Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Hakatonā uzvar ideja, kas glābtu karavīrus

Par uzvarētāju aizsardzības un drošības izaicinājumiem veltītajā piektajā hakatonā “CASSINI”, prezentējot ideju par karavīru ātrās reaģēšanas un neatliekamās palīdzības sistēmu, kļuva komanda ”Mission Critical”, kuras sastāvā ir arī liepājnieks Andis Neilands.

Hakatonā uzvar ideja, kas glābtu karavīrus
Uzvarētājkomandas “Mission Critical” dalībnieki: Guna Dātava (no kreisās), Andis Neilands, Inese Zariņa, Rihards Mukstiņš. Ārpus kadra ir Mikus Narvils un Juris Elksnis. Viņus visus vieno darbavieta – ir kolēģi uzņēmumā “Tet”. (Foto: Publicitātes)
11.04.2023 06:00

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Hakatons vienlaikus noritēja 10 Eiropas valstīs, un nu visi pirmo vietu ieguvēji tiksies tiešsaistē, lai jau daudz plašākā mērogā aizstāvētu savu ideju.

Hakatons ”CASSINI” notika aizvadītās nedēļas nogalē Liepājas Universitātē, un uz to klātienē pulcējās tie, kurus interesē uzņēmējdarbība, aizsardzības joma un kosmosa tehnoloģijas, pastāsta biedrības ”Impact Hub Liepāja”, kas koordinēja pasākuma norisi Latvijā, sabiedrisko attiecību speciāliste Dana Liniņa.

Dalībnieku radītās idejas vērtēja žūrija.

Diskusijas bijušas spraigas, un izlemt neesot bijis tik vienkārši, jo vairākas komandas pārstāvējušas līdzīgu ideju. Par labu lemts tai, kas visveiksmīgāk spējusi definēt klienta ieguvumus.

Hakatons jeb tehnoloģiju maratons ilga 48 stundas, un, izmantojot “Copernicus”, “Galileo” un “EGNOS” satelītu navigācijas sistēmas datus, kā arī drošas savienojamības tehnoloģijas, dalībnieki strādāja pie tā, lai radītu jaunus konceptus un produktus Eiropas drošības stiprināšanai.

Lai koncentrētu dalībnieku uzmanību uz mērķi, komandām hakatonā bija jāizvēlas viens no trim izvirzītajiem izaicinājumiem un ideja bija jāattīsta pārrobežu mobilitātes aizsardzībai, jūras drošības stiprināšanai vai jānovērtē kritiskās infrastruktūras traucējumu riski un jāplāno seku mazināšanas un atjaunošanas scenāriji.

A. Neilands pastāsta, ka, dodoties uz hakatonu, ar komandas biedriem jau bija domājuši, kas varētu būt tas, ko viņi vēlētos attīstīt. ”Mums bija divi varianti, un pēc tikšanās ar mentoriem un ekspertiem sapratām, kuram no tiem ķerties klāt.

Apstiprinājums deva vajadzīgo grūdienu, lai mēs fokusētos uz mērķi.

Pateicoties komandas veiksmīgajam darbam, ir arī rezultāts,” priecājas liepājnieks.

Viņu ideja bijusi ātrās reaģēšanas sistēma, kas glābtu karavīru dzīvības. ”Sistēma palīdzētu saprast, kā kaujā jūtas karavīrs, vai viņam ir slikti, un, ja ir, kā ātrāk pie šī karavīra nokļūt,” precizē puisis.

”Karavīra ekipējumā atrastos sensors, kas mēra cilvēka sirdsdarbību, pulsu, temperatūru, elpošanu. Ja kaujās kaut kas atgadītos, tad šī sistēma ”redzētu”, ka viņš ir ievainots un nepieciešama palīdzība. Un tā satelīttēma, kas ir hakatona pamatā, tajā visā spēlē otru pusi – ar satelīta datiem, pēdējo jaunāko informāciju, varētu izrēķināt, kā vislabāk pie šī karavīra nokļūt.

Un tas risina esošo problēmu – ja kāds tiek ievainots, tad kādam par to ir jāpaziņo manuāli ar rācijām vai kā savādāk. Bet, ja neviena tuvumā nav, tad ievainotais var pazust.”

Ideju ”Soldier Signal” komanda aizstāvēja šoceturtdien, 30. martā, tiešsaistes pasākumā ”Demo Day”, to prezentējot Eiropas Komisijai, gluži tāpat kā vēl deviņu citu Eiropas valstu pārstāvji.

”Esam paskatījuši savus konkurentus. Piemēram, Francijā uzvarēja ideja par bezceļa navigāciju, kas bija arī mūsu viena no sākotnējām idejām, bet atmetām, jo sapratām, ka vēl daudzi citi tajā virzienā domā,” stāsta A. Neilands.

Liepājā notikušajā hakatonā, kas reizē bija atlase uz Eiropas kārtu, 2. vietā palika komanda ”The Placeholders” ar ideju par uzlabotu maršrutu plānošanu, pamatojoties uz satelītdatiem ar ceļa reljefa stāvokļa un laikapstākļu analīzi.

Savukārt 3. vietā ierindojās komanda ”TVER Mill-Tech Sollutions”, kuri izstrādāja krastu un robežu uzraudzības platformu ”KRUP”.

Visas godalgotās vietas saņēma naudas balvas, attiecīgi 2500 eiro, 1000 eiro un 500 eiro.

Uzvarētājkomanda papildus ieguva arī mārketinga materiālu izstrādes pakalpojumu 200 eiro vērtībā no Digitālās mārketinga fabrikas.

Par to, kā izlietos iegūto naudas balvu, komandas ”Mission Critical” biedri neesot vēl pārrunājuši, jo koncentrējoties uz tālāko cīņu. ”Bet ir skaidrs, ka šī ideja neapstājas, strādāsim pie tās tālāk,” apņēmīgi teic A. Neilands.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz