Trešdiena, 23. septembris Vanda, Veneranda, Venija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kādi tad ir tie liepājnieki?

Kādi tad ir tie liepājnieki?
12.08.2009 11:09

Latviešu biedrības namā galerijā Liepājas Tautas fotostudijas dalībnieku rokām gaumīgi izkārtotā fotoizstāde “Liepājnieki”  piesaistījusi daudzu apmeklētāju uzmanību.

Kaut gan bildēs šoreiz tverti tikai nejauši garāmgājēji, darbos skaidri izpaužas septiņu starptautiski atzītu fotokameras meistaru Gunāra Bindes, Vilhelma Mihailovska, Valda Brauna, Vara Santa, Jura Kmina, Līgas Sakses un Astrīdas Meirānes fotogrāfiskie rokraksti. Tas palīdzējis īsas satikšanās mirkļos ne tikai fiksēt septiņās dažādās pilsētas vietās  sastapto cilvēku raksturus un viņu dažādo noskaņojumu gammas, bet radīt arī paliekošas mākslas fotogrāfijas, kas savdabīgā veidā   atspoguļo neparasto laiku, kurā dzīvojam.

“Mēs paļaujamies uz to, ka nākamajām paaudzēm pēc gadiem piecdesmit būs interesanti paraudzīties šajos melnbaltajos attēlos,” izstādes atklāšanā teica J. Kmins. Viņš ir viens no neparasti iecerētās fotoakcijas projekta “Latvieši” autoriem. Presē jau izskanējis, ka izstāde “Liepājnieki”, kas reprezentē Kurzemi, ir tikai sastāvdaļa ievērojami lielākai fotodarbu kolekcijai. Pirms diviem gadiem skatītāji jau iepazīstināti ar līdzīgā manierē tapušu izstādi “Cēsnieki”, aptuveni pirms gada eksponētas bija Jelgavā ielās un laukumos sastapto iedzīvotāju bildes, bet nākamgad fotogrāfi strādās kādā no Latgales lielākajām pilsētām. Kurā? Atbilde uz šo jautājumu vēl neesot zināma. Taču skaidrs kā diena jau tagad esot tas, ka  visos valsts novados tapušos darbus apkopos greznā  reprezentācijas fotoalbumā “Latvieši”, ko paredzēts izdot 1000 eksemplāros.

Projekta nolikums ir neparasts. Tas paredz, ka uzrunātie un  bildēties mīļuprāt piekritušie garāmgājēji ir jābildē uz neitrāla un neko nevēstoša fona, turklāt jāataino tikai melnbaltajās bildēs. Šāds modeļu fiksācijas paņēmiens, kas vienam otram skatītājam var likties garlaikojošs un, iespējams, pat nedaudz nomācošs, nav nekāds Amerikas atklājums un tiek izmantots reizēs, kad autori vēlas īpaši  akcentēt tieši fotografējamo objektu. V. Sants neslēpa, ka šo nosacījumu viņam un arī citiem kolēģiem ievērot perfekti neesot nācies viegli. Ja, darbojoties Cēsīs, tas vēl kaut kā izdevies, tad Jelgavā ierobežojums jau vairākkārt pārkāpts, bet vēl vairāk tas, tiecoties improvizēt, ticis ignorēts mūsu pilsētā. “Neraugoties uz to, albumā, jādomā, nonāks tikai tie darbi, kur fotografēšanas kārtība  strikti ievērota,” viņš piekāpīgi atzina.

Jau iekārtojot izstādi “Liepājnieki”, urdīt urdīja jautājums, ar ko  gan mūsu pilsētas iedzīvotāji ir citādāki nekā Jelgavā un Cēsīs  mītošie? G. Binde, kurš aktīvi fotografējis visās trijās pilsētās,  secināja, ka kaut kādu atšķirību viņam pamanīt tomēr neesot izdevies. Labestīgi un saprotoši likušies kā vieni, tā otri un trešie. “Ja šāda akcija būtu sarīkota padomju gados, tad gan, ļoti iespējams, ka starpība būtu. Toreiz Liepāja bija slēgta un militārizēta rakstura pilsēta. Kad braucu piedalīties Huberta Stankēviča vadītās Tautas fotostudijas sarīkojumos, atceros, vispirms bija nepieciešams saņemt īpašu atļauju,” viņš teica.  Arī V. Mihailovskis un V. Brauns liepājniekus, cēsniekus un jelgavniekus vērtēja kā vienlīdz atsaucīgus un pretimnākošus, bet fotovēsturnieks Pēteris Korsaks, kurš gan akcijas ietvaros fotografējis tikai Cēsīs, atzina, ka daudz kas esot atkarīgs no paša fotogrāfa komunikācijas spējām, tādēļ viņam, darbojoties pie kapsētas, kur tobrīd risinājušies Kapu svētki, modeļi gandrīz vai stājušies rindā, lai tikai tos iemūžina.

Savukārt Valdim, kurš mūsu pilsētā ir diezgan biežs viesis,  Liepājā licies viegli un patīkami strādāt, taču, darbojoties pie Pētertirgus, kur rīta cēlienā iedzīvotāju plūsma visdzīvākā, meistars izraudzījies īpašu paņēmienu, viņš neesot lūdzis cilvēkus pozēt, bet atļāvis, lai tie savā nodabā steidzas savās gaitās, ejot gar uzstādīto fonu. Tādējādi izdevies fiksēt daudz vairāk ļaužu, parādot, ka vēju pilsēta ir bagātīgi apdzīvota, daudzveidīga un nemierpilna.

Savs viedoklis kā allaž bija V. Santam, kuram liekoties, ka kaut kas savdabīgs, kas laika gaitā neizbēgami apzīmogo arī iedzīvotājus,  atrodams katrā Latvijas pilsētā. Kaut gan viņš te uzskatāms par vietējo, liepājnieki tomēr bijuši grūtāk piesaistāmi bildēties. Cēsīs šajā ziņā viņam klājies ievērojami vienkāršāk. Iespējams, tāpēc ka fotografēt laimējies dzelzceļa stacijā, kur pulcējas īpaša un viņam ilgāku laiku neredzēta publika. Taču dažādu pilsētu iedzīvotāju atšķirības savdabība, gluži kā nacionālās īpašības, Varaprāt,  līdzinoties gaisīgam tīmeklim, tādēļ diezgan daudz pūļu esot  jāpieliek, lai to pamanītu un izceltu darbos. Kad viņš analizējot izstādē redzamos darbus, tad sev par pārsteigumu pamanījis, ka starp bildēs redzamajiem cilvēkiem nav atpazīstami nedz zvejnieki, nedz metalurgi. Taču, attaisnojot šo nepilnību, J. Kmins atzina, ka liepājnieki sevi pilnībā fotogrāfiem atklājuši, kā pašas vasarīgākās un saulainākās pilsētas pārstāvji, jo bildēti taču rītā, kad notika pludmales festivāls.

Pēteris Jaunzems,

Vara Santa foto

“Ivars.”

Pētera Jaunzema foto 

Fotomākslinieku Vari Santu par liepājnieku bildēšanu ar lielu ziedu sveica izstādes atklāšanas vismazākā dalībniece.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz