Ja kaimiņš sūdzas par zālājā novietotu auto, policija atbrauks un varbūt sodīs
Liepājas pašvaldības policija vērš uzmanību ceļu satiksmes noteikumiem, kas paredz piemērot administratīvo atbildību par automašīnu novietošanu zaļajā zonā jeb zālājā, informē kārtības sargu pārstāve Elva Lubāne.
"Kurzemes Vārds"
Pēdējo mēnešu laikā ir izteikti palielinājies to izsaukumu un pārkāpumu skaits, kas saistīts ar transportlīdzekļu novietošanu zālājā, kas galvenokārt fiksēti daudzdzīvokļu māju pagalmos, informē pašvaldības policijā.
Lai viestu izpratni par šī pārkāpuma būtību, kārtības sargi skaidro, ka “publiskai zaļai zonai nav vienotas juridiskās definīcijas, tāpēc, ja normatīvajā aktā konkrētais termins nav skaidrots, tad ir jāizmanto tiesību normu interpretācijas metodes”.
Ceļu satiksmes likums (CSL) aizliedz transportlīdzekļa novietošanu stāvēšanai vietā, kur nav iespējams piebraukt nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumu prasības, respektīvi, pārvietoties ar transportlīdzekli ārpus brauktuves, izņemot gadījumus, kad to atļauj ceļa zīmes, ko nosaka Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) 114. punkts.
Tas nozīmē, ka
transportlīdzeklis gan pilnībā, gan arī daļēji nedrīkst atrasties ārpus brauktuves, šajā gadījumā – zālājā.
Transportlīdzeklis būtu jānovieto uz ceļa braucamās daļas, pēc iespējas tuvāk ceļa labajai malai vai uz ceļa nomales.
Ceļa nomale ir speciāli izbūvēts braucamās daļas paplašinājums, kas veidots no grants, bruģa vai cita seguma.
Ceļu satiksmes noteikumi attiecas uz visām vietām, kur ir iespējama satiksme.
Pašvaldības policijas pārstāve vēl uzsver, ka CSN ievērošanas kontrole dzīvojamo māju pagalmos nav pašvaldības policijas prioritāte, jo to neievērošana tiešā veidā neapdraud sabiedrisko kārtību, tāpēc pārsvarā policisti uz šīm vietām dodas tikai tad, ja tiek saņemts izsaukums.
Jāņem vērā, ka likumdevējs nav atstājis transportlīdzekļa vadītāja ziņā izvērtēt, vai ārpus ceļa atstātais transportlīdzeklis kādam traucē vai netraucē, tas nozīmē, ka, ja kādam iedzīvotājam traucē stāvēšanai atstātais transportlīdzeklis, pašvaldības policijas pienākums ir reaģēt un, ja nepieciešams, ir arī tiesīga piemērot sodu.
Kopīpašniekiem ir tiesības lemt par satiksmes organizāciju savā īpašumā, kur ir iespējams izvietot ceļa zīmes, kas paredz kārtību, kādā attiecīgajā vietā novietojami transportlīdzekļi, kā arī saskaņot projektus un izveidot labiekārtotas transportlīdzekļu stāvvietas.