Pirmdiena, 28. septembris Sergejs, Svetlana, Lana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Arbūzu audzētpratēji

Arbūzu audzētpratēji
30.07.2006 18:21

0

Atslēgvārdi

Liekoties, ka šī ir desmitā sezona, kad arbūzus savā saimniecībā ne tikai pašu vajadzībām, bet arī tirgum audzē Medzes pagasta zemnieki Gunta un Rolands Dambji. Šovasar apstākļi īpaši piemēroti šai nodarbei. Dienas pieturas saulainas un karstas. Tāpēc raža padevusies branga. Nesen nolijušais lietus tikai nācis par ļaunu. Augiem drīz pēc tam esot apdzeltējušas lapas. Aizvadītajā  piektdienā, kad ciemojāmies Dambju sētā, kopā ar gurķiem un agrajiem kāpostiem uz tirgu bija nogādāts pirmais Lejaskurzemē izaudzēto dienvidaugļu vedums.

Pircēju tiem neesot trūcis.

 Augi, kam vajadzīgas zilas debesis

Kā pastāstīja saimnieks, šovasar arbūziem atvēlēts kāds pushektārs zemes. Varētu jau ierādīt siltummīļiem arī lielākas platības, taču vajagot rēķināties ar agroplēvi, jo tā nav nemaz tik lēta. Arbūzus saimniecībā sējot siltumnīcā un tikai pēc tam, kad tie jau paaugušies, maija sākumā izstādot klajā laukā. Zem agrotīkla arbūzi tiekot slēpti aptuveni līdz jūnija vidum, jo saimniecība atrodas lejpus stāvkrastam, vietā, kur kādreiz viļņojusies jūra, un stipras salnas to apmeklējot biežāk, nekā laukus, kas izvietoti virs stāvkrasta.
Gunta un Rolands teica, ka mēģinājuši iegūt ražu arī bez pārstādīšanas, atstājot augus siltumnīcās visu vasaru, taču tad tie devuši nelielus augļus. “Kādu kilogramu smagi tie izauga, ne vairāk. Tā arbūzi tikai apliecināja, ka tiem patīk atrasties zem zilām debesīm, kur tie atkarībā no šķirnes baudot sauli un siltumu, piebriest pat līdz trīs un četru kilogramu svaram,” teica medzenieks.

Šķirnes saputro lauku peles

Tāds bumbulis jau kaut ko nozīmē. Šovasar Dambju tīrumos arbūzu raža ir ļoti raiba. Starp lapām karstajās smiltiņās laiski gozējas tumšzaļi, zaļsvītroti un gluži dzelteni, vairāk melones nekā arbūzus atgādinoši augļi. Rolands pastāstīja, ka tāda aina paveroties skatienam tāpēc, ka arbūzu sēklu kastē ziemā ielavījušās lauku peles un, barību meklēdamas, visu sajaukušas kopā.
Tāpēc astoņas vai pat deviņas šķirnes kļuvušas atšķiramas tikai tagad, pēc augļu ienākšanās. Viņš teica, ka laukā augušas gan ‘Ogoņok’, gan ‘Sibirjak’, gan ‘Šugarbeiba’ un citas šķirnes. Tikai tagad varot spriest, kuras no tām izrādījušās dāsnākas pret kopējiem.  Dambju pāris audzējot arī melones, taču par tām Rolands neesot tādā sajūsmā, kā par arbūziem, kas viņu saista jau kopš bērnu dienām. Turklāt melones ienākoties vairākas nedēļas vēlāk un saldumā nespējot ar arbūziem spēkoties.

 Iztiek bez ķimikāliju lietošanas

Kaut gan prese, radio un televīzija katru vasaru apciemo medzeniekus un viņu nodarbe nevienam nedz Lejaskurzemē, nedz  citur Latvijā nav nekāds noslēpums, striktu sekotāju arbūzu audzētājiem tomēr nav. “Un labi, ka nav,” pasmējās Rolands, jo tad tirgū būtu lielāka konkurence. Patlaban viņiem nākoties sacensties  tikai ar importēto produkciju, kas ne vienmēr ir kvalitatīva. “Ja savu audzējumu pārdodam par 40 santīmiem kilogramā, tad tai pircēju netrūkst,” sacīja lauksaimnieks, pastāstot, ka no pirmā tirgus  veduma neko mājās vest neesot nācies. Cilvēkiem imponējot arī tas, ka Dambji savos tīrumos neizmanto ķimikālijas.
Svaiga prece tomēr esot kārota lieta, un, lai gan saldumā, iespējams, Medzes audzējums nespēj pārspēt labākās dienvidu šķirnes, sulīguma ziņā Dambju izaudzētie augļi neapšaubāmi ir pārāki. Arbūzu kārotāji pat neesot īpaši jāmeklē. Tie pēc augļiem ierodoties paši. Braucot cilvēki no visas apkārtnes. Gan viesu māju īpašnieki, kas vēloties ar kaut ko neparastu pacienāt savus ciemiņus, gan lauku ļaudis, kam pašiem arbūzi ļoti garšo. Ciemojoties pie Dambju pāra par to pārliecinājās arī mēs, jo tiklīdz viens klients bija apkalpots, tūdaļ ieradās divi nākamie.

 Kāpēc arbūzu audzētājiem nav sekotāju?

 Bet arbūzu audzēšana mūsu apstākļos, iespējams, plašu atbalstu neesot guvusi tamdēļ, ka veikalos pirktajām sēklām ir ļoti vāja dīdzība. “Nesaprotu, kas tam par iemeslu, varbūt, ka  tās ir pāržāvētas,” sprieda medzenieks. Arī viņam gadījies, ka iegādātās šķirnes ‘Sladkoje čudo’ sēklas, par kurām samaksāta dārga cena, jo viena sēkliņa maksājusi 30 santīmus, ļoti negribīgi dīgušas. Tāpēc tagad Dambji sēklas materiālu ievācot paši. Pat vairāk, pēc tās pie viņiem braukuši arīdzan Pūres augu izmēģinājumu stacijas speciālisti, kas patlaban strādājot pie Latvijas apstākļiem vispiemērotākās arbūzu šķirnes selekcionēšanas. Pūre līdz ar to esot otrā zināmā vieta mūsu valstī, kur arbūzus audzē vērā ņemamās  platībās.
Pats par sevi saprotams, ka  darbietilpīgie dienvidzemju lutekļi – arbūzi un melones – nav vienīgie augu valsts produkti, ar kuru audzēšanu nodarbojas Gunta un Rolands Dambji, kas bez tam  strādā arī par Kapsēdes skolas bērnu galvenajiem ēdinātājiem. Savā lauku saimniecībā viņi atvēlējuši vietu arī lauku gurķiem, kāpostiem un sīpoliem, kā arī tomātiem, kas  tiek audzēti siltumnīcās. Laikā, kad daudzi zemkopji sūdzas par sausumu, kas nomācis gurķus, medzenieki uzskata, ka viņu sējumiem valgmes trūkums īpaši neesot  traucējis. Rolands domā, ka gurķi ir izturīgi un spēj dot ražu, ja tos nepieradina pie laistīšanas. Vismaz viņu šovasar zem agroplēves audzētie gurķi neesot pievīluši.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz