Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizputnieces Dzidras Pavlovas mantojums mazbērniem būs viņas dzejas grāmata

Viņa ir kā Guntars Račs, kas katru dienu uzrakstīja pa dzejolim grāmatai “365”. Pērn izdeva savu pirmo dzejas krājumu “Runā nu!”, nesen – grāmatu bērniem “Lielais ceļojums”. Pastarpām viņa ada. Smej, ka vienmēr kaut kas jādara, citādi varot palikt veca. Tāda ir aizputniece Dzidra Pavlova, kas nosvinējusi 91. jubileju.

Aizputnieces Dzidras Pavlovas mantojums mazbērniem būs viņas dzejas grāmata
Dzidra Pavlova raksta pa vairākiem dzejoļiem dienā un sakrājusi tos jau trešajai grāmatai. Sola, ka maijā varēšot atvērt. “Daudz rakstu par Kalveni, par Aizputi, upītēm...” viņa pašķir topošo izdevumu. (Foto: Agrita Maniņa)
Dzidra Pavlova raksta pa vairākiem dzejoļiem dienā un sakrājusi tos jau trešajai grāmatai. Sola, ka maijā varēšot atvērt. “Daudz rakstu par Kalveni, par Aizputi, upītēm...” viņa pašķir topošo izdevumu. (Foto: Agrita Maniņa)
15.02.2024 05:02

liepajniekiem.lv

Veltījums atvasēm

Pirmā grāmata vairs tikai viens eksemplārs palicis autorei, otrā ir vairāk. Tā arī bija iecerēts, ka dāvina bērniem un draugiem. Savu krājumu izdošanu Dzidra Pavlova apmaksāja pati.

“Pensionāri jau ir bagātākā sabiedrības daļa,”

viņa joko.

Lai gan, nē, esot gan otrajai grāmatai simtnieku aizņēmusies – no sava bēru fonda, ko sakrājusi pati.

Viņas radošā darbnīca ir virtuve. Tur uz galda gan dzejoļu klade, gan radu raksti.

“Kā jūs domājat, kas šis ir?” viņa šķelmīgi jautā, rādot ar datumiem blīvi aizpildītas lappuses. “Tie manu mazmazbērnu dzimšanas datumi. Un vēl tos esmu apvilkusi kalendārā, lai kādu nepalaistu garām.”

Lai visi būtu tik bagāti! – 13 mazbērnu, 25 mazmazbērni un viens mazmazmazbērniņš.

“Man bija seši bērni – divi dēli, četras meitas. Vairs palikusi viena meita, pārējie nomiruši. Pirmā nomira maziņa, septiņus mēnešus veca, pēdējais – pirms pusotra gada,” mamma stāsta, ka tad arī sākās dzejoļu rakstīšana. Bija jāpošas bērēm, bet viņa apsēdās rakstīt.

“Lasīju dzejoļus priekšā dārza kaimiņienei, līdz viņa samusināja: “Tos taču nevar atstāt tikai kladē!” Un tad es izdomāju, ka izdošu grāmatu, lai ir katram mazbērnam.

Ko citu es viņiem atstāšu mantojumā, dažus tūkstošus eiro? Un otro grāmatu es veltīju mazmazbērniem. Viņi to kādreiz pašķirstīs un atcerēsies mani,”

stāsta Dzidras kundze.

Laikam jau skolas gados padevušies sacerējumi un paticis rakstīt?  Izrādās – nepavisam ne! Gramatika vienmēr padevusies, bet radīt saturu nav pratusi.

Skolotājs par domrakstiem trijnieku licis tikai tādēļ, ka komati bija īstajās vietās.

Papīram uztic pārdzīvojumus

“Man ir labi znoti, es viņus gandrīz ceļu debesīs, bet meitas bieži dabū pa mizu,” tāda, lūk, ir vīramāte.

“Meita Sandra man reiz teica: “Tu, mamma, tikai tos vīriešus slavē.” Tad es sāku domāt, ka man ir jāuzraksta, jāpastāsta bērniem, kā augu.”

Dzidra Pavlova neatceras, ka mazotnē viņu mamma būtu auklējusi. Nejuta gan arī, ka būtu negaidīts bērns, bet mīlestības izpausmes nepieredzēja. “Taču opaps, tas mums bija pa visām līnijām!” viņa atceras Jāni Lambergu.

“Viņš ar ragaviņām vizināja, mums ar brāli taisīja rotaļlietas.

Man opaps bija kā Dievs, un varbūt arī tāpēc es tā izturos pret znotiem.

Es izdomāju, ka par to uzrakstīšu. Kad nomiršu, lai tad izlasa un padomā, agrāk nedošu. Un vairāk arī netika rakstīts.”

Taču pienāca gads, kurā cits pēc cita mūžībā aizgāja trīs tuvi cilvēki – meita, dēls un mazdēls. Bija smagi, un vajadzēja kaut kādā veidā pārdzīvojumus izteikt.

“Mēs ģimenē nemākam žēloties. Ja arī kas sāp, to turam sevī. Tomēr pienāk mirklis, kad vajag izteikt. Un tajā pašā kladē, kurā es opapu paslavināju, ņēmu un uzrakstīju visu, kas man bija uz sirds,” aizputniece atceras, ka tāda atklātība pašai pret sevi bija tikai brīsniņu – tad, kad nomira Sandra.

Otrs dēls aizgāja mūžībā vēlāk, viņu izvadīja no dzimtas mājām Kalvenē. Mamma virtuvē sēdēja pie galda, gaidīja atnākam meitu, kas dzīvo blakusmājā. Bija jābrauc uz bērēm.

“Bet mani viens it kā bakstītu: “Tu paņem papīru, paņem papīru!” Es atvēru kladi, redzēju, ko esmu uzrakstījusi pirms ilga laika, un atkal dzirdēju: “Raksti, raksti!” Un tad es uzrakstīju savu pirmo dzejoli…” tāds ir grāmatu autores stāsts par dzejošanas sākumu.

Un dzejoļi, var teikt, sāka nākt. Taču tos pierakstīt varot tikai vienā vietā – pie virtuves galda. Tur sēžot, izjūta esot tāda, ka kāds stāv blakus un diktē.

“Reizēm liekas, ka man vairs nav, ko rakstīt, bet es apsēdīšos tur, un momentā būs, ko rakstīt. Nu, tā vi’š ir!”

nosaka Dzidra Pavlova.

Pirmajā grāmatā viņa vārsmās aprakstījusi savu dzīvi, otrajā ir bērniem atbilstoši stāstiņi un dzejoļi.

Gribētu darīt vairāk

Dzimusi, augusi kalveniece, visu mūžu bijusi saistīta ar šo pagastu un ir joprojām…

“Ja man nesāpētu ceļgali, es tur būtu vēl vairāk. Man taču Kalvenē lielais dārzs! Tūlīt jāpērk sēklas, drīz būs jāsēj.

Es darītāja esmu liela, man tikai jātiek līdz tai vietai.

Ir, kas aizved,” Dzidra Pavlova stāsta par dzimtajām mājām “Gruntkalniem”, kur dēls izveidoja saimniecību.

Kad sākās tā saucamie Breša laiki, māja un visa zeme tika Dzidrai, jo viņa bija palikusi vienīgā mantiniece. Brālis tad jau bija miris. Tad zemes nebija daudz, kādi 23 hektāri, bet tagad jau esot pulka apkārt.

“Nu, ko tad es tur? Jau biju atnākusi uz pilsētu. Atdāvināju saimniecību dēlam. Viņš tur bija uzaudzis, tā arī palika saimniekot. Kad nomira, saimniecību pārņēma viņa dēls. Es tur dēlam dārzu rušināju un tagad turpinu. Man divas siltumnīcas un vēl visa kā. Ogas ir, zaptes ir, tomāti sataisīti, sēnes salasītas… Tālab jau arī paliek nauda, par ko varēju izdot grāmatas,” atklāj aizrautīgā dzejoļu rakstītāja.

VAI MELOT?

Dzidra Pavlova

Ir tautas sakāmvārds,
Ka meliem īsas kājas.
Tā tiesa nav.
Meli var ilgi un tāli skriet.
Mums meli kā vecākais brālis
It bieži grib līdzās būt.
Un, ja tu kur kļūdījies būsi,
Tad meli tevi glābs.
Ar meliem var izskriet caur dzīves bangām,
Tie pratīs tev spārnus pieaudzēt.
Ar meliem kopā var tālu skriet,
Tik nevajag
Melot pašam sev.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz