Svētdiena, 9. augusts Madara, Genoveva
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drūmās ziemas copes vilinājums

Drūmās ziemas copes vilinājums
Karstākais vimbu laiks vēl ir tikai priekšā – pavasarī, taču makšķernieki nesnauž un jau tagad tās ķer Bārtas upē. (Foto: Andris Gertsons)
08.02.2020 07:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Bļitkotāju drudžainā raudzīšanās kalendāros atgādina, ka ziema joprojām tā arī nav atnākusi, un meteoroloģiskās prognozes viņiem arī neko labu nesola. Šādi laikapstākļi makšķerniekos rada divējādas sajūtas. Kādam to vien gribas kā slāt pa sprakšķošo ledu, bet cits – berzē rokas, jo ilgāk var baudīt copes priekus atklātos ūdeņos. Kāpēc gan ne, ja, piemēram, spiningotāji Liepājas ezerā līdz pat šim brīdim turpina celt laivās ievērojamus līdaku lomus.

Kas noticis ar stinti?

Visatbilstošāk šim laikam būtu sākt vētīt, ko tad ir paveikuši stinšu jeb salaku copes cienītāji. To nav daudz, bet tomēr ir, turklāt pats esmu pārliecinājies, ka veiksmīgākās dienās makšķernieku spainīšos ir pat vairāki desmiti stinšu. Taisnības labad gan jāatzīst, tā gadās reti. Sarežģītāku dzīvi šo zivju ķērājiem padarījis arī aizliegums makšķerēt ostas akvatorijā, proti, no Tramvaja tilta uz jūras pusi. Noteikumi paredz, ka tur makšķerēt nedrīkst jau sen, tomēr tagad Pašvaldības policija tam pievērš lielāku uzmanību. Reizi pa reizei, nebaidoties no administratīvā soda, kaislīgākie makšķernieki, kuru tieksmi iegūt zivi nespēj apturēt pat likuma spēks, tomēr tur dodas un iemērcē savas bada pātagas.

Pēdējos gados gan gurķīšzivtiņa ķērusies pašvaki, un arī tagad makšķernieku sekmes ir stipri viduvējas. Kur tad palikusi nelielā, tomēr ļoti vērtīgā lašveidīgā zivs? Copmaņu domas dalās – kāds uzskata, ka tā gluži vienkārši gadu gaitā izķerta makšķernieku pārlieku lielās alkatības dēļ, bet vēl kāds to skaidro ar ilgo ostas padziļināšanu, kas stinti aizbaidījusi pa citiem nārstošanas ceļiem. Iespējams, ka daļēji taisnība tur ir, jo pirms gadiem desmit, ja kārtīgs makšķernieks nebija noķēris vismaz pāris kilogramu stinšu, tad tas jau bija kaut kas neizprotams. Nu kā tā var būt, ka neķeras?! Tagad, ja kāds copes forumos ierakstījis, ka spainītī dabūjis simts zivtiņas, tad uzreiz seko daudz jautājumu: kur, kad, kādu ēsmu izmantoji utt. Arī ostas padziļināšana noteikti atstājusi savas sekas, jo tieši šo grunts smēlēju laikā stinšu bari Tirdzniecības kanālā saruka. Protams, arī ledus neesamība makšķerniekiem neļauj šai zivtiņai ērtāk piekļūt. Tā teikt, tādēļ jau nav jāmet plinte krūmos, jo stinšu nārsts parasti rit līdz pat marta beigām. Kas zina, varbūt vēl uzradīsies un makšķernieki varēs uzcept vairāk par vienu pannu šo gardo zivtiņu.

Līdaku bums turpinās

Pēc tam, kad liepājnieks Aldis Gūtmanis pavisam nesen Liepājas ezerā noķēra savu 13,5 kilogramus smago un 119 centimetrus garo rekordlīdaku, krietni vien aktivizējušies spiningotāji. Kā laikraksts noskaidroja vienā no mūsu pilsētas makšķernieku veikaliem, tad pagājušā gada beigas un šī sākums copmaņiem bijis ļoti dāsns, proti, noķertas vairākas plēsoņas, kuras var uzskatīt par trofejām. “Pat neatceros, kad pēdējo reizi Liepājas ezers bijis tik ražīgs līdaku medniekiem,” sacīja kāds pieredzējis copes pazinējs.

Tā kā ūdens šobrīd ir atdzisis, līdaku vislabāk būtu meklēt dziļākās vietās. Parasti aukstākā laikā tā nav visai aktīva un arī barojas gausi, tādēļ makšķerniekam jābūt gana prasmīgam, lai zivi dabūtu laivā. Pirmais, ko droši vien vajadzētu ņemt vērā, ja līdakai nav apetītes, spiningošanā vislabāk būtu izvēlēties aktīvāku mānekļa spēli. Turklāt šajos apstākļos, kad ezerā ir mazāk ūdenszāļu, to ir vieglāk izdarīt. Tāpat var izmantot arī lielākus mānekļus, piemēram,15 un pat 20 centimetrus garas gumijas zivtiņas. Tieši tā jau pieminētais Aldis tika pie savas lielās trofejzivs.

Mānekļa krāsu izvēle paliek katra paša ziņā, tomēr praksē ir pierādījies, ka gaišākā laikā efektīvāki bijuši tumšie, bet tumšākā – košākas krāsas. Tie gan ir tikai spriedelējumi, jo droši vien tikai pati līdaka zina, kas šajā ziemai neraksturīgajā laikā viņai patīk vislabāk. Tāpēc lielākas cerības noteikti būs tiem makšķerniekiem, kuriem piederumu lādītēs būs no kā izvēlēties.

Jāatceras, ka vienā makšķerēšanas reizē nedrīkst paturēt vairāk par piecām līdakām, kuru izmērs ir ne mazāks par 50 centimetriem. Turklāt no 1. marta līdz 30. aprīlim ir šo zivju ķeršanas liegums.

Breksis nāk!

Tiem, kas seko līdzi vienam no Latvijas pazīstamākajiem makšķerniekiem Normundam Grabovskim, droši vien jau zina, ka Karostas kanālā joprojām jaudīgi ķeras brekši, turklāt arī izmērs ir pat ļoti cienīgs – no viena kilograma un uz augšu. Balto zivju cope ir draudzīga ar to, ka nav nepieciešami lieli finansiālie ieguldījumi, lai iegādātos inventāru. Protams, makšķerlietu veikalos var skatīties uz zemākiem un augstākiem plauktiem, taču ar simts eiro jau nu noteikti pietiks labam fīderkātam un arī spolei atliks.

Fīdermakšķerēšana un gruntsmakšķerēšana būtībā ir viens un tas pats, proti, divi āķi un atsvars – svins, kas šajā gadījumā ir barotava, kura piepildīta ar ēsmu. Šādos apstākļos eksperti iesaka nepārcensties ar zivju iebarošanu, jo tās jau pirms ziemas iestāšanās ir uzkrājušas pietiekami daudz rezervju. Ja sametīsiet jūsu izvēlētajā vietā pārspīlēti daudz barības, var sanākt tā, ka uz jūsu āķos saspicēto ēsmu zivs pat virsū neskatīsies. Risinājums šādās situācijās – barībai vairāk pievienot melnzemi. Barības izvēle copes veikalos mūsdienās kļuvusi vieglāka par vieglu – uz pakām rakstīts, kurai zivij tā paredzēta. Tomēr tas neizslēdz iespēju eksperimentēt, proti, jaukt dažādu veidu barības. No daudziem makšķerniekiem ir gadījies dzirdēt: “Ja zivs ir un grib ēst, tad tā ķersies arī bez iebarošanas.” Kaut ko jau noķersiet, bet, ja paskatīsieties kaimiņa lomu, kurš ar ēsmu būs zivis pievilinājis, viņam noteikti būs vairāk.

Brekšu cope Karostas kanālā ir interesanta ar to, ka atsevišķi makšķernieki to dara arī naktī un rezultāti nemaz nav tik slikti. Ja pa dienu straujais dzīves ritējums neļauj doties pie ūdeņiem, varat pamēģināt vakarā vai pat naktī. Tādā gadījumā gan jāatceras par lukturīšiem un gaismekli, ko piestiprināt pie makšķerkāta spicītes, lai redzētu copes brīdi.

Breksim jeb plaudim nav nārsta lieguma un arī loma limita.

Bārtas upē ķer vimbas

Vimbu, tāpat kā breksi, var ķert gan ar pludiņmakšķeri, gan grunteni, taču šajā laikā droši vien prātīgāk būtu izmantot gruntsmakšķeri. Par konkrētām makšķerēšanas vietām dot ieteikumus nebūtu pareizi, jo cope ir nepastāvīga, pilnībā neprognozējama. Tiem, kas tur makšķerēt dodas regulāri, noteikti ir plāns arī šādās situācijās.

Kas attiecas uz iebarošanu, vimbām tā nav obligāta. Šī zivju suga parasti strauji migrē no vienas puses uz otru, tādēļ vimbas diezin vai uzkavēsies jūsu iebarotajā vietā, turklāt upes straume barību tik un tā ātri aizskalos.

Ja runājam par ēsmām, vimbām tā ir ļoti dažāda – mušu kāpuri, motilis, krevetes, naktstārpi un sliekas. Ja jūtams, ka upē ir daudz mazo zivju, ēsma jāizvēlas lielāka pēc apjoma. Ja vimbas ir izsalkušas, var dot visu ko – ķersies tik un tā.

Pieļaujamais vimbas izmērs ir 30 centimetri, bet vienas dienas norma – ne vairāk kā piecas. Tāpat makšķerniekiem jāatgādina par to, ka Liepājas ezerā un arī Tirdzniecības kanālā ir licencētā makšķerēšana, bet pārējās manis pieminētajās vietās pietiks tikai ar makšķerēšanas karti.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz