Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kājām noiet pat 100 kilometrus. Pastaigu takas un maršruti iekaro arvien lielāku popularitāti

Ja gribat baudīt Dienvidkurzemes dabu – droši dodieties ceļā pārgājienu takās! Plašajā piedāvājumā atradīsiet ko piemērotu savām interesēm, spējām un kompānijai. Novada daba ir ļoti daudzveidīga – ar jūras piekrasti, upēm, zemām vietām un pakalniem, pilskalniem, purviem, akmeņiem, avotiem… Pašvaldības tūrisma speciālisti daudzus objektus arī papildina ar interesantiem stāstiem.

Kājām noiet pat 100 kilometrus. Pastaigu takas un maršruti iekaro arvien lielāku popularitāti
Kristīne un Aigars Kārkliņi iecienījuši pārgājienus laiskas atpūtas vietā. Pārgājienos viņi dodas regulāri, gan divatā, gan ar draugiem. Pērn vasaras noslēgumā gājuši līdz Pāvilostai, šogad plāno doties apkārt Liepājas ezeram. (Foto: no Kārkliņu ģimenes arhīva)
Kristīne un Aigars Kārkliņi iecienījuši pārgājienus laiskas atpūtas vietā. Pārgājienos viņi dodas regulāri, gan divatā, gan ar draugiem. Pērn vasaras noslēgumā gājuši līdz Pāvilostai, šogad plāno doties apkārt Liepājas ezeram. (Foto: no Kārkliņu ģimenes arhīva)
10.04.2024 06:30

"Kurzemes Vārds"

Saskaita arvien vairāk apmeklētāju

Dienvidkurzemes novadā ir daudz dabas taku, mežaparku, kas veidoti jau sen, tā ka pēc novadu reformas atlika tos vai nu uzlabot, vai atjaunot, ar kādiem papildinājumiem padarīt interesantākus apmeklētājiem.

Protams, arī radīt jaunus piedāvājumus.

Dienvidkurzemes novada tūrisma centra eksperts Raimonds Reinis par vienām no pirmajām takām min tās, kas Bernātu dabas parkā.

“Novadā pavisam ir ap 30 pārgājienu un pastaigu maršrutu, uz kuriem aicinām cilvēkus,”

saka tūrisma speciālists.

“Neilgi pirms novadu reformas mēs Grobiņas novadā radījām pārgājienu maršrutus, kuri nav gluži dabas takas. Sadarbībā ar organizāciju “To hike”, kas organizē pārgājienus, izveidojām vairākus marķētus maršrutus, ko var lejuplādēt telefonā un pulksteņos.

Projekts sakrita ar kovida laiku, un cilvēki jauno iespēju daudz izmantoja; to mēs redzējām pēc lejuplāžu skaita,”

turpina R. Reinis.

Jaunas takas šobrīd Dienvidkurzemē neveido, taču ir uzsākts projekts “Zaļais ceļš”. Tas vedīs no Liepājas līdz Pāvilostai pa bijušo dzelzceļa līniju.

Galarezultāts būšot redzams 2025. gada vasarā – 40 kilometru garš maršruts gājējiem un velosipēdistiem.

Tajā uzstādīs norādes, informatīvus stendus un (uzmanību!) arī uzcels namiņu, kurā varēs pārlaist nakti. Turklāt palikt tur varēs visu cauru gadu, jo nebūs jāsalst; iebūvēs krāsniņu, ko varēs iekurt.

Ideja esot noskatīta Skandināvijā, kur šādas īslaicīgas atpūtas vietas esot populāras.

Novada pārziņā esošās dabas takas veidotas lielākoties par Eiropas Savienības projektu līdzekļiem, bet to kopšana, uzturēšana ir pašvaldības ziņā.

Komunālā pārvalde gādā, lai no takām laikus būtu noņemts apaugums, saremontēti tiltiņi, soli, rotaļu ierīces un citi vides objekti.

Savukārt tūrisma centrs nodrošina informāciju – stendus un norādes.

Vērgales pagasta Ziemupes pārgājienu taka aizved uz kadiķu audzi, baznīcu, akmens krāvumu. Pārgājiena laikā var iepazīties ar dažādu kāpu tipiem, biotopiem, augiem. Ceļā ir arī bijušais mežs – kalna priežu masīvs, kas savu dzīvi beidz. Foto: Publicitātes

Takās cilvēku esot ar katru gadu arvien vairāk. Tendence, kas sākās kovida laikā, kad ļaudis rāvās atpūsties dabā, tikai pieņemoties spēkā. Par to liecina gan novērotais, gan arī skaitītāju dati.

“Mums dažādās vietās – Ālandes upes takā, Cīravas mežaparkā, Bernātu dabas takā, Embūtes skatu tornī, pie Aizputes Livonijas ordeņa pilsdrupām un Pāvilostas promenādē – ir uzstādīti elektroniskie skaitītāji.

Sensori reaģē, kolīdz cilvēks aiziet garām, un piefiksē apmeklētāju. Tāpēc zinām, kur viņu skaits aug, bet kur iet mazumā,”

atklāj R. Reinis.

Pagājušā gada līderes ir Pāvilostas promenāde ar 52 000 apmeklētājiem, Grobiņas pilsdrupas apskatīja ap 33 000 cilvēku.

Blakus esošajā Ālandes takā gan gājēju skaits krities, pērn to izsataigāja16 000–17 000 cilvēku.

“Jaunajos projektos jau uzreiz iekļauj apmeklētāju skaitītāju, tā ka drīz vien kļūst zināms, cik pieprasīts ir objekts,” saka R. Reinis.

Viņš aicina un piekodina reizē, lai apmeklētāji izvēlas savām spējām atbilstošus maršrutus.

Vispirms iepazīstas ar aprakstu, lai saprastu, vai maršruts viegls vai grūts, ir vai nav izbraucams ar bērnu ratiņiem, vai ir spēļu vietas bērniem u.tml. Lai iešana sagādā prieku, nevis nomoka.

Maršrutu apraksti ir novada tūrisma lapā internetā, tāpat dabas taku ceļvedī, kas pieejams tūrisma centrā. Tas ir arī lasāms Kurzemes plānošanas reģiona interneta vietnē.

Pēdo, lai neierūsētu

Liepājniekam Normundam Ošeniekam ar dzīvesbiedri Ievu aktīvās atpūtas maršrutu saraksts ir bagātīgs – gan ārzemes, gan Latvija; gan pārgājieni, gan velo un laivošanas maršruti.

Kurzemē viņiem patīk iet gar jūru. Jau nogājuši līdz Kolkai, bet sāka no Krievijas robežas, tad cauri Lietuvai. Tāpat pēdojuši gar Rīvas upi un pa Dunikas purvu.

“Iešanas stimuls ir vēlēšanās saglabāt labu veselību.

Lai neierūsētu, neapaugtu ar sūnu un ķermenis nesāktu sāpēt, ir jākustas. Turklāt ejot var izbaudīt skaistumu, kas apkārt. Un to jau nevar vārdos aprakstīt… ”

Normunds atklāj, ka katrs pārgājiens esot arī pārbaudījums pašam.

Viņam labi atmiņā pirmā reize – gājiens gar jūru no Lietuvas uz Liepāju. Viens, ka nebija pieradis iet, bet otrs, ka neveiksmīgi uzvilka nepiemērotus apavus. Pirksti cietuši nopietni, un pēdējie kilometri sagādājuši īstas mocības.

“Reiz maršrutu gāju vienatnē, jo Ieva jau bija to nogājusi. Augustā – no Pāvilostas līdz Liepājai. Tā bija aizpagājušās vasaras karstākā diena.

Ļoti slāpa, dzeramais man beidzās jau pa ceļam, un, kad pie Liepājas pludmalē ieraudzīju cilvēkus, gāju viņiem prasīt ūdeni,”

Normunds ir atklāts.

Viņa pieredze liecina: ja ir paņemts līdzi, ko iekost, un pietiekami ūdens, tad jau galvenais esot.

Nu, vēl fotoaparāts. Liepājnieks pārgājienos vienmēr fotografē, jo tāds viņa aicinājums. Izkopis spēju saskatīt skaisto un par to priecāties, tā ka rada krāšņas dabas attēlu galerijas.

Vai nepieciešamas maršrutā iekārtotas atpūtas vietas? Jā, vienmēr esot patīkami pa ceļam ieraudzīt galdu un solu, tur var uztaisīt pārtraukumu, apēst sviestmaizi.

Taču bez šādām atpūtas vietām var arī iztikt. Svarīgāks par to ir pats veicamais maršruts.

“Mēs šopavasar piedzīvojām vilšanos, kad gribējām ar divriteņiem apbraukt apkārt Durbes ezeram.

It kā tur esot velotaka, taču nekādas kartes nav.

Tā nu arī necik tālu netikām, nobraucām tikai kādus 12 kilometrus. Un vēl nosalām, jo diena, kaut saulaina, tomēr bija auksta,” šīs sajūtas dabā gājēji gan drīz aizmirsīs.

Viņi pošas lidojumam uz Spānijas salu Maljorku, kur plāno noiet 130 kilometru. Protams, arī turpinās pārgājienus gar Baltijas jūru.

Iet ar kolēģiem un suņiem

“Šur un tur ir staigāts – gan ar ģimeni, gan kolēģiem un domubiedriem,” saka medzeniece Inguna Otaņķe.

Viņa pastāsta ģimenes pārgājienu, kas Vērgalē izvērtās par mazu piedzīvojumu. Izgājuši vietā, kurā nepavisam nedomāja, kaut arī sekojuši zīmēm.

“Apmaldījāmies, bet bija jautri. Visiem patika,”

Inguna smejas.

Pa Cīravas mažaparku viņa staigājusi kopā ar suņiem. Šāda iespēja viņas ģimenei ļoti svarīga, jo dresētos suņus bieži un uz daudzām vietām ved sev līdzi. Ja nonāktu vietā, kurā suņus vest aizliegts, visdrīzāk, arī Inguna tur neietu. Ir pastaigu takas, kurās nav atļauts iet ar mājas mīluļiem.

Suņu saimniece zina, ka vairākās takās suņus neved, bet, piemēram, Grobiņā, gar Ālandi, var labi ar tiem izstaigāties. Šī vieta viņai patīk.

Uz jautājumu, kāpēc viņa iet pa ierīkotām pastaigu takām, atbild, ka ir kas citādāks, interesantāks nekā ierastie ikdienas maršruti mājas apkārtnē, kas iepazīta visos sīkumos.

“Kad ar kolēģiem gājām Kazdangas takā, ar mums kopā bija gide. Pastāstīja daudz interesanta, un tas bija papildu ieguvums.

Uzzinājām par kokiem, par iemītniekiem, bija interesanti,”

Inguna atceras.

No viņas darbavietas liela grupa cilvēku gāja arī no Pāvilostas līdz Ziemupei, nākamajā gadā – Jūrtakas posmu no Ziemupes līdz Karostai.

Bērniem vienmēr interesē vides objekti pastaigu maršrutā. Piemēram, Skaņajā takā Cīravā viņiem patīk uzstādītie mūzikas instrumenti.

“Novadā ir daudz laba, ko redzēt un piedzīvot dabā, tikai – jādodas,” aicina Inguna Otaņķe.

Plānā pārgājiens ap Liepājas ezeru

Aigars un Kristīne Kārkliņi ir pieredzējuši gājēji. Aigars atzīstas, ka pat neatceras, kurā gadā abi devušies savā pirmajā pārgājienā, bet toreiz tuvojusies vasara un kopā pārdomājuši atvaļinājumu plānus, kad apsprieduši, ka gribētos kaut ko pie dabas, ar nakšņošanu teltīs un maltīti uz ugunskura.

Tā arī radusies ideja par pārgājienu gar jūras krastu, un kopā pāris piecās dienās nogājis pa Kurzemes jūrmalu no Liepājas līdz Mazirbei.

“Tad mums arī bija āķis lūpā, un tālāk jau esam gājuši pārgājienos visai regulāri,”

viņš stāsta.

Kārkliņi arī ikdienā daudz staigā ar suni, kas regulāri jāved pastaigās, tāpat brīvdienās mēdz iziet garākus maršrutus 10–20 kilometru garumā. Bet viņu ierastais pārgājienu maršruts parasti ir 40–70 kilometri.

Vienreiz gadā noteikti abi iet kopā kompānijā ar draudzeni no Skrundas un draugu no Siguldas.

“Mums četriem ir viena fiziskā sagatavotība, cits citu labu papildinām pārgājienos,” Aigars padalās ar pieredzi.

Viņš stāsta, ka nav īsti nozīmes, cik daudz cilvēku iet kopā pārgājienā, taču ir svarīgi, lai visi ir ar viena līmeņa sagatavotību. Nav patīkami, ja starp grupas biedriem ir kāds, kurš nevar tikt līdzi, jo tad arī pārējiem ir pasmagi.

“Svarīgi, lai visiem der izvēlētais pārgājiena modelis,”

piekodina liepājnieks.

Pērn augustā aizgājuši četratā no Liepājas līdz Pāvilostai, tur paballējušies un tad braukuši mājup.

“Šogad plānojam pārgājienu apkārt Liepājas ezeram, tie ir kādi 60 kilometri, mums optimāls maršruts,” Aigars padalās.

Aigaram ir pieredze gan pašam plānot maršrutu un pētīt pēc tam, kā kartē rakstītais izskatās dzīvē, gan arī izvēlēties organizatoru ieteiktos maršrutus, kuru mūspusē netrūkst.

“Mēs savus maršrutus plānojam tepat ap Liepāju vai citviet gar civilizāciju, lai vajadzības gadījumā var tikt pie palīdzības,” Aigars padalās pieredzē.

Viņam patīk iet gan gar jūru, gan pa iekšzemes ceļiem, bet tādos galīgi nezināmos brikšņos līduši gan neesot.

Citiem, kas šogad nolēmuši iet savā pirmajā pārgājienā, viņš iesaka sākt ar mazām distancēm – teiksim 15 kilometriem, tad pamazām kāpināt kilometru skaitu.

“Kustēšanās noteikti pozitīvi ietekmē gan organisma fizisko formu, gan cilvēka mentālo stāvokli, tas ir pierādīts,”

Aigars teic.

Viņš uzskata, ka iesācējiem noteikti noderēs iezīmētas pārgājienu trases, ko kāds jau ir izgājis, tas noteikti ir labāk, nekā mesties nezināmajā bez pieredzes.

Kādā kompānijā, cik lielā pulciņā iet, tas jau gaumes jautājums, bet, garākā pārgājienā ejot, dažādus ieteikumus gan vajag palasīt vai pieredzējušiem gājējiem pavaicāt, jo ceļš – tas ir pārbaudījums.

Sakārtot galvu un iepazīt ķermeni

Aigara sliktākā pieredze pārgājienā bijusi viens no pirmajiem gājieniem, vēl pirms Kurzemes jūrmalas pārgājiena, kad sadomājuši aiziet no Liepājas uz Sventāju.

“Likās, ka nav tālu, kādi 65 kilometri, laiks nebija pārāk karsts, un šķita, ka ūdeni daudz līdzi nevajag ņemt,”

Aigars pastāsta vislielāko kļūdu.

Ūdens beidzies pusceļā, kad apkārt arī vairs nav bijis daudz apdzīvotu vietu un gandrīz nekādu iespēju tikt pie dzeramā. Tad nu vairāk nekā 7 stundas nācies iet nedzērušam.

“Pārgājiens muskuļiem ir slodze, muskuļi atrodas nemitīgā tonusā, un tiem nepieciešama dzesēšana. Ja nevar atjaunot šķidruma krājumus, organisms izmanto visas rezerves līdz pēdējam. Atceros, ka mute bija izkaltusi, vēl vairākas stundas galā mani mocīja drudzis, kamēr organisms atjaunojās pēc šīm slāpēm,” Aigars atceras.

Viņš stāsta, ka šādi kļūda viņam palīdzējusi saprast daudz ko par savu ķermeni un tādas cilvēka fiziskas varēšanas līmenis noteikti ir pārbaudāms pārgājienā.

Vēl arī Kārkliņiem patīk tā pārgājiena sajūta, kad gājējs saplūst ar dabu, sazemējas un kļūst par daļu no tās, tieši tas ejot ir visforšākais.

Par vēl kādu nozīmīgu pieredzi Aigars sauc pirmo 100 kilometru pārgājienu lietuviešu organizētajā ciklā “TrekTours”, kas notika Liepājas apkārtnē.

To ar Kristīni jau gājuši ar zināmu pieredzi, zinājuši kā plānot pauzes muskuļu pastaipīšanai un spēka rezervju atjaunošanai, taču tik un tā, fiziski tas bijis milzu pārbaudījums.

“Ar nākamajiem simtniekiem to vairs nevar salīdzināt, bet pirmais ir pirmais,”

Aigars smej.

Viņš neslēpj, ka šis pārgājiens viņam palīdzējis saprast, cik cilvēks var būt mentāli spēcīgs, jo pēdējos 30 kilometrus gājis, burtiski savu organismu pierunājot iet.

“Pēc noietajiem 70 kilometriem manas kājas bija tulznās no vienas vietas un fiziski es biju beigts, bet ar prātu sevi piespiedu turpināt ceļu, motivēju un dzinu uz priekšu.

Iedomājies, es ar galvu sevi uzturēju kustēties spējīgu vēl gandrīz pilnu darba dienu!”

liepājnieks atceras.

Viņš uzsver, ka pārgājieni tieši tāpēc ir tik dziedinoši, ka uz ceļa ir brīži, kad jāspēj koncentrēties galvenajam uzdevumam, tur nav vietas domām, kas var novest no mērķa.

Sevis iepazīšana gan fiziski, gan mentāli pārgājienā noteikti notiek.

“Pie šādām grūtībām nāk tie dēmoni ārā, bez tā nevar,” viņš stāsta.

Tāpēc vislabāk viņam patīk iet kopā ar sievu, jo viņi lieliski pazīst viens otru un arī viņa dēmonus, zina, kad jāļauj ceļabiedram paklusēt, kad jāuzmundrina ar kādu joku.

Trūkst apļveida taku

Kristaps Kiziks, pārgājienu vadītājs, gids

Dabas taku Latvijā ir daudz, tomēr garuma ziņā tās lielākoties ir vienādas, proti, plānotas iesācējiem. Pārsvarā tās ir līdz piecu kilometru garas un paredzētas ģimenēm ar pirmsskolas vecuma bērniem.

Bērnam būtu jāspēj noiet tik daudz kilometru, cik viņš pats ir vecs. To arī ņemam vērā, domājot, kādām jābūt dabas takām.

Cilvēki parasti sāk ar laipām, taciņām, pēc tam jau vēlas doties garākos pārgājienos.

Latvijā trūkst apļveida pārgājiena maršrutu, kas garāki par 5 km, – šādas 15 km garas takas ir vien dažas.

Tad seko, piemēram, Jūrtaka, kas Latvijas teritorijā ir simtiem kilometru garumā un kuras izstaigāšanai vajadzīgs aptuveni mēnesis.

Pieprasījums dabas takās pavadīt vismaz četras līdz astoņas stundas noteikti ir. Latvijā ir aptuveni 30 tūkstoši aktīvu dabā gājēju, kas meklē un paši plāno pārgājienus.

Apļveida takas acīmredzot nav tik vienkārši ierīkojamas, tas prasa ļoti rūpīgu plānošanu.

Vispirms tam nepieciešama ieinteresētība, svarīgi, cik katrs takas ierīkotājs ir aktīvs un spēj komunicēt ar Dabas aizsardzības pārvaldi, “Latvijas Valsts mežiem”, kā arī zemes īpašniekiem.

Cilvēku vēlmes ir atšķirīgas, vieni vēlas pārgājiena laikā redzēt jūru, citi ne. Liepājas pusē apļveida takā varētu iekļaut gan jūru, gan mežu, gan arī kādu upi.

Parasti aktīvākie gājēji ir bez transporta, līdz ar to viņiem jābūt iespējai līdz maršruta sākumam nokļūt ar sabiedrisko transportu. Tāpēc būtu labi, ja taka sākas un beidzas sabiedriskā transporta pieturā, kurā autobuss piestāj ne tikai reizi dienā.

Ja pārgājiena maršrutā iekļauti interesanti objekti, piemēram, skaists dižakmens, tad nevajag pie tā taisīt stāvlaukumu. Jāplāno tā, lai pārgājiena dalībnieks līdz dižakmenim nonāk pēc noieta krietna ceļa posma.

Arī skatu torņiem jābūt pārgājiena noslēguma posmā, nevis pie stāvlaukuma – tā cilvēkiem būs interesantāk, viņi pārgājienā patērēs vairāk laika un dabā mazāk ienesīs atkritumus.

Uzziņai

Pārgājienu maršruti Dienvidkurzemē:

  • Bārta–Ķīburi – 16 km, 4–7 h, grants ceļi, bezceļi, nemarķētas meža takas;
  • Virga–Mazkalēti – 14,6–23,6 km, 3–7 h, grants ceļi;
  • Grobiņa–Godiņu piedzīvojumu platforma – ap 15 km, 3–5 h pa bijušo Liepājas–Ventspils dzelzceļa līniju;
  • Mazkalēti–Bārta – 18 km, 4– 7h pa grants ceļiem un meža takām;
  • atpūtas bāze “Ods”–Ķīburi – 15 km, 4–5 h, grants ceļi, bezceļi, nemarķētas meža takas;
  • Ziemupes pārgājienu taka – 12 km, ap 3 h, grantēts ceļš, meža celiņi, iestaigātas taciņas, smilšaina pludmale, ūdens periodā jāšķērso mazas upītes;
  • Rucavas rakstu taka – līdz 5 km, bruģēta ietve, asfalts, grants ceļš;
  • Embūtes dabas parks – 3 km, 1,5–2 h, iestaigāta taka, kāpnes;
  • Volzbaha pastaigu taka – 0,6 km, 15 min.;
  • Aizvīķu parks – 4 km, 1,5–2 h;
  • Lielbātas avota pastaigu taka – 1,2 km, 30 min.;
  • Priekules priediens – 3 km, 1–1,5 h, iestaigāta taka;
  • Gramzdas mežaparks – 2 km, 0,5–1 h;
  • Valta birzs – 1,5 km, 1 h, grants segums un iestaigāta taka;
  • Kalētu mežaparks “Priediens” – 1 vai 2,5 km, 1,5 h, iestaigāta taka un grants/ šķembu segums;
  • dabas taka “Rīvas loki” – 8 km, 2,5 h, neskarta daba ar šķēršļiem;
  • dabas takas “Dvēseles veldzes dārzā” – pielāgotas vājredzīgajiem un neredzīgajiem;
  • Pāvilostas pludmales taka – 3 km, 45 min., koka laipas un liedags;
  • Papes ezera taka – 32 vai 36 km, 8–9 h, iestaigāta taka, meža ceļš, grants ceļš;
  • dabas procesu taka Papē – 9,1 km, 4,5–5 h, zemes ceļš, dēļu laipa, pludmale;
  • Ālandes upes dabas taka – 2,6 km, 1 h, dēļu laipas, grants/šķembu segums;
  • Sventājas ielejas pastaigu taka – 2,3 km, 1 h, zemes ceļš, iemītas takas;
  • Bernātu dabas parka 7 izziņas takas – garākā 1,4 km;
  • Pūsēnu kalna taka – 1,2 km, 0,5 h, kāpnes un iestaigāta taka;
  • pārgājieni Aizputes Misiņkalnā – takas no 1,4 līdz 3,2 km;
  • Aizputes mākslas parks – ekskursijas garums 1 h;
  • Durbes pilskalna taka – gar pilskalnu un Durbes dīķi;
  • pārgājieni Cīravas mežaparkā – takas no 410 m līdz 1,5 km;
  • Kazdangas parka pārgājiens – dažāda garuma takas;
  • Mežtakas posms 111 km garumā Gramzda–Priekule–Kalvene–Aizpute– Snēpele;
  • Jūrtakas posms 120 km garumā sešos posmos no Nidas līdz Sakas pagasta robežai.

Avots: Dienvidkurzemes tūrisms

Es domāju tā: Kas jums saistās ar vārdu “pārgājiens”?

Tamāra Volkova – pensionāre:

– Dziesmas, jautrība, ugunskurs, izpalīdzēšana cits citam. Būt kopā ar draugiem dabā. To visu atceros, domājot par savu skolas laiku. Toreiz bieži ar klases biedriem devāmies pārgājienos. Līdzi nāca arī skolotāji. Pēc skolas beigšanas pārgājienos vairs neesmu gājusi, jo tad bija bērns, ģimene.

Inga Bļinova – strādā:

– Iet pastaigāties, iet dabā. Atdot savu enerģiju un vienlaikus to saņemt no dabas. Kaut kādos speciāli organizētos pārgājienos nepiedalos. Eju pa kāpām, gar jūras krastu. Tālāk no civilizācijas un tuvāk dabai. Ziemā nestaigāju, siltā laikā gan. Staigājam kopā ar vīru un vīramāti.

Iveta Stivriņa – pedagoģe:

– Staigāšana kājām garus gabalus, ugunskurs, gulēšana teltī. Tā tas bija agrāk. Tagad garās pastaigās pat līdz 20 kilometriem vienā reizē dodos ar mazbērnu un viņa mammu. Parasti staigājam gar jūru. Tā ir laba iespēja izkustēties un arī sarunāties. Tādas sarunas nav iespējams nekur citur un citos satikšanās brīžos. Staigājot nevar skatīties telefonā.

Iluta Zubareva – liepājniece:

– Kopā ar labu kompāniju došanās ceļojumā. Jauni iespaidi, piedzīvojumi, pārbaudījumi, jo jaunībā viss bija brīnišķīgs un viss sniedza vienīgi labas emocijas. Pati pēdējo reizi gāju pārgājienā pa dabas takām Gaujas Nacionālajā parkā pirms gadiem pieciem. Tur ir tik skaisti! Meži, upe, klintis. Šī bagātība ir jābauda.

Annija Vētra-Tērauda – Liepājas vēstnese:

– Pašu vai kāda organizatora rīkots gājiens dabā. Mana personīgā pārgājienu pieredze vairāk saistās ar iešanu kalnos. Tas ir laiks sev, pārdomām un personīgo fizisko spēju pārbaudījums. Vīram ļoti patīk tādi pārgājieni, kas saistīti ar ikdienā pierastās komforta zonas robežu pārkāpšanu. Piemēram, nakšņošana mežā, teltī. Kad paaugsies bērns, tad viņam pievienošos!

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz