Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piens. Vai bīstams?

Nepatīkamas sajūtas gremošanas traktā, spiedoša sajūta, vēdera uzpūšanās – tie ir simptomi vairākām kaitēm, taču viena no tām ir laktozes nepanesamība. Par šo visai sarežģīto un nepatīkamo kaiti aicinājām uz sarunu Liepājas Reģionālās slimnīcas Vispārējās bērnu nodaļas pediatri, Bērnu paliatīvās aprūpes kabineta ārsti Jūliju Cīruli-Galuzi.

Piens. Vai bīstams?
Lai piena un piena produktu lietošana nekļūtu par iemeslu liekā svara uzkrāšanai, pirmkārt jāatceras – piens nav dzēriens, bet ēdiens. Vesels cilvēks dienas laikā droši var uzņemt 2–3 porcijas piena vai piena produktu. Uztura zinātnieki par vienu porciju piena uzskata glāzi svaiga piena, 200 ml jogurta vai divas šķēles siera. (Foto: pixabay.com)
25.10.2020 08:46

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Diskomforts vēderā

Laktoze ir piena cukurs, kas lielā daudzumā ir gan mātes pienā, gan piena maisījumos, gan arī govs un kazas pienā. Pie normālas organisma darbības šim piena cukuram ir jāsadalās divās daļās – glikozē un galaktozē. Par to mūsu ķermenī atbildīgais ir ferments, ko sauc par laktāzi.

Ja laktāzes organismā trūkst, tad tas izraisa laktozes nepanesību jeb laktozes uzsūkšanās traucējumus. Tāpēc cilvēki ar laktozes nepanesamību izjūt diskomfortu, lietojot produktus, kas satur piena cukuru.

Kas īsti ar mums notiek, ja laktāzes trūkst? Bieži esot gadījumi, ka cilvēki bērnībā spēj lietot un pārstrādāt piena produktus, bet pieaugušā vecumā to vairs nevar vai var ļoti nelielā daudzumā. “Tas ir tāpēc, ka ar laiku tievo zarnu gļotādas nolietojas, tādēļ šī fermenta sāk trūkt. Var būt arī kāds ģenētisks iemesls.

Citi izjūt diskomfortu gremošanas traktā, lietojot jebkuru produktu, kura sastāvā ir piens, citiem tikai pēc produktiem, kuros piens ir koncentrētākā daudzumā. Tas ir ļoti individuāli. Ir arī gadījumi, kad cilvēks ar laktozes nepanesamību var lietot, piemēram, sviestu, jo tajā pārsvarā ir tauki,” skaidro ārste.

Mediķe uzsver, ka daudzi jauc laktozes nepanesamību ar piena alerģiju, jo tā ir nevis piena cukura, bet piena olbaltumvielu nepanesamība. “Ir cilvēki, kuriem ir abas šīs nepanesamības. Ja ir alerģija no piena, tad nevar lietot nekādus dzīvnieku izcelsmes piena produktus. Var aizstāt ar augu izcelsmes piena produktiem.

Cilvēkiem, kuriem ir laktozes nepanesamība, nav aizliegts lietot piena produktus, jo mūsdienās ir nopērkams arī piens, kuram ķīmiskā ceļā laktoze ir izņemta, un to droši var dzert,” atšķirību skaidro mediķe.

Jāmeklē vainīgais

Ja cilvēks sajūt vēdera uzpūšanos, diskomforta sajūtu vēderā vai citas nepatīkamas gremošanas trakta problēmas, ir jāpavēro, ko lieto pārtikā. Nereti noskaidrojas, ka tieši pēc piena produktu lietošanas parādās šādas problēmas. “Grūtāk ir orientēties, ja ir daļēja nepanesamība. Citreiz ir tikai konkrēts piena produkta daudzums, no kura paliek slikti. Tad pašam cilvēkam īstas skaidrības nav, cik īsti viņš laktozi saturošus produktus drīkst lietot.”

Maziem bērniem visbiežāk laktāze ir pietiekamā daudzumā, šie fermenti samazinās ar laiku. Bet, protams, ir arī bērni, kas jau piedzimst ar laktozes nepanesamību. Arī tie mazuļi, kas piedzimuši pirms laika, var ciest no pagaidu laktozes nepanesamības. “Tas var mainīties dzīves laikā. Nereti tā ir, ka ap skolas vecumu jau bērniem fermenti ir izveidojušies, zarnu trakts nobriedis un var sākt lietot piena produktus,” daktere skaidro izmaiņas.

Pret mammas pienu nepanesība bērniņam gan nevarot būt, apgalvo J. Galuza-Cīrule.

“Bērna zarnu traktā izstrādājas tāds ferments, kas spēj uzņemt mammas pienu. Cita lieta ir, ja ar mammas pienu bērna organismā nonāk dzīvnieku izcelsmes piens. Tad jau tā ir laktozes nepanesamība pret šo govs pienu, nevis mammas.”

Ja ir aizdomas par laktozes nepanesamību, J. Cīrule-Galuza iesaka veikt testu mājas apstākļos – vispirms izmērīt cukura līmeni asinīs, tad tukšā dūšā izdzert glāzi piena un pēc tam atkal izmērīt cukura līmeni asinīs.

“Ja cilvēks tiešām nepanes laktozi, tad cukura līmenis asinīs nepacelsies, jo laktoze būs izgājusi cauri nesašķeļoties. Ja cukura līmenis pēc piena izdzeršanas tukšā dūšā pieaug, tad, visticamāk, panesamība ir, bet tad nevar pats uzreiz noteikt, cik izteiktā daudzumā. Iespējams, ka fermenta pietrūkst tikai nedaudz, tad piena produktus mazā daudzumā drīkst lietot. Pašam savas sajūtas ir jānovēro.”

Vīrusi visu sarežģī

Vēl orientējoša prognoze par laktozes nepanesamību var būt pēc fēču analīzēm – ja virs normas uzrādās tauku skābes un baktērijas. “Ja piena produkti tiek lietoti, bet laktoze netiek uzsūkta, tad taukiem ir grūtāk uzsūkties un veidojas izmaiņas. Tāpēc to var uzskatīt par orientējošo rādītāju uz laktozes nepanesamību,” J. Cīrule-Galuza paskaidro.

Daktere iesaka uzmanīties ar piena produktu lietošanu pēc vēdera vīrusiem.

“Kad cilvēks slimo ar vēdera vīrusiem, viņam nomainās visa gļotāda. Šis brīdis ir riskants, jo tad laktoze nešķelsies. Mums uzņemšanas nodaļā ļoti bieži gadās, ka atbrauc vēlā vakarā uz slimnīcu, sūdzas, ka gremošanas problēmas jau bija pārgājušas un pēkšņi bērnam sākās lielas sāpes vēderā.

Kad izanalizējam, kas tika ēsts, tad vecāki stāsta, ka pēc caurejām un vemšanām, kas bērnam bija pārgājušas, nolēma palutināt atvasi ar gardumiem – saldējums, pankūkas, kāds biezpiena sieriņš – un tad arī sākās lielas sāpes, jo vēders ir sapūties un nevar pārstrādāt šos produktus. Zarnu traktam ir vajadzīgs laiks, lai tas atjaunotos pēc vīrusa. Šis laiks ir ļoti individuāli – no nedēļas līdz trijām.”

Arī cilvēkiem, kuriem ir tādas hroniskas saslimšanas kā celiakija, cukura diabēts, ar laiku var rasties problēmas ar piena nepanesamību, jo zarnu trakts ir izmainīts un laktoze var izstrādāties krietni zem normas.

Jālieto fermenti

Vienīgā laktozes nepanesamības ārstēšanas metode ir nelietot produktus, kuru sastāvā ir laktoze. “Ja bez piena produktiem ir grūti iztikt, var lietot fermentus, kas palīdz sašķelt laktozi. Bet tādā gadījumā šie fermenti jālieto katru reizi, kad lietojat piena produktus.

Der uzmanīties no tā, ka piena produktā, ko lietojat, laktozes ir vairāk, nekā mākslīgajā fermentā, ko iedzerat tabletes veidā. Tādā gadījumā šī fermenta aizstājēja deva būs jāpalielina uz pusi,” stāsta daktere.

Ja bērnam ir laktozes nepanesamība, viņš pat pie labas apetītes var nepieņemties svarā, rasties nemiers naktīs, raudāšana, slikta pašsajūta.

izskaidrojams ar to, ka pārtikas kvantums it kā uzņemts, bet, tā kā laktoze nav uzsūkusies, kalorijas organismam nav iegūtas.

Šo pieredzējusi liepājniece Ieva ar savu dēliņu Ralfu. “Viņš piedzima ļoti veselīgs. Kāri ēda manu pienu, bet diemžēl, neraugoties uz to, ka piena netrūka, mazulis bija raudulīgs, iemiga un nemierīgi gulēja tikai rokās. Pirmajā mēnesī Ralfiņš pieņēmās svarā par gandrīz 600 gramiem. Tas nav it kā slikts rādītājs, taču, ņemot vērā nepārtraukto “karāšanos” pie krūts, svaram vajadzēja būt lielākam,” atceras mamma. 

Ar katru nākamo mēnesi svars pieauga arvien mazāk, tāpēc Ieva, konsultējoties ar dakteri, secināja, ka pie vainas ir laktozes nepanesamība. Tagad bērns jau ir paaudzies, bet vēl neapmeklē bērnudārzu, tāpēc māmiņa pagaidām tīri labi tiekot galā ar bērna ēdienkarti, jo izvēlas produktus, kur nav laktozes. Taču Ieva uztraucas, kā Ralfiņam klāsies, kad viņš sāks apmeklēt bērnudārzu un ēst ārpus mājas.

UZZIŅAI

Laktozes daudzums produktos

  • Vairāk nekā 3 grami: 100 gramos piena, krējuma, biezpiena, piena šokolādes, saldējuma, kakao, piena kokteiļa, pankūku.
  • 1–3 grami: 100 gramos smalkmaizīšu, jogurta, desas, aknu pastētes, makaronu.
  • 0,1–1 grams: 100 gramos margarīna un sviesta, pienā gatavotas baltmaizes, sēņu salātu, kartupeļu biezputras, zivju zupas.
  • Mazāk par 0,1 gramu: 100 gramos rudzu maizes, siera, margarīna bez laktozes, ūdenī gatavotas baltmaizes.

Avots: gastroenteroloģe Ilze Kikuste

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz