Trešdiena, 25. novembris Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piens. Vai bīstams?

Nepatīkamas sajūtas gremošanas traktā, spiedoša sajūta, vēdera uzpūšanās – tie ir simptomi vairākām kaitēm, taču viena no tām ir laktozes nepanesamība. Par šo visai sarežģīto un nepatīkamo kaiti aicinājām uz sarunu Liepājas Reģionālās slimnīcas Vispārējās bērnu nodaļas pediatri, Bērnu paliatīvās aprūpes kabineta ārsti Jūliju Cīruli-Galuzi.

Piens. Vai bīstams?
Lai piena un piena produktu lietošana nekļūtu par iemeslu liekā svara uzkrāšanai, pirmkārt jāatceras – piens nav dzēriens, bet ēdiens. Vesels cilvēks dienas laikā droši var uzņemt 2–3 porcijas piena vai piena produktu. Uztura zinātnieki par vienu porciju piena uzskata glāzi svaiga piena, 200 ml jogurta vai divas šķēles siera. (Foto: pixabay.com)
25.10.2020 08:46

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Diskomforts vēderā

Laktoze ir piena cukurs, kas lielā daudzumā ir gan mātes pienā, gan piena maisījumos, gan arī govs un kazas pienā. Pie normālas organisma darbības šim piena cukuram ir jāsadalās divās daļās – glikozē un galaktozē. Par to mūsu ķermenī atbildīgais ir ferments, ko sauc par laktāzi.

Ja laktāzes organismā trūkst, tad tas izraisa laktozes nepanesību jeb laktozes uzsūkšanās traucējumus. Tāpēc cilvēki ar laktozes nepanesamību izjūt diskomfortu, lietojot produktus, kas satur piena cukuru.

Kas īsti ar mums notiek, ja laktāzes trūkst? Bieži esot gadījumi, ka cilvēki bērnībā spēj lietot un pārstrādāt piena produktus, bet pieaugušā vecumā to vairs nevar vai var ļoti nelielā daudzumā. “Tas ir tāpēc, ka ar laiku tievo zarnu gļotādas nolietojas, tādēļ šī fermenta sāk trūkt. Var būt arī kāds ģenētisks iemesls.

Citi izjūt diskomfortu gremošanas traktā, lietojot jebkuru produktu, kura sastāvā ir piens, citiem tikai pēc produktiem, kuros piens ir koncentrētākā daudzumā. Tas ir ļoti individuāli. Ir arī gadījumi, kad cilvēks ar laktozes nepanesamību var lietot, piemēram, sviestu, jo tajā pārsvarā ir tauki,” skaidro ārste.

Mediķe uzsver, ka daudzi jauc laktozes nepanesamību ar piena alerģiju, jo tā ir nevis piena cukura, bet piena olbaltumvielu nepanesamība. “Ir cilvēki, kuriem ir abas šīs nepanesamības. Ja ir alerģija no piena, tad nevar lietot nekādus dzīvnieku izcelsmes piena produktus. Var aizstāt ar augu izcelsmes piena produktiem.

Cilvēkiem, kuriem ir laktozes nepanesamība, nav aizliegts lietot piena produktus, jo mūsdienās ir nopērkams arī piens, kuram ķīmiskā ceļā laktoze ir izņemta, un to droši var dzert,” atšķirību skaidro mediķe.

Jāmeklē vainīgais

Ja cilvēks sajūt vēdera uzpūšanos, diskomforta sajūtu vēderā vai citas nepatīkamas gremošanas trakta problēmas, ir jāpavēro, ko lieto pārtikā. Nereti noskaidrojas, ka tieši pēc piena produktu lietošanas parādās šādas problēmas. “Grūtāk ir orientēties, ja ir daļēja nepanesamība. Citreiz ir tikai konkrēts piena produkta daudzums, no kura paliek slikti. Tad pašam cilvēkam īstas skaidrības nav, cik īsti viņš laktozi saturošus produktus drīkst lietot.”

Maziem bērniem visbiežāk laktāze ir pietiekamā daudzumā, šie fermenti samazinās ar laiku. Bet, protams, ir arī bērni, kas jau piedzimst ar laktozes nepanesamību. Arī tie mazuļi, kas piedzimuši pirms laika, var ciest no pagaidu laktozes nepanesamības. “Tas var mainīties dzīves laikā. Nereti tā ir, ka ap skolas vecumu jau bērniem fermenti ir izveidojušies, zarnu trakts nobriedis un var sākt lietot piena produktus,” daktere skaidro izmaiņas.

Pret mammas pienu nepanesība bērniņam gan nevarot būt, apgalvo J. Galuza-Cīrule.

“Bērna zarnu traktā izstrādājas tāds ferments, kas spēj uzņemt mammas pienu. Cita lieta ir, ja ar mammas pienu bērna organismā nonāk dzīvnieku izcelsmes piens. Tad jau tā ir laktozes nepanesamība pret šo govs pienu, nevis mammas.”

Ja ir aizdomas par laktozes nepanesamību, J. Cīrule-Galuza iesaka veikt testu mājas apstākļos – vispirms izmērīt cukura līmeni asinīs, tad tukšā dūšā izdzert glāzi piena un pēc tam atkal izmērīt cukura līmeni asinīs.

“Ja cilvēks tiešām nepanes laktozi, tad cukura līmenis asinīs nepacelsies, jo laktoze būs izgājusi cauri nesašķeļoties. Ja cukura līmenis pēc piena izdzeršanas tukšā dūšā pieaug, tad, visticamāk, panesamība ir, bet tad nevar pats uzreiz noteikt, cik izteiktā daudzumā. Iespējams, ka fermenta pietrūkst tikai nedaudz, tad piena produktus mazā daudzumā drīkst lietot. Pašam savas sajūtas ir jānovēro.”

Vīrusi visu sarežģī

Vēl orientējoša prognoze par laktozes nepanesamību var būt pēc fēču analīzēm – ja virs normas uzrādās tauku skābes un baktērijas. “Ja piena produkti tiek lietoti, bet laktoze netiek uzsūkta, tad taukiem ir grūtāk uzsūkties un veidojas izmaiņas. Tāpēc to var uzskatīt par orientējošo rādītāju uz laktozes nepanesamību,” J. Cīrule-Galuza paskaidro.

Daktere iesaka uzmanīties ar piena produktu lietošanu pēc vēdera vīrusiem.

“Kad cilvēks slimo ar vēdera vīrusiem, viņam nomainās visa gļotāda. Šis brīdis ir riskants, jo tad laktoze nešķelsies. Mums uzņemšanas nodaļā ļoti bieži gadās, ka atbrauc vēlā vakarā uz slimnīcu, sūdzas, ka gremošanas problēmas jau bija pārgājušas un pēkšņi bērnam sākās lielas sāpes vēderā.

Kad izanalizējam, kas tika ēsts, tad vecāki stāsta, ka pēc caurejām un vemšanām, kas bērnam bija pārgājušas, nolēma palutināt atvasi ar gardumiem – saldējums, pankūkas, kāds biezpiena sieriņš – un tad arī sākās lielas sāpes, jo vēders ir sapūties un nevar pārstrādāt šos produktus. Zarnu traktam ir vajadzīgs laiks, lai tas atjaunotos pēc vīrusa. Šis laiks ir ļoti individuāli – no nedēļas līdz trijām.”

Arī cilvēkiem, kuriem ir tādas hroniskas saslimšanas kā celiakija, cukura diabēts, ar laiku var rasties problēmas ar piena nepanesamību, jo zarnu trakts ir izmainīts un laktoze var izstrādāties krietni zem normas.

Jālieto fermenti

Vienīgā laktozes nepanesamības ārstēšanas metode ir nelietot produktus, kuru sastāvā ir laktoze. “Ja bez piena produktiem ir grūti iztikt, var lietot fermentus, kas palīdz sašķelt laktozi. Bet tādā gadījumā šie fermenti jālieto katru reizi, kad lietojat piena produktus.

Der uzmanīties no tā, ka piena produktā, ko lietojat, laktozes ir vairāk, nekā mākslīgajā fermentā, ko iedzerat tabletes veidā. Tādā gadījumā šī fermenta aizstājēja deva būs jāpalielina uz pusi,” stāsta daktere.

Ja bērnam ir laktozes nepanesamība, viņš pat pie labas apetītes var nepieņemties svarā, rasties nemiers naktīs, raudāšana, slikta pašsajūta.

izskaidrojams ar to, ka pārtikas kvantums it kā uzņemts, bet, tā kā laktoze nav uzsūkusies, kalorijas organismam nav iegūtas.

Šo pieredzējusi liepājniece Ieva ar savu dēliņu Ralfu. “Viņš piedzima ļoti veselīgs. Kāri ēda manu pienu, bet diemžēl, neraugoties uz to, ka piena netrūka, mazulis bija raudulīgs, iemiga un nemierīgi gulēja tikai rokās. Pirmajā mēnesī Ralfiņš pieņēmās svarā par gandrīz 600 gramiem. Tas nav it kā slikts rādītājs, taču, ņemot vērā nepārtraukto “karāšanos” pie krūts, svaram vajadzēja būt lielākam,” atceras mamma. 

Ar katru nākamo mēnesi svars pieauga arvien mazāk, tāpēc Ieva, konsultējoties ar dakteri, secināja, ka pie vainas ir laktozes nepanesamība. Tagad bērns jau ir paaudzies, bet vēl neapmeklē bērnudārzu, tāpēc māmiņa pagaidām tīri labi tiekot galā ar bērna ēdienkarti, jo izvēlas produktus, kur nav laktozes. Taču Ieva uztraucas, kā Ralfiņam klāsies, kad viņš sāks apmeklēt bērnudārzu un ēst ārpus mājas.

UZZIŅAI

Laktozes daudzums produktos

 • Vairāk nekā 3 grami: 100 gramos piena, krējuma, biezpiena, piena šokolādes, saldējuma, kakao, piena kokteiļa, pankūku.
 • 1–3 grami: 100 gramos smalkmaizīšu, jogurta, desas, aknu pastētes, makaronu.
 • 0,1–1 grams: 100 gramos margarīna un sviesta, pienā gatavotas baltmaizes, sēņu salātu, kartupeļu biezputras, zivju zupas.
 • Mazāk par 0,1 gramu: 100 gramos rudzu maizes, siera, margarīna bez laktozes, ūdenī gatavotas baltmaizes.

Avots: gastroenteroloģe Ilze Kikuste

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz