Ceturtdiena, 29. februāris
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dziesmu svētki – mūsu tautas kopējā elpa un sirdspuksts

Dziesmu svētki – mūsu tautas kopējā elpa un sirdspuksts
04.07.2008 07:00

Apritējuši pieci gadi, un rīt oficiāli sāksies XXIV Vispārējie latviešu dziesmu svētki un XIV Deju svētki, kas turpināsies līdz 12.jūlijam. Svētdien, 6.jūlijā, Kurzemes novads no visiem četriem Latvijas novadiem stāsies svētku gājiena priekšgalā. Turklāt ar vislielāko pārstāvniecību – 5820 dalībniekiem. Vispirms ies kuldīdznieki un pēc tam Liepājas pilsēta un rajons ar kopumā gandrīz 1500 dziedātājiem, dejotājiem un mūziķiem, kas visu šo gadu garumā daudz un grūti strādājuši, lai kopā ar citiem izjustu Dziesmu un deju svētku kopābūšanas prieku.

Liepāja ar liepas tvirto zaļumu un lauvas spēku

XXIV Vispārējos latviešu dziesmu un XIV Deju svētkos Liepāju pārstāvēs nepieredzēti liels kolektīvu un līdz ar to dalībnieku skaits: 13 kori (viendabīgie – “Aija”, “Atbalss”, “Dziedonis”; jauktie – “Laiks”, “INTIS”, “Līva”, “Lauma”, “Kursa”, bērnu un jauniešu – “Liedags”, 1.ģimnāzija (2) un 5.vidusskola (2), 7 deju kolektīvi (“Rucavietis” (2), “Vaduguns” (2), “Kvēle” (2), “A+G”, 4 Tautas lietišķās mākslas studijas (“Kursa”, “Liepava”, “Dzintars”, “Zītars”), 3 folkloras kopas (“Atštaukas”, “Baļķi”, “Vēlava”), 3 mazākumtautību kultūras biedrību kolektīvi (“Voļņica”, “Jarilo”, “Barvinok”) un vokālā ansambļa “Gaismiņa” 2 sastāvi – pavisam 835 dalībnieki.

Lai gan svētki sākas rīt, to dalībnieki jau braukā uz galvaspilsētu un atpakaļ, jo notiek mēģinājumi, skates, izstāžu iekārtošana, dažādu grafiku un darbu saskaņošana, mītņu sakārtošana utt. Iegūstot augstu novērtējumu dažādu žanru skatēs, divpadsmit Liepājas kolektīviem Rīgā jāpiedalās konkursu finālos un papildus galvenajiem svētku koncertiem  arī citās svētku programmās. Iepriekš plānoto trīs dienu vietā vairāku koru dalībniekiem un sešiem deju kolektīviem Rīgā būs jāuzturas ilgāk nekā bija plānots – no 7 līdz pat 10 dienām. Kā saka paši dalībnieki, viņi dzīvo ar Liepājas karogā iemiesoto domu – liepas tvirto zaļumu un lauvas spēku. Liepājniekus izmitina divās vietās. Dziedātāji iekārtojušies Sarkandaugavā, Puškina licejā, netālu no Mežaparka, bet dejotāji – 66.vidusskolā, Katrīnas ielā, blakus Viesturdārzam.

Bez garīgās pacilātības svētku dalībniekiem nepieciešama fiziska izturība, proti, viņi ir labi jāpaēdina, viņiem nepieciešamas naktsmītnes un transports, kas izvadā pa mēģinājumu koncertu un  konkursu vietām. Par liepājnieku drošību gādās Liepājas Pašvaldības policijas četri kārtībsargi. Bieži vien mēģinājumu grafiks ir tik ciešs vai koncerti ievelkas līdz vēlai nakts stundai, ka dalībniekiem līdzi jādod sausā ēdiena pakas. Tas viss maksā naudu.

Svētku tēriņi palielinājušies

Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes metodiķe Baiba Kļava saka: “Lai visas šīs vajadzības apmierinātu, ir vajadzīgi vairāki desmiti tūkstoši latu. 2008.gada budžetā svētku sagatavošanai un norisei tika piešķirts finansējums 26 tūkstošu 155 latu apmērā. Tomēr tas ir nepietiekams, jo ēdināšanas uzņēmumu pakalpojumu izmaksas sadārdzinājušās no 4,50 uz 6 latiem. Liepājas 32 kolektīvu uzturēšanas izdevumu samaksai nepieciešamais kopējais finansējums ir 37 tūkstoši 507 lati, paredzot 7,50 latus vienam dalībniekam dienā, tai skaitā 6 lati ēdināšanas un 1,50 lati naktsmītņu izmaksu nodrošināšanai. Tādēļ Pilsētas domes deputāti lēma no budžeta rezerves fonda līdzekļiem piešķirt Liepājas pilsētas pašvaldības iestādei “Kultūras pārvalde” vēl 12 tūkstošus 972 latus, bet 24 tūkstoši  535 lati ir valsts budžeta līdzekļi.”

Svētku drudzi šodien jau pārdzīvo mūsu vokālais ansamblis “Gaismiņa”, kas Mazajā ģildē piedalās vokālo ansambļu konkursa finālā. Lai gan svētku atklāšanas koncerts “Dziedot dzimu, dziedot augu” Mežaparka Lielajā estrādē būs tikai svētdienas vakarā, jau rīt sāksies ģenerālmēģinājumi. Savukārt mūsu amata meistari sestdien būs klāt tautas lietišķās mākslas izstādes “Es vidū” atklāšanā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. Bet tas ir tikai sākums!

Trīs un četri kolektīvi no viena pagasta

Svētdien tūlīt pēc liepājniekiem svētku gājienā ne mazāk lepni soļos arī Liepājas rajona 650 iedzīvotāju no 30 kolektīviem un 17 pašvaldībām. Visai Latvijai būs iespēja redzēt sarkano brunču jūru, jo uz svētkiem brauc četri autentisku nīcenieku kolektīvi – 2 kori, deju kolektīvs un etnogrāfiskais ansamblis. Kazdangas pagasta ļaudis pārstāvēs pūtēju orķestris, jauktais koris un folkloras kopa un arī no Durbes novada uz Rīgu dodas trīs kolektīvi – sieviešu koris un divi deju kolektīvi. Tad nu iznāk, ka dažs pagasts šajās svētku dienās paliks pavisam tukšs un kluss.

Bet Liepājas rajona Kultūras nodaļas vadītāja Ilga Skābarde jau vakar Rīgā sāka uzņemt rajona pārstāvjus – 12 deju kolektīvus, 10 korus, 5 etnogrāfiskos ansambļus, vienu pūtēju orķestri, lauku kapellu “Paurupīte” no Rucavas. “Tas ir gan prieks, gan rūpes un izdevumi pašvaldībai, bet tas ir arī ilggadējs darbs un tradīcijas, un tie ir cilvēki, kam nepieciešama šāda darbošanās amatiermākslas kolektīvos,” norāda I.Skābarde, komentējot rajona pārstāvniecību svētkos. Viņa nosauc arī Tautas lietišķās mākslas studijas “Kamolītis” dalībnieču pulku, jo apmēram 40 darbu piedalās vērienīgajā lietišķās mākslas darbu izstādē “Es vidū”, ko atklās rīt.

Svētdienas rītā visi dalībnieki būs sapulcējušies Rīgā, lai piedalītos svētku gājienā, un jau todien rajona pārstāvjiem paredzēta pirmā uzstāšanās, kad Rucavas lauku kapela “Paurupīte” pēcpusdienā muzicēs Vērmanes dārzā. Tad 8.jūlijā Kazdangas pūtēju orķestris, kas apliecinājis, ka ir viens no labākajiem savā grupā, piedalīsies pūtēju orķestru konkursa finālā.

“Koru karos mūsējo šogad nebūs, tāpēc jutīsim līdzi liepājniekiem,” saka I.Skābarde. Bet nākamais rajona pārstāvju iznāciens ir Aizputes vidējās paaudzes deju kolektīva “Kurzemnieks” piedalīšanās koncertā “No sirsniņas sirnsiņai” Ķīpsalā. Un tad jau seko deju lieluzvedums “Izdejot laiku”, pūtēju orķestru dižkoncerts, Folkloras diena Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un svētku nobeiguma koncerts “Latvija – Saules zeme”. “Vairāki rajona kolektīvi no Nīcas, Otaņķiem, Vērgales un Kalētiem būs pārstāvēti arī tautas tērpu skatē, kas notiks svētku nobeiguma dienā,” ar lepnumu piebilst I.Skābarde.

Organizatoriski sarežģītākie svētki

Ar izpušķotiem autobusiem šogad vairumam koru svētku laikā uz Rīgu nākas braukt divas reizes, tāpēc divas dienas viena no skolām, kurās nakšņos svētku dalībnieki, paliks tukša. “Tas, protams, apgrūtina mūsu darbu, un ir uztraukums par ēdināšanas noorganizēšanu un dažādām neparedzētām situācijām, tomēr tikai pēc svētkiem varēsim novērtēt, kā veiksies tieši ar šīm praktiskajām lietām,” saka I.Skābarde.

Viņa pastāsta, ka rajona dejotāji jau tradicionāli pamatā apmetīsies Rīgas 25.vidusskolā, bet koristi lielākoties mitināsies Rīgas 62.vidusskolas telpās. Katrā skolā strādās policisti un mediķis, klāt būs arī administrators, kas visu koordinēs un gādās par dalībnieku labsajūtu. “Es tikai gribu aicināt katru svētkos nolikt malā savas personiskās ambīcijas, būt saprotošam, atbildīgam un iecietīgam, jo viegli nebūs nevienam. Būs grūti saskaņot ēdināšanas laikus, būs pietiekami sarežģīti nodrošināt līdzņemamo pārtiku uz mēģinājumu vietām, tāpat jārēķinās ar ierobežoto finansējumu ēdināšanai, tomēr es ticu, ka mēs tiksim ar to visu galā,” saka I.Skābarde.

Viņa saka, ka par kolektīviem rūpēsies gan kultūras namu vadītāji, gan katra kolektīva atbildīgie. Tāpēc parasti izdodas panākt, lai visi nonāktu laikā tur, kur nepieciešams, un neaizmirstu neko būtisku. Un piekodina, ka visiem kolektīviem daudz darāmā būs arī saspringtajos mēģinājumos Dziesmu svētku laikā un aicina īpaši koristus atbildīgi izturēties pret mēģinājumiem, jo tieši viņiem dažkārt patīk aizlavīties no Mežaparka estrādes.

Uzziņai

XXIV Vispārējo latviešu dziesmu svētku un XIV Deju svētku sarīkojumi, kuros pārstāvēti Liepājas pilsētas un rajona dalībnieki

4. jūlijā

Vokālo ansambļu konkursa fināls Mazajā ģildē (vokālais ansamblis “Gaismiņa”).

5. jūlijā

Tautas lietišķās mākslas izstādes “Es vidū” atklāšana Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā (TLMS “Kamolītis”, “Kursa”, “Liepava”, “Zītars” un “Dzintars”).

Dziesmu svētku virsdiriģentu un virsvadītāju godināšana Dziesmu svētku parkā (virsdiriģents Jēkabs Ozoliņš).

Dziesmu svētku atklāšanas koncerta “Dziedot dzimu, dziedot augu” ģenerālmēģinājums Mežaparka Lielajā estrādē (visi sieviešu un vīru kori, jaukto koru pārstāvji).

6. jūlijā

Svētku dalībnieku gājiens no 11.novembra krastmalas (visi dalībnieki un pašvaldību pārstāvji).

Dziesmu un deju svētku gadatirgus “Visus vārtus vaļā vēru, lai varēju lielīties” atklāšana Vērmanes dārzā (Liepājas amatnieki).

Tautas mūzikas ansambļu un lauku kapelu maratons Vērmanes dārzā (Rucavas lauku kapela “Paurupīte”).

Dziesmu svētku atklāšanas koncerts “Dziedot dzimu, dziedot augu” Mežaparka Lielajā estrādē (visi sieviešu un vīru kori, jaukto koru pārstāvji).

7. jūlijā

Deju svētku koncertuzveduma “No sirsniņas sirsniņai” ģenerālmēģinājums izstāžu centrā “Ķīpsala” (deju kolektīvi “Kurzemnieks”, “Rucavietis” un “Vaduguns”).

8. jūlijā

Koru kari Latvijas Universitātes Lielajā aulā (kori “Aija”, “Atbalss”, “Laiks” un “INTIS”).

Pūtēju orķestru konkurss Lielajā ģildē (Kazdangas pūtēju orķestris).

Simfoniskās mūzikas koncerts Latvijas Nacionālajā operā (Liepājas Simfoniskais orķestris).

Deju svētku koncertuzvedums “No sirsniņas sirsniņai” izstāžu centrā “Ķīpsala” (deju kolektīvi “Kurzemnieks”, “Rucavietis” un “Vaduguns”).

9. jūlijā

Vokālo ansambļu koncerts “Mīlestības dziesma” Doma dārzā (vokālais ansamblis “Gaismiņa”).

Deju svētku lieluzveduma “Izdejot laiku” ģenerālmēģinājums “Daugavas” stadionā (visi deju kolektīvi).

10. jūlijā

Mazākumtautību festivāls “Latvijas vainags” Vērmanes dārzā (ansambļi “Voļņica”, “Jarilo” un “Barvinok”).

Koncerts “Veltījums tautasdziesmai” Rīgas Kongresu namā (dziedātājs Andris Ērglis).

Deju svētku lieluzvedums “Izdejot laiku” “Daugavas” stadionā (visi deju kolektīvi).

Deju svētku koncertuzvedums “No sirsniņas sirsniņai” izstāžu centrā “Ķīpsala” (deju kolektīvi “Kurzemnieks”, “Rucavietis” un “Vaduguns”).

11. jūlijā

Pūtēju orķestru dižkoncerts Doma laukumā (Kazdangas pūtēju orķestris).

Dziesmu svētku nobeiguma koncerta “Latvija – Saules zeme” ģenerālmēģinājums Mežaparka Lielajā estrādē (visi jauktie kori, sieviešu un vīru koru pārstāvji, komponists – jaundarba autors Ēriks Ešenvalds).

Deju svētku koncertuzvedums “No sirsniņas sirsniņai” izstāžu centrā “Ķīpsala” (deju kolektīvi “Kurzemnieks”, “Rucavietis” un “Vaduguns”).

Svētku dalībnieku balle “Daugavas” stadionā (visi dalībnieki).

12. jūlijā

Folkloras diena Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā (“Baļķi”, “Vēlava”, “Atštaukas”, Nīcas, Otaņķu, Bārtas, Rucavas un Kazdangas folkloras kolektīvi).

Tautas tērpu laureātu skate Rīgas Latviešu biedrības namā (Kalētu dziedātāji, Vērgales un Nīcas dejotāji, Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa dalībnieces, TLMS “Liepava” daiļamata meistares, tērpu vērtēšanas eksperte Lia Ģibiete).

Dziesmu svētku nobeiguma koncerts “Latvija – Saules zeme” Mežaparka Lielajā estrādē (visi jauktie kori, sieviešu un vīru koru pārstāvji, komponists – jaundarba autors Ēriks Ešenvalds).

Indra Imbovica,
Anda Pūce,
“Kurzemes Vārds”

Vakar agri no rīta izpušķotos autobusos ceļā uz Dziesmu svētkiem devās gan Liepājas pilsētas, gan rajona viendabīgie kori. Priekšplānā kora “Aija” dziedātājas ar karogu.

Deju kolektīvi šogad svētkos piedāvās trīs krāšņas programmas. Divās no tām būs redzami arī Liepājas pilsētas un rajona dejotāji.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz