Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Samazina pieļaujamo cilvēku skaitu privātos un publiskos pasākumos; plašāk būs jālieto sejas maskas

Turpinoties straujam saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, tiks samazināts pieļaujamais cilvēku skaits privātos un publiskos pasākumos, kā arī būs plašāk jālieto sejas maskas, piektdien lēma valdība.

Samazina pieļaujamo cilvēku skaitu privātos un publiskos pasākumos; plašāk būs jālieto sejas maskas
Foto: pixabay.com
23.10.2020 16:51

LETA

Atslēgvārdi

Privātos pasākumos pulcēšanās skaitu iekštelpās samazinās no 30 līdz desmit cilvēkiem, bet ārtelpās – no 300 līdz 100.

Veselības ministrijā (VM) skaidro, ka lielā mērā Covid-19 izplatība notiek mājsaimniecībās, līdz ar to nepieciešams ierobežot privāto pasākumu norisi, lai novērstu Covid-19 izplatību no mājsaimniecības uz mājsaimniecību. Šīs izmaiņas stāsies spēkā no sestdienas, 24.oktobra, savukārt pārējie ierobežojumi, par kuriem šodien lēma valdība, stāsies spēkā pirmdien – 26.oktobrī.

Tā kā Covid-19 izplatība notiek arī iekštelpās, proti, publisko pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanās vietās, no pirmdienas tiks samazināts cilvēku skaits, kas var pulcēties iekštelpās no 500 cilvēkiem uz 300 cilvēkiem.

Tāpat tiks paplašināta sejas masku lietošana sabiedriskās vietās, paredzot, ka tās lieto ne tikai vietās, kur netiek ierobežots cilvēku skaits, bet visās sabiedriskās vietās, tajā skaitā arī tur, kur cilvēki atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās.

Maskas būs jālieto gan saimniecisku, gan publisku pakalpojumu sniegšanas vietās.

Publiskie pakalpojumi tiek sniegti valsts un pašvaldības institūciju funkciju un uzdevumu veikšanai vai privātpersonu dažādu veidu pakalpojumu sniegšanai personām, tajā skaitā sociālās palīdzības, sociālo pakalpojumu vai veselības aprūpes jomā. Tas nozīmē, ka sejas maskas būs jālieto, gan saņemot pakalpojumus pašvaldību iestādes, gan valsts iestādēs.

Tiek paredzēts, ka sejas maskas varēs nelietot vietās, kur to lietošana nav iespējama, piemēram peldbaseinos, akvaparkos, pirtīs un tamlīdzīgās vietās, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanas vietās, kur tiek veiktas procedūras sejai.

Tā kā tiek prognozēts, ka līdz 6.novembrim netiks panākts pietiekams rezultāts, lai novērstu nekontrolētu Covid-19 izplatību sabiedrībā, šobrīd pienākumam lietot sejas maskas sabiedriskās vietās netiek noteikts terminēts laiks. Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus varēs pārtraukt, kad tiks novērsta nekontrolēta Covid-19 izplatība sabiedrībā, skaidroja VM.

Vienlaikus tiks mainīts otrdienas valdības lēmums, nosakot, ka tiem, kas ir pārslimojuši Covid-19, sejas aizsargmaskas tomēr būs jāvalkā.

Sejas aizsargmaskas būs jālieto arī publiskos pasākumos – muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, reliģisko darbību veikšanas vietās, teātros, koncertzālēs, kinoteātros, kongresu un konferenču centros un ar minētajām vietām saistītajās ārtelpās, ja pasākuma laikā apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās. Arī fiksētās sēdvietās esošām personām būs jālieto mutes un deguna aizsegs, ja vien uz tām neattiecas izņēmumi.

Tāpat tiks ierobežota bērnu izklaides pasākumu norise, aizliedzot tādus pakalpojumus lielveikalos, slidotavās, bērnu rotaļu laukumos, kā arī citās saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, piemēram, akvaparkos vai batutu parkos. Minētie ierobežojumi attiecas uz bērniem speciāli paredzētu izklaides pasākumu organizēšanu, bet nevis uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas paredzēta gan pieaugušajiem, gan bērniem, proti, ir atļauta tādu vietu kā akvaparku darbība.

Lai precīzāk noteiktu ierobežojumus, kas attiecināmi uz reliģiskās darbības īstenošanas vietām, valdība šodien lēma uz baznīcām attiecināt noteikumus par pieļaujamo telpu piepildījumu un platību uz vienu cilvēku.

Veselības ministrija (VM) skaidroja, ka patlaban noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai minētie noteikumi nesatur nevienu normu, kas tieši noteiktu prasības, kas ir jāievēro, apmeklējot tādu publisku vietu kā reliģiskās darbības veikšanas vieta – baznīca, dievnams u.c., kas ministrijas ieskatā rada zināmu apjukumu un neizpratni.

Līdz ar to ir svarīgi noregulēt tās prasības, kas ir attiecināmas uz reliģiskās darbības veikšanas vietām, lai nepārprotami nostiprinātu to, ka arī reliģiskās darbības veikšanas vietas ir publiskās vietas, uz kurām ir attiecināmi visi noteikumi par sociālo distancēšanos, bet kurām netiek noteikts konkrēts cilvēku skaita ierobežojums, jo šajās vietās var būt aktīva cilvēku plūsma. Attiecīgi rosināts noteikt, ka šajā gadījumā telpās ir jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri uz cilvēku, lai nodrošinātu iespēju cilvēkiem ievērot divu metru distanci.

Papildu minētajam, līdzīgi kā kultūrvietās, arī uz reliģiskās darbības veikšanas vietām (baznīcām) būtu attiecināms nosacījums par to, ka cilvēku piepildījums nedrīkst pārsniegt 50%, lai novērstu cilvēku drūzmēšanās riskus, piemēram, pie ieejām.

Savukārt saskaņā ar Satversmes 99.pantā nostiprināto cilvēka pamattiesību apjomu, kas sevī ietver reliģijas brīvības tiesības, kā arī apzinoties, reliģisko organizāciju darbības specifiku, dievkalpojums, ko garīgais un kalpojošais personāls notur savu pienākumu ietvaros, bet nepulcina uz to draudzi, nav uzskatāms par pasākumu šo noteikumu izpratnē. Noteikumi jau tagad paredz, ka garīgajam un kalpojošajam personālam, noturot dievkalpojumu savu pienākumu ietvaros, mutes un deguna aizsegs nav obligāti jālieto, tādēļ, ka viņi ir pielīdzināmi darba kolektīvam, kas pilda savus darba pienākumus.

Par pasākumu (turklāt privātu) uzskata tādas organizētas darbības kā laulību ceremonijas, bēres, kristības, uz kuriem attiecas visi noteikumos paredzētie nosacījumi, tai skaitā cilvēku skaita ierobežojumi un iespēja pasākumā atrasties bez mutes un deguna aizsega, norāda VM. Tāpat arī jebkādas darbības reliģiskās darbības veikšanas vietās, kuras nav publiski pieejamas, ir uzskatāmas par privātajiem pasākumiem.

Tādējādi noteikumi papildināti ar regulējumu, skaidri nosakot prasības reliģiskās darbības veikšanas vietām, kas ir publiskas un brīvi pieejamas apmeklētājiem.

Turklāt, kā uzsver VM, vērā ņemams ir tas, ka 50% piepildījums tiek noteikts, lai ierobežotu cilvēku skaitu, kas pulcējas vienā vietā, ņemot vērā ne tikai telpu platību, bet vietas infrastruktūru kopumā – ieejas, izejas, tualetes un tamlīdzīgi. Savukārt trīs kvadrātmetri ir minimālā platība telpai, kurā cilvēki vienlaicīgi uzturas, lai garantētu iespēju cilvēkiem ievērot divu metru distanci. Līdz ar to arī reliģiskās darbības vietās ir jāievēro abi nosacījumi, skaidro ministrijā.

Lai nodrošinātu sabiedrības un apmeklētāju informēšanu, reliģiskās organizācijām jānodrošina publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties reliģiskās darbības veikšanas vietā.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība šodien lēma, ka no pirmdienas, 26.oktobra, studiju procesam augstskolās jānotiek daļēji attālināti.

Tā kā pēdējā laikā reģistrētie saslimšanas gadījumi ir saistīti arī ar augstskolu studentiem, grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai paredz mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Noteikts, ka mācību process augstskolās daļēji notiks attālināti. Daļēji attālināts studiju process nozīmē, ka lekcijas notiek attālināti, bet praktiskās nodarbības, kas ir svarīgas, lai studenti apgūtu praktiskās iemaņas varētu notikt klātienē, ievērojot stingrus piesardzības pasākumus.

Līdz šim augstskolas tika aicinātas studiju procesu iespēju robežās noteikt attālinātu.

Kā ziņots, jau 17.oktobrī tika ieviesta virkne ierobežojumu, tomēr piektdien Veselības ministrijas sagatavoto noteikumu grozījumu anotācijā tika norādīts, ka ieviestie ierobežojumi nav devuši gaidīto efektu un slimības izplatība turpina strauji pieaugt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz