Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vispirms vajag paēst

Vispirms vajag paēst
Foto: Egons Zīverts
29.04.2016 07:15

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Liepājā ir septiņas organizācijas, kur grūtībās nonākuši cilvēki var bez maksas saņemt ēdienu, dažviet arī apģērbu un citu palīdzību. Rindas veidojas jau agri no rīta, lai gan ēdienu pasniedz tikai pusdienlaikā. Un cilvēku, kam šī palīdzība vajadzīga, ar gadiem mazāk nepaliek.

Ap vieniem pēcpusdienā ēdienu sāk izsniegt “Bhati joga” Liepājas draudzes labdarības virtuvē, ko jau 20 gadu vada Dainis Bērziņš. Dainis saka, ka palīdzēt tiem, kam klājas visgrūtāk, ir gan viņa aicinājums caur ticību, gan sabiedrisks pienākums, arī iespēja kādam padarīt dzīvi labāku. “Protams, uzreiz nekas nemainīsies, bet kopumā dzīve iet uz labo pusi.” Runājot par cilvēkiem, kas apmeklē šo vietu, Dainis saka, ka pretēji daudzu uzskatam, tikai aptuveni desmitā daļa ir tādu, kurus līdz galējai nabadzībai novedis alkoholisms. Lielākā daļa ir cilvēki, kas zaudējuši darbu, saslimuši un nespēj par sevi parūpēties vai kādu citu apstākļu dēļ nonākuši trūkumā. “Žēlot viņus nav risinājums. Tas ir tāds filozofisks jautājums, kāpēc mēs katrs esam tur, kur esam,” saka Dainis, kurš nevienu nenosoda, bet palīdz. Ik reizi šajā virtuvē ēdienu saņem no 50 līdz pat 150 cilvēku. Ēdiens ir veģetārs: kartupeļi, rīsi un griķi ar dārzeņiem un biezputras, arī saldais ēdiens. Rindā lielākoties gados vecāki cilvēki, lielākajai daļai dzīves smaguma un arī atkarību zīmogs sejā, bet ir arī gados jauni cilvēki, pat ar maziem bērniem.

Šodien pēdējo reizi šajā sezonā atvērta Pestīšanas armijas zupas virtuve. Ir beidzies līdzšinējais finansējums, ko nodrošināja Borisa un Ināras Teterevu fonds. Tagad tiek gatavoti projekti, lai tiktu pie naudas darba turpināšanai. “Es ceru, ka pēc pāris mēnešiem atkal varēsim uzņemt pie sevis tos, kuriem vajag palīdzību,” saka Pestīšanas armijas Liepājas korpusa jaunais vadītājs Arturs Kozlovskis. Līdz šim šeit ikreiz tika sagatavotas ap 150 porciju ēdiena. Tāpat kā citviet, te ēdienu izsniedz līdzņemšanai uz mājām. Gan tāpēc, ka pietrūkst brīvprātīgo, kas palīdzētu saklāt galdus un pēc tam tos novākt un nomazgāt traukus, gan arī tāpēc, ka ne visi, kas nāk pēc ēdiena, vēlas ieturēties kopā ar citiem.

Jau 17 gadu reizi nedēļā siltu ēdienu līdzņemšanai pasniedz arī Liepājas baptistu Ciānas draudzē. Tagad ir beidzies iepriekšējais finansējums un līdz jauna saņemšanai ir starplaiks, taču jau 1. jūlijā zupas virtuve atkal vērs durvis. “Iepriekš ik reizi izsniedzām vidēji 150 porciju,” stāstīja draudzes locekle Ērika Birzkopa. Ja citviet, kur izsniedz bezmaksas ēdienu, neprasa nekādu apliecinājumu, ka cilvēks ir trūcīgs, šeit lūdz uzrādīt Sociālā dienesta izsniegtu izziņu. Un prasa arī izziņu, ka cilvēkam nav tuberkulozes. Ēdiena saņēmēji ir gan bezdarbnieki, gan daudzbērnu ģimenes, gan bezpajumtnieki un citi.

Uz pāris nedēļām bezmaksas ēdināšana pārtraukta arī fondā “Agape”, kas bezcerīgā situācijā nonākušiem cilvēkiem palīdz jau septiņus gadus. “Līdzšinējās telpas kļuva par šauru, tāpēc tagad ir remonts,” paskaidroja fonda vadītāja Marina Čarkviani. Kad ēdnīca atkal būs atvērta, tur tāpat kā līdz šim varēs paēst un, ja nepieciešams, arī pārnakšņot. Pieredze rāda, ka dienā vidēji ierodas dažkārt pat līdz 40 palīdzības lūdzējiem.

15 gadus bez maksas gan brokastis, gan pusdienas var saņemt arī biedrībā “Vienība”, kas atrodas Karostā. Taču ar vienu noteikumu – katram palīdzības lūdzējam jāpiedalās sabiedriskajos darbos: teritoriju sakopšanā, telpu tīrīšanā un tamlīdzīgi. Un vēl viens noteikums – alkohola reibumā nedrīkst nākt. Biedrības vadītāja Ināra Roze stāstīja, ka vidēji dienā atnāk ap 15 cilvēku, lielākoties Nakts patversmes iemītnieki un vietējie Karostas mazturīgie iedzīvotāji.

Bērniem un jauniešiem no mazturīgām ģimenēm palīdzību piedāvā biedrība “Karostas Kids” un bērnu centrs “Cerību bāka”, kur notiek nodarbības jauniešiem no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm. Līdztekus nodarbībām bērni ir arī paēduši. Tādējādi šīs nav vietas, kas atvērtas jebkuram lūdzējam, tomēr, kā uzsvēra “Cerību Bākas” vadītāja Tatjana Kopiļeca, ģimenēm tā ir iespēja bez maksas pabarot bērnus, un tas ir būtisks atbalsts.

Vienmēr aktuāls ir jautājums, kur ņemt produktus, lai zupas virtuves varētu pastāvēt. Te katram ir savi risinājumi. Kopīga iezīme ir brīvprātīgie ziedojumi. Nelielu daļu naudas reizi gadā piešķir arī Liepājas Sociālais dienests. Bet citādi jāmeklē dažādas iespējas.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 29.aprīļa numurā.

#kvards-20160429-04#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz