Sestdiena, 24. oktobris Renāte, Modrīte, Mudrīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarkanās lapsas psihodēliskais valdzinājums…

Sarkanās lapsas psihodēliskais valdzinājums…
25.05.2007 15:36

0

Atslēgvārdi

Manuprāt, ir diezgan daudz dibinātu iemeslu, lai katra sevi cienoša personība atrastu ceļu uz Liepājas teātri un noskatītos netradicionālo, smalki izsakoties – postmodernisma koordinātēs veidoto izrādi “Killera dienasgrāmata”, kurā ironija, groteska un parodija mijas ar  gluži eksistenciālām tēmām (nezaudējot vieglumu un atraktivitāti), asprātīgi veidotas horeogrāfijas rokrokā sadzīvo gan ar oriģinālmūziku, gan dažnedažādiem mūzikas citātiem, kur ir gan par ko pasmieties (vai smīnēt), gan arī lietas, par kurām der nedaudz padomāt.

Mūsdienu skandalozā un netradicionālā bestselleru autora Denija Kinga darbs “Killera dienasgrāmata” viesrežisora Dž.Dž.Džilindžera tulkojumā un dramatizējumā pārtapis izrādē – trillerkomēdijā, kas dēvējama par lieliskas radošās komandas kopdarbu. Dž.Dž.Džilindžera izrādes personāži eksistē, mīl, cieš un mirst scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša izveidotajā daudzfunkcionāli metaforiskajā skatuves telpā, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa nav pietaupījusi veselīgu ironijas un groteskas devu tērpu dizainam, asprātīgas, oriģinālas un precīzas ir horeogrāfes Ingas Krasovskas deju partitūras. Gaismas pults nodota gaismu mākslinieka Mārtiņa Feldmaņa ziņā, bet oriģinālmūziku izrādei sarakstījis komponists Raimonds Tiguls. Un, protams, izrāde nav iedomājama bez radoši vienota un talantīga aktieru ansambļa.

Piedāvātās trillerkomēdijas sižets pirmajā brīdī šķiet biedējošs – tas ir stāsts par profesionālu slepkavu – psihodēlisku personāžu Janu, kura ikdiena sastāv no pasūtītām slepkavībām, nespēju kontaktēties ar sievietēm,  kur katrs viņa mēģinājums  tuvoties vai iemīlēt kādu no sievietēm, beidzas ar tās slepkavību un nāvi, bet vakari paiet halucionozos strīdos un sarunās ar savu mirušo Māti un citiem slepkavību upuriem. Taču Dž.Dž.Džilindžers šo darbu iztulko sev tik labi pazīstamā un brīvi pārvaldītajā postmodernisma valodā, kurā katra lieta, vārds vai personāžs spēj pārvērsties un transformēties ironiskā pretmetā, iegūstot daudznozīmību un kļūstot par atraktīvu un aizraujošu spēli/parodiju.

Galvenā killera Jana loma uzticēta Egonam Dombrovskim, kas šobrīd nepārprotami saucams par Liepājas teātra vadošo premjeru, un, ik vakaru pārkāpjot no lomas lomā, nebeidz pārsteigt ne tikai ar nepieradinātu talantu, dabisko skatuves šarmu un patieso valdzinājumu, bet arī ar spožu profesionālu meistarību. Kā jau zināms, katrs aktieris profesionāli spēj augt un attīstīties tikai lielās un nozīmīgās lomās, tāpēc E.Dombrovska Tēvocis Vaņa (“CV (Tēvocis Vaņa”), un tūlīt pēc tam darbs pie Jana lomas (“Killera dienasgrāmata”), uzirdina radošu augsni profesionalitātes spodrināšanai un spējai kreatīvi attīstīties. Nebaidos teikt, ka Rīgas teātru premjeriem šobrīd ievērojami jāsaspringst, lai noturētu augstu pacelto profesionalitātes latiņu, kuru abās izrādēs iznes E.Dombrovska varoņi. Dzīvi, jūtīgi, psihiski un emocionāli traumēti personāži, kas cieš (no kompleksiem, pašapziņas trūkuma, utt.), mīl (vai vismaz cenšas to darīt) un iznīcina kā sevi, tā citus…

Viens no asprātīgākajiem, ironiski precīzākajiem un daudznozīmīgākajiem izrādes mākslinieciskajiem tēliem ir sarkana lapsa, kura saredzama ne tikai uz izrādes programmiņas vāka kopā ar galveno varoni un uz vienas no daudzajām izrādes scenogrāfijas planšetēm, bet kā samta rotaļlieta – kļūst par identitātes/seksualitātes/falla zīmi/simbolu galvenā varoņa Jana rokās. Kā lielāko dārgumu, viņš saudzē, mīl un uzmana savu nedabiskās krāsas un dīvainās formas lapsu, un tā kļūst par Edipa kompleksa māktā Jana ārēji redzamo dubultzīmi – tā ir grēcīga, kaislīga un slēpjama mīlestība, kas robežojas ar naidu un incestu pašam ar savu Māti.

Neticami pavedinoša, ironiski histēriska un skaista kā sarkanās lapsas dubultniece/atdzīvojies tēls izrādē parādās Ineses Kučinskas Māte – vamps. Ar savām bezjēdzīgi groteskajām pamācībām, sarunām un diskusijām par dēla dzīvi, nemitīgo visurklātbūtni, viņa ir Jana dzīves lieciniece un pavēlniece, vienīgais iekāres un mīlestības objekts, kļūstot par klasisku Freida psihoanalīzes teorijas modeli darbībā. Bet izrāde, kā tas postmodernismam raksturīgi, mūs atkal piemāna, tikai pēc laba laika atklājot, ka Māte dzīvo tikai Jana psihogēniskajās vīzijās, jo patiesībā ir mirusi …

Pilnīgi jaunā, pārsteidzoši asprātīgā raksturlomas ampluā izrādē sevi piesaka Edgara Pujāta veidotais komiski aizkustinošais, nedaudz infantilais Kreigs, kas ir killera Jana centīgs māceklis un sekotājs.

Izrādē darbojas un iedzīvojas lieliski saskaņots un pašironisks pavadošais aktieru ansamblis, ir daudz māksliniecisku atradumu, asprātību, tēlu, simbolu, citātu un parafrāžu, taču, liekas, nav nepieciešamība atklāt visus izrādes knifus, jo, manuprāt, izrādi ir vērts katram noskatīties pašam, lai svērtu, mērītu un vētītu. 

Ar sprintera cienīgu izrāvienu Liepājas teātris pēdējās sezonas laikā nokļuvis Latvijas profesionālo teātru augstākajā līgā, jo uz Liepājas teātri brauc, par  izrādēm runā, interesējas, diskutē, strīdas un apcer, bet satikt Liepājas teātrī Rīgas paziņas vairs nebūt nav nejaušība, bet gan likumsakarība. Un tas – nebūt nav maz.

Anna Fišere,

Egons Dombrovskis (Jans) un Edgars Pujāts (Kreigs) Dž.Dž.Džilindžera jaunākajā iestudējumā Liepājas teātrī “Killera dienasgrāmata”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz