Papildināts – Podžus piecu setu drāmā saglabā Latvijai vietu 2. grupā

19.07.2015 15:48

Deivisa kausa izcīņas Eiropas-Āfrikas zonas cīņā par vietas saglabāšanu 2. grupā Mārtiņš Podžus (ATP – 442.) šodien Liepājas tenisa sporta skolas kortā gandrīz četru stundu ilgā mačā ar 2-6, 6-2, 4-6, 7-6(6) un 6-4 pieveica Anco Rakotondramangu (ATP – 2018.). Tādējādi rezultāts Latvijas un Madagaskaras mačā kļuvis 3-1, kas nozīmē, ka Latvija saglabājusi vietu 2. grupā.

Jau mača pirmajā geimā Rakotondramanga ieguva breikbumbu, kas arī tika izmantota. Lai gan trešajā geimā Podžus izvirzījās vadībā ar 40:0, madagaskarietis prata atspēlēties un vēlāk iegūt vēl vienu breiku, tikai pēc 11 minūtēm kortā rezultātam kļūstot jau 0-3. Nākamajā geimā savu pirmo breikbumbu šajā spēlē nopelnīja arī Podžus, taču viņam to neizdevās izmantot un Rakotondramanga uzvarēja ceturto geimu pēc kārtas, bet turpinājumā latvietim izglābties no zaudējuma setā vairs neizdevās. Otrais sets aizritēja pēc līdzīga scenārija, bet šoreiz pārliecinošāk izskatījās Podžus. Kopumā Latvijas tenisistam bija piecas breikbumbas, no kurām divas tika izmantotas, bet Rakotondramangam bija tikai viena breikbumba un to pašu Mārtiņam izdevās atspēlēt.

Jau šķita, ka iniciatīva pārgājusi latvieša rokās, taču trešajā geimā madagaskarietis lauza Podžus servi (1-2) Lai gan jau nākamajā geimā Mārtiņš atbildēja ar breiku, piektajā geimā sekoja vēl viens Rakotondramangas breiks (2-3). Desmitajā geimā Madagaskaras tenisists ieguva vienu setbumbu, bet Podžus to atspēlēja un pat ieguva vienu breikbumbu, tomēr nākamajās divās izspēlēs Rakotondramanga izcēlās ar teicamām servēm pielika punktu setam.

Ceturtā seta pirmajā geimā Podžus ar grūtībām nosargāja savas serves priekšrocības, bet nākamajā geimā prata iegūt divas breikbumbas, taču lauzt pretinieka servi neizdevās. Trešajā geimā madagaskarietim pēc divām Mārtiņa kļūdām izdevās breiks, bet sestajā geimā divas breikbumbas atkal ieguva latvietis, šoreiz savu iespēju izmantojot (3-3). Devītajā un 11. geimā Madagaskaras tenisists ieguva breikbumbu, turklāt 11. geimā viņam tā bija mačbumba, tomēr Podžus abas reizes atspēlējas un seta uzvarētājs noskaidrojās tikai taibreikā. Tajā Mārtiņam izdevās divi minibreiki, kas ļāva panākt 4:2, taču paša dubultkļūda liedza vienu no tiem nosargāt. Neskatoties uz vēl vienu mačbumbu Madagaskarai, Podžus tomēr atspēlējās un taibreikā guva uzvaru ar 8:6.

Izšķirošajā, piektajā setā jau pirmajā geimā Podžum izdevās iegūt divas breikbumbas – ja pirmo izmantot liedza tiesneša strīdīgs lēmums, tad otrajā kļūdījās pats madagaskarietis. Taču jau nākamajā geimā Podžus pie savas serves zaudēja četras izspēles pēc kārtas un rezultāts kļuva neizšķirts 1-1. Ceturtajā geimā Mārtiņš vēlreiz nespēja uzvarēt nevienā izspēlē pie savas serves, tomēr jau nākamajā geimā ar otro breikbumbu viņam izdevās atspēlēt breiku. Arī šoreiz labām epizodēm sekoja sliktas un madagaskarietis ieguva breikbumbu, kuru gan Mārtiņš atspēlēja un pēcāk nosargāja arī panākumu geimā. Septītajā geimā Podžus atkal ieguva breikbumbu un spēja uzvarēt trešo geimu pēc kārtas, taču tam sekoja vēl viens “tukšais” geims pie savas serves (4-4). Kad šķita, ir noticis vēl viens pavērsiens, Podžus uzvarēja visās izspēlēs pie pretinieka serves, tādējādi no deviņiem geimiem septiņos bija panākts breiks (5-4). Servējot ne tikai par uzvaru mačā, bet arī Latvijas un Madagaskaras duelī, Mārtiņš uzvarēja četrās izspēlēs pēc kārtas, nodrošinot Latvijai grūtu uzvaru.

Piektajā spēle savā starpā tikās Jānis Podžus (ATP – 742.) un Žans Hakess Rakotohasijs, kurš ATP pasaules rangā nav atrodams. Lielas nozīmes šai spēlei vairs nebija, bet spēles ievadā vairāki geimi izvērtās ļoti gari, īpaši jau pie Podžus servēm. Sestajā geimā ar lielu tīkla labvēlību Džeikobs izmantoja desmito breikbumbu (2:4). Jāsaka, ka pie savas serves Madagaskaras tenisists spēlē kvalitatīvi un pelnīt uzvarēja pirmajā setā – 6:3.

Nelielas šaubas par Jāņa iespējām atspēlēties radīja pieprasītais medicīniskais pārtraukums pirmā seta galotnē, kad Podžus norādīja uz sāpēm mugurā. Otro setu ar servi iesāka Jānis, un Rakotohasijs ieguva trīs breikbumbas, no kurām divas Podžus atspēlēja, bet pie 30:40 pieļāva nevajadzīgu kļūdu (0:1). Turpinājumā notikumus laukumā kontrolēja Madagaskaras tenisists, kurš otro spēles nogriezni uzvarēja ar vēl pārliecinošāku 6:2.

Ar Madagaskaras komandu Latvijas tenisisti ir spēlējuši vienreiz – 2001. gadā Botsvānas galvaspilsētā Gaboronē. Toreiz izlases sacentās Eiropas-Āfrikas zonas 3. grupas ietvaros, un Latvija uzvarēja ar 3:0. Latvijas komandas sastāvā bija Andis Juška, Andris Fiļimonovs, Raimonds Sproga un Deniss Pavlovs.

Martā Deivisa kausa izcīņas Eiropas-Āfrikas zonas 2. grupas pirmās kārtas duelī Latvijas tenisisti piekāpās bulgāriem, tādēļ šajā nedēļas nogalē latviešiem ir jācīnās par palikšanu 2. grupā. Tikmēr Madagaskaras tenisisti pirmajā kārtā atzina Luksemburgas komandas pārākumu. Vēl pērn Latvijas tenisisti tikai trešoreiz (2008., 2010,. 2014. gadā) vēsturē spēlēja Eiropas-Āfrikas zonas 1. grupā, taču cīņā par vietas saglabāšanu tajā zaudēja Zviedrijas tenisistiem.