Sestdiena, 24. februāris Diāna, Dina, Dins
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par slepkavību dzīve Norvēģijas Karalistē jānomaina pret cietuma kameru Latvijā

Pēc aptuveni divu gadu ilgas tiesvedības Kurzemes rajona tiesa Liepājā piektdien pasludināja spriedumu pirms 23 gadiem pastrādātās slepkavības lietā, kurā apsūdzēts agrākais aizputnieks, tagad Norvēģijā dzīvojošais Māris Avižus.

Par slepkavību dzīve Norvēģijas Karalistē jānomaina pret cietuma kameru Latvijā
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com
06.12.2023 00:10

liepajniekiem.lv

Saskaņā ar pirmās instances spriedumu nu viņam dzīve Norvēģijas Karalistē jānomaina pret cietuma kameru Latvijā.

Satricināja Aizputes dzīvi

Slepkavība nāca gaismā vien 2017. gada aprīlī, kad Aizputes novada “Rijniekos” tika atrasta pilnībā zemē ierakta automašīna “Audi”, kurā bija cilvēka kauli.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrojies, ka automašīnā ir 2000. gada 21. septembrī pazudušā Aigara Zikmaņa mirstīgās atliekas.

Pirms pazušanas A. Zikmanis kopā ar biznesa partneri, 1964. gadā dzimušo M. Avižu, nodarbojies ar uzņēmējdarbību – mežu izstrādes biznesu.

Valsts policija izmeklēšanā noskaidrojusi, ka abu starpā bija izcēlies konflikts saistībā ar uzņēmējdarbību un M. Avižus savu biznesa partneri nogalinājis mantkārīgā nolūkā.

A. Zikmanis nošauts savā automašīnā, pēc tam tā aprakta šķūnī – auto remonta bedrē.

M. Avižus Latviju pameta un jau aptuveni 16 gadus dzīvo Norvēģijā.

Tiesā lieta nonāca 2021. gada vasarā. Prāvā apsūdzētais piedalījās attālināti – videokonferences režīmā no Norvēģijas, jo veselības problēmu dēļ uz Latviju viņš doties nevarot. Tiesā sniegt liecības vīrietis atteicās.

Pagājušonedēļ tiesu debatēs prokurors Atis Dzērvēns pauda, ka šī lieta divas reizes būtiski satricinājusi mazās Aizputes, un varbūt ne tikai tās, dzīvi.

Pirmoreiz, kad 2000. gadā pazuda A. Zikmanis, un otrreiz, kad pēc 17 gadiem nejauši atrada viņa mirstīgās atliekas.

Īpašums “Rijnieki” Aizputes pagastā savulaik piederēja M. Avižum. Tur arī viņš ar nenoskaidrotu šaujamieroci iešāvis A. Zikmanim galvā.

Apsūdzībā teikts – nolūkā atrisināt mantiskas nesaskaņas.

Iepriekš pratināšanā M. Avižus apstiprinājis, ka nogalinājis A. Zikmani, kurš ieradies pie viņa mājās.

Vīrietis gan apgalvojis, ka slepkavību pastrādājis personīgu, nevis mantkārīgu iemeslu dēļ, jo A. Zikmanis esot draudējis viņam un viņa ģimenei.

Lai arī pilnīgi precīzu informāciju par abu aizputnieku attiecībām un saistībām izmeklēšanā nav bijis iespējams noskaidrot, prokurors uzskata, ka gūtie pierādījumi ir pietiekami, lai izdarītu drošus secinājumus par M. Avižus motīviem.

Abu mežu izstrādes bizness, lai arī bijis ar lielu vērienu, noticis bez uzņēmējdarbības reģistrācijas, kas tolaik Latvijā bija izplatīti.

Skaidras naudas aprite šajā biznesā bijusi ievērojama,

kopīgās kases turētājs bijis A. Zikmanis – viņš arī uzskatīts par galveno biznesa partneru tandēmā.

M. Avižus izmeklēšanas laikā atklājis, ka vēlējies no abu biznesa izstāties un prasījis, lai viņam izmaksā nopelnītā daļu.

A. Zikmanis to neesot vēlējies un pie M. Avižus esot sūtījis bandītus. Vienā no šādām reizēm M. Avižus bandītam it kā atņēmis ieroci, ar kuru vēlāk nošāvis A. Zikmani.

Advokāts: pierādījumu nav!

Tiesu debatēs prokurors lūdza M. Avižu atzīt par vainīgu slepkavībā, kas pastrādāta mantkārīgā nolūkā, un sodīt viņu ar reālu brīvības atņemšanu.

“Prokurora runa bija interesanta, ja mēs to uztvertu kā stāstu,”

savukārt sacīja M. Avižus aizstāvis Ēriks Štālbergs.

No prokurora puses viņš vēlējies dzirdēt, kādi tad ir pierādījumu M. Avižus vainai.

Lai arī iepriekš apsūdzētais sniedzis liecības, aizstāvis pieļāva, ka to viņš darījis apmaiņā pret atbrīvošanu no apcietinājuma.

Turklāt M. Avižum kompleksā psiholoģiskā poligrāfa ekspertīze veikta brīdī, kad viņš atradies psihotropo vielu iespaidā – proti,

vīrietis lietojis spēcīgu pretsāpju līdzekli “Tramadolu”.  

Aizstāvis uzsvēra: “Ir tikai divi varianti – vai nu mēs ticam M. Avižus liecībām, vai neticam pilnībā. Ja neticam Avižus liecībām, vai ticam daļēji, tad jābūt lietā pierādījumiem attiecībā pret to, ka Avižus ir izdarījis šo noziegumu tādā veidā, kā prokurors to apraksta, un vai tiešām viņa darbībās bijis mantkārīgs nolūks.”

Ē. Štālbergs sprieda, ka, viņaprāt, mantkārīgais nolūks apsūdzībā radies pirmstiesas izmeklēšanas stadijā, kad procesa virzītājs nonācis pie secinājuma, ka lietā par slepkavību iestājies noilgums. Taču, lai noilgums nebūtu iestājies, nepieciešams vainu pastiprinošs apstāklis, kas šajā gadījumā ir mantkārīgais nolūks.

“Taču šis mantkārīgais iemesls šajā lietā pierādīts nav,”

sacīja advokāts.

Līdz ar to viņš lūdza tiesu šo vainu pastiprinošo apstākli izslēgt no apsūdzības. Tāpat advokāts uzskata, ka, Avižus apcietinājumā liecības sniedzis psiholoģiska iespaida dēļ un viņš sevi ir aprunājis.

Pierādījumu trūkuma dēļ advokāts lūdza tiesu M. Avižu attaisnot.

Taču tiesa nosprieda M. Avižu atzīt par vainīgu Krimināllikuma 117. panta 9. punktā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā (slepkavība pastiprinošos apstākļos, ka tā izdarīta mantkārīgā nolūkā) un sodīja viņu ar brīvības atņemšanu uz 12 gadiem, ar probācijas uzraudzību uz vienu gadu. 

Cietumsodā ieskaitīts laiks, ko viņš iepriekš pavadījis apcietinājumā – no 2018. gada 12. novembra līdz 2018. gada 4. decembrim.

Spriedumu par viņa nodošanu brīvības atņemšanas iestādei tiesa nosūtīs Valsts policijai.

Kurzemes rajona tiesas spriedumu gan vēl var pārsūdzēt.

Neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta “Kriminālprocesa likumā” noteiktajā kārtībā.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz