Ceturtdiena, 4. jūnijs Sindija, Sintija, Elfrīda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lāzerstaru krustpunkti un neiespējamais

Lāzerstaru krustpunkti un neiespējamais
Foto: Ģirts Gertsons
20.04.2019 07:06

Linda Kilevica, "3K"

Liepājas Universitātes (LiepU) rīkotajā 25. starptautiskajā zinātniskajā konferencē seminārā “Kultūrpolitika un kultūrprocess Liepājā: iespējas un problēmas” arī praktiķiem tika dots vārds teorētiķu pasākumā. “Ir cerība, ka abu simbioze varētu aizvest Liepāju līdz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam,” teica kultūras nozaru pārstāvju diskusijas vadītāja, LiepU Humanitārā institūta pētniece Vēsma Lēvalde. Diskusijā piedalījās Liepājas kultūras iestāžu vadītāji, klāt bija un sarunā iesaistījās arī pašvaldības un augstskolas pārstāvji.

Kalendāru veido paši

V. Lēvalde: – Prezentācijās dzirdējām, cik intensīvi jūs strādājat katrs savā jomā. Katrs savu lāzerstaru met iekšā Liepājas kultūrvidē, un tie nenoliedzami ir spoži stari. Vai jums ir arī krustpunkti, savstarpēja sadarbība un informācijas apmaiņa?

Liepājas Kultūras pārvaldes starptautisko sakaru un kultūrpolitikas projektu vadītāja Agita Auza: – Viennozīmīgi, jā. Bez tā jau vairs nepastāv kultūrtelpa kā tāda. Kopīgas sapulces, sarunas, ikviena kultūras iestāde ir mūsu e-pastu listēs.

V. Lēvalde: – Šodien ieskatījos kultūras kalendārā un ieraudzīju tur vienas vienīgas muzeja izstādes.

Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne: – Mēs pagaidām esam vienīgā pilsēta Latvijā, kur ir sistēma, ka katrs pasākuma rīkotājs pats pievieno kalendārā informāciju. Patinot uz leju, zem izstādēm var redzēt, ka būs arī šīvakara koncerts, sporta pasākumi. Pilsētā ir ļoti daudz kultūras notikumu, vidēji 160 mēnesī.

Koncertzāles “Lielais dzintars” valdes loceklis Timurs Tomsons: – Kopīga čata vatsapā mums nav. Kā profesionālis es sadarbojos ar saviem kolēģiem citos reģionos – Rēzeknes koncertzāli “Gors” un Cēsu koncertzāli. Ar Liepājas kolēģiem mēģinām kopīgi plānot kādas aktivitātes, ne vienmēr tas sanāk, bet tas ir nepieciešams un dažreiz arī iespējams. Pagājušajā nedēļā gan teātrim bija pirmizrāde, gan notika Zvaigžņu festivāla atklāšana. Teātris bija laimīgs par savu apmeklējumu, mēs bijām laimīgi par savu apmeklējumu. Tas nozīmē, ka var pietikt arī visiem. Man nedaudz pietrūkst kopīgas administratīvo jautājumu risināšanas.

Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens: – Katrai informācijai un katram jautājumam ir savs adresāts. Ne vienmēr ir vajadzīga kopējā liste. Prezentācijās jau redzējāt to lielo amplitūdu. No Kultūras pārvaldes kultūrpolitikas viedokļa gribu teikt, ka teātris un koncertzāle ir pašvaldības dibinātas kapitālsabiedrības, kas ir profesionāļi un redzamākie mūsu kultūras zīmoli ārpus pilsētas. Ja ir vajadzīga kopīga komunikācija, palabošu savu kolēģi Agitu, es sazinos ar konkrēto amatpersonu vai speciālistu. Pieņemu, ka varbūt ir vajadzīgas ikmēneša plānošanas, bet tās ir iekšēji izrunājamas un labojamas lietas.

V. Lēvalde: – Vai muzejs un teātris ir ieinteresēti sadarboties ar citām kultūras iestādēm?

Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla: – Protams, un mēs to arī darām. To, ko pasākam, veiksmīgi realizējam.

Liepājas teātra valdes locekle Eva Ciekurze: – Gribētu norādīt to, ko jau Timurs iezīmēja, ka daudz nozīmīgāka šī sadarbība droši vien ir pārvaldības un dokumentu aprites jomā, jo tā šīm institūcijām ir līdzīga vai vienāda. Nozares, ko pārstāvam, darbojas pietiekami atšķirīgi, sadarbība varētu būt vairāk individuāla.

LiepU Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes dekāne Zanda Gūtmane: – Mēs regulāri saņemam ziņas gan no koncertzāles, gan no teātra un muzeja. Domāju, ka nedzīvojam informācijas vakuumā.

Kļūdu labojumu neveiks

Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks Nauris Lazdāns: – Šeit, LiepU telpās, bijām uz fokusgrupas sanāksmi, kurā runājām par universitātes attīstību un lietām, ko mēs kultūrtelpā sagaidām no tās. Bija ieteikums vai vēlamības atziņa, ka universitāte ir tas resurss, no kura mēs visi varam kaut ko sagaidīt, kaut ko gribam. Gribu vērst uzmanību, ka tepat pāri ielai ir teātris, “Lielais dzintars” un muzejs, universitāte varētu pamanīt, ka apkārt ir milzīgs resurss, ko izmantot mācību procesā.

V. Lēvalde: – Paldies, mēs esam pamanījuši, šad un tad mums ir vieslektori – praktiķi.

LiepU zinātnes prorektore Ieva Ozola: – Liepāja otro reizi gatavojas startēt konkursā par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Vai darba grupai būs doma tikties ar tiem, kas bija iepriekšējā reizē, un pārrunāt neveiksmes, kuru dēļ mēs pagājušajā reizē neizkonkurējām Rīgu? Vai ceļā uz projekta pieteikumu un ne tikai tad Liepāja sadarbojas ar apkaimes novadiem, kuru iedzīvotāji darba laikā ir liepājnieki?

J. Jirgens: – Es nevaru piekrist, ka jāizvērtē neveiksmes, startējot uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu pirmajā reizē, kad Latvijai šī kvota tika iedalīta viena iemesla dēļ – Eiropas Komisijas vērtēšanas komisijas balsojums bija ar vienas balss pārsvaru par labu Rīgai. Protams, kāds var man oponēt, bet visās valstīs, kuras saņēma kvotas kultūras galvaspilsētas nominēšanai, tika ievērots viens princips – tā bija galvaspilsēta. Tāpēc vērtējums par kļūdām mums nebūtu jāveic. Ir pagājuši desmit gadi, visas nozares, ieskaitot kultūru, ir tik ļoti attīstījušās, ka nevaram atgriezties laikā, kad notika sagatavošanās darbs.

Ne Kultūras pārvalde, ne pašvaldība nevar sagatavot pieteikumu un nav arī cerību veiksmīgi startēt konkursā, ja neesat iesaistīti jūs visi, kas pārstāvat kādu izglītības un kultūras infrastruktūru. Par novadiem un pilsētām – arī iepriekšējā reizē pieteikumā bija tas iekļauts. Neesmu tik kompetents detaļās EK uzsaukumam par Eiropas kultūras galvaspilsētu, bet novadi noteikti būs sadarbības partneri, mēs tos uzrunāsim.

Trūkst kultūras profesionāļu

Liepājas Universitātes rektore Dace Markus: – Šodien uzzināju, ka koncertzālē ir digitālo ierakstu studija. Vai tā ir saistīta ar mūsu Humanitāro zinātņu institūta digitālo platformu, ko veidojam par literatūru, arī mūzikas koncertiem, kas šeit notiek? Ir plašs materiāls, enciklopēdiski šķirkļi, koncertieraksti. Steidzami šī saikne jāveido.

T. Tomsons: – Es nezināju par digitālās platformas izveidi, paldies! Mēs veidojam digitālo saturu, kas mūsdienās ir ļoti nozīmīgs, un mums ir nepieciešama platforma, kur to darīt. Redzējām dažādus piemērus, kā koncertzāles to dara, kā veic koncertu straumēšanu. Ir diskutējams, kā tam būt, uz kādas platformas un kā risināmi jautājumi par autortiesību turētāju.

LiepU Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes profesors Edgars Lāms: – Es atgriežos pie kultūrizglītojošās darbības, kas ir arī LiepU lauciņš. Arī šī konference ir kultūrizglītojošā procesa nozīmīga sastāvdaļa. Šī ir Liepājas konference, kā esam reklamējuši. To sāk saprast arī kultūras iestādes. Šāda veida semināri varētu kļūt par tradīciju. Protams, ne tik visaptveroši, jo mēs droši vien esam gribējuši neiespējamo, bet nākamajās reizēs vajadzētu koncentrēt uzmanību uz kādu atsevišķu kultūrprocesa problēmu.

T. Tomsons: – Universitātē izglītojas aktierkurss, kas papildinās teātri. Mēs jūtam kultūras profesionāļu trūkumu. Kultūras vadības studentus mēs biežāk gribētu redzēt koncertzālē kā nākamos darba ņēmējus. Šis aspekts ir jāuzlabo.

V. Lēvalde: – Universitāte noteikti ir ieinteresēta sadarboties, jo mēs meklējam iespējas, kā saviem studentiem dot izpratni par praksi.

Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Deksnis: – Pirmais, ko pašvaldība sagaida no universitātes, ir labi aizmirstais vecais – mēs būtu ļoti priecīgi arī uz priekšu saņemt labus skolotājus, kas audzinātu mūsu jauno paaudzi. Jāpiekrīt Timuram, ka jāpalīdz studentiem nonākt pie atziņas, ka ļoti daudz kas ir viņu pašu rokās – jau studiju laikā viņi var meklēt iespējas sevi pierādīt. Tad būs darba vietas, atalgojums un viss pārējais.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz