Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Tik maz sēņu, tik saldas ogas!

Tik maz sēņu, tik saldas ogas!
Foto: Ruslans Šuļga
25.07.2018 07:06

"Kurzemes Vārds"

“Šovasar visas ogas tik saldas kā reti kad!” vakar teica Pētertirgū uzrunātie pārdevēji. Iemesls? Sausais un karstais laiks. Bet kā ar sēnēm? To ļoti maz, un tās pašas maziņas, tādēļ arī cenas turas pieklājīgas.

Aija Rolava, kura dzīvo Kalvenē, katru gadu mežos lasa kā sēnes, tā ogas, un viņai visas labās vietas zināmas, taču šobrīd ar gailenēm esot pavisam švaki. Precīzāk, to gandrīz nemaz nav. Zeme mežos izkaltusi, un micēlijs bez mitruma neatdzīvojas. A. Rolava: “Viss ļoti vienkārši. Nav lietus, nav sēņu.” Taču labs bija jūlija vidus, kad krietni lija Kuldīgas pusē. Ar meitu aizbraukusi uz turienes mežiem, un gailenes tomēr atradušas. Tādas pavisam maziņas. Jā, daudzi pircēji ir nemierā, ka par litru gaileņu šobrīd prasa 8 eiro. “To jau pilsētniekiem grūti saprast, ka tās sēnes mežā pašas virsū neskrien. Pēc tām jāaizbrauc, jāmeklē, jālasa. Tad atpakaļ uz mājām un ceļš uz tirgu,” skaidro pārdevēja. Dienās, kad tirgū vairāk sēņu pārdevēju, tad arī cenas pakrīt zemākas. Lētākā cena līdz šim bijusi 5 eiro par gaileņu litru.

Par mellenēm stāsts līdzīgs. Ogas esot, bet ne visos mežos. Piemēram, Kalvenes pusē šovasar to pavisam maz. Tāpēc arī pēc tām Aijas kundze braukusi uz Kuldīgas lielajiem mežiem. 1 litrs tur lasīto melleņu maksā 3,5 eiro, meža avenēm 1 litra cena 5 eiro. “Ir pircēji, kuri saprot, kādēļ cena tāda un ne zemāka. Kad odi un dunduri mežā karstajā saulē kož bez žēlastības, ogas lasīt nemaz nav viegli,” ainu iezīmē kalveniece.

Pārdevējas Līgas Zdanovičas stendā kā dārzeņi, tā augļi un ogas. Piemēram, upenes un dārza mellenes saliktas trauciņos, kuru cena 1 eiro un 50 centi. Tiem liela piekrišana no pilsētas viesiem. L. Zdanoviča: “Nav tādas dienas, kad tirgū nedzird lietuviešu vai igauņu valodu. Iepērkas vācieši, angļu valodā runājošie. Bija arī kaut kādi ārzemju sportisti, laikam futbolisti. Nopirka ogas – īstos vitamīnus!” Tas gan, ka ar katru gadu pircēju kļūst aizvien mazāk un arī pirktspējas nav. Jūtams, ka vietējie taupa naudiņu.

Ja pašam dārza nav, tad tā veltes šobrīd tirgū pieejamas visdažādākās. Piemēram, pašmāju saldskābie ķirši un ērkšķogas maksā 2 eiro kilogramā, ievestie lielie saldie ķirši 4–5 eiro. Plūmēm cenas no 1 līdz 2 eiro kilogramā, bet Polijā audzētām krūmmellenēm 6 eiro. Traukos safasētas kazenes maksā 2,50 eiro, kilograms sarkano jāņogu 1,40 eiro. Ja par vietējo zemeņu kilogramu prasa no 6 līdz 7 eiro, tad ievestās gandrīz uz pusi lētākas: 3,50 vai 4 eiro.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)