Sestdiena, 8. augusts Vladislava, Vladislavs, Mudīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Koka dakteri

Koka dakteri
Foto: Lāsma Reimane
21.04.2019 07:06

Inguna Spuleniece, "3K"

Kopš pērnā gada novembra, kad Kuldīgas Restaurācijas centrs pārcēlās uz plašākām telpām, sabiedrībā vairāk tiek runāts par pusmiljonu vērto ēku, nevis par to, ko centrā reāli dara visi trīs darbinieki – restaurācijas nodaļas vadītāja Ilze Zariņa, restaurators konsultants Jānis Mertens un restaurators Agris Zingbergs. Viņš smejas, ka īsos vārdos to, ko ar koka detaļām dara centrā, varētu nosaukt par koka ārstēšanu. Ilze savukārt vairāk strādā ar projektiem.

Ir, kur izpausties

J. Mertens priecājas, ka beidzot Restaurācijas centram ir savs nams, kur izpausties: “Muzeja ēkā mums bija maza biroja telpa un darbnīciņa. Te ir normāla izmēra darbnīca, atsevišķa krāsotava ar atbilstošu ventilāciju, semināru telpa līdz 30 cilvēkiem. Tagad mums ir lielāki apgriezieni, arī interesentu ir daudz vairāk – zvana no Liepājas, Talsiem, arī Rīgas. Jautā, ko varam ieteikt.”

Jānis atzīst, ka Restaurācijas centra uzdevums ir konsultēt iedzīvotājus, izstrādāt metodiku, palīdzēt piesaistīt finansējumu, lai restaurācija notiktu pēc iespējas pareizāk. “Iedzīvotājs atnāk, saka, ka vecpilsētā ir īpašums, kuram bojātas autentiskās durvis, bet pašam līdzekļu nav. Pirmkārt, skatāmies, cik durvis ir greznas un skaistas, vai vērts restaurēt. Durvīm var būt virsgaismas logs ar skaistu spraišļojumu, mākslinieciskas detaļas. Palīdzam sagatavot pieteikumu Kultūrkapitāla fondam. Ja nauda tiek piešķirta, darbus padarām, un iedzīvotājam nav jātērē sava nauda. Ja tādas iespējas nav, mudinām piedalīties pašvaldības finansiāli atbalstītā vecpilsētas namu un kultūrvēsturisko pieminekļu glābšanas programmā, kur pašiem jāmaksā puse no tēriņiem. Logu akcija ir cits stāsts – iedzīvotāji nāk ar saviem logu rāmjiem, kopā tos atjaunojam,” uzskaita J. Mertens, uzsverot, ka katra saglabāta detaļa būs informācijas nesēja nākotnē.

Galvenais – uzturēt

Savās darba gaitās Jānis pārliecinājies: ja mājas jau no sākta gala tiek pienācīgi uzturētas, līdz restaurācijai nonākt nevajadzētu arī daudzu gadsimtu garumā. Viņu priecē, ka sabiedrības izpratne par vēsturiskā mantojuma saglabāšanu aug ar katru gadu: “Iedzīvotāji arvien biežāk paši pieņem lēmumus par labu kultūras mantojumam. Mums vēl ir daudz darāmā – logi, slēģi, durvis, fasādes. Ir zināšanas arī par pārējo, bet mana kompetence ir tieši koka detaļas. Lepojos ar visu mūsu kopējo darbu: pašvaldības un iedzīvotāju sapratni par vērtībām, kolēģu veikumu.”

Jānis nevar nosaukt vienu objektu, kurš radītu vislielāko prieku: “Katrs ir atšķirīgs, bet atmiņā paliek visi. Ejot pa pilsētu, padarīto redzu, bet, līdzko ir kārtējais darbs, visa uzmanība tiek veltīta tam. Katrs objekts ir veikts ar augstu atbildību, acis nepiemiedzam nekad. Protams, gadās arī tik nolaisti objekti, ka pat autentiskas lietas nav vērts restaurēt. Kopijas gan līdz šim esam veidojuši tikai restaurācijas nometnēs, lai parādītu seno instrumentu pielietojumu.” Jānis izrāda stendus, kuros atrodas senas ēveles un citi galdnieku un namdaru instrumenti. Tie ir muzeja eksponāti, bet darbnīcā atrodami arī pašu atjaunotie darbarīki, kas tiek laisti darbā.

Sava materiālu banka

“Pazīstam amatniekus, kalējus, metālapstrādātājus, kuriem var uzticēties, kuri izdarīs darbu tā, kā mēs to prasām un saprotam. Kuldīdznieks Edgars Raitums mums gatavo krāsas pēc senajām metodēm. Ir uzkrāta materiālu banka ar senām būvgaldniecības detaļām. Tās nāk no dažādiem Kuldīgas objektiem – demontētām ēkām. Ir tādas, ko paši savācam, ir, ko cilvēki uzdāvina. Ceram, ka nākotnē Restaurācijas centra pagalmā izdosies rekonstruēt šķūni, kur materiālu banku novietot. Pagaidām tā atrodas vecā katlumājā,” stāsta Jānis.

Materiāli tiek izmantoti dažādiem restaurācijas darbiem. Piemēram, logu akcijā vien savus logus katru gadu nes restaurēt vismaz 25 cilvēki. “Vienā akcijā, kas ir no maija līdz rudenim, parasti viens cilvēks tiek galā ar diviem logiem. Ja darbs norit raiti, varam pieķert arī trešo, bet raugāmies, lai darbnīca nav pārkrāmēta ar rāmjiem vien. Jau atklāšanā runājām, ka drīz mums šīs telpas būs par šauru,” nosmaida J. Mertens.

Viņš skaidro, ka ziemā notiek gatavošanās restaurācijas sezonai, kas parasti ir no aprīļa vidus līdz oktobrim. Šajā sezonā aprīlī paredzēta starptautiska nometne, kurā tiks restaurēti vērtīgi logi no atsevišķiem objektiem, aptuveni 19. gadsimta sākuma darinājumi. Jānim šķiet, ka vajadzētu restaurēt frontonu ar ļoti skaisto logu mājai Baznīcas ielā 14. “Tas ir Kuldīgā lielākais frontonlogs, no kura vajadzētu uztaisīt odziņu.”

Jāpēta anatomija

A. Zingbergs rāda 2,80 m augstas durvis, pie kurām šobrīd strādā, un stāsta: “Durvis ir vērtīgas, vismaz 1870. gads. Lai tās restaurētu, vajadzīgi vismaz trīs mēneši. Ar šīm durvīm strādājam kā dakteri. Jānis no sākuma sabildē, taisa rentgenu. Tad es ķeros pie protezēšanas, pirms tam nosakot citu diagnozi. Skatos, cik satrupējis, cik jāizņem, cik jāaizstāj ar jaunu koku. Pa koksnes šķiedrām mitrums pārvietojas arī tad, kad koks pārtapis durvīs vai logā. Kad nozāģējam dēļa galu, parādās šķiedras virziens. Ja protēzi uzlikšu pretēji, mitrums nepārvietosies. Tas ir gluži kā ar asinsriti cilvēkam.” Agris ved uz krāsotavu, kur durvju otrajai daļai tiek ņemts nost nenoturīgais krāsojums. “Mēs nenokasīsim visu, bet tikai to, kas birst nost, lai arī pēc tam, noklātas ar dabīgām lineļļas krāsām, durvis izskatītos vecas, ar iespiedumiem un krāsas patinu, bet būtu aizsargātas pret mitrumu un citām nelāgām dabas parādībām.”

Jautāts, kādēļ nodarbojas ar restaurāciju, Agris uzsver: “Ja visu tikai palietosim un izmetīsim, zudīs ilgmūžība.” Jānis papildina, ka kultūras mantojums ir valsts identitātes nesējs. Agris smejas, ka pie viņiem atbraucot interesenti, pat arhitekti, un vaicājot, kāpēc divi jauni džeki krāmējoties ar tādām vecām lietām. Agris tad atbild: “Mums tas vienkārši patīk – restaurācija un vecā amatniecība. Arī pats dzīvoju vecpilsētā. Biežāk jākurina, nekā dzīvoklī ar plastmasas logiem.” Jānis nosaka: “Vecās mājas labā, ja ir auksts, vajag uzvilkt otru džemperi un vilnas zeķes, nevis smacēt veco māju ar plastmasas logiem un durvīm.”

UZZIŅAI

* Kuldīgas Restaurācijas centrs darbojas kopš 2010. gada, kad to atvēra pēc novada domes iniciatīvas ar Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu kā koka restaurācijas darbnīcu.

* Mērķis – nodrošināt Kuldīgas vecpilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma autentiskuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm, veicot konservācijas un restaurācijas darbus atbilstoši mūsdienu prasībām un konsultējot iedzīvotājus par ēku saglabāšanu un uzturēšanu.

* Centra darbības laikā amatnieki durvju glābšanas programmā konservējuši 15 unikālus durvju komplektus, notiek akcija “Logu regulārā apkope ar logu ķitēšanu”, paveikta  zudušo logu slēģu atjaunošana vairākām ēkām, tiek veikta unikālo vecpilsētas koka arhitektūras formu – lieveņu, nojumju, kompleksu kokgriezumu – restaurācija. Ik gadu tiek rīkota starptautiska restaurācijas darbnīca, lai sniegtu ieskatu par korektas restaurācijas principiem Eiropā, iepazītos ar dažādu valstu pieredzi.

* 2018. gadā centrs no nepiemērotām telpām pie Kuldīgas novada muzeja pārcēlās uz savu ēku – degušu dzīvojamo māju, kurā veikta paraugrestaurācija, pielāgojot ēku centra vajadzībām. Pārbūve un iekārtojums izmaksāja 433 000 eiro.

* Ēka ieguva 2. vietu konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2018” kategorijā “Restaurācija”.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz