Pirmdiena, 6. februāra Dace, Dārta, Dora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Durbē ļaudis satiekas pie putras bļodas

Siltajā un rāmajā svētdienā Durbē rūgteni smaržoja krītošās rudens lapas, taču pāri visam tīkamu aromātu buķete viļņoja no baznīcas puses. Starptautiskajā Putras dienā vārījās lielais putras katls un pasākumā ”Iepazīsti Dienvidkurzemes novadu Durbē” gadatirgus letes vai lūza no dažādiem labumiem. Ceļu uz to rādīja jautra dzīvā mūzika. ”Cik labi, ka Durbe paspēja sarīkot skaistus svētkus, pirms atkal nekā nebūs,” priecājās apmeklētāji.

Durbē ļaudis satiekas pie putras bļodas
Pie lielā putras katla sastājās tik gara rinda, ka arī tirgotājiem radās atpūtas mirklis un iespēja pašiem pacienāties. (Foto: Dainis Ģelzis)
Pie lielā putras katla sastājās tik gara rinda, ka arī tirgotājiem radās atpūtas mirklis un iespēja pašiem pacienāties. (Foto: Dainis Ģelzis)
12.10.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Gadatirgū varēja apskatīt un iegādāties to, ko audzē, ražo un izgatavo tepat Durbē, kā arī Aizputē, Grobiņā, Nīcā, Rucavā, Priekulē, Pāvilostā un Vaiņodē. Pasākuma vadītājs Mārcis Grīnbarts nenogurstoši stāstīja par katra agrākā novada aizraujošiem vēstures faktiem, brīnišķīgām vietām un tūrisma piedāvājumu.

Durbei kā namamātei bija priekšrocība klātienē ievest interesentus Durbes muzejā, baznīcā un pašvaldības namā, pie kura stāv izcilā skolotāja un latviešu valodas kopēja Kronvaldu Ata piemineklis, apskatīt Durbes ezera istabu un iepazīt, kas dzīvo šejienes ūdeņos.

”Rādās, ka ziema būs auksta?” spriežot pēc silto adījumu klāsta, vaicāju Durbes rokdarbniecei Gunai Skroderēnai. ”Desmit gadus pēc kārtas bijušas aukstas ziemas,” viņa atsmēja, taču adītas zeķes labi pērkot arī karstās vasarās. ”Lai tik daudz saadītu, vajag lielu slinkumu,” atklāja rokdarbniece.

”Tāda ir lauku dzīve. Ir darbs, jānopelna pensija. Ir dārzs, kā jau visiem. Tad, kad jau krīt nost no krēsla, tad var adīt. Laukos tas ir slinkums, kad sēž un neko nedara – ada.”

Mājražotāji no ”Grobiņas spēkavota” kopīgi piedāvāja visu, kas nepieciešams kārtīgai maltītei. ”Ir izaudzēts, savākts un izcepts,” teica Inese Rence. ”Gads bijis labs. Laukos strādāts čakli. Arbūziem patika dienvidu vasara. Ķirbji šodien nav līdzi, bet tie nu gan ir vareni! Ja strādā, tad jau viss notiek.”

Gardumi, saimniecībā noderīgas mantas, kaut kas skaists sirdij un vēl jestra mūzika – īsta rudens gadatirgus noskaņa.
Foto: Dainis Ģelzis

Priekulei jauns piedāvājums – ”Smeķīgie kūpinājumi”. Normunds Upenieks ar gaļas un desu kūpināšanu nodarbojoties nedaudz vairāk kā gadu. Gaļu iepērkot no vietējiem audzētājiem, pārsvarā Priekules pusē, lai gan iznākot izbraukt arī uz Kuldīgas novadu. ”Tā ir mana sirdslieta – kūpināt. Iesāku pārdot – pērk. Man ir pēc sentēvu metodēm, ilgi marinēju visu, nav vienas dienas ātrais variants,” par preci pastāstīja saimnieks.

Pēc z/s ”Oliņi” nokrautā galda secināms, ka visi dārzi burkās salikti. ”Ir pašu audzēts, taču arī uzpērkam,” teica Kristīne Žīgure. ”Cehs ir liels, lai iet uz pilnu jaudu. Padomju laikos tur bija kurinātava, esam Eiropas projektiņā uztaisījuši pārstrādes cehu.”

Pašlaik pārsvarā marinē bietes un skābē un štovē kāpostus. Uzņēmums augot, ķēries arī pie salātiem un zupām. ”Jāliek vērtība klāt. Pirmos gadus tikai audzējām vien un devām uz bāzēm par lētām cenām. Tagad galvenokārt tirgojam paši. Kad gurķim nav cenas, liekam burkās un tirgojam ziemā. Mums ir savi klienti, tirgu lēnām iekarojam. Gurķīši iecienīti, tiem ir sava garša. Mūsu konservanti ir sāls, cukurs un etiķskābe. Neizejam uz kvantitāti. Lai ir mazāk, bet garšīgāks,” uzsvēra K. Žīgure.

Piejūras novadā, protams, nevar bez zivīm. Butes ķer Lolita – no Ziemeļu mola līdz Ziemupei, tās Nīcas pusē kūpina Ingus. ”Kā kuru dienu un kā kurā vietā. Vakar bija švaki – divas butes! To nevar pateikt, kad bute nāk un kad nenāk. Visa jūrmala ir ar kātiem, bet vienam ķeras, citam nevienam neķeras. Vēji, zāles aptinas, tad vispār neko nevar,” atklāja aizrautīgā makšķerniece.

Tik bagātīgs tirgus Durbē nekad nav bijis, pie gardās putras bļodām secināja durbenieces Ilga un Sarmīte.

”Man bija pārsteigums, pat nezināju, ka tāda Putras diena vispār ir. Ļoti jauks pasākums. Pat laiks un daba nāk mums pretī rudenī. Sauli varētu vairāk vēlēties, bet lietus un vējš nav,” priecājās Sarmīte.

”Mājās vāru auzu pārslu un mannā putriņu, ļoti gardas,” pastāstīja Sarmīte. Arī putraimu putrai ar gaļiņu nu būšot jāpieķeras.

Pasākuma muzikālo ietērpu veidoja Durbes pašdarbības kolektīvi, arī tautas mūzikas ansamblis ”Neparasts gadījums”.
Foto: Dainis Ģelzis

”Domāju, ka svētki ir izdevušies,” sprieda Durbes kultūras nama vadītāja Daira Veilande. ”Šī ir tā reize, kad kopā ir visa Dienvidkurzemes novada cilvēki. Ideja man bija jau kādu brīdi, rudens tam ir labākais laiks. Ja vēl piedomā, kas varētu būtu tas akcents, radās Putras diena. Ir svētdiena, kad cilvēki varbūt ir brīvāki, ģimenes var atbraukt un padižoties, sevi parādīt un tikties svētku noskaņā.”

Vismaz uz kādu laiku tagad būšot jauna enerģija un emocijas. Kad atkal varēs notikt plašāki svētki, nākamo Dienvidkurzemes satikšanos rīkos agrākais Vaiņodes novads, kurš šo godu ieguva izlozē.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz