Ceturtdiena, 13. augusts Velga, Elvīra, Rēzija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lielākais gudrinieks mācās Vaiņodē

Lielākais gudrinieks mācās Vaiņodē
Foto: Kristers Ziņģenieks
07.04.2017 07:06

"Kurzemes Vārds"

Atkārtota dalība populārajā erudīcijas spēlē “Gudrs, vēl gudrāks”, kas vērojama Latvijas Televīzijā, Vaiņodes vidusskolas audzēknim Jānim Dambergam nesa cerēto. Pērn finālā viņš palika otrais, bet šogad izdevās tikt pie kārotās uzvaras. Divas piektdienas – 25. martā un 31. martā – vaiņodnieki pavadīja pie televizoru ekrāniem, turot īkšķus par savu novadnieku.

Ar otro vietu nav mierā

17 gadus vecais Jānis lielajā finālā nonāca, kļūstot par spēles 11. klases trešā pusfināla uzvarētāju. Finālā viņš startēja kopā ar vēl pieciem gudriniekiem no visas Latvijas. Šī reize ieies spēles vēsturē ar kādu unikālu gadījumu – tajā piedalījās divi dalībnieki no vienas skolas, tie bija Ernests Tomass Auziņš un Roberts Pavlovskis no RTU Inženierzinātņu vidusskolas. Viņi arī bija mūsu novadnieka nopietnākie konkurenti. “Ja es vēlreiz spēlētu ar Ernestu vai Robertu, domāju, ka viņiem zaudētu,” tagad spriež Jānis, uzsverot, ka konkurenti bijuši spēcīgi. “Viņiem vienkārši nestāvēja veiksme blakus.”

Piedalīties spēlē otru reizi Jānis nolēmis, jo nav bijis apmierināts ar iegūto otro vietu pērn. “Esmu pārsteigts. Gaidīju, ka mazliet aplauzīšos,” stāsta vidusskolēns, norādot, ka šaubījies, vai spēs parādīt tikpat labu sniegumu kā pirmajā reizē. Šķitis: “Nostrādās Mērfija likums, un pa vidu kaut kur izkritīšu.” Taču tā nenotika, un virzīšanās no kārtas uz kārtas bija visai pārliecinoša, par vairākiem punktiem apsteidzot pārējos. Jānis uzvaras garšu sajuta finālspēles trešās kārtas beigās. Un galu galā otrās vietas ieguvēju Robertu apsteidza pārliecinoši – par 15 punktiem.

“Jautājumi bija par tēmām, ko es lielākoties zināju,” secina gudrinieka titula ieguvējs. Par sevi pārliecināts viņš ir tādos mācību priekšmetos kā fizika, ķīmija, informātika. “Tie ir priekšmeti, kuriem uzreiz redzams ļoti taustāms pielietojums dzīvē.” Jānis ir aizrāvies ar elektroniku un jau pāris gadu darbojas Jaunsardzē.

“Tā tam vajadzēja būt, jo viņš ir tiešām gurds zēns,” par skolēna uzvaru erudīcijas spēlē saka viņa klases audzinātāja Elita Ozola. “Palīdzēja arī veiksme, bet noteicošais tomēr bija viņa zināšanas. Viņš tiešām ir enciklopēdija, viņam ir fenomenāla atmiņa – to, ko izlasa, ļoti labi atceras.”

Par uzvaru spēlē Jānis saņēma bagātīgu balvu klāstu, tai skaitā biļetes visai klasei uz 12. Pasaules uguņošanas festivālu Rīgā 4. maijā, kas ir gan Jāņa, gan audzinātājas E. Ozolas dzimšanas diena. Tāpat balvā bija iespēja piedalīties izdzīvošanas spēlē Liepājā, Karostā, vizīte pie Valsts prezidenta, spēles “Gudrs, vēl gudrāks” patrona Raimonda Vējoņa, kā arī planšetdators.

Uzmanība un kameras nemulsina

“Man patīk atrasties publikas priekšā,” teic vaiņodnieks, vaicāts, kā nolēmis piedalīties populārajā erudīcijas spēlē. “Vienkārši pamanīju šo projektu, kurā var arī izmuldēties visas republikas priekšā, un nolēmu pieteikties. Balvas arī ir tīri labas, process solījās būt interesants.” Savu pieteikumu spēlei gan sūtījis vairākas reizes, līdz beidzot uzaicināts. “Man nav ne jausmas, kas tiek paņemts. Varbūt meklē interesantus kandidātus.” Kameru priekšā Jānis juties brīvi. Vairāk koncentrējies spēlei, nevis tam, ka tiek filmēts.

Vai spēlei kaut kā īpaši gatavojies? “Ļoti maz,” Jānis ir atklāts. “Visu laiku bija doma, ka vajadzētu, arī apkārtējie – skolotāji, paziņas – to mudināja darīt, taču īstenībā neko sevišķu nedarīju. Manuprāt, spēlei īpaši sagatavoties nav iespējams. Jo nekad nevari zināt, ko paprasīs. Ja nu vienīgi jāpaskatās, kas pasaulē notiek. Bet tā diži vairāk jau neko arī nevar.”

Vaicāts, vai šobrīd, pēc triumfa, izjūt īpašu attieksmi no apkārtējiem, Jānis smaidot atbild apstiprinoši. “Pagājušajā gadā bija visjautrāk. Atradu informātikas kabinetā uz kāda datora savu portretu kā fona bildi. Biju pārsteigts, cik ļoti cilvēki par to var fanot.”

Vai plāno spēlē startēt arī trešo reizi, 12. klašu grupā? “Diez vai. Tehniski es varētu, bet tad jau drīzāk aizsūtīšu kādu paziņu ar rekomendāciju.” Jāpiebilst, ka iepriekš spēlē ir bijis vēl viens Vaiņodes vidusskolas audzēknis pamatskolas grupā, taču tik labi kā Jānim viņam neveicās.

Ar savdabīgu humoru

Pedagoģe E. Ozola piekrīt, ka līdz ar Jāņa iesaistīšanos spēlē piedzīvojums bijis visai klasei. Vaiņodniekam klātienē līdzi juta gan klasesbiedri, gan klases audzinātāja. Uz galvaspilsētu visi devās kopā ar skolas nodrošinātu transportu. Tāpat televīzija brauca uz skolu. “Katrā ziņā pasākums bija interesants un patīkams,” piebilst skolotāja.

Tā kā Jānis ļoti vēlējies uzvarēt jau pirmajā reizē, neesot bijis pārsteigums, kad uzzinājuši par viņa pieteikumu spēlai arī šogad. “Mums tas likās pat tā kā pats par sevi saprotams.” Vaicāta, ko skolēnam dod šāda spēle, skolotāja atbild, ka tā ir laba pieredze. “Izjust televīzijas vidi, kameras. Skatījos, ka Jānim tīri labi patika. Viņš ir tāds komunikabls, šķiet, ka sapazinās ar citiem un ieguva jaunus draugus

E. Ozola ir Jāņa klases audzinātāja kopš 5. klases, viņa savu audzēkni raksturo kā interesantu un ļoti zinošu cilvēku. “Viņam ir savdabīga humora izjūta, kas ne visiem ir saprotama. Eksaktie priekšmeti ir viņa lauciņš. Elektronika un datori – tie ir ļoti tuvi. Viņam ir ļoti oriģinālas idejas. Ja mums, klasei, ko tādu vajag, tad zinām, ka Jānis noteikti kaut ko ieteiks.” Puisis “Kurzemes Vārdam” arī apliecina, ka nākotni plāno saistīt ar IT jomu. Kādā profesijā tieši gribētu strādāt, jaunietis vēl nevar pateikt, jo nav konkrēti izlēmis.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz