Ceturtdiena, 6. augusts Aisma, Askolds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Muižnieku dzīve 21. gadsimtā

Muižnieku dzīve 21. gadsimtā
Foto: Edgars Lācis
29.04.2019 15:52

Elīna Lāce, "3K"

Atslēgvārdi

Pēc dažiem mēnešiem apritēs septiņi gadi, kopš Spāres tautas nama saime apdzīvo Spāres muižu. Tie bijuši septiņi bagāti gadi, kuru augļus vērts baudīt klātienē, atvēlot muižas apskatei vismaz divas stundas, lai iepazītu to no pagrabstāva līdz pat bēniņiem. Saldā smarža no muižas ķēķa var iedvesmot palikt šai vietā vēl ilgāk un galu galā izmantot iespēju vismaz vienu nakti iemigt “muižnieka” statusā.

1300 aicinošu kvadrātmetru

Spāres tautas nams uz Spāres muižu pārcēlās 2012. gada 5. septembrī. Tā nebija joka lieta – ievākties 1300 kvadrātmetru plašā ēkā ar gana spilgtu vēsturi, kuru acīm slēpa daudzās krāsas kārtas, kas gadu gaitā bija klātas, cenšoties muižu pielāgot skolas vajadzībām. “Ienācām ar pārliecību. Es jau redzēju, kā te varētu būt. Zināju, ka tas nebūs viegli. Vēl vairāk – zināju, ka tas būs ļoti grūti! Ar savām rokām un savām finansēm, četriem pieciem saejot kopā, muižu uzstutēsim? Drīzāk nogremdēsim! Bija bažas, vai pašvaldība mūs pieņems un noticēs, ka varam. Ja nu esam uzlēkuši par augstu, iedomājušies par daudz? Ja nu gribēšana ir lielāka par varēšanu? Septiņos gados ir izrādījies, ka varēšana ir vēl lielāka par gribēšanu,” smejas Spāres tautas nama vadītāja Tabita Kalniņa.

Šos pēdējos septiņus gadus allaž šķitis jocīgi piedēvēt viņai šādu amatu, jo Spāres muiža ir kas vairāk par tautas namu. Galu galā Spāres tagadējie muižas ļaudis novada deputātus savulaik pārliecinājuši, paužot gatavību šo vietu padarīt par daudzfunkcionālu tūrisma, kultūras, sporta un sabiedrisko aktivitāšu centru. Soli pa solītim šis ceļš tiek iets. “Mums te viss notiek pa gadiem, nevaram visu uzreiz. Ja mums 2012. gadā būtu iedots miljons, sakot: “Dariet, ko gribat!”, mēs visu būtu izdarījuši, bet ko darītu šodien? Būtu garlaicīgi! Tā vietā tu kārpies, domā, štuko, mēģini, tad neizdodas, tad izdodas, kādreiz ir nauda, kādreiz nav naudas, bet kaut kas izdomājas citādāk,” Tabita stāsta.

Redzēt skolā muižu

Ievācoties muižā, vispirms vajadzējis sadalīt telpas kolektīviem. Prātā palicis, kāda tolaik izskatījās tautas lietišķās mākslas kolektīva “Nāmetiņš” telpa – padomju laika elektrības vadi kā resni zirnekļu tīkli stiepās pāri sienām. Glītas aprises pirmās ieguva Spāres bibliotēkai atvēlētās telpas, bet pēdējās pēc remonta pērn pašapziņu atguva tās, kuras atvēlētas novadpētniecības materiālu ekspozīcijām. “Es Spāres skolā neesmu mācījusies, tāpēc uz šo vietu raudzījos citādāk – ar ienācējas skatu. Dēls gan te mācījās, tāpēc zināju, kas un kā šajā vietā notiek, bet vienmēr domās redzēju, kā te varētu būt. Redzēju muižu! Sapratu arī, ka agrāko krāšņu vairs nav, kamīnu vairs nav, tā greznuma nav, bet bija cerība, ka zem skolas kārtas, krāsojuma, iekarinātajiem griestiem, ir vēl kaut kas, ko var saglābt. Tā arī bija – atklājās vecās karnīzes, vecā dēļu grīda, tāpat logi ir vecie. Cita lieta, ka muižā ir daudz telpu, kuras skola nav izmantojusi, un tajās vairs nav nekā. Tās skolas kārtas daudz ko bija paglābušas, gluži vai iekonservējušas,” atzīst Tabita.

Tagad saujiņa muižas darbinieku kopā ar entuziasma un izdomas pārbagātiem kolektīvu dalībniekiem apguvuši plašo ēku no pagraba līdz bēniņiem. Pagrabstāvā ir ne tikai ģērbkambaris un kamīnzālīte ar īpašu gaisotni, bet arī burvīgas ēdamtelpas un plašs ķēķis. No tā regulāri augšup kāpj smarža, kas rodas, cepot slavenos ūdenskliņģerus un slīcinātos kliņģerus, kam šai aprīlī pievienojušies citi pēc senām, vietējām receptēm gatavoti gardumi – pumperniķeļi un goldingeri, pildīti ar ievārījumu vai vārīto krēmu. Stāvu augstāk ir muižas zāle, “Nāmetiņa” telpa (nu jau bez iespaidīgajām elektroinstalācijām), bibliotēka, izstāžu zāle un novadpētniecības telpas. Vēl augstāk atrodams Tabitas un viņas labās rokas Ainas Rozenbergas kabinets, kas iekārtots agrākajā matemātikas klasē, nodarbību telpa, guļamistabas. Un tad ir bēniņi ar seno lietu krātuvi un agrākās skolas klātbūtni. Te iespējams pat kārtot eksāmenu, mēģinot saprast senus vārdus un izskaitļojot senu priekšmetu pielietojuma iespējas. “Tur mīt arī tā būtne, tā kundze, nu, tā raganiņa, kura izstāsta muižas vēsturi. Bērniem neinteresē, kurā gadā muiža celta, toties tas, kurā gadā raganiņa ieplanēja bēniņos, jau liekas interesantāk,” salīdzina Tabita.

Bez stīvinātas apkaklītes

“Neko jau nevar izdarīt, ja nav atbalsta pašvaldībā un pagasta pārvaldē. Pašvaldība mums ir paps, bet pārvalde – mamma! Gluži kā galva un kakls. Mēs tad cenšamies būt rokas un kājas, kas veic savus pienākumus,” Tabita apliecina.

Tām rokām un kājām darba netrūkst, jo vēl jau kārtībā uzturams parks un pārējā apkārtne. Šogad tiks atjaunotas kāpnes, kas ved uz muižas parādes durvīm. “Iespējams, ka Spāres muiža no ārpuses nekad nebūs tāda pērle, no kuras aizraujas elpa, tāpēc mēs šo sajūtu radām iekšpusē. Gribam, lai tas, kurš pabijis iekšā, aizmirst ārpusi! Valdis Atāls ir teicis, ka “nevajag jau gudri, bet vajag mīļi”. Pie tā es turos. Vari stīvināt apkaklītes un nezin ko darīt, bet ir bēdīgi, ja cilvēks, kas muižā ienāk, nejūt, ka mēs esam priecīgi par iespēju dalīt laiku ar viņu. Ja no ārpuses Spāres muiža nav aicinoša, tad, līdzko pārkāpts muižas slieksnim, katram jājūt, ka tieši viņš un tieši šodien te ir gaidīts,” savu vēlēšanos atklāj Tabita.

Gaidīti te cilvēki var justies arī tad, kad muižā sastopami augstas raudzes mākslinieki. “Aina Kalnciema, Lauris Amantovs, Kluču ģimene, Ziemeļkurzemes kamerorķestris… Vērtības! Protams, uz tādiem koncertiem divas trešdaļas skatītāju atbrauc no citām vietām, bet arī tas rāda, ka ir vērts turpināt,” uzskata Tabita.

Tagad, pēc gandrīz septiņiem gadiem, 1300 muižas kvadrātmetri izrādījušies mazāki, nekā sākotnēji šķitis. “Par maz! Varētu vēl kāds stāvs būt klāt uz augšu vai leju! Mēs visu piepildītu. Vēl ir plāni, lieli plāni, un pa solītim tos īstenosim. Vēl var visu ko izdomāt un izdarīt,” pārliecināta Tabita Kalniņa.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz