Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Uz galda rudens ražas karaļi

Kas pirmais nāk prātā, dzirdot vārdu salikumu ”šā gada rudens raža”? Ābolu un bumbieru bagātība. Dažādas saknes: burkāni, kāļi, bietes utt. Šoreiz meklējām un apkopojām receptes, kurās tiek izmantoti dārzeņi.

Receptes: Uz galda rudens ražas karaļi
Ilustratīvs (Foto: unsplash.com)
06.11.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Kartupelis

Zviedru kartupeļi

Vajadzēs: 4–8 kartupeļus (atkarībā no ēdāju skaita), piparus, sāli, eļļu, sviestu, cietu sieru, sakapātus zaļumus.

Vienāda lieluma kartupeļus rūpīgi nomazgā un tad (ar visu mizu) liek uz dēlīša un iegriež plānas šķēles, bet nesagriežot līdz galam, līdz dēlītim.

Cepeškrāsni sakarsē. Ieeļļo veidni. Tajā saliek sagrieztos kartupeļus un katram šķēlītes paver, uzkaisa mazliet sāls un piparu, uzliek sviestu. Vēlams, lai tas iekļūtu spraugās starp šķēlītēm.

Cep 200 grādos 40 minūtes. Izņem, apkaisa ar rīvētu sieru, cep apm. 3 minūtes. Kad salikti uz šķīvjiem, pārber sakapātus zaļumus. Ēd ar svaigiem salātiem, kotletēm, ribiņām u.c.

Gardā pankūka

Vajadzēs: kartupeļus atkarībā no pannas lieluma, sīpolus, sviestu, kartupeļu garšvielu, sāli.

Notīra, sagriež un pannā apcep sīpolus, lai caurspīdīgi. Nomizo kartupeļus un sarīvē uz rupjas rīves skaidiņās, mazliet nospiež lieko sulu. Pievieno apceptos sīpolus, garšvielu, ja vajag, arī sāli.

Sakarsē pannu ar eļļu, uzliek kartupeļu masu un izveido vienu lielu plāceni, kas nedrīkst būt ne pārāk biezs, ne pārāk plāns. Cepot uz lielas pannas, plāno būs grūti apgriezt. Cep lēnām uz vidējas uguns, apgroza.

Pasniedz ar krējumu, ceptu krūtiņu, ceptu olu – variācijas dažādas.

Uzziņai

100 grami kartupeļu satur:

  • Ogļhidrātus (cieti) – 22 g. Svarīgs enerģijas avots muskuļiem un smadzenēm, neveicina aptaukošanos.
  • Kokšķiedru – 2 g (kopā ar mizu). Veicina zarnu darbību, samazina holesterīna līmeni asinīs, palīdz liekā svara samazināšanā.
  • C vitamīnu – 20 mg. Nozīmīgs imunitātes uzturēšanā un citos vitāli svarīgos procesos (glabāšanas un pārstrādes laikā samazinās).
  • B1, B2, B6 vitamīnus – nozīmīgi asins sastāva uzlabošanā.
  • Minerālvielas un proteīnus – 3,7 g. Palīdz regulēt asinsspiedienu.
  • Taukus 0,1 g – ļoti minimālā apjomā.
  • Kalciju – 10 mg. Svarīgs kaulu stiprības nodrošināšanā.

Avots: kartupeli.lv

Kāposts

Kāpostu sautējums pannā ar malto gaļu

Vajadzēs: 700 g kāpostu,eļļu, 500 g jauktas maltās gaļas, 70 ml ūdens, 1 lielu sīpolu, 150 ml tomātu sulas, sāli, piparus.

Notīrītu, sagrieztu sīpolu apcep karstā eļļā. Pieliek malto gaļu, piparus, sāli un turpina cept septiņas minūtes. Kāpostu sagriež plānās strēmelēs un liek pannā, pielej ūdeni un tomātu sulu. Visu sajauc, uzliek vāku un sutina 20 minūtes.

Tiklīdz šķidrums iztvaikojis, saturu pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem, samaisa un ņem nost no uguns.

Salāti ar konservētiem mandarīniem

Vajadzēs: 400 g svaiga kāposta, 100–200 g Ķīnas kāposta, 300 g konservētu mandarīnu, 200 g konservētu ananasu, 200 ml bezpiedevu jogurta, 1 apelsīnu, 100 ml majonēzes, 2 ēdamkarotes svaigi spiestas apelsīnu sulas, 1 ēd.k. vīna etiķi, 1 tējk. estragona, sāli, piparus.

Noskalo un sagriež kāpostu un salātus. Kāpostu liek sietā un uz dažām minūtēm iemērc verdošā ūdenī. Pēc tam noskalo ar aukstu ūdeni.

Apelsīnu nomizo, sadala daivās, noņem plēvītes. Ananasa šķēles pārgriež uz pusēm. Notecina konservētos mandarīnus. Gatavo mērci no jogurta, majonēzes, svaigas apelsīnu sulas, vīna etiķa, estragona, sāls un pipariem.

Traukā liek kāpostus un salātus, virsū augļus. Pārlej ar mērci.

Uzziņai

  • Kāposti satur A, K, C un B 6 vitamīnu, tāpat arī folātu, mangānu, magniju, kalciju un kāliju, dzelzi un riboflavīnu.
  • Visu veidu kāpostiem ir zems glikēmiskais indekss, proti, tos ēdot, organisms nepiedzīvo krasas cukura līmeņa svārstības.
  • Minerālsāļi, īpaši kālijs, ar ko kāposti ir ļoti bagāti, sekmē liekā šķidruma izvadīšanu no organisma.
  • Kāposti ir veselīgi visiem, kas sirgst ar sirds un nieru kaitēm un kuriem ir ūdens un sāļu maiņas traucējumi.
  • Pateicoties askorbīnskābei, kāposti veicina holesterīna izvadīšanu no organisma un novērš aterosklerozes attīstību.

Avots: lsm.lv

Burkāns

Glazēti burkāni

Vajadzēs: 450 g nelielu burkānu, 2 ēd.k. medus, 25 g sviesta, apm. 1/2 glāzi karsta dārzeņu buljona.

Burkānus notīra un sagriež gareniski daiviņās, buljonā izvāra mīkstus. Pannā izkausē medu un sviestu, pieliek burkānus un maisot glazē. Pasniedz pie gaļas vai zivju ēdieniem.

Burkānu zupa

Vajadzēs: 400 g notīrītu burkānu, sīpolu, sarkano papriku, olīveļļu, 2 cm ingvera, 2 kartupeļus, 400 ml buljona, 3 ķiploka daiviņas, sāli, piparus, krējumu.

Sīpolu nomizo, sagriež, ingveru notīra un sarīvē, papriku sagriež salmiņos un visu kopā uz pannas eļļā apcep. Burkānus, kartupeļus notīra, sagriež mazos gabaliņos un kopā ar pannas saturu liek katlā. Pārlej karstu buljonu un uz mazas uguns izvāra.

Īsi pirms vārīšanas beigām pievieno kapātus ķiplokus, sāli un piparus. Sablendē, vēlreiz uzsilda, lej šķīvjos. Var pievienot grauzdiņus, krējumu.

Uzziņai

  • Burkāni satur PP, B2, B6, C un E vitamīnus, kā arī dzelzi, kobaltu, varu un selēnu, kurš aizsargā šūnas no dažādiem ļaundabīgiem procesiem.
  • Lielisks šķiedrvielu un kālija avots, kuru sastāvā ir beta karotīns – vielas, kurām piemīt antioksidanta īpašības. Jo izteiksmīgāka ir burkānu krāsa, jo vairāk karotinoīda tas satur.
  • A vitamīns nepieciešams veselīgiem matiem, ādai, acīm, kauliem un gļotādai, turklāt tas palīdz novērst un ārstēt dažādas infekcijas.
  • Burkāni tonizē organismu, piedalās vielmaiņas normalizēšanas procesos, palīdz atbrīvoties no šlakvielām, stiprina gļotādu. Sula uzlabo redzi, iedarbojas stiprinoši uz sirdi, asinsriti un imūnsistēmu.

Avots: redzet.eu

Biete

Klasiskā biešu zupa

Vajadzēs: 2,5 l ūdens, 1 kg cūkgaļas ragū, kartupeļus, burkānus, 500 g vārītu biešu, lauru lapas, smaržīgos piparus, sulu no puscitrona, 1 ēd.k. cukura, sāli.

Ūdenī liek vārīties gaļu, pievieno lauru lapas un smaržīgos piparus. Uzvāra, noputo. Vāra, līdz gaļa atlec no kaula. Gaļu izņem, atdzesē. Buljonā liek gabaliņos sagrieztus dārzeņus un vāra gatavus.

Pieliek sarīvētas bietes, samaisa, vēlreiz uzvāra kopā ar citrona sulu, cukuru un sāli. Sagriež gaļu un liek zupā. Ēd ar skābo krējumu.

Biešu un pupiņu salāti

Vajadzēs: vārītas bietes un pupiņas, vārītus kartupeļus, marinētus gurķus, uz pannas apceptus sīpolus, žāvētu gaļu, vārītas olas, majonēzi.

Visas sastāvdaļas sajauc ar majonēzi, pieber sāli, piparus pēc garšas.

Uzziņai

  • Biešu sastāvā esošās minerālvielas palīdz stiprināt zobus un kaulus, veicina asinsspiediena stabilizēšanos un barības pārstrādi, bet ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju un stabilizē vielmaiņu.
  • Vitamīni sekmē sarkano asinsķermenīšu veidošanos, stiprina imunitāti un nostiprina asinsvadu sieniņas.
  • Bietēs ir augsts cukura daudzums, aptuveni 9%, nedaudz ābolskābes, skābeņskābes un minerālvielas, kas palīdz normalizēt asinsspiedienu, sekmē asinsradi, jaunu šūnu attīstību un holesterīna līmeņa mazināšanos asinīs.
  • Lai nezustu C vitamīns, bietes iesaka vārīt ar visu mizu katlā ar vāku, lai samazinātu gaisa piekļuvi.

Avots: veselam.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz