Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Valdošās koalīcijas spēks – spēles noteikumos

Valdošās koalīcijas spēks – spēles noteikumos
14.07.2009 07:03

Atslēgvārdi

Liepājas domes valdošajā koalīcijā tikai puse deputātu ir pieredzējuši politiķi, turklāt koalīcija šķietami ir sadrumstalota, jo to veido piecas partijas.

Tomēr jau domes pirmajā sēdē šis valdošais deputātu desmitnieks apliecināja monolītu, nesatricināmu vienotību. Kas ir koalīcijas dzelžainā ansambļa pamatā?

Noteikti viena no pareizajām atbildēm ir – koalīcijas līgums. Šāds līgums ir nepieciešams, jo “pozīcijai ir jāspēj pastāvēt, noteiktai kārtībai ir jābūt”, skaidro Silva Golde (Tautas partija).

Līgumu Liepājas partija, Tautas partija, “Jaunais laiks”, LPP/”LC” un “TB”/LNNK parakstījušas jau trīs dienas pēc vēlēšanām. Tas nerada izbrīnu, ja ņemam vērā, ka vairākumu koalīcijā veido pieredzējušā U. Seska vadītā Liepājas partija. 2005. un 2009. gadā noslēgtie Liepājas domē valdošās koalīcijas līgumi ir gandrīz vienādi. Tajos fiksēti vienādi mērķi – nodrošināt stabilu un efektīvu domes darbu, iedibināt koleģiālus un saliedējošus sadarbības mehānismus koalīcijas partneru starpā. Izvairīties no negatīvajām sekām, pie kurām varētu novest atsevišķu deputātu vai partiju destruktīva darbība vai centieni dominēt pār citiem partneriem.

Līgums paredz, ka koalīcija sapulcējas vismaz reizi mēnesī. Lēmumi koalīcijā tiek pieņemti, vienoti balsojot par. “Es kā koalīcijas pārstāvis varu katru jautājumu arī apstādināt,” skaidro Jānis Vilnītis (LPP/”LC”). Ja koalīcijas deputāti par kādu jautājumu nevar vienoties, tad jautājumu izskata atkārtotā koalīcijas sēdē. Ja lēmumu nepieņem arī tad, partija ir tiesīga jautājumu virzīt izskatīšanai domes sēdē. Ja kāda partija šādi rīkosies trīs reizes, tad koalīcijai jālemj par turpmāko sadarbību.

Koalīcija arī vienojusies, ka daži lēmumprojekti domē nav iesniedzami, kamēr tie nav saskaņoti koalīcijā. Tie ir jautājumi, kas skar domes budžetu, pieprasījumi par priekšsēdētāja, vietnieku vai izpilddirektora atbrīvošanu no amata. Ja šādus lēmumprojektus iesniedz opozīcija, tad pozīcijas deputāti tos nedrīkst atbalstīt. Automātiski jānoraida opozīcijas ierosinājumi veidot domes lēmumu vai līgumu tiesiskā novērtējuma izmeklēšanas komisiju (ja vien iepriekš par to nav pieņemts lēmums koalīcijā). G. Ansiņš uzsver, ka koalīcijas līgums šādi kalpo iedzīvotāju aizstāvībai. Pirms vēlēšanām dažas partijas mēdzot nākt klajā ar tik populistiskiem solījumiem, kurus, ja izpildītu, Liepājas budžets varētu tikt pat sagrauts.

Nora Driķe,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz