Trešdiena, 3. jūnijs Ineta, Inta, Intra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar degošām acīm par savu ideju – jaunieši attīsta biznesu laukos

Ar degošām acīm par savu ideju – jaunieši attīsta biznesu laukos
Foto: Trinity Kubassek from Pexels
11.03.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) rīkotajā konkursā “Laukiem būt!” šogad piedalījās rekordliels jauniešu skaits – savas biznesa idejas iesniedza 68 pretendenti. Finālā pagājušajā nedēļā tikās 18 labākie dalībnieki, kuru vidū bija arī Lāsma Kirpičenoka no Vaiņodes novada. Konkursā startēja arī Gvido Petkus no Pāvilostas novada un Iveta Reinfelde no Nīcas novada.

Izkāpt no komforta zonas

LLKC Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs stāsta “Kurzemes Vārdam”, ka jaunieši, kas piedalās konkursā, katru gadu nāk ar citādām iecerēm un niansēm, katrs ir atraktīvs un individuāls, idejām bagāts: “Domāju, ka atbalsta nesaņemšana konkursā jauniešus noteikti neapturēs. Viņiem jau ir iestrādes, un viņi darbojas savā jomā.”

L.Kirpičenoka saimniecībā “Pēterišķi” Augustē nodarbojas gan ar aitkopību, gan attīsta atpūtas vietu. Konkursā “Laukiem būt!” viņa piedalījās ar ideju par šķirnes aitu audzēšanu, kuru saimniecībā jau īsteno. “‘Teksel’ šķirnes teķis ir nopirkts, rudenī būs aitu mātes, kas aizrunātas Lietuvā. Konkursa iznākums manu darbību neietekmē, taču tā bija lieliska pieredze. Rasti daudzi jauni paziņas, iegūtas emocijas, kas ļāva izkāpt no savas komforta zonas – stāties priekšā un prezentēt savu ideju. Noderīgas bija arī mācības. Var tikai apbrīnot idejas, ko katrs dalībnieks ir izdomājis,” pastāsta Lāsma.

Atpūtu laukos ģimene attīstot palēnām, jo viss atkarīgs no finansēm. Cer šogad pabeigt pirtiņu, lai vasarā varētu sākt aicināt viesus uz atpūtas vietu. “Pašlaik mums tur ir dīķis ar peldvietu, nojume, ugunskura un telšu vietas. Gribam sākt izīrēt pirtiņu un pamazām domāt par kempinga mājiņām,” saka L. Kirpičenoka.

I.Reinfelde jau zināma kā priežu čiekuru sīrupa ražotāja Rudē. Viņai esot doma paplašināties, palielināt priežu čiekuru sīrupa ražošanas apjomus. “Ar to arī piedalījos konkursā. Ir ieceres arī par ogu pārstrādi – ražot pīlādžu sīrupu, plūškoku sulu, piparmētru sīrupu. Augus, kas atrodami dabā, gribam likt burciņās dažādos veidos – sīrupos, želejās un kā vien iespējams. Ir doma par čiekuru sīrupa liķiera izgatavošanu. Latvijā pagaidām par tādu neesmu dzirdējusi, bet citās valstīs to piedāvā kalnos pēc slēpošanas kā siltuma elementu. Tāpat ir doma ražot priežu čiekuru sīrupu ar stēvijas pulveri kā saldinātāju cukura diabētiķiem. Pagaidām strādāju pie pareizās konsistences, jo sanāk šķidrs, nevis sīrupveidīgs,” viņa izstāsta.

“Bez cīņas nevar padoties, tikai uz priekšu!” Iveta saka pēc dalības konkursā. “Bija iespēja mācīties no citiem, lieliski lektori, kas lika noticēt sev. Informācija ļoti būtu nepieciešama, pirms esi sācis uzņēmējdarbību. Es būros visam cauri pati, bet būtu vajadzīgi padomi, lai pasaka, kur jāiet, kas jādara.”

Reizē ar pasaules tendencēm

G.Petkus par savu biznesu saka, ka tas esot vēl sākuma stadijā. Saimniecībā Vērgalē pagājušajā gadā novācis ķiploku ražu. “Lietus dēļ nepaguvu iestādīt pietiekami daudz ķiploku, tāpēc šogad stādīšu arī kartupeļus,” viņš pastāsta. Gvido mērķis ir bioloģiskā lauksaimniecība, šogad viņš uzsākšot sertificēšanas procesu. Paralēli dārzeņiem G. Petkus vēlas arī audzēt vistas un iegūt bioloģiskas izcelsmes olas. Dalība konkursā jaunajam lauksaimniekam devusi izpratni par to, kas jādara un kur jāvēršas, lai reģistrētos un saņemtu atbalstu.

Jaunieši konkursā “Laukiem būt!” šogad startēja kategorijās “Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē un lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” ,”Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē – pakalpojumi” un  “Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē – ražošana”. Pirmo vietu ieguvēji balvā saņēma 2600 eiro savu ideju īstenošanai, otrās vietas ieguvēji – 1600 eiro, bet trešās vietas ieguvēji – 1200 eiro. Naudas balvu 800 eiro apmērā ieguva arī ceturtās vietas ieguvēji un 150 eiro apmērā – piekto un sesto vietu ieguvēji.

“Varam tikai priecāties, cik oriģinālas ir jauniešu idejas,” saka LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja Baiba Gulbe. “Esam ievērojuši, ka viņi seko līdzi pasaules tendencēm, interesējas par veselīgu dzīvesveidu, veido miera ostas laukos no pilsētas dzīvesveida nogurušajiem, meklē iespējas materiālu otrreizējai pārstrādei.”

Konkursa dalībnieku skaits arvien aug, tātad jaunie ir ieinteresēti laukos, viņa atzīmē. Arī projektu kvalitāte ir augusi. “Pirms gadiem pieciem ieceres pārsvarā bija ideju līmenī, jaunieši stāstīja par to, ko viņi gribētu darīt. Šobrīd viņiem ir reāli plāni, lielākajai daļai jau ir iestrādes, ir uzsākta saimnieciskā darbība. Žūrija ar katru gadu vairāk redz, ka jaunieši ir mērķtiecīgāki. Jāpalauza galva, lai izvērtētu, viņi jau skatās, kam atbalsts vairāk noderētu. Žūrija atzīst, ka biznesa idejas visiem ir labas, taču balvas tiek tiem, kuriem prezentējot acis deg, kuri spēj pārliecināt ar savu stāstu,” pastāsta B. Gulbe.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz