurācijas centra vadītājs un vēsturiska nama Bāriņu ielā 24 īpašnieks Ivars Pilips-Matisons arī uzsver vērīga un atbildīga saimnieka lomu un nosauc vienu no saviem vadmotīviem – katram īpašniekam vai pārvaldniekam jābūt kompetentam savas mājas vajadzībās.

”Restaurācija pēc būtības nebūtu nepieciešama, ja īpašums regulāri tiktu uzturēts tehniski labā stāvoklī – atjaunots fasādes krāsojums, regulāri salabota lietus ūdens noteku sistēma. Katras šādas mājas pagrabā būtu jābūt vietiņai, kur nolikt lineļļu, kaļķi, mālu, kādus koka gabalus, no kuriem izgatavot protēzes, dažas bundžas ar fasādes krāsu.

Restaurācija ir pēdējais glābiņš īpašumam,”

viņš pauž.

Liepājā pamazām atdzimst arī tādas vēsturiskās ēkas, kuru īpašnieki nepretendē uz pašvaldības finansējumu, bet izmanto savus līdzekļus. Pilsētbūvniecības pieminekļiem pieļaujama gan atjaunošana, gan pārbūve, saskaņojot ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, atzīmē I. Bernāte.

”Par saviem līdzekļiem cilvēki parasti izvēlas atjaunošanu, jo restaurācijā tomēr svarīga ir gan materiālu saderība, gan izmantotā būvlaikam raksturīgā tehnoloģija. Tā prasa lielākus ieguldījumus, specifiskus materiālus un meistarus ar atbilstošu kvalifikāciju, kas, protams, sadārdzina izmaksas, tomēr ieguvums ir tāds, kā kultūrvēsturiska ēka būtu pareizi jāsaglabā.

Protams, apbūves noteikumos ir prasības, kas ēkas īpašniekam jāievēro, tomēr restaurācijas programmā cilvēki ir motivētāki darīt pareizi,” secina inspektore.

”Labi, ja var saglabāt arī oriģinālās detaļas, tomēr tad, ja ēka ilgstoši bijusi pamesta un neapsaimniekota, ir svarīgi, lai tā nepazustu kā apjoms.”

I. Pilips-Matisons otro vasaru rīko restaurācijas meistarklases, mācoties un darot pats, un ļaujot pieredzi gūt arī citiem interesentiem.

”Lielākais drauds vēsturiskajiem namiem Liepājā ir ātrā būvniecība un ātrie materiāli, kas īsā laikā nožūst, sacietē, aizsargā utt. Man ir tāda hipotēze, ka pati restaurācija nav dārgāks process kā mūsdienu būvniecība. Restaurācija rit ilgāk, darba stundu ir vairāk. Salīdzinot meistaru darba izmaksas, starpība veidojas par sliktu restaurācijai,” viņš norāda.

Ļoti labs piemērs esot Parka paviljons,

kur būvnieks ”UPTK” ļoti rūpīgi un skrupulozi strādāja, izmantojot būvdetaļas no vecām mājām.

”Namam, kas ilgi bijis neapdzīvots, vissvarīgākais ir to izžāvēt, jo klimats tajā vienāds ar apstākļiem ārā. Nevar uzreiz no ārpuses apmest un tad cerēt, ka nebūs nekādi sāļi vai izsvīdumi. Nama izžāvēšana prasa laiku, kas daudzos gadījumos maksā naudu. Liepājas Restaurācijas centra gadījumā tas nemaksā naudu,” saka ēkas saimnieks.

”Process ir ieguvums. Ja es gribētu tūlīt laist iekšā īrniekus vai rezidentus, tad būtu būtiski, cik ātri to izdaru. Man vēl ir četri gadi, samērīgs laiks, lai to paveiktu.”

Ritenim jākustas ātrāk

Pārsvarā līdzfinansējuma konkursā pieteiktas dzīvojamās ēkas, taču ir arī komerciālām vajadzībām izmantojamas ēkas, piemēram, Kuršu iela 2, kur atjaunots jumta dakstiņu segums, restaurēta veranda un fasāde.

”Bāriņu ielā 31 ir brīnišķīga ēka, kur šobrīd vienai telpai ir restaurācijas līdzfinansējums, tur paredzēta keramikas darbnīca. Viens no kritērijiem konkursā ir objekta pieejamība sabiedrības apskatei. No publiskās ārtelpas visiem labi apskatāmi jumti un fasādes, bet iekštelpām vērtējam to, vai pēc tam tās būs sabiedrībai apskatāmas,” stāsta I. Bernāte.

Viņa uzskata, ka, salīdzinot ar citu pieredzi,

pašvaldības atbalsts ir pietiekami labs,

taču svarīga ir arī katras ēkas īpašnieka aktivitāte un uzņēmība darīt.

Liepājas Restaurācijas centrā cilvēki vēlas konsultēties, izrāda interesi par meistarklasēm, taču pagaidām process iekustas lēni, spriež I. Pilips-Matisons.

”Domāju, ka gada laikā centrs ir guvis atpazīstamību, arī Liepājas Kultūras balva ir iegūta. Gribētu, lai tas ritenis kustas ātrāk, jo mans mērķis ir starptautiskas meistarklases un rezidentūras jau Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā. Lai līdz tam nokļūtu, vajadzīgs kopīgs darbs ar pašvaldību, tikai individuāli vien to nevar sasniegt,” viņš saka.

I. Pilips-Matisons iepriekš pētījis, ka daļa pašvaldības atbalsta saņēmēju ir namu apsaimniekotāji, kas paši visdrīzāk nenāks mācīties, bet izdarīs pasūtījumu darbu veikšanai.

”Ja runājam par privātajiem īpašniekiem, tad ir jautājums, vai ir vēlme un vajadzība? Piemēram, Linda Ozoliņa, kurai vectēvs Miķelis Golts atstāja māju, bija šeit. Ar laiku interesei vajadzētu palielināties, bet šogad uz meistarklasēm piesakās vidēji pusotrs cilvēks,” viņš atklāj.

Regulārs pieskāriens

Koka slēģu restaurācijas meistarklasē liepājnieks Rūdolfs Brikmanis nokļuvis nejauši, jo pieteikusies mamma, bet nav tikusi. Vecākiem ir dzīvokļi vecā mājā Uliha ielā, un arī laukos prasmes varētu noderēt, spiež puisis.

Viņš uzzinājis, kā vispār restaurēt koku, arī to, kas ar koku notiek pēc laika, ko var atjaunot un ko nevar. ”Liekas, nav jau koks nemaz tik izturīgs, tomēr var nostāvēt simt un divsimt gadu. Ļoti patīk tā smarža un enerģija. Koka restaurācija prasa daudz pacietības,” zina R. Brikmanis.

Aneti Konu uz durvju restaurēšanas meistarklasi atvedusi patika pret vecu māju durvīm. ”Ejot garām, vienmēr šķiet, ka ar tām taču kaut ko varētu darīt, bet mājas jau nepieder man. Tāpēc pieteicos uz meistarklasi, domāju, vismaz varēšu pieskarties, kaut ko padarīt,” saka jauniete.

Viņa nopirkusi koka skapi, kuram pati mēģinās restaurēt dažas detaļas.

Restauratoru nepietiekamība ir visas Latvijas problēma,

atzīmē I. Bernāte.

Līdzīgi arī būvniecībā – nav daudz tādu meistaru, kas specializējušies senāku ēku atjaunošanā. ”Tomēr pieredzējušu meistaru sniegtais rezultāts ir tā vērts, lai pagaidītu ilgāk uz darbu pabeigšanu,” viņa saka.

Speciālistu trūkuma risināšanā būtu jāskatās izglītības sistēmas virzienā, rosina I. Pilips-Matisons. Restauratorus māca Kuldīgā un Jelgavā, Liepājas mākslas vidusskolā agrāk bija šāda programma.

”Skola var pieprasīt un atvērt jaunas programmas, kuras jau ir valstiski atzītas. Liepāja ir koka un mūra arhitektūras pilsēta, vēsturiskajā centrā ir simtiem māju, kuram regulāri vajadzīgs pieskāriens,” viņš uzsver.

Viņaprāt, restaurācija pašlaik esot pārvērtēta kā īpašs, dārgs un nepieejams process. ”Ar Restaurācijas centru es vēlos mainīt šo priekšstatu, tāpēc daudzas lietas vispirms iemācos un tad daru pats. Nākamgad varēšu pieteikties restauratora kvalifikācijas iegūšanai Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē. Katram kvalifikāciju nevajag, bet šeit pasākumu ciklā katrs vismaz var saprast, kas viņa mājai vajadzīgs, un uzturēt to tādā stāvoklī, lai nebūtu jārestaurē,” pauž I. Pilips-Matisons.

Vienots skatījums uz vecpilsētu

Kārlis Heniņš, Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas restaurators

Kuldīgā par vecpilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma autentiskuma saglabāšanu gādā pašvaldība, veicot konservācijas un restaurācijas darbus atbilstoši mūsdienu prasībām un konsultējot iedzīvotājus par ēku saglabāšanu un uzturēšanu.

Domāju, ka tas, ka pašvaldība ņēmusi procesu savās rokās, uzlabo kopējo situāciju. Noteiktie apbūves normatīvi un noteikumi rada vienotu skatījumu uz vecpilsētu, kas vairāk tuvojas Eiropas līmenim.

Iespējas atjaunot vēsturiskās ēkas katrs īpašnieks vērtē pēc sava finansiālā stāvokļa.

Kas bagātāki, tie grib īstenot ēkas kopēju vīziju, citi dara tik, cik var atļauties. Varbūt restaurē vienu logu vai izgatavo kopiju pēc vēsturiskiem paraugiem, jo amatnieka darbs ir laikietilpīgs un maksā daudzreiz dārgāk, salīdzinot ar jauna standarta plastmasas loga ielikšanu.

Iedzīvotājiem notiek dažādi izglītojoši semināri, un mēs vienmēr esam atvērti – palīdzam un konsultējam. Vietējiem, kas šeit jau ilgus gadus dzīvo, protams, izpratne ir augusi. Kāds neķeras klāt, bet cits meklē iespējas, arī pieteikties pašvaldības līdzfinansējumam vai fondu līdzekļiem. Ja nomainās īpašnieki vai īrnieki, viss atkal jāstāsta no jauna.

Kopumā cilvēki ir zinoši. Ja nezina, kā logu nomainīt, tad vismaz zina, ka plastmasas logi nedrīkst būt un jumta logus nevar likt.

Uzziņai

Liepājas pašvaldības līdzfinansētie projekti 2023. gadā

Atbalsts ēku restaurācijas būvdarbiem: Zivju ielā 2A noliktavas restaurācija, Bāriņu ielā 24 fasādes restaurācija, F. Brīvzemnieka ielā 26 ēkas fasāžu restaurācijas 1. kārta, K. Valdemāra ielā 16 verandas restaurācijas 1. kārta, Republikas ielā 26/28 ēkas fasādes restaurācijas 3. kārta, Dzintaru ielā 14 fasādes restaurācija un Peldu ielā 36 ēkas fasādes un jumta restaurācijas 2. kārta.

Atbalsts būvdetaļu restaurācijai: Bāriņu ielā 24 divu logu restaurācija, K. Valdemāra ielā 16 kāpņu telpas paneļu restaurācija, Tirgoņu ielā 15 un Palmu ielā 7 ārdurvju restaurācija.

Atbalsts ēkas arhitektoniski mākslinieciskajai izpētei vai restaurācijas būvprojekta izstrādei: Bāriņu ielā 24 tiks izstrādāts dzīvojamās ēkas restaurācijas būvprojekts, Tirgoņu ielā 15 – veikta ēkas tehniskā apsekošana un kāpņu telpas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, Zivju ielā 10/12 – ēkas tehniskā apsekošana un fasāžu arhitektoniski mākslinieciskā izpēte un Kūrmājas prospektā 15 un 17 – ēkas fasāžu restaurācijas būvprojekts.

Līdzfinansējuma summa ir 137 070,34 eiro, ko veido sākotnēji budžetā paredzētie 25 tūkstoši eiro, papildus piešķirtie 80 985,45 eiro no saņemtajām dividendēm, bet 31 085,89 eiro būs no atgūtajām summām no iepriekšējos gados nerealizētiem projektiem.

Avots: Liepājas būvvalde

Nodarbības Liepājas Restaurācijas centrā

No 24. līdz 30. jūlijam – meistarklase kaļķa mūra atjaunošanā.
No 21. līdz 23. augustam – centra gada jubilejas pasākums un meistarklase vēsturisko logu atjaunošanā.

Es domāju tā: Kuras ēkas Liepājā vajadzētu atjaunot?

Sandis Pēcis – aktieris:

– Viss atkarīgs no tā, kā būvnieks uztver šo ”vēsturisko atjaunošanu”, jo ir gadījumi, kad ēkas tiek atjaunotas, bet netiek saglabāta vēsturiskā vērtība. Ja atjaunošana notiek ar pašvaldības līdzfinansējumu, tad labāk to darīt mājai, kura nes labumu pilsētai. Man šķiet, ka būvnieki ļoti skaisti un akurāti izdara viņiem uzdoto darbu. Viennozīmīgi būtu jāatjauno ēkas, kuras piesaista tūristus ar savu vēsturisko nozīmīgumu. Pašvaldībai vajadzētu pārskatīt īpašuma nodokļus, jo šobrīd dzīvojam, tā teikt, labāk nekā Rīgā, ņemot vērā īres cenas.

Juris – liepājnieks:

– Neesmu par to aizdomājies. Būtu jauki, ja ņemtu par piemēru vēsturisko kafejnīcu ”Teika” un pēc tāda principa atjaunotu kādu ēku vai kultūrvietu. Celt jaunu un lielu namu kā ”Lielais dzintars” nebūtu vērts.

Aija – pensionāre:

– Konkrēti nemācēšu pateikt, bet par labu piemēru varu minēt Hoijeres kundzes namu. Noteikti būtu jāsaglabā koka arhitektūra, jo atbraucējus, piemēram, lietuviešus, piesaista restaurētā apbūve.

Aiva – liepājniece:

– Ļoti skaisti atjaunotas ēkas ir Bāriņu ielā. Principā visā pilsētā ir daudz atjaunotu ēku. Noteikti būtu jāsakārto kāda no lielajām, senajām ēkām.

Renāte – liepājniece:

– Precīzu adresi diemžēl nemācēšu pateikt. Es ar interesi vēroju skaistās privātmājas, veco laiku vasarnīcas, bet, tā kā tās pieder privātīpašniekiem, tad atjaunošana gulstas uz viņu pleciem. Piemēru noteikti varētu ņemt no atjaunotajām koka ēkām, kas Liepājai ir liela vērtība, un nav manīts, ka kaut kur būtu izmantotas greizas krāsas.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz