Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīve dūmu mutulī. Kā atmest smēķēšanu?

Smēķēšanas ierobežošana sabiedriskās vietās galvenokārt saistīta ar rūpēm par apkārtējo veselību. Tas, ka savu veselību bojā paši smēķētāji, nav jāatgādina, bet apkārtējie, kam jāieelpo cigarešu dūmi, ne mazāk tiek apdraudēti.

Dzīve dūmu mutulī. Kā atmest smēķēšanu?
Foto: pixabay.com
06.08.2021 12:38

Maija Putna

"Kurzemes Vārds"

Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka Eiropas Savienības dalībvalstīs vairāk nekā 79 000 pieaugušo katru gadu mirst no pasīvās smēķēšanas. Absolūtais vairākums – 72 000 nāves gadījumu cēlonis ir piespiedu pasīvā smēķēšana mājās, jo kāds no ģimenes locekļiem smēķē. “Cigarešu degšanas laikā izdalītie dūmi kairina elpošanas ceļus un plaušu audus, radot klepu un krēpas.

Pasīvā smēķēšana ir galvenais iemesls, kas rada saasinājumus cilvēkiem, kuriem ir astma, alerģijas vai hroniskas plaušu slimības.

Pat ļoti nelielai tabakas dūmu klātbūtnei var būt tūlītēja iedarbība uz asins recēšanu un trombu veidošanos, kas ir svarīgi sirds slimību faktori. Turklāt sirds slimības ir visizplatītākais nāves iemesls Eiropā gan smēķētāju, gan nesmēķētāju vidū,” norāda mediķi.

Cigarešu dūmi ir īpaši bīstami maziem bērniem, zīdaiņiem un grūtniecēm. Jāņem vērā, ka bērna veselībai kaitē ikviena vecāku izsmēķētās cigaretes dūmu daļiņa, un tā var izraisīt bronhītu, plaušu karsoni vai astmas pastiprināšanos.

Dzīvnieku aizstāvji savukārt vērš uzmanību uz to, ka cigarešu dūmi ir slēpta vardarbība ne vien pret cilvēkiem, bet arī pret mājdzīvniekiem. Ja smēķētāja mājā ir kaķis vai suns, arī viņš būs pakļauts šo dūmu iedarbībai. “Kaķi regulāri ar mēli tīra savu kažoku, tāpēc ir daudz vairāk pakļauti cigarešu dūmu negatīvajai iedarbībai, jo dūmu daļiņas nosēžas un uzkrājas viņu spalvās. Tāpēc kaķi, kuru saimnieki smēķē, salīdzinoši bieži saslimst ar mutes vēzi. Pasīvā smēķēšana ir viens no visbiežāk konstatētajiem bronhīta cēloņiem suņiem. Cigarešu dūmu iedarbības dēļ suņi ar gariem deguniem biežāk saslimst ar deguna vēzi, savukārt suņi ar īsiem deguniem salīdzinoši biežāk saslimst ar plaušu vēzi,” brīdina zinātnieki.

Maldīgs ir priekšstats, ka cigarešu dūmus var viegli izvēdināt. Pat, ja dūmi nav redzami, tie saglabājas gaisā stundām ilgi un ir tikpat kaitīgi kā redzamie.

Pat vislabākā ventilācija un filtri nevar pilnīgi attīrīt gaisu telpā, kurā cilvēki smēķē. Tāpēc, uzturoties telpā, kur smēķē, nav iespējams no dūmiem izvairīties. Smēķētāju mājās putekļi, virsmas un mēbeles satur tabakas dūmu ķīmiskās vielas, kas pie katras kustības tiek saceltas gaisā un ieelpotas.

Tie, kas atmetuši smēķēšanu, atzīst, ka tieši rūpes par ģimenes locekļu veselību motivējušas ieradumu atmest, bet viegli tas nav, jo īpaši pirmajās dienās.

PIEREDZE

Liepājnieks Raivis ir gandrīz 50 gadu vecs automehāniķis. Viņš smēķē kopš 19 gadu vecuma, bet atzīst, ka ir bijuši arī laiki, kad cigaretēm nav pieskāries vispār. Diemžēl pirms gada atkal atsācis smēķēt. Nomirusi mamma, un, risinot bēru lietas, kopā ar pusbrāli aiz kreņķiem sapīpējuši. Tad vēl ar bēru viesiem pa cigaretei, un tagad joprojām kādas pāris paciņas nedēļā izsmēķējot. “Ir dienas, kad izsmēķēju tikai dažas cigaretes. Ja ir daudz, ko darīt, tad pīpēšanai vienkārši neatliek laika,” viņš saka. Citreiz sanākot vairāk, jo īpaši, ja ir kāda sarežģīta situācija un jākonsultējas ar kolēģiem.

“Smēķētāji darbā esam vairāki, bet ir arī tādi, kas nesmēķē,” stāsta Raivis. Viņš esot tāds mērens smēķētājs, jo citi biežāk redzami ar cigareti zobos.

“Man nepatīk darbā čammāties. Es labāk pieķeros un visu izdaru, nevis ik pēc piecām minūtēm eju pīpēt,” saka liepājnieks.

Kad nesmēķējis, viņam citi pīpmaņi neesot traucējuši – mierīgi varējis turpināt darbu vai turpat blakus ielūkoties telefonā, kamēr kolēģi smēķējuši.

Vīrietis atklāj, ka mājās, kamēr bērni bijuši mazi, nekad nav smēķējis, jo nav gribējis kaitēt savu tuvinieku veselībai un arī ierādīt šo netikumu. Tad uzpīpējis tikai pa kluso. “Dēls ir sportists, viņš nesmēķē, meita arī ne. Bet mans tēvs gan vilka līdz pēdējai dienai,” Raivis pastāsta.

Vienā dzīves posmā viņš smēķējis tikai ballītēs, kad iedzēris. “Varēju nepīpēt visu mēnesi, bet tad bija dzimšanas diena vai kāds pasākums, kur pēc viegla reibuma uzreiz sagribējās cigareti. Man bija viena paciņa, ko smēķēju kādu pusgadu,” Raivis pastāsta.

Iepriekš vairākas reizes mēģinājis atmest. Ilgākais laiks, ko izturējis bez smēķēšanas, bijuši pieci gadi. Pēdējo reizi atmetis, vispirms pārejot uz elektroniskajām cigaretēm. “Kādu gadu lietoju tās, līdz beigās sapratu, ka varu iztikt vispār bez,” viņš stāsta.

Raivis domā, ka ilgi vairs nesmēķēs, bet viņam arī nepatīk, ka sieva visu laiku mudina atmest. “Viņa pukst, ka smirdu pēc dūmiem. Zinu, ka tas nav nekas labs manai veselībai, tāpēc gan jau atmetīšu, bet tas būs tad, kad pats gribēšu. Es zinu, ka varu, man tikai pašam jāizlemj, ka viss, un tad nolikšu pīpēšanu pie malas,” pieredzējušais smēķētājs ir atklāts.

UZZIŅAI

Vai smēķēšanu atmest strauji vai labāk to darīt pakāpeniski?

Jebkurš paņēmiens, lai atmestu kaitīgo ieradumu, būs labs. Daži smēķētāji samazina izsmēķēto cigarešu skaitu pakāpeniski, jo baidās atmest smēķēšanu uzreiz. Tādēļ viņiem visu laiku jādomā par to, kad parādīsies iespēja izsmēķēt nākamo cigareti. Šajā gadījumā atteikšanās no smēķēšanas būs daudz grūtāka. Ja iespējams, centies atmest smēķēšanu uzreiz, vienā dienā.

Kas notiks, ja atkal sākšu smēķēt?

Reizēm gadās arī tā, jo smēķēšana rada ļoti spēcīgu atkarību. Tomēr nezaudē apņemšanos – mēģini vēlreiz!

Cik ilgā laikā kļūšu par nesmēķētāju?

Cilvēks, kurš pārtraucis smēķēšanu, kādu laiku vēl domā kā smēķētājs, tāpēc var gadīties, ka saspringtākā situācijā tu automātiski sniegsies pēc cigaretes. Paies aptuveni trīs mēneši, iekams sāksi reaģēt kā nesmēķētājs.

Vai var palīdzēt dažādi medikamenti un cigarešu aizstājēji?

Ja ir grūti atmest smēķēšanu paša spēkiem, konsultējies ar speciālistu, jo ārsts var ieteikt medicīniskos līdzekļus, piedāvāt cita veida atbalstu. Ir tādi smēķētāji, kuriem atmest palīdz bezrecepšu medikamenti, ir tādi, kam vajadzīgas mediķa izrakstītas zāles, bet kādam vajadzēs tikai psiholoģisku atbalstu. Viens no līdzekļiem, kas ilggadējiem smēķētājiem palīdz atmest ieradumu, ir dažādas bezdūmu alternatīvas.

PADOMI

Kā atmest smēķēšanu?

• Ja esi izlēmis, neatliec. Ja tiešām gribi pārtraukt smēķēt, nedomā par pēdējo cigareti – atgādini sev, ka pēdējo jau izsmēķēji.
• Iesaisti ģimeni un draugus šajā apņēmībā. Būs vieglāk, ja citi tevi “pieskatīs”, neļaujot smēķēt, kad to atkal gribēsi, nesmēķējot tavā klātbūtnē un iecietīgi izturoties pret nelāgo garastāvokli, kāds pirmajās dienās tevi var pārņemt.
• Izmet cigaretes, sērkociņus un pelnu traukus, neglabā cigarešu paciņu “neparedzētām vajadzībām” – jo mazāk atgādinājumu par smēķēšanu būs acu priekšā, jo vieglāk pretoties kārdinājumam.
• Pirmajās nedēļās nāksies cīnīties ar nepatīkamām izjūtām, kārdinājumu uzsmēķēt un abstinences pazīmēm – nomāktību, grūtībām iemigt, aizkaitināmību, nervozitāti, grūtībām skaidri domāt. Taču simptomi kļūs vieglāki pēc pāris dienām un izzudīs dažu nedēļu laikā, tāpēc nezaudē drosmi!

Avots: SPKC

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz