Sestdiena, 4. decembris Baiba, Barba, Barbara
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Seniori klausa savus ārstus

Kamēr Covid-19 vīrusa līpīgais paveids aktīvi izplatās tajā sabiedrības daļā, kas ir apritē, mirušo statistika ir skarba – tā galvenokārt skar seniorus, tāpēc tieši vecākās paaudzes ļaudīm ir svarīgi sevi sargāt un saņemt vakcīnu pret kovidu, lai inficējoties organisms spētu turēties pretī.

Seniori klausa savus ārstus
“Es aicinu visus potēties! Ticēt zinātnei, ticēt mediķiem, saglabāt savu, sabiedrības un tautas veselību!” saka Goda liepājnieks Kārlis Dobelis. (Foto: Egons Zīverts)
19.10.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Trīs bēres no kovida

Bijušais basketbolists un sporta organizators Ilgvars Šēns pastāsta, ka marta sākumā viņam pirmoreiz zvanīja ģimenes ārsts un mēneša beigās jau viņš bija saņēmis abas potes pret Covid-19. “Nekāda vaina. Nekas cits jau vēl nav izgudrots, un tik drīz arī citu zāļu pret šo nebūs,” viņš atbild uz jautājumu kas licis izšķirties par labu vakcīnai.

“Mani pierunāt nevajadzēja. Vai tad es esmu no muļķu mājas? Vai tad pats nesaprotu? Ļoti labi saprotu, cik tā slimība ir bīstama.

Beigu beigās, gada laikā man rados bijušas trīs bēres no kovida. Nāve pārliecināja, kas tad cits lai pārliecina,” viņš atklāj savu rūgto pieredzi pandēmijas laika pieredzi.

Par blaknēm neesot uztraucies ne mirkli. “Abi ar dzīvesbiedri aizgājām, un ne vienam, ne otram blakņu bija. Nekādas vainas,” viņš optimistiski saka.

Ja tiešām ir kādas slimības vai īpašs medicīnisks stāvoklis, jārunā ar dakteri, bet, ja cilvēks ir kā cilvēks, Ilgvars Šēns neredzot problēmu savakcinēties. “Mani bērni ir vakcinējušies, arī mazbērni, un nevienam ne mazāko sarežģījumu,” viņš pastāsta.

Un uzskata, ja mēs visi kopā būtu gudrāki, sen varētu tikt no pandēmijas vaļā. “Tiem, kuri nav vakcinējušie, es teiktu “paldies” par to, ka cilvēki turpina mirt. Kas tad ir vainīgs pie tā, ka situācija ir tik slikta? Pie tā, ka joprojām jāstaigā nezin kā un nezin kur, ar visiem tiem ierobežojumiem?” viņš vērš uzmanību uz kopējo sabiedrības atbildību.

Uzticējās savai ģimenes ārstei

Pensionētā skolotāja Vilija Vīnkalna un viņas vīrs Aivars pret Covid-19 sapotējās jau pirms vairākiem mēnešiem, tikko saņēma uzaicinājumu no savas ģimenes ārstes.

”Pieņēmām, ka tas ir jāizdara. Kāpēc lai mēs nepotētos? Jā, man pāri septiņdesmit, vīram pāri astoņdesmit un, ko tur liegt, dažādu veselības problēmu arī pietiekami, bet potēties devāmies absolūti bez bailēm. Savai ģimenes ārstei es uzticos. Ja viņa saka, ka vajag, tad jādara. Kad ar dakteri runāju, viņa stāstīja, ka nevienam no viņas prakses pacientiem pēc potēm nav bijušas kaut kādas sliktas sekas. Nākamajā dienā pēc potēšanas mums zvanīja, apjautājās, kā jūtamies, kā ar veselību,” Vilija Vīnkalna pastāsta.

Vīram pēc potes nav bijušas nekādas blakus parādības, vienīgi vakarā bija sajūtama dūruma vieta, bet viņai pašai pēc otrās devas saņemšanas uznācis nogurums, un vienu dienu mierīgi pavadījusi gultā atpūšoties. Nākamajā dienā vairs nebija pilnīgi nekādu sliktu sajūtu!

”Ziniet, kas ir ieguvums pēc potēšanās – mums tiešām tagad ir drošības sajūta. Vai nu mazums, kā un kur tas vīruss var pieķerties,” turpina pensionētā Liepājas 10. vidusskolas direktore.

Tomēr pandēmiju abi pārdzīvojot prātīgi – pa mājām un dārzu un, kad nepieciešams, aizbrauc uz veikalu pēc pārtikas, kad vēl nebija vakcīnu, pasūtījuši nepieciešamo uz mājām. Tagad, ja ļaunais vīruss pieķersies, abi zina, ka slimošanas gaita būs vieglāka. Bet arī pašam sevi jāsargā: jāliek sejas maska, kad nepieciešams, rokas jāmazgā biežāk.

Vilijai grūti saprast, kāpēc tik liela daļa jaunu cilvēku noliedz potēšanos pret Covid-19. Kāpēc citās valstīs, tepat Skandināvijā, ir tik daudz sapotēto? ”Manuprāt, tur cilvēki tomēr ir gudrāki, saprātīgāki, apzinīgāki, bet mūsējie tic visādām pasakām par potēšanās kaitīgumu un ar apbrīnojamu pārliecību pieņem to, ko runā daži tā saucamie antivakseru līderi, kas meklē popularitāti, lai tiktu Saeimā. Ja sabiedrība nav pietiekami izglītota, tad ļoti daudzi tic kaut kur dzirdētajam: ”viena tante teica” un to pieņem par absolūtu taisnību,” spriež skolotāja.

”Es domāju, ka ļoti, ļoti liela ietekme ir tam, kā ar saviem cilvēkiem strādā ģimenes ārsti un cik viņi ieinteresēti, lai būtu vairāk vakcinēto.

Ja tu neuzticies savam ģimenes ārstam, tad kam tu uzticies? Kas tevi ārstē, pie kā vērsies vispirms, kad esi saslimis?” viņa vaicā.

Vaicāta, ko iesaka tiem senioriem, kas šaubās par potes nepieciešamību vai baidās, viņa saka: ”Domājiet ar skaidru galvu un neticiet tiem, kas stāsta brīnumus. Pasaulē jau ir miljoniem un miljoniem sapotēto, kas ir veseli un turpina dzīvot, un, pateicoties tam, vīrusa izplatība tikusi ierobežota.”

Lapiņa blakus, bet blaknes nenāk

Folkloras centra ”Namīns” un enerģisko Liepājas aktrišu kopas ”Atštaukas” vadītāja Ināra Kalnarāja abi ar vīru Aivaru februārī nepacietīgi gaidījuši, kad pienāks vakcinēšanās pret Covid-19 rinda.

Kur nu enerģiskā Ināra bez humora, un tā bijis arī šoreiz. ”Mana dakterīte iedeva līdzi lapiņu ar sarakstu, kādas blaknes var sagaidīt. Ja kaut kas, lai zvanu uz norādīto telefona numuru. Sēžu mājās, lapiņa blakus, un gaidu blaknes. Nevaru sagaidīt,” smejas seniore.

Nu jau laiks pagājis, sākusi domāt par vakcīnas noturību, jo jāiet cilvēkos, kā arī gribas satikties ar ģimeni.

”Esmu atbildīga, ka es neuzlaižu viņiem slimību. Kad esi apaukstējies, sāc jau domāt, vai nav kaut kas vairāk, vai drīksti šodien ar mazbērniem tikties,” viņa atzīmē.

I. Kalnarāja aizdomājusies, kāpēc tieši postpadomju valstīs tik maz vakcinējas. ”Laikam esam pieraduši neticēt valdībām, apiet likumu ar līkumu, visādi mānīties,” spriež aktrise.

Tiem, kuriem bailes potēties, viņa var pateikt, ka pati arī neesot turp gājusi dziedādama, dancodama. ”Paļaujos uz savu dakteri un zinātni, kas saka, ka tā ir vienīgā iespēja slimību apturēt. Vīruss skraida apkārt un meklē, kur ielīst. Esmu atbildīgs pilsonis,” viņa pauž savu attieksmi.

Vakcīna ir zinātnes arguments

Goda liepājnieks, Liepājas Universitātes emeritētais rektors Kārlis Dobelis jau sen ir potējies pret Covid-19 un nu gatavojas jau trešajai potei. “Man nebija nekādas pošu reakcijas, par ko būtu vērts runāt. Kamēr vēl nebija šīs drausmīgās ažiotāžas un dezinformācijas, man jautājumu nebija. Esam potējušies pret bakām, pret difteriju un citām kaitēm – visas šīs potes ir izcils zinātnes sasniegums, bez kurām mēs faktiski neeksistētu. Tā arī raudzījos uz šo vakcīnu. Gandrīz visas sērgas, kas cilvēci ir piemeklējušas, ir uzvarētas ar vakcīnām.

Es nešaubīgi ticu zinātnes sasniegumiem. Ja reiz pasaules izcilākie prāti to ir radījuši, kādi gan varētu būt pretargumenti? Vakcīna ir zinātnes arguments, un prakse zinātnes faktus pierāda. Citādu nostāju nemaz nevaru pieņemt,” viņš uzskata.

K. Dobelis nevar izskaidrot, kā cilvēks vienkārši var pateikt – nē! Skatījies televīzijā interviju ar dakteri Aini Dzalbi, kurš skaidrojis, ka noliegumam pamatā ir bailes, kas balstās uz dezinformāciju, tā sagroza domāšanu. “Mēs tikai tagad aptveram, cik tāda dezinformācija ir drausmīga – tas faktiski ir karš. Otra cilvēku grupa – tie ir ar sektantisku nostāju, tādus arī nevar pārliecināt. Viena lieta ir domāšana. Bet otra lieta – man grūti pieņemt, ka cilvēki saka: ”Man nav nekādas informācijas.” Es to nepieņemu un nevaru saprast. Ir kaut kāda zināma apmātība,” liepājnieks pauž.

Viņš pieļauj, ka varbūt daļa veco cilvēku ļoti maz lasa. Iespējams, kādam pat grūti avīzi lasīt, tāpēc viņam šķiet ļoti pareizi, ja cilvēkus uzrunās personīgi un dosies potēt mājās, ko jau laikam organizē. “Daudzi pieraduši nekur vairs neiet. Celties, apģērbties un tagad iet uz poti – tas vecam cilvēkam ir pārāk liels notikums. Rutīna uzvar. Interesanti, ka laukos pārsteidzoši labs rezultāts ir potēšana pie autoveikala. Grūti iedomāties, sevišķi pierobežā ir tādas vietas, kur ģimenes ārsts ir desmitiem kilometru tālu un, ja seniors ir 85–95 gadus vecs, kā gan viņš pie ārsta nonāks,” saka K. Dobelis.

SKAITĻI

Līdz 13. oktobrim vakcīnu Liepājā bija saņēmuši:

  • 70–79 gadus veci cilvēki – 57%;
  • 80–89 gadus veci cilvēki – 44%;
  • Vecāki par 90 gadiem – 24%.

Dienvidkurzemes novadā:

  • 70–79 gadus veci cilvēki – 64%;
  • 80–89 gadus veci civēki – 54%;
  • Vecāki par 90 gadiem – 35%.

UZZIŅAI

Vakcinācija pret Covid-19 senioriem

Potēties pret Covid-19 vissvarīgāk ir cilvēkiem ar trauslu veselību, it sevišķi senioriem. Taču daudzi vecie cilvēki joprojām nav potējušies.

Pieejama balstvakcinācija (potes trešā deva) cilvēkiem, vecākiem par 65 gadiem, veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem un sociālās aprūpes centru klientiem. Ieteikums saņemt trešo poti attiecas uz šiem iedzīvotājiem, ja viņi nav izslimojuši Covid-19 un ir pagājuši 6 mēneši kopš saņemtās “Astra Zeneca (Vaxzevria)” vai “BioN/Tech Pfizer (Comirnaty)” otrās devas.

Pieteikties trešajai potei senioriem iespējams portālā manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, vai pie ģimenes ārsta; ārstniecības iestādē vai kādā no vakcinācijas punktiem.

Potēšana mājās: pieejama ikvienam senioram no 70 gadu vecuma, ja ir grūtības iziet no mājām, un ikvienam cilvēkam, kurš nespēj pārvietoties, neatkarīgi no viņa vecuma.

Potēšanai mājās jāpiesakās pa tālruni 8989 vai pie ģimenes ārsta, vai iestādēs, kas sniedz šo pakalpojumu. Liepājā mājās potē Lailas Atiķes doktorāts, var pieteikties pa telefonu 29294869 – ieteicams sūtīt īsziņu, jo pašlaik tālrunis ir ļoti noslogots. Mājās potē arī VCA ”Liepājas medicīnas centrs”, var pieteikties pa tālruni 63455311.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu.

Sagatavoja Roberts Džeriņš, Nora Driķe, Linda Kilevica, Daiga Lutere.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz