Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ceļojums un kāzas: Viss, ko Indija dod, ir jāpieņem

Kāzās kaut reizi bijis katrs, taču tradicionālas kāzas Indijā trīs piegājienos ir īpašs piedzīvojums. Ziemupē dzīvojošie Grobiņas “Cafe uz riteņiem” īpašnieki Gita un Igors Amontovi ir tādās pabijuši, indiešu draugus apsveikuši un pēc šī tālā ceļojuma var vien ieteikt visiem: “Relax! No problem,*” – ko Indijā lieto kā universālu risinājumu jebkurai situācijai.

Ceļojums un kāzas: Viss, ko Indija dod, ir jāpieņem
Latvijas viesi Gita, Igors, Linda un Mārtiņš kāzās ar jauno pāri (centrā). (Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma)
Latvijas viesi Gita, Igors, Linda un Mārtiņš kāzās ar jauno pāri (centrā). (Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma)
03.03.2024 00:00

liepajniekiem.lv

Šķīvi apēdīs govs

Uz kāzām Indijā Amontovus uzaicināja Igora draugs Dominiks, ar kuru viņš iepazinies un sadraudzējies, strādājot uzņēmumā “AE Partner”, kur indiešu puisis bija praksē pēc Rīgas Tehniskās universitātes absolvēšanas.

No Liepājas Dominiks aizbrauca tālāk uz Nīderlandi, tur satika indiešu meiteni, un abi dzīvo šajā valstī.

Kādudien Dominiks ieradās ciemos un ielūdza uz kāzām – Indijā!

Ceļot pāri puspasaulei uz svešu zemi nav joka lieta, tāpēc Amontovi meklējuši informāciju internetā, izprašņājuši Dominiku, Igors sakontaktējies ar latviešiem Indijā.

Dominika ģimene ir kristieši, tāpēc draugs teicis, ka kāzās viss būšot tāpat kā pie mums. Starp citu, Dominiks runā latviski, valodu šeit apguvis pusgada laikā.

Čenaja pie Bengālijas līča slīgst smogā, daudzi iedzīvotāji ikdienas gaitās valkā sejas maskas, lai izvairītos no putekļiem un dūmiem.

Gita pēc atgriešanās Latvijā ļoti novērtējusi mūsu svaigo un tīro gaisu. Gaisa temperatūra bija pāri 30 grādiem, taču karstums nebija mokošs. Kāzas speciāli rīkoja oktobrī, lai nebūtu vasaras svelmē.

Pirmās dienas bijis kultūršoks par netīrību un blīvo satiksmi, kuru neregulē luksofori un kur neviens neapstājas palaist gājējus –

vienkārši jāparāda žests ar roku un jāiet, raustīties nedrīkst.

Kerala ir kalnaina, daudz zaļuma un košuma, arī tīra. Tur valda komunisms vietējā izpratnē, kā teica taksists – es varu stāvēt rindā pie ārsta kopā ar augstākas kastas cilvēku. Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma

Gan mājās, gan restorānos ēdienu pasniedz uz banānu lapām, ēd ar rokām. Galda piederumi pieejami reti. Viss, ko Indija dod, ir jāpieņem – tāda esot pareizā attieksme, un ceļotājiem nekādu vēdera problēmu neesot bijis.

Ēdiens pārsvarā ir veģetārs, ļoti ass, vārīts vai tvaicēts. Pamatā ir rīsi, dažāda veida maize, kam klāt nāk visvisādas mērces, kuru sastāvdaļas noteikt nav iespējams, taču viss ļoti garšīgs un pēc ēšanas viegla sajūta. Alkoholu šeit nelieto.

Indijā ietur maltīti, sēžot uz grīdas. Vispirms paēd viesi, tikai pēc tam – mājinieki. Galdu novākt viegli – banānu lapas izmet, un tās apēdīs daudzās pa ielām klīstošās govis vai bifeļi. Taču jāzina, kā lapu salocīt, jo virziens parāda, vai ēdiens garšojis vai ne.

Ar jasmīnu ziedu virtenēm

Lai arī Dominiks un Jarni (Indijā ģimenē galvenais ir vīrietis un viņu vienmēr min pirmo, palaiž pa priekšu) ir moderni cilvēki un jau dzīvoja kopā Nīderlandē, kāzas notika saskaņā ar tradīcijām.

Viss sākas ar pirmskāzu rituāliem vecāku mājās, kas greznotas ar banānu meijām, obligāti ar ziedu klāt, kas simbolizē auglību.

Dominika mammas mājās sievietes ar kariju nokrāsoja īpašu koku, arī auglībai, pie mājas pamatiem bedrītē ieliek naudu, ielej pienu, ievieto ēdienu.

Tālāk notiek jaunā vīra mazgāšana, kurā piedalās ne tikai ģimenes sievietes, bet viss ciems. Jo vairāk sieviešu atnāks un piedalīsies, jo laimīgāka dzīve būs.   

Laulības baznīcā iemūžināja vismaz četri fotogrāfi, un visos kāzu pasākumos fotografēšanās aizņēma ļoti ilgu laiku, jo ar jauno pāri bildējās visi.

Arī četriem latviešiem bija lemts bieži smaidīt objektīvam, jo baltie cilvēki šajā valsts daļā tik bieži nav sastopami un indieši vēlējās kopīgu foto.

Baznīcā Jarni bija baltā līgavas kleitā, pēc tam uz vakariņām pārģērbās citā. Jauno pāri rotā ar dabīgo jasmīnu ziedu virtenēm, tās ir skaistas un brīnišķīgi smaržo, taču ārkārtīgi smagas.

Sievietēm laulību gredzena vietā ir kaklarota – ķēde, kuras liecina par vīra turību, bagātākie dāvina zelta ķēdi.

Tradicionālās kāzas Tandžāvūrā pulcēja pāri tūkstoš cilvēku.

Gita un Igors ģērbušies sari. Sievietēm svētku sari uzģērbšana prasa apmēram 40 minūtes, jo apģērbs pareizi jāsatin un jāsasprauž. Ikdienā valkā vienkāršākus sari. Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma

Iepriekšējā vakarā pie Jarni vecākiem notika neformāla ballīte ar radiem un nedaudziem draugiem. Ceremonijas dienā jābūt uz autobusu pulksten 10. Tur nemierīgi dīdās tikai latvieši. Autobusa nav, indiešu nav. Relax, no problem… Visi ierodas ap 11.

Ceremonijas norises vietā jaunais pāris neēduši un nedzēruši sēdēja uz skatuves stundām ilgi, kamēr katrs viesis apsveica, apdāvināja un nofotografējās.

Sievastēvs savu runu teica stundu, tad kāds atnāca un novāca viņu no skatuves.

Viesi bija labākā situācijā – kurš apsveicis, tas pieklājīgi pasēž, paklausās tradicionālās mūzikas kapelu un tad var iet paēst un uz mājām.

Pēc kāzu norisēm latvieši apskatīja Keralas štatu, viņus pavadīja taksists-gids un parādīja vietas, kur tūristi parasti netiek. Varēja baudīt kalnu ainavas, ūdenskritumus un iekoptos laukus.

Lauksaimniecība Keralā ir ļoti attīstīta – rīsu, banānu, tējas, palmu, ingvera un citu garšaugu, kaučuka plantācijas.

Katrs zemes pleķītis Keralā ir iekopts. Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma Foto: no Amontovu ģimenes ceļojumu albuma

Ieteikumi

 • Lidojumu maršruts: Rīga–Helsinki–Doha–Čenaja–Tandžāvūra.
 • Braucot uz Dienvidindiju, nav jāpotējas pret malāriju, jo odu tur nav. Jāvakcinējas pret difteriju un stingumkrampjiem, vēlama hepatīta pote.
 • Slāpes labi var remdēt ar kokosriekstu sulu, ūdeni pirkt tikai pudelēs.
 • Labierīcībās pieņemts apmazgāties, tualetes papīrs ir retums.
 • Pieņemama viesnīca sākas no četrām zvaigznēm.
 • Valstī lieto ap 40 vietējos dialektus, bet var sazināties angliski.
 • Ēdienu ņem tikai ar labo roku.
 • Pretī vecākam cilvēkam nedrīkst sēdēt ar sakrustotām kājām.
 • Indijā nekas nesākas laikā, un neviens par to nesatraucas.
 • Suvenīri – sari, garšvielas, tēja.

* Atslābstiet, nav problēmu – angļu val.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz