Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sporta pasaules virsotnes un asaras

Šībrīža sporta notikumiem risinoties gan laukumā, gan Liepājas teātra repertuārā ar nupat debitējušo Regnāra Vaivara biogrāfisko izrādi “Latviešu raķetes” (2024), ir vērts ielūkoties arī kino pasaules spilgtākajās biogrāfijās, kas atgādina, kāpēc sports ieņem tik unikālu lomu mūsu dzīvēs. Šīs ir piecas reālos notikumos balstītas filmas, kuras vērts noskatīties.

Sporta pasaules virsotnes un asaras
Kadrs no filmas “Naudas bumba”. (Foto: Publicitātes)
Kadrs no filmas “Naudas bumba”. (Foto: Publicitātes)
24.03.2024 06:30

Pauls Pujāts

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Ali” (2001; 2 h 45 min). Šis saraksts jāiesāk ar vienu no visu laiku interesantākajām sporta personībām – amerikāņu bokseri un aktīvistu Muhamedu Ali (Muhammad Ali) –, par kura spožās karjeras uzplaukumu uzzināms režisora Maikla Manna (Michael Mann) filmā “Ali”.

Tā apkopo spilgtākos un nozīmīgākos Ali dzīves panākumus un pavērsienus, kurus galvenajā lomā atveido Vils Smits (Will Smith), atspoguļojot Ali kā ekspresīvu runātāju un publikas izklaidētāju, kāds boksā nav manīts.

Turklāt viņa aizraujošā runas maniere ir tikpat iespaidīga, kā viņa elegantais boksa stils, kas piesaista arī šī sporta veida nepazinēju uzmanību.

Tā ir dinamika, mobilitāte un veiklība, kas Ali padarīja gandrīz neaizskaramu; Vils Smits, pavadot neskaitāmas stundas ar leģendāro cīnītāju un divus gadus trenējoties Ali boksa un runas mākslu, iemieso leģendārā cīnītāja enerģisko harismu un sociālo aktivitāti, kas viņu padarīja ne vien par neaizmirstamu bokseri, bet arī izteiksmīgu personību.

Atdarināt Ali unikalitāti ir teju neiespējami, taču Smits paveica pietiekami labu darbu šai, iespējams, nepietiekami novērtētajā atveidojumā.

Filma uzskatāma par mierīgāku un ne tik intensīvi dramatisku sporta biogrāfiju tiem, kas vēlas redzēt, kā tiek atritināta Ali sarežģītā dzīve, kas saturēja vairākus politisko, pacifistisko un dumpiniecisko uzskatu skandālus pret ASV obligātās armijas prasībām.

Tāpēc filma ir ceļš līdz Ali identitātei, kas piedzima boksa ringā, taču tika izķidāta tiesas un valsts priekšā par savām spēcīgajām sociālās un cilvēktiesiskās netaisnības pārliecībām, kas oponēja valsts militārā dienesta uzstādījumus (kara izsūtījumus).

Foto: Publicitātes

Taču filmu iespējams baudīt, redzot, kā sešdesmito un septiņdesmito gadu izcilais orators un publikas mīlētais izklaidētājs aizrauj gan ar savas efektīgās runas rīmēm, gan aukstasinīgi sportisko drosmi, nebaidoties ne no viena un esot pilnīgā pārliecībā par savu varenību.

“Es nebūšu čempions, kādu jūs vēlaties. Es būšu čempions, kāds pats vēlos būt.”

“Naudas bumba” (Moneyball, 2011; 2 h 13 min). Balstīta uz Maikla Lūisa (Michael Lewis) grāmatu “Naudas bumba: Māksla uzvarēt negodīgā spēlē” (Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game, 2003), šī Beneta Millera (Bennet Miller) režijas filma ir par beisbola komandas Oklendas “Athletics” 2002. gada vēsturisko sezonu, kas pielietoja pavisam netipisku pieeju konkurētspējīga sastāva nokomplektēšanai un nelielā budžeta apiešanai.

Neraugoties uz niecīgo beisbola popularitāti un spēles vispārējo izpratni Latvijā, šī drāma ar nelieliem komikas piesitieniem notur paliekošu intrigu, nemaz neizvirzot pašu beisbolu kā galveno filmas sastāvdaļu.

Tās pamatā ir patiesi tēli – gan spēlētāji, gan arī Breda Pita (Brad Pitt) atveidotais ģenerāldirektors Bilijs Bīns (Billy Beane), kurš “diskreditē to, ko izlūki ir darījuši 150 gadus”.

Apvienojoties spēkiem ar Džona Hilla (Jonah Hill) tēloto sporta analītiķi, Bīns atrod veidu, kā cīnīties pretim tam, ko viņš sauc par “negodīgu spēli”. Proti, viņa lielās ambīcijas nekorelē ar komandas budžetu un turīgie konkurenti regulāri atņem Oklendas labākos spēlētājus.

Lai ko panāktu, ir jādomā citādi – pilnībā ārpus loģikas, kas tipizēta klasiskajā spēlētāju piesaistes un analīzes pieejā,

jo nupat aizvadītās sezonas zvaigznes, kas komandu pametušas, nav finansiāli iespējams aizvietot ar ekvivalenta līmeņa beisbolistiem.

Tādēļ tiek apvienota komanda pēc tīri statistiskas pieejas – nokomplektējot sastāvu ar visnenovērtētākajiem spēlētājiem Ziemeļamerikas beisbola līgā un piesaistot beisbolistus ar vairākām nepilnībām. Taču datora ģenerēti statistikas dati tajos redz daudz vairāk nekā jebkurš cits.

Breda Pita un Džona Hilla neveikli aizraujošā sinerģija apvienojas kopējā stratēģijā, ar kuru tie iet uz visu banku.

Tomēr filma nepārspīlē tās “pasakaino” dabu un izvairās no klišejām, noturoties skarbās sporta realitātes grožos – šis milzīgais un eksperimentālais risks nav acumirklīga transformācija līdz izcilībai.

Attiecības ar pārējiem komandas pārstāvjiem tiek saasinātas, šaubas arvien vairāk pastiprinātas, un atliek tikai cerēt, ka risks, uz kura tiek likta ne vien Bilija, bet visu pārējo pārstāvju karjeras, atmaksāsies.

Turklāt šis nav vien vēstījums par to, cik krasi mainījās profesionālais beisbols un kā Oklendas “Athletics” guva neviena neprognozētus panākumus.

Filma cenšas parādīt, kas definē patiesus sasniegumus – tā nav nauda un tās nav trofejas, bet tā ir atļautība un uzdrošināšanās sporta skarbajā pasaulē, kurā vienīgā neveiksme ir neiet līdz galam.

“Pelē: leģendas dzimšana” (Pelé: Birth of a Legend, 2016; 1 h 47 min) ir amerikāņu Džefa un Maikla Zimbalista (Jeff & Michael Zimbalist) režijas filma par pasaulslaveno brazīliešu futbola leģendu Pelē (Pelé) un viņa pasakaino ceļu no nabadzīga rajona Brazīlijā līdz valsts ikonai un dižākajai futbola skatuvei – FIFA Pasaules kausam.

Brazīlijā futbols ir dzīvesveids, dzīves jēga un reliģija, taču Pelē bērnību pavada nabadzībā – viņa ģimenes apstākļi futbolam neļāva pakļauties.

Bija jāstrādā dažādi darbi un jāpelna iztika, taču viss mainījās, kad vecāki tomēr pieņēma izšķirošu lēmumu, kas pavisam drīz brazīliešu nācijas slavu katapultēja līdz vienam no ievērojamākajiem laikposmiem valsts vēsturē.

Tas bija lēmums atļaut Pelē sekot savam sapnim un pievienoties kluba “Santos” akadēmijai, kad futbolista talants kļuva pārāk ekstravagants, lai to ignorētu.

Foto: Publicitātes

Sākotnēji deviņus, pēc tam septiņpadsmit gadus vecais filmas varonis Pelē ir cerības simbols visiem sportistiem, kas šķietami neizbēgamos un ierobežojošos apstākļos sapņo kļūt par ko vairāk, atbildot uz jautājumu: “Kā kļūt par futbola zvaigzni, kad nevari atļauties ne treniņus, ne arī apavus, ar ko apaut kailās pēdas?”

Taču ir pieņemts ticēt, ka

vistrūcīgākie apstākļi producē visspilgtākās zvaigznes, jo nekas cits neatliek, kā vien sapņot un veltīt savu dzīvi un spēkus sapņu piepildīšanai.

Ikviens mazs sportists alkst kļūt par savas komandas vai valsts varoni.

Šis ir stāsts par to, kā trūcīgu un patiesi bezcerīgu apstākļu nomāktais Pelē šo sapni par spīti visam realizē, upurējot attiecības ar draugiem un sevi kā daļu no ģimenes finansiālā balsta.

Tas filmu padara par emocionāli iedarbīgu drāmu, kas atdzīvina nozīmīgu futbola vēsturi un ataino skarbos šķēršļus, kas jāpārvar, lai nonāktu pašos augstumos.

Tomēr filma ir arī estētisks baudījums – tā apspēlē tēmu par futbolu kā “skaisto spēli” (Pelē popularizēta frāze, kas globāli izplatījusies angļu valodā, lai apzīmētu futbolu: the beautiful game) un Brazīliju kā vienu no futbola vizuālā baudījuma inscenētājām.

Tas ir tā saucamais “žinga” (portugāļu ginga) stils, kas pielieto aktīvu driblēšanu, žonglēšanu un plūstošu veiklību ar bumbu, kas, pateicoties tā vizuālajai estētikai, tiek saukts arī par sambas (brazīliešu deja) stilu.

Šāda veida futbols, kas bija vienīgais izklaides un uzaugšanas veids Brazīlijas ielās, tika uzskatīts par pārāk primitīvu un nelietderīgu lielajā sportā, taču jaunās brazīliešu superzvaigznes neatlaidība atstāja mūžīgu un revolucionāru iespaidu uz futbolu kā unikālu un estētiski baudāmu kultūras sastāvdaļu.

Turklāt šī filma lieliski apvieno gan sīku detaļu, gan liela mēroga notikumu nozīmību.

Nenoliedzams ir tas, ka tā atgriežas laikā pie viena no svarīgākajiem notikumiem futbola vēsturē – 1958. gada Pasaules kausa –, kas atklāja ceļu vienam no visu laiku labākajiem futbolistiem un sportistiem.

Tolaik vēl nezināmā un apšaubītā Pelē augstvērtīgās prasmes ar bumbu, Pasaules kausa globālā nozīmība un fakts, ka brazīlietim bija vien 17 gadu, padara to par absolūtu sporta vēstures kanonu.

Turklāt filma izraisa emocionālu saikni arī par maziem un pieticīgiem pirmsākumiem, par draudzību, par ticību sev, par riska uzņemšanos.

Tā parāda, ka nav svarīgi, vai tev ir visi pasaules resursi vai iespējas, jo, ja tu turpini darīt to, kas tevi aizrauj, turies pie tā dienu pēc dienas, nakti pēc nakts, tad iznākums var būt tikai viens.

Filmā to lieliski izsaka Pelē tēvs: “Nepārcenties tik ļoti. Izbaudi sevi. Viss pārējais nāks pats.” Tāpēc galvenais ir nekad nebeigt ticēt sev un neļaut apkārtējiem šķēršļiem liegt ceļu izcilībai.

“Tās bija mūsu atšķirības, kas padarīja mūs skaistus,” teicis pats Pelē, atcerēdamies neaizmirstamo 1958. gadu, kad viņa negaidītie varoņdarbi izcīnīja pirmo Pasaules kausa titulu Brazīlijas nācijai.

“Dzelzs tvēriens” (The Iron Claw, 2023; 2 h 12 min; Latvijas kinoteātros no 19.04.2024.). Aizgājušā gada decembrī ASV izlaistā režisora Šona Durkina (Sean Durkin) filma “Dzelzs tvēriens” ir patiess, taču neticami traģisks un dramatisks stāsts par nešķiramajiem brāļiem fon Erihiem (Von Erich), kuri astoņdesmito gadu sākumā transformēja profesionālās cīņas (reslinga) pasauli, kurā valdīja sīva konkurence.

Visi dēli ir ļoti prasīga, ambicioza un patriarhāla tēva paspārnē, kurš par vienīgo dzīves lepnumu atzīst spēju sevi pasargāt, būt spēcīgam, konkurētspējīgam un veiksmīgam sportistam.

Turklāt fiziskas un emocionālas vājības izrādīšana ir kategoriski aizliegta – tai nav vietas īsta vīrieša personībā. Vismaz tā uzskata dēlu tēvs – bijusī reslinga zvaigzne un šī sporta veida iniciators.

Foto: Publicitātes

Šai sporta ģimenes dinastijas un traģisku pavērsienu drāmā atklājas dzīve ar visaugstākajām prasībām, kur pasaules čempiona josta ir vienīgais mērs, kas izsaka nozīmību.

Filma atklāj to, kāpēc reslings ir “vissmagākais no visiem profesionālajiem sporta veidiem”, izkliedējot ar to bieži saistītās šaubas.

Proti, jautājumus, vai tas viss nav fiktīvs? Lai nu kā, pārspējot cilvēka ķermeņa fiziskos limitus, aizraujot pūli gan sportiskā, gan vokālā ziņā, tas viss ir augsta līmeņa šovmeņu bizness, kas uzkurina un aizrauj milzīgas auditorijas.

Taču filma skatītāju iesaista šī augstprasīgā sporta aizkadros, atklājot tā postošo un mentāli traumatizējošo pusi, kas spēj novest līdz psihiskai agonijai, jo prasības – no tēva, no publikas un sevis paša – izrādās pārāk liels slogs.

Taču režisors pievērš uzmanību ne vien varoņu savstarpējai dinamikai, bet arī viņu brālībai – tam, kā brāļu mīlestība brīnumainā kārtā gūst virsroku, neraugoties uz tēva valdonīgo nostāju, kas nosaka necilvēcisku disciplīnu un konkurējošu attieksmi puišu starpā.

Tāpēc ārpus ringa aktivitātes filmā gūst traģiski emocionālu noskaņu un aizkustina ar arvien sakāpinātāku atmosfēru, kad dramatiski pavērsieni notiek cits pēc cita.

Vai šajā ģimenē iespējams vēlēties arī ko citu kā tikai cīņas sportu? Vai būt visspēcīgākajam, visizturīgākajam un vissekmīgākajam sportistam tiešām nozīmē būt neaizskaramam, neapturamam un, pats galvenais, laimīgam?

Noskaties, kā Holivudas zvaigzne Zaks Efrons (Zac Efron) nospēlē spēcīgu un, iespējams, savas karjeras spožāko aktierspēli, līdzās Džeremijam Alenam Vaitam (Jeremy Allen White) un citiem aktieriem, atveidojot vienu no ietekmīgākajām un spēcīgākajām ģimenēm reslinga vēsturē.

“Sapņu komanda 1935” (2012; 1 h 57 min). Nav labāka veida, kā noslēgt šo sarakstu, kā vien ar režisora Aigara Graubas un producenta Andreja Ēķa “Sapņu komandu”, kas bija absolūts nacionālais kases grāvējs, sasniedzot arī vairākus starptautiskus filmu festivālus Eiropā, Āzijā un Amerikā.

Šis patriotismu uzliesmojošais gabals, kas izstrāvo uzlādētu latvisko garu un bezgala motivāciju, manto arī spraigus sarežģījumus, ievītus līdzjūtības kamolā.

Tās ir vairākas aizķeršanās un caur mata tiesu izcīnīti veiksmju momenti, kā arī brīži, kad fantastiskais Eiropas sapnis vairāku nekontrolējamu iemeslu dēļ tiek šķietami sagrauts skatītāja acu priekšā. Augšas un lejas – kā jau drāmā pienākas.

Lai nu kā, tā tik tiešām ir “Sapņu komanda”, kas savu neticamo sapni tomēr piepilda.

Foto: Publicitātes

Piedaloties pirmajā Eiropas basketbola čempionātā ar pašu sagrabinātiem resursiem, darbojoties pavisam nepraktiskos apstākļos un pielietojot riskantus eksperimentus izlases sagatavošanā, tiek pilnveidots patiesi sapņveidīgs fenomens, kas Jāņa Āmaņa atveidotā Valdemāra Baumaņa (Latvijas basketbola izlases trenera) vadībā tiek panākts, pārvarot finansiālus blokus un visus citus iespējamos traucēkļus.

“Ja kāds kaut ko ļoti grib, tad to var arī sasniegt.”

Un šī pretrunīgo raksturu Latvijas izlase, salasīta no savstarpēji naidīgām basketbola komandām, parāda, ka Latvijas gods un patriotiska griba galu galā ir daudz svarīgāka un spēcīgāka par savstarpējiem ķīviņiem.

Tāpēc arī Latvijas patriotiskā pacilātība filmu padara par aizkustinošu un emocijām pilnu piedzīvojumu, kam līdzi just gribas tikpat aktīvi, cik īstā spēlē, jo dzīvā tuvplānā vērojams, kā latvieši arvien vairāk tuvojas neiedomājamam sapnim.

Zīmīgi, ka 2012. gadā, kad filma tika izlaista kinoteātros, tās iespaids uz skatītājiem bija patiesi efektīgs. Gandrīz kā basketbola arēnā – kad latvieši iemeta bumbu grozā, skatītāji atdzīvojās, lēca kājās un kļuva par daļu no 1935. gada triumfa.

Taču šī latviskuma saikne paliek tikpat spēcīga, filmu skatoties arī mājās vai kur citur, jo, redzot savējos pārspējam neiedomājamus šķēršļus, tiek saglabāts nepārtraukts saviļņojums un saspringtība līdz pašām filmas beigām.

Gribot vai negribot filma katra latvieša asinīm liek kņudēt latviskā garā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz