Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Valsts nesakrāmēs somā zeķītes un zobu pastu. Sabiedrībai jābūt gatavai palīdzēt sev krīzes situācijā

Vislabākie dronu operatori ir tie cilvēki, kuri spēlē “Xbox” vai “PlayStation” videospēles. Tas nav joks, bet atziņa no Krievijas uzsāktā kara Ukrainā. Tur aizsargājas tauta, nevis tikai armija, un jau miera laikā mums nepieciešams to apzināties un izveidot rīcības gatavības kultūru. To arī nozīmē visaptveroša valsts aizsardzība – ne tikai gaidīt, kad armija mūs glābs, bet pašiem stiprināt savu drošību.

Valsts nesakrāmēs somā zeķītes un zobu pastu. Sabiedrībai jābūt gatavai palīdzēt sev krīzes situācijā
Savas valsts mīlestībai un gatavībai to aizsargāt nepietiek ar ārēji izrādītu patriotismu. Par 72 stundu gatavību reāli jādomā, sākot ar sevi un ģimeni, tāpat pašvaldībām un valstij. (Foto: Egons Zīverts)
Savas valsts mīlestībai un gatavībai to aizsargāt nepietiek ar ārēji izrādītu patriotismu. Par 72 stundu gatavību reāli jādomā, sākot ar sevi un ģimeni, tāpat pašvaldībām un valstij. (Foto: Egons Zīverts)
10.11.2023 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Ģimenē ikviens gatavs būt rezerves karavīrs

Pieņemt jauno realitāti, būt stipriem, gataviem un nebaidīties – to, runājot par aktuālajiem drošības izaicinājumiem mūsu reģionā, seminārā par visaptverošu valsts aizsardzību uzsvēra Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretāra vietnieks Rolands Heniņš.

Ilgus gadus Latvijā uzsvars bija likts uz profesionālu armiju un tās spēju stiprināšanu, kas ir tikpat būtiski arī pašlaik. Tomēr jaunā Valsts aizsardzības koncepcija būtiski balstās sabiedrības iesaistē.

“Jo vairāk esi sagatavojies, jo mazāka iespēja, ka kaut kas var notikt,”

pauda AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Viņš minēja, ka iedzīvotāji labprāt sagaidītu no visaptverošas valsts aizsardzības koncepcijas piecus rīcības punktus, ko piespraust pie ledusskapja, lai var ātri izlasīt krīzes brīdī, tomēr tad jau būs par vēlu to darīt.

Apdraudējuma situācijā pati sev palīdzēs tikai sabiedrība, kas tam ir gatava. Tas nozīmē, ka drošības aspekti attiecas ne tikai uz militāro jomu, bet ienāk jebkuras tautsaimniecības nozares ikdienā.

Grobiņas pagasta iedzīvotāja Arnita Leimante valsts aizsardzības mācību apguva vidusskolas posmā.

“Ikviens manā ģimenē būtu gatavs iet kā rezerves karavīrs, protams, attiecīgi pēc spējām un varēšanas,”

viņa norāda.

“Mums ir bērns bērnudārza vecumā, tāpēc es krīzes situācijā noteikti vispirms parūpētos, lai mans dēls atrastos drošībā. Taču, ja es varētu, tad es nedotos karavīru rindās, bet gan palīdzētu citādi, piemēram, apgādātu ar pārtiku vai ko tamlīdzīgu.

Ja manam dzīvesbiedram būtu iespēja, viņš noteikti dotos mūsu karavīru rindās un censtos nosargāt mūsu valsti. Tāpat kā mans tēvs stājās 1991. gada barikādēs, tāpat mēs stātos šodien par savu valsti!”

Sabiedrības apziņošanā krīzes gadījumā AM virzās uz tā sauktās šūnu apraides ieviešanu jau no nākamā gada sākuma, norādīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

“Tas nozīmē, ka krīzes situācijā ir savstarpēja savietojamība – nav svarīgi, kuram operatoram pieder kurš mobilais tornis. Agrīnās brīdināšanas ziņā ir tehnoloģijas, kas to nodrošina,” teica ministrs.

Kara laikā dzīve neapstājas

Hibrīdā karadarbība ir ienākusi mūsu ikdienā. Tie ir gan incidenti pie robežas, mēģinot iedabūt valstī nelegālus migrantus, gan Krievijas apzināta rīcība, norādot vismazāko robežpārejas punktu Vientuļos kā vienu no diviem ceļiem, kur Ukrainas pilsoņiem atļauts iebraukt Latvijā.

Tāpat ik dienu notiek daudzi pikšķerēšanas mēģinājumi, kiberuzbrukumi, lai iegūtu informāciju vai vienkārši radītu jukas un paralizētu iestāžu darbu.

“Mums nevajag būt pārsteigtiem, jābūt gataviem mentāli un praktiski reaģēt un nekrist panikā,”

saka R. Heniņš.

Ko tad darīt? Pēc valsts sekretāra vietnieka teiktā, viens no scenārijiem ir gaidīt Ukrainas uzvaru karā, lai problēma izgaistu pati no sevis, taču Krievijai pietiek resursu ilgai kara turpināšanai.

“Otrais – baidīties un mukt prom. Taču es gribētu, lai mēs būtu kā Izraēla, kur uzreiz pēc terorakta iedzīvotāji nevis muka prom no valsts, bet ārzemēs esošie brauca turp, lai kā rezerves karavīri stātos bruņotajos spēkos un ķertu “Hamās” teroristus,” viņš atzīmēja.

Oktobra sākumā Saeimā apstiprināta jaunā Valsts aizsardzības koncepcija. “Es teiktu, ka visaptveroša valsts aizsardzība ir metode valsts aizsardzībai,” norāda R. Heniņš.

“Neatkarīgi no tā, kur un kā notiek karš, cilvēkiem ir jāēd, jādzer, jāiet uz darbu, jānodrošina kritiskie pakalpojumi un vajadzības gadījumā jāaizsargā sava valsts. Dzīve neapstājas. Arī Ukrainā redzam, ka dzīve turpinās, valstij ir jāfunkcionē.”

Rīcības gatavības kultūra nozīmē saprast, ka valsts X stundā katram nepalīdzēs “sakrāmēt somā zeķītes un zobu pastu”. Un tas nenozīmē katram rūpēties tikai par sevi, gluži otrādi, – zināt, kā palīdzēt kaimiņam, kuram sagrūst māja.

“Lielākā problēma ir tā, ka cilvēki noliedz, ka karš varētu būt šeit,”

pauda J. Garisons.

Pieņemt to, ka apdraudējums pastāv, protams, ir psiholoģiski grūti, tomēr tas ir vienīgais ceļš, kā ieviest gatavības kultūru, kā kopīgi zināt, ko mēs darīsim.

Ikdienā varbūt nedomājam par to, kā nodrošināt kritiski svarīgus pakalpojumus, kaut vai atkritumu izvešanu. Ja to nedarīs, izveidosies antisanitāri apstākļi un izplatīsies slimības, tāpat cilvēkiem pastāvīgi nepieciešams ūdens un pārtika.

Latvijas Banku asociācija un Latvijas Banka izstrādājušas plānu, kā nodrošināt skaidras naudas izņemšanu un maksājuma karšu funkcionalitāti tad, ja zūd interneta sakari.

Par drošību, evakuāciju un infrastruktūras nosargāšanu kritiskā brīdī uzņēmumiem jāspēj parūpēties pašiem, pieņemt lēmumu slēgt vai turpināt ražošanu.

Latvijā jau ir pieredze savu Zemessardzes apakšvienību izveidē, ja zemessargu skaits ir pietiekami liels, tāda jau ir mobilo sakaru operatoram LMT.

Sadarbību ar komersantiem AM ik gadu testē mācībās, tā svarīga kaut vai pārtikas apgādē krīzes situācijā, tāpat mežizstrādes uzņēmuma automašīnas ar baļķiem spēj bloķēt ceļus vai tiltus. Mācības var sarīkot arī uzņēmumiem individuāli.

Attīstāms lauks, pēc J. Garisona teiktā, ir nevalstiskais sektors. Labs piemērs ir sadarbības līgums ar Mednieku savienību. Spēju brīvprātīgi apvienoties jau apliecinājis Tviterkonvojs un Ziedot.lv palīdzībā Ukrainai.

Militārā osta nemainīs liepājnieku ikdienu

Intervija ar AM valsts sekretāru Jāni Garisonu.

– Kur Kurzemē plānotas jaunas militārās bāzes?

– Poligonā “Mežaine” pie Skrundas būvēs papildu kazarmas un citu infrastruktūru. Tuvākajā laikā būs iepirkums Rudbāržu muižas projektam, kurp plānots no Kandavas pārcelt Kadetu skolu.

Joprojām spēkā militārās ostas izveides ilgtermiņa plāns Liepājā, Atmodas bulvārī, piesaistot NATO finansējumu. Notiek bāzes metu izstrāde.

Tās ir pietiekami lielas naudas, un tas nav izdarāms ne piecu, ne, iespējams, pat desmit gadu laikā.

Finansējums ir procesā, var teikt, noslēdzošā fāzē. Apstiprināšana prasa visu dalībvalstu piekrišanu, dažreiz tas aizņem laiku.

– Vai liepājniekiem saruks iespējas tikt pie jūras?

– Kad būs izveidota militārā osta, tai vietā piekļuve jūrai nebūs iespējama, taču tā nav liela piekrastes daļa starp moliem.

Militārajiem objektiem ir aizsargjosla, taču tas nenozīmē, ka nevar garām braukt, bet būvdarbi gan būtu jāsaskaņo.

Militārā osta nekādā veidā nemainīs Liepājas iedzīvotāju ikdienu.

– Kur varētu izvietot pretkuģu raķetes?

– Tās atradīsies Kurzemē, taču raķetes neglabā tieši pie krasta, jo tās tur būtu ļoti ievainojamas. Pašlaik vēl mēģinām definēt šīs vietas.

Raķešu sistēmas ir mobilas, un to darbības rādiuss ir gandrīz 200 kilometru.

– Kā tiks risināta problēma, ka AM intereses saduras ar atkrastes vēja parku attīstītāju interesēm?

– Problēma ir ar visiem vēja parkiem. Aizsargjoslas ir ap visiem mūsu radariem, tāpat visas būves virs simt metriem ir jāsaskaņo ar AM, jo tās rada ietekmi uz gaisa telpas novērošanu.

Drīzumā pabeigsim darbu pie teritoriju definēšanas, kurās varēs vēja parkus būvēt.

Zinošs cilvēks ir nosvērtāks un mierīgāks

Intars Kušners, Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors

Katru dienu būtu jāatgādina un jāiedrošina pašiem sev būt saliedētākiem, cits citam uzticēties.

Skolā mēs esam daļa no visaptverošas valsts aizsardzības, pilnveidojam jauniešu zināšanas militārajā jomā. Un viņu vecāki kļūst daudz patriotiskāki, jo mēs piedalāmies visos militāri patriotiskajos pasākumos, un viņi sāk uz to ar citām acīm skatīties.

Caur šiem jauniešiem ģimenē vecāki izglītojas, kaut vai par to pašu 72 stundu krīzes pārvarēšanu uzzina, un sabiedrība tā kļūst nobriedušāka, zinošāka.

Tiklīdz cilvēks ir zinošs, viņš ir nosvērtāks un mierīgāks.

Šie aspekti jāņem vērā, lai mēs turpinātu mācīties katru dienu, tai skaitā no Ukrainas kara.

Man nebūs zelta receptes, kā tikt galā ar daļā sabiedrības radušos nogurumu no kara. Jālieto kritiskā domāšana, lai izvērtētu ieguvumus un zaudējumus. Vai nu mēs kļūstam noguruši un gribam izvairīties, vai iesaistāmies, lai krīzi pārvarētu.

Problēma pati no sevis nepazudīs, tāpēc ir jādara viss, kas ir katra cilvēka spēkos, lai virzītos uz priekšu un palīdzētu arī Ukrainai. Jāatrod sevī spēks un ticība.

Mūsu stratēģiskais mērķis ir aizsargāt savu valsti, tas ir primārais uzdevums sabiedrībai.

Pašlaik mums apkārt ir milzīgs informācijas apjoms, un pieaugušajiem ir jāparāda jauniešiem ceļš, kā izanalizēt, kas ir patiesība un kas mēģina negatīvi ietekmēt mūsu domāšanu. Jāieaudzina valstiskuma un cilvēciskās vērtības, lai viņiem nav šaubu mirkļa par to, kas ir labs un kas ir slikts.

Jāieaudzina tādas vērtības kā gods, cieņa un lojalitāte valstij, jo ir jāapzinās savas saknes un tas, ko mūsu sentēvi Latvijā ir panākuši.

Pāri pār robežu nāk dezinformācija, šaubu ieviešana un sašķelšana. Ieaudzinot bērnos vērtības, arī pieaugušajiem tās atsvaidzinot, jāsāk uzticēties sev un valstij.

Valstiskuma saglabāšanas mērķis ir augstāks par individuālajām iegribām.

Ļoti maz jauniešu gatavi aizstāvēt Latviju

Pāvels Jurs, LiepU profesors, Liepājas 7. vidusskolas direktors

Mūsu valstī nav mērķtiecīgas pilsoniskās audzināšanas. Ir naivi uzskatīt, ka to var panākt, tikai ieviešot valsts aizsardzības mācību un ar skaļiem saukļiem.

Līdztekus patriotisma jēdzienam, kas nāk no pagājušā gadsimta, mums ir tēvzemes mīlestība.

Ārkārtīgi būtiski veicināt jauniešu piederības izjūtu valstij, jauniešu vajadzības izjūtu valstij un jauniešu pašrealizācijas iespējas valstī.

Ja ir šie komponenti, tad cilvēks jūtas piederīgs, vajadzīgs un viņam ir iespējas pašrealizēties, tas rezultējas ar to psiholoģiskās uzvedības modeli, ko saucam par patriotismu.

Līdz ar to es akcentēju uzmanību uz pilsonisko audzināšanu skolās, un šeit ir nepieciešama Aizsardzības un Izglītības un zinātnes ministrijas sadarbība.

Jo ir naivi ticēt, ka viena vai divu mācību priekšmetu ietvaros tas notiks pats par sevi.

Tas jādara arī ārpusstundu pasākumos, bet tie skolās ir uz pašiniciatīvas robežas atkarībā no tā, cik naudiņas ir. Protams, ir Jaunsardzes aktivitātes, bet es iezīmēju lauku, kurā vēl ir ko darīt.

Gribu aicināt Aizsardzības ministriju sadarbībā ar citām ministrijām domāt par sabiedrības informēšanu. Visi pētījumi rāda to, ka vidēji 22–23 procenti jauniešu vecumā no 18 līdz 25 ir gatavi aizstāvēt Latviju X stundā. Šis ir ļoti, ļoti zems procents.

NBS, bez šaubām, ir mūsu aizsardzības mugurkauls, taču es iesaku steidzīgi sākt sadarboties ar Iekšlietu ministriju, jo mums ir jāstiprina iekšlietu struktūras, jo tās pirmās darbosies ne tikai X stundā, bet arī civilajā aizsardzībā katastrofu gadījumos.

Uzziņai

Latvijas aizsardzības prioritātes jomas jeb 4 S:

1) Spējas – Nacionālo bruņoto spēku attīstīšana;

2) Sabiedrība – izšķiroša ir katra cilvēka griba aizstāvēt valsti un pašorganizēšanās;

3) Sabiedrotie – 31 NATO dalībvalsts gatava aizsargāt alianses teritoriju no pirmā centimetra;

4) Sadarbība – ārējās un iekšējās drošības ekosistēmas veidošana, iekļaujot izglītību, uzņēmējdarbību, civilo aizsardzību; izšķirošā loma – cilvēkam.

Trīs līmeņi gatavības kultūras izveidošanai:

Indivīds – katram jābūt sagatavotam izdzīvošanai pirmajās dienās. 

Kopiena – pašvaldība, pilsēta, iela vai rajons; kritiskā infrastruktūra.

Valsts – visu iestāžu atbildība pārvarēt krīzes savās nozarēs.

Valsts aizsardzības dienests

2023. g. – 254 brīvprātīgie, iestāšanās turpinās līdz 01.12.

2024. g. – plānots iesaukt līdz 600 cilvēku.

2028. gada mērķis – sasniegt 4000.

NBS kara laika apjomam jāsasniedz 61 000 karavīru, ko veido 31 000 karavīru miera laika struktūra un 30 000 vispārējas rezerves karavīru.

Valsts aizsardzības dienests atbalstīs rīcības gatavības kultūru, kurā ikviens vīrietis, brīvprātīgā kārtā arī sieviete, vecumā no 18 līdz 27 gadiem dienestā būs ieguvis militāras pamatiemaņas.

Avots: AM

Es domāju tā: Kā izpaužas patriotisms?

Larisa Kozlova – pensionāre:

– Esmu krievu tautības. Abi ar vīru esam dzimuši Latvijā, abi mākam latviešu valodu, esam pilsoņi un visu mūžu te dzīvojam. Agrāk strādāju dzelzceļa sistēmā, un tur saistībā ar visiem dokumentiem kā pirmā palīdzēju pāriet uz latviešu valodu dokumentos. Žēl, ka tagad latviski man sanāk sarunāties tikai veikalos. Abi ar vīru esam Latvijas patrioti.

Māra Šteina – bezdarbniece:

To grūti pateikt, jo patriotisms var izpausties dažādi, tāpēc cilvēks ir jāpazīst, jāzina, ko viņš dara, domā. Jāuzzina, kas viņam interesē, kas ne. Patriots ir mērķtiecīgs un ies uz savu mērķi, nežēlojot pat dzīvību. Darīs to, kas svarīgi, un gatavs uz daudz ko savas zemes, valsts labā. Arī tie cilvēki, kas strādā ārzemēs, var būt patrioti, tikai dzīve piespiedusi aizbraukt.

Petra Griškēviča – studē:

– Daudzos veidos, bet galvenais ir atbalstīt savu valsti, latviešu valodu, kultūru. Sliktais patriotisma veids ir nacionālisms. Galvenais, ka cilvēkam nav vienalga, kas Latvijā notiek, un viņš nav vienaldzīgs. Iesaistās, kaut ko dara, lai visiem būtu labāk.

Edīte Ozola – mācās:

– Manuprāt, patriotisms ir tāda klusa, nepārejoša mīlestība un pateicība pret savu valsti, kultūru, valodu, saviem senčiem – no kurienes esi nācis. Zināšanas, kam tava dzimta gājusi cauri, ko pieredzējusi, lai mēs tagad te varam dzīvot brīvā valstī un runāt latviešu valodā. Dēļ tā, kādi kari šobrīd notiek pasaulē, aizvien vairāk vajadzētu izjust pateicību, ka esam tomēr drošībā un Eiropas Savienībā.  

Marta Vasile – mācās:

– Lojalitātē pret savu valsti un vēlmē to aizstāvēt ne tikai vārdos, bet arī darbos. Par savējiem jārunā tikai labu. Vēl jau arī vēlme iesaistīties kādā no partijām, lai veidotu ieteikumus un uzlabotu dzīvi savā valstī. Uzlabojam dzīvi un esam aktīvi, nevis visu noniecinām. Kā dzīvosim, tas ir tikai mūsu pašu rokās.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz