Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai un kā ceļot Covid-19 ierobežojumu laikā?

Valdība 9.martā lēma atcelt aizliegumu starptautiskajiem pasažieru aviopārvadājumiem uz un no trešajām valstīm. Lidojumus, tajā skaitā tūroperatoru organizētos neregulāros pasažieru atpūtas pārvadājumus, uz un no trešajām valstīm varēs veikt sākot ar 17.martu.

Vai un kā ceļot Covid-19 ierobežojumu laikā?
Foto: Free-Photos from Pixabay
15.03.2021 06:00

liepajniekiem.lv

Apdrošināšanas sabiedrības “Balta” dati liecina, ka šobrīd populārākie ceļojuma galamērķi ir Ēģipte, Kanāriju salas, Apvienotie Arābu Emirāti, Maldīvu salas – valstis, kas arī Covid-19 apstākļos joprojām atvērtas tūristiem.

Apdrošinātājs atgādina: ceļojumi notiek, arī pieejamo galamērķu skaits ir gana plašs, taču jāsaprot, ka patlaban ceļošana saistās ar dažādiem ierobežojumiem, kurus neievērojot, ceļojuma plāni var nepatīkami mainīties.

Pilnīgs ceļošanas apsīkums bija vērojams 2020.gada aprīlī un maijā, kad bija slēgtas valstu robežas, un ceļotāju plūsma krietni samazinājās arī pirms Ziemassvētkiem saistībā gan ar jauno vīrusa veidu, gan ar pandēmijas dēļ slēgtajiem starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem.

Taču patlaban, neraugoties uz visai skarbajiem ierobežojumiem Covid-19 pandēmijas dēļ, cilvēki atkal labprāt ceļo.

“Balta” parstāve Ludmila Ščegoļeva apkopojusi ieteikumus, ko ņemt vērā, lai ceļojums sagādātu prieku un cerētās atpūtas vietā nekļūtu par galvassāpēm.

Kādi ir ieceļošanas nosacījumi?

Katrā valstī ir savi ieceļošanas nosacījumi, turklāt tie no nedēļas uz nedēļu var mainīties.

Daudzas valstis nosaka ierobežojumus ieceļošanai vai obligātu pašizolāciju, ja 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs ceļotāja mītnes zemē pārsniedz noteiktu skaitli.

Latvijā tas ir 50, bet daudzas valstis balstās uz krāsu principu Eiropas Savienības vienotajā kartē, kur Latvija šobrīd iekļauta visbīstamākajā – tumši sarkanajā – zonā.

Tas nozīmē, ka dažādi ierobežojumi ir spēkā, iebraucot jebkurā citā valstī. Tāpēc pirmais, kas jādara ceļotājam, jāiepazīstas ar ieceļošanas nosacījumiem un jārēķinās ar tiem, plānojot ceļojumu.

Piemēram, ja, iebraucot valsts teritorijā, noteikta obligāta 10 dienu pašizolācija, var gadīties, ka plānotais ceļojums ir īsāks nekā pašizolācijas laiks.

Patlaban jau ap 90% pasaules valstu prasa iebraucējiem obligāti uzrādīt negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne vairāk kā 48 vai 72 stundas pirms izbraukšanas no savas mītnes zemes.

Šāds tests jāuzrāda, arī atgriežoties Latvijā, tāpēc jārēķinās, ka ceļojuma laikā būs jāveic tests valstī, kurā atrodaties, jāiepazīstas ar noteikumiem, kā šo testu iespējams veikt, un jārēķinās ar papildu izdevumiem.

Piemēram, ierodoties Taizemē, katram ieceļotājam jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests un ārsta apliecinājums angļu valodā, ka persona ir vesela, kā arī ceļojumu apdrošināšanas polise, kas iekļauj Covid-19 ārstēšanu vismaz 100 000 ASV dolāru apmērā.

Turklāt ceļotājam jāievēro 14 dienu pašizolācija valdības norādītā uzturēšanās vietā, kuras izmaksas jāsedz pašam.

Vai ceļojuma galamērķī nav pārvietošanās ierobežojumu?

Apdrošinātāju pieredzē bijuši gadījumi, kad cilvēki veiksmīgi nokļūst ceļojuma galamērķī, taču tur ieplānotā ekskursija beidzas ar obligātu karantīnu, kas izjauc tālākos ceļojuma plānus.

Tā kāda tūristu grupa no Latvijas nonākusi karantīnā Gruzijā pēc noteikta valsts reģiona apmeklēšanas, kaut arī ceļotāju grupā nebija ne saslimušo, ne Covid-19 slimnieku kontaktpersonu.

Izrādījās, ka valsts iekšienē ir spēkā pašizolācijas noteikums, atgriežoties no reģioniem, kur konstatēta augstāka saslimstība ar Covid-19.

Savukārt jau minētajā Taizemē, ceļojot no vienas provinces uz citu, jāveic veselības pārbaudes.

Tas ir svarīgi arī gadījumos, ja ceļojuma laikā plānojat viesoties vairākās valstīs.

Piemēram, Šveicē noteikti ierobežojumi, ieceļojot no atsevišķiem Austrijas, Francijas, Itālijas un Vācijas reģioniem, kaut arī uz šīm valstīm kopumā papildu ierobežojumi neattiecas.

Lai izvairītos no šādām situācijām, L. Ščegoļeva iesaka iepazīties ar galamērķa valstī noteiktajiem ierobežojumiem – iespējams, ceļojuma maršrutu var nākties koriģēt, lai izvairītos no neparedzētiem kavējumiem.

Kādi ir medicīniskie izdevumi un repatriācijas riski, kas saistīti ar Covid-19?

Pandēmijas laikā daudzās valstīs saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem medicīniskos izdevumus par ārstēšanos apmaksā valsts.

Taču šāda prakse nav spēkā visās valstīs, piemēram, Ukrainā un Turcijā valsts šādu ārstēšanos neapmaksā.

Jārēķinās, ka Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaug medicīnisko pakalpojumu izmaksu apjoms, jo pat traumu gadījumos vairākas klīnikas atsakās pieņemt ārzemniekus, kamēr nav veikts Covid-19 tests, kas atkal nozīmē neplānotas izmaksas.

Arī repatriācija pēc saslimšanas vai atveseļošanās saistīta ar daudz lielākiem izdevumiem nekā parasti, jo jākārto vesela virkne papildu formalitāšu.

Medicīnisko pakalpojumu un repatriācijas izdevumu izmaksas mērāmas tūkstošos eiro, līdz ar to katram, pirms uzsākt ceļojumu, jāpadomā par šiem riskiem.

Esiet atbildīgi!

Uzsākot ceļojumu, paša ceļotāja atbildība ir ievērot katrā valstī noteiktos ierobežojumus. Tāpat kā ir pašsaprotami uzrādīt ceļošanas dokumentu robežsargam, kā pašsaprotama jāuztver arī Covid-19 testa veikšana vai obligātās pašizolācijas ievērošana.

Runājot par ceļojuma atcelšanas risku, apdrošinātājs var atlīdzināt tikai tos izdevumus, kas ir pierādāmi. Ja cilvēks plāno ceļot ar automašīnu un ceļojuma atcelšanas gadījumā zaudē viesnīcas rezervāciju, to apdrošinātājs varēs atlīdzināt.

Taču, ja ceļotājs nolēmis apmesties pie draugiem, visi izdevumi un zaudējumi būs viņa paša atbildība.

Lai ceļojums sagādātu prieku un pozitīvus iespaidus, jārēķinās ar papildu neērtībām šajā sarežģītajā laikā. Visprātīgāk būtu izvērtēt, vai ceļošana uz ārzemēm patlaban tiešām ir nepieciešama.

Uzziņai

  • Ieceļojot Latvijā jāievēro līdzšinējie drošības pasākumi – ne vēlāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī jāveic Covid-19 tests un apliecinājums par negatīvu rezultātu jāuzrāda pirms iekāpšanas;
  • 48 stundas pirms iebraukšanas Latvijā jāaizpilda e-apliecinājums vietnē Covidpass.lv.
  • Iebraucot Latvijā no valsts, kurā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 50, obligāti jāievēro 10 dienu pašizolācija. Pašizolāciju drīkst neievērot, ja Covid-19 ir izslimots, ir antivielas un ārsts ar izziņu apstiprina šo faktu.
  • Valstu saraksts, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi pieejams SPKC mājaslapā.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz