Pirmdiena, 27. jūnijs Malvīne, Malvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Stādu audzētāju padomi dārzkopjiem

Ir augi, kurus tiešām var dārzā iestādīt un par tiem aizmirst, taču vairums tomēr tādu, kas regulāri jāapčubina, jāmēslo un jālaista. Latvijas stādu audzētāji sniedz padomus, kuri noderēs jebkuram dārzkopim.

Stādu audzētāju padomi dārzkopjiem
Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com
21.05.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Dālijām atsevišķa republika

”Ir dārziņu īpašnieki, kuri rudenī dāliju gumus izrok un mēģina saglabāt līdz pavasarim, bet ir tādi, kuriem tādu iespēju un nepieciešamo apstākļu nav. Tāpēc esam mēs, audzētāji, kas katru pavasari piedāvājam jaunus gumus,” stāsta Latvijā lielākās dāliju kolekcijas saimnieks un šo krāšņo puķu audzētājs Agnis Ābele.

Ziemā gumiem vajag noteiktu mitrumu un temperatūru. Galvenais, lai rudenī pagrabā tos nenoliek blakus kartupeļiem!

Dālijas nav kaprīzs, niķīgs augs, bet, protams, savu kopšanu tas prasa.

Audzētājs saka, ka ar Latvijā audzētām dālijām atšķirībā no tām, kas ievestas no citām valstīm, problēmu nebūs, jo tās pieradušas pie mūsu klimata un izturīgas. Taču ir šķirnes, kurām ”no augšas ielikts”, ka pēc novākšanas aiziet bojā pat puse no visiem gumiem, bet ir arī tādas, kas tik sīkstas un izturīgas kā nezāles.

Foto: Daiga Lutere

Mūsu dārzu īpašnieki visvairāk iecienījuši apaļos, lodveida ziedus, piemēram, ‘Hoamatland’, ‘Spitzbube’ u.c., turpretim citviet Eiropā šādi ziedi patīk tikai retajam. Piemēram, Vācijā par dāliju uzskata tikai tādu, kurai ziedi lieli, pat milzīgi.

Kad nopirkti gumi, tos nevajag stādīt ēnainā un vējainā vietā, jo dālijām vajag sauli. Vislabākais stādīšanas laiks – ābeļu ziedēšanas laikā, kad zeme sasilusi vismaz līdz plus 10 grādiem.

Stādot dāliju, gumu ievieto seklā bedrītē un uzber virsū zemi tikai 3 centimetrus virs sakņu kakla. Vienu gumu no otra stādi aptuveni 50 centimetru attālumā. Vislabākie ir kompleksie mēslojumi, kas nodrošinās ar visām nepieciešamajām barības vielām. Piemēram, ‘Campo Novatec’ vai ‘Yara Mila Commplex’. Mēslojums nedrīkst saturēt hloru.

Augus laista reizi nedēļā, bet bagātīgi. Labāk lapas un ziedus ar laistāmo ūdeni neslapināt.

Tikai ne kūtsmēslus!

”Ja gribat ātri iznīcināt iestādītos krūmmelleņu stādus, tad tikai lieciet tiem virsū kūtsmēslus,” brīdina krūmmelleņu audzētājs Aigars Bedrītis un piebilst:

”Latvietis grib kā labāk, tāpēc savas nezināšanas dēļ šo krūmu mēslošanai izmanto mēslus, ko pazīst un kas pieejami. Bet pēc tam saka, ka mellenes nav iespējams ieaudzēt.”

Stādaudzētāja Sanita Metlāne piebilst, ka Liepājas pusē, kur klimats mērenāks, bez ilgstošiem saliem, krūmmellenes aug pat ļoti labi. Ja tomēr pēc ziemas zaru gali palikuši brūni jeb apsaluši, tos apgriež.

Iecienīta un populāra ir šķirne ‘Patriot’, bet Sanita iesaka nebaidīties un izmēģināt arī citas. Piemēram, ‘Bluecrop’, kurai ogas ir lielas, garšīgas un kraukšķīgas. Šķirnes ‘Toro’ krūmiņi aug lēni, bet, kad sāk ražot, var mieloties ar ļoti aromātiskām un saldām ogām. Ogas gaiši zilas, lielos ķekaros, un ražo regulāri.

Foto: Daiga Lutere

Kad nopirkts krūmmellenes stāds, pats galvenais būs parūpēties, lai tas varētu augt skābā zemē, kas panākams, lietojot speciāli šim augam izstrādātu mēslojumu. Ļoti svarīga ir laistīšana, it sevišķi pavasarī un laikā, kad krūms sāk ziedēt. Otrs posms, kad pastiprināti vajadzīgs mitrums – ogu nobriešanas laikā, lai tās dotu labu ražu.

Krūmmellene nav meža mellene, kas aug ēnā. Krūmam noteikti vajag saulainu vietu, un ideāli, ja metra attālumā no auga nav citu krūmu un augu.

Nātrīte raibā, košā

Durbes dārzniecības saimnieks Jānis Putra novērojis, ka aizvien vairāk dārzu īpašnieku košuma radīšanai izvēlas dekoratīvo jeb skaistnātrīšu stādus. Dārzniecībā esot vairāk nekā desmit dažādu šķirņu. Kā vienkrāsainas (sarkanas, bordo, gandrīz dzeltenas), tā daudzkrāsainas.

J. Putra: ”Pats galvenais – skaistnātrītes ir siltumu ļoti prasoši augi. Ja kļūst par vēsu, tās tūlīt saritina savas lapiņas, saraujoties čokuriņā. Bet citādi ļoti mazprasīgas un viegli audzējamas.”

Pieprasīts augs, veidojot dažādu ziedu kompozīcijas lielos podos, bet var audzēt arī dārzā kā košu akcentu.

Turklāt skaistnātrītes pārziemos bez problēmām, ja augu izraks un atļaus tam pārziemot istabā, jo vajadzīga gaisma un temperatūra no 10 līdz 14 grādiem.

Stādot dārzā, var izvēlēties augstākas un zemākas šķirnes, taču ļoti jāsargā no salnām, citādi augi aiziet bojā. Ar liešanu uzmanīgi – dekoratīvajām nātrēm nepatīk ne iekaltēšana, ne pārlaistīšana.

Skaistnātrītes nevajadzētu stādīt smagās, blīvās augsnēs, jo smalkajai sakņu sistēmai tādas nav piemērotas. Vislabāk aug speciālā puķēm paredzētā kūdras substrātā un vieglās dārza augsnēs.

Foto: Daiga Lutere

Pacietīgās hostas

”Ziemcietes hostas ir ļoti pacietīgi augi, bet šis jaunums – baltā hosta ‘White Feather’ – ir īpaši piemērota ēnainām un tumšām vietām. Tur, kur nebūs saules, tā vislabāk saglabās savu lapu neparasti gaišo krāsu,” ar jaunumu iepazīstināja audzētāja Gunita Uzkalna.

Vēl viņas kolekcijā hosta, kas zied ar dzelteniem ziediem, un vēl cita – ‘Avocado’, kuras lilijveidīgie ziedi vakarā izplata gluži vai parfīma aromātu.

”Hosta ir tas augs, kuru kā pašu pirmo savā dārzā var iestādīt cilvēks, kurš nekad agrāk ar dārzkopību nav nodarbojies!

Kamēr jaunais stādiņš iesakņosies, tomēr vajadzētu regulāri apliet, bet vēlāk par to var aizmirst,” pastāsta G. Uzkalna.

Foto: Daiga Lutere

Hosta dzīvos savu dzīvi, ies plašumā un dziļumā un priecēs saimnieku. Savu patieso apmēru un skaistumu sasniegs tikai pēc četriem gadiem.

Šie augi ir ļoti daudzveidīgi kā auguma, tā lapu struktūras, formas un krāsojuma ziņā, ar plašu dekoratīvu pielietojumu. Hostas labi jutīsies zem augļu kokiem, pie krūmiem vai rotās dīķa malu.

Lielo šķirņu hostas efektīgi izskatīsies, augot atsevišķi vienas pašas. Košās lapas lieliski noder, kad jāpagatavo ziedu buķete.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz