Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Studenti “iesprūduši” viesaugstskolās

Studenti “iesprūduši” viesaugstskolās
Vaibhavs Ahluvalia labprāt mācās svaigā gaisā, ko ļoti novērtē Liepājā. Dzīvojot Liepājas Universitātes studentu kopmītnēs, viņš ir pieradis pie apstākļiem, taču nesaprot, kāpēc "kojās" kopš koronvīrusa epidēmijas sākuma, kad telpas patukšojušās, bija jāaizslēdz daļa tualešu. "Es uzskatu, ka tas nav pareizi. Jo vairāk tualešu ir vaļā, jo higiēniskāk," indietis saka. (Foto: Ģirts Gertsons)
22.04.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Sākoties Covid-19 pandēmijai, daudzās pasaules valstīs bija spiesti palikt mūsu tautieši, kas tur strādāja vai mācījās. Līdzīgi arī Liepājā tagad palicis 21 apmaiņas programmas “Erasmus+” students, mājās devušies tikai pieci. “Liepājā jūtos pasargāts,” mums saka Vaibhavs Ahluvalia no Indijas.

Liepājā ir drošāk

Indietis pastāsta, ka no Deli uz diviem gadiem šurp studēt atbraucis pērnā gada oktobrī. 22 gadus vecais Vaibhavs mācās maģistra studiju programmā “Informācijas tehnoloģijas”. Iepriekš mācības apvienojis ar darbu, bet, sākoties pandēmijas izraisītajai krīzei, tagad palikušas tikai studijas. “Neraugoties uz to, ka dažreiz paliek nedaudz garlaicīgi, mēģinu baudīt savu laiku. Katru dienu trenējos, mācos. Man ļoti palīdz mans labākais draugs Mārtiņš. Mēs dalāmies ar visu un viens otram palīdzam. Mārtiņš man palīdz ar tulkošanu, kad tas ir nepieciešams, jo es latviešu valodā pagaidām varu pateikt tikai dažas frāzes,” mums saka Vaibhavs. Indietis “Kurzemes Vārdam” nodemonstrē savas latviešu valodas prasmes un iepazīstina ar sevi latviski. Viņš paskaidro, ka, izvairoties no cilvēku pretreakcijas, vienmēr uzsāk sarunu latviski. “Tad cilvēki parasti ir laipnāki. Es vienmēr latviešu valodā pasaku, kā mani sauc, un pajautāju, vai varu runāt angliski.”

Puisim ir tālejoši plāni savā profesijā, tāpēc mācības viņš uztver ļoti nopietni. Vaibhavs cer, ka jaunais vīruss, kas pārņēmis šobrīd daudzas nozares, neapturēs arī viņa plānus. Students atzīst, ka, tā kā šobrīd nevar strādāt pie IT projektiem, ar iztikšanu ir slikti, jo izdevumi nav mazinājušies – jāmaksā par hosteli, vajadzīgs uzturs. “Nezinu, ko darītu bez sava labākā drauga Mārtiņa. Arī viņa ģimene ir ļoti laipna pret mani. Mārtiņš ir no Rīgas, bet mācās Liepājā. Viņa tuvinieki ne vārda nerunā angļu valodā, bet esam atraduši kopīgu valodu, neskatoties uz šķēršļiem. Kaut kā mēs saprotamies. Viņi ir jauki cilvēki, un mums kopā ir interesanti,” paskaidro indietis.

Vaibhavs atzīst, ka Indijā, kur vairāk iedzīvotāju, situācija ar vīrusa izplatību ir daudz bīstamāka, līdz ar to arī aizliegumu ir daudz vairāk nekā Latvijā. “Mēs staigājam gar jūras krastu, ejam pa mežiem. Man ļoti patīk Liepājas pludmale. Latvijā vispār ir skaisti,” students saka. Visvairāk Liepājā viņam patīkot tas, ka šeit nav daudz cilvēku, ir svaigs gaiss un dzīvnieki nebaidās no cilvēkiem. “Man tas tiešām bija liels pārsteigums. Putns stāv ielas vidū un nemūk, kad tam kāds tuvojas. Deli tā nenotiek. Tur cilvēku ir daudz, un ne visi ir jauki pret dzīvniekiem, tāpēc dzīvnieki ir iebaidīti un mūk.”

Okeāns dod mieru

Bet Leirijas Politehniskajā institūtā Portugālē šobrīd atrodas Liepājas Universitātes studiju programmas “Kultūras vadība” 3. kursa studenti Roberts Gorodko un Kristiana Anna Bumbiere, kuri tur ir kopš februāra sākuma. Viņi ziņo, ka viss ir kārtībā, situācija ir salīdzinoši mierīga, maksimāli tiek ievēroti preventīvie pasākumi – roku dezinfekcija, vienreiz lietojamo cimdu izmantošana, distances ievērošana.

Roberts stāsta: “Lieki mājas nepametam, studējam attālināti, izmantojot digitālās platformas. Notiek gan virtuālās lekcijas ar iespēju citam citu redzēt un sarunāties, gan dažādi rakstiskie darbi ar elektronisko resursu izmantošanu. Lai arī notiekošais būtiski maina cilvēku dzīvi, sabiedrība ir saprotoša, iecietīga un vienota, jo pēc iespējas ātrāk vēlas sagaidīt vīrusa uzliesmojuma beigas un atsākt ierasto dzīvi. Turklāt Portugāles daba – okeāns, klintis – spēj iedvesmot un dot mieru šajā pārmaiņu laikā.” Jautāts par to, kāpēc netika pieņemts lēmums atgriezties, Roberts skaidro: “Sapratām, ka būtu diezgan bīstami doties mājup, zinot, ka lidostās apgrozās liels skaits cilvēku. Turklāt mūs apmierina attālināto mācību formāts institūtā.”

Liepājas Universitātes Starptautisko sakaru daļas referente Madara Lindmane pastāsta: “No 27 studentiem, kas bija devušies studēt mobilitātes programmā uz sadarbības augstskolām, Latvijā atgriezās seši.” LiepU studē ap 50 pilna laika ārzemju studentu, informē universitātes pārstāve Simona Laiveniece. Daļa bakalaura studiju studentu devušies mājās, bet visi maģistrantūrā studējušie izvēlējušies palikt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz